Този сайт има ограничена поддръжка за вашия браузър. Препоръчваме да преминете към Edge, Chrome, Safari или Firefox.
Поздравления! Вашата поръчка отговаря на условията за безплатна доставка Остават Ви 90 лв до Безплатна доставка

Промо пакети


Количка 0

Остават ви 125.00 лв до подарък Мурсалски чай - билкова тинктура ПОДАРЪК
Поздравления! Вашата поръчка отговаря на условията за безплатна доставка Остават ви 90 лв до безплатна доставка
Няма повече налични продукти за покупка

Продукти
Съчетавай с
Добавете бележки към поръчката
Междинна сума Безплатно
Доставката, данъците и кодовете за отстъпка се изчисляват при плащане

10 ефективни билки за суха и влажна кашлица

какво предизвиква кашлицата

С настъпването на студените месеци кашлицата започва да се появява почти навсякъде – в офиса, в градския транспорт, у дома. Независимо дали е суха и дразнеща или влажна и с отделяне на секрет, тя е един от най-честите симптоми на настинки, вируси и инфекции на дихателните пътища. 

Анасоново семе - билкова тинктура

Много хора търсят естествени начини за облекчаване на кашлицата, преди да посегнат към аптечните сиропи – и неслучайно. В природата има цяла аптека от билки с доказано успокояващо и отхрачващо действие. 

От тази статия ще разберете кои билки са най-ефективни при суха и влажна кашлица, как да ги използвате и кога могат да се окажат най-полезни.

Начини за справяне с кашлицата

вирусна инфекция кашлица

Справянето с кашлицата зависи от нейния вид – суха или влажна, но в основата си целта е една: да облекчим дразненето, да подпомогнем изчистването на дихателните пътища и да ускорим възстановяването. 

Един от най-естествените и достъпни начини е използването на билки под формата на чайове, инхалации, сиропи или билкови капки. Топлите напитки с мед и лимон също са класика, която облекчава гърлото и втечнява секрета. 

За влажна кашлица се търсят средства, които подпомагат отхрачването, докато при сухата се залага на успокояващи съставки, които намаляват дразненето и честотата на кашляне.

Освен билките, добра хидратация, овлажняване на въздуха в помещението и избягване на дразнители (като цигарен дим или прах) също играят важна роля. 

Понякога кашлицата е част от вирусна инфекция и минава с времето, но ако се задържи повече от седмица или се влошава, е добре да се потърси лекарска консултация, особено при деца или хора с хронични заболявания.

Могат ли да се дават билки за кашлица на деца?

Много родители се чудят дали могат да се дават билки за кашлица на деца. Отговорът е - да, могат да се дават на деца, но с някои важни уговорки

Не всички билки са подходящи за малките деца, а дозировката и начинът на прием трябва да са съобразени с възрастта. Например, лайката и липата са сред най-щадящите и често се използват при бебета над 6 месеца под формата на лек чай. 

За по-големи деца могат да се включат мащерка, подбел, анасон или риган, но пак внимателно и в умерено количество.

Важно е също да не се комбинират много билки наведнъж и да не се използват етерични масла при малки деца без консултация. 

Ако кашлицата е упорита, съпроводена с висока температура или други притеснителни симптоми, най-добре е родителят да се обърне към педиатър, вместо да разчита само на домашно лечение.

Ефективни билки при суха кашлица 

Щом стане въпрос за овладяване на кашлицата с билки, трябва да се има предвид, че някои билки са по-ефекти за суха, а други - за влажна кашлица. Причината затова се крие в техните активни съставки, които представляват естествени химически съединения, всяко от които има различни специфични свойства.

Научете кои билки са ефективни при суха кашлица.

  1. Мащерка

мащерка при кашлица

Мащерката е една от най-популярните билки при суха кашлица, и с право. Богата е на тимол – съединение с антисептично и леко отпускащо действие върху мускулатурата на дихателните пътища. 

Тя помага да се облекчи дразненето, като същевременно действа леко бронхоспазмолитично – т.е. отпуска кашличния рефлекс, без да го потиска напълно. 

Чаят от мащерка или инхалации с нея омекотяват гърлото и правят сухата, дразнеща кашлица по-поносима.

  1. Липов цвят

Липата е класика за настинки, но често се подценява конкретно при суха кашлица. 

Тя съдържа слузни вещества, които обгръщат раздразнената лигавица на гърлото и намаляват чувството за „гъдел“ и нужда от кашляне. Освен това подпомага отделянето на пот, което е полезно, ако сухата кашлица е част от вирусна инфекция с повишена температура.

  1. Ленено семе (отвара)

Макар и по-рядко използвано, отварата от ленено семе е страхотно природно средство за суха кашлица. 

Когато се вари, семето отделя гъста гелообразна слуз, който обгръща лигавиците на гърлото и ги защитава. Това намалява дразненето и честотата на кашляне, без странични ефекти. 

Лененото семе е идеално за вечерен прием, когато кашлицата се засилва преди сън.

  1. Слез (бяла ружа)

Слезът е друга билка, богата на слузни вещества. Особено полезен е при суха, дълбока кашлица, която не позволява на човека да си почине.

Тази билка действа като естествен балсам за гърлото и горните дихателни пътища. Чаят от слез не е силен на вкус, така че спокойно може да се комбинира с мед или други билки.

  1. Живовляк (Plantago lanceolata)

Живовлякът има противовъзпалително и омекотяващо действие върху лигавиците. Подходящ е при суха кашлица, особено ако е придружена с гъделичкане и усещане за сухота в гърлото. 

Действа и леко антимикробно, така че може да помогне и при първоначално раздразнение от вирус или бактериална инфекция.

Ефективни билки при влажна кашлица

билки за кашлица

При билките за влажна кашлица, фокусът е върху отхрачването - да се подпомогне изчистването на слузта от дихателните пътища. Билките не потискат кашлицата, а я правят по-продуктивна и ефективна. 

Тези билки действат благодарение на своите активни вещества, които имат следните ефекти:

  • Секретолитично – увеличават секрецията на храчки, чрез въздействие върху серозните клетки на подлигавичните жлези. Това води до образуване на по-рядка храчка с по-нисък вискозитет, която се отстранява по-лесно чрез мукоцилиарния клирънс. Тънката храчка по-ефективно „улавя“ бактериите и други частици, които след това се изхвърлят по-бързо.

  • Муколитично – чрез модифициране на физичните и химичните свойства на храчката. Това води до разпадане на дисулфидните връзки в гликопротеиновите вериги на слузта, като се повлияват и определени транспортни системи, които регулират състава ѝ, като по този начин се намалява вискозитетът.

  • Секретомоторно – чрез повишаване на движението на ресничките в ресничестия епител на дихателните пътища. Този механизъм подобрява ефективността на мукоцилиарния клирънс, който заедно с другите защитни рефлекси поддържа дихателните пътища чисти (Rang et al., 1999).

Разберете кои са някои от най-ефективните билки срещу влажна кашлица.

  1. Исландски лишей

Исландския лишей е една от най-ценните билки при упорита влажна кашлица. Има и отхрачващо и антисептично действие. 

Слузните вещества, които се съдържат в лишея, облекчават раздразнените лигавици, докато горчивите съставки стимулират отделянето и извеждането на секрета. Идеален е за остатъчна кашлица след грип или бронхит.

  1. Подбел

Подбелът е класика за влажна кашлица. Той действа отхрачващо и леко противовъзпалително. 

Билката подпомага втечняването на гъстите секрети и улеснява изкашлянето им. Най-често се използва под формата на чай или в билкови смеси със сладък вкус, тъй като сам по себе си има доста специфичен аромат.

  1. Бял оман (Inula helenium)

Белият оман има много силно средство за изчистване на бронхите. 

Коренът на белия оман съдържа вещества, които стимулират ресничестия епител на дихателните пътища. Това подобрява движението на секретите нагоре към гърлото, където лесно се изхвърлят. 

Често се използва при хроничен бронхит и кашлица със застояли храчки.

  1. Риган

Макар да се свързва най-често с кулинарията, риганът има мощно отхрачващо, антисептично и противогъбично действие. 

Чаят от риган втечнява слузта и облекчава изчистването ѝ, особено при кашлица, която „клокочи“ или е придружена с тежест в гърдите.

  1.  Анасон и копър (семена)

И двете растения съдържат етерични масла, които действат благоприятно върху дихателната система. 

Анасонът стимулира секрецията в бронхите и има лек спазмолитичен ефект – улеснява откашлянето, без да дразни. 

Обикновено се използват като добавка в билкови чайове или сиропи.

Мащерка

Мащерката е полезна и при суха, и при влажна кашлица. 

Тимолът, който се съдържа в нея, отпуска мускулатурата и има антимикробен ефект, което прави кашлицата по-лека и по-ефективна. 

Комбинира се страхотно с подбел или анасон.

Под каква форма може да ги приемате?

тинктура от билки

Билките, които помагат при кашлица, независимо дали суха или влажна, могат да се приемат под различни форми в зависимост от състоянието, възрастта и предпочитанията. 

Най-популярните методи за прием на тези билки са:

  • Чайове и запарки – лесни за приготвяне и подходящи дори при дълготрайна употреба. Горещата течност успокоява дразненето в гърлото, втечнява слузта и улеснява откашлянето. Подходящи са както за възрастни, така и за деца (в правилните дози и съставки).

  • Гаргари - използва се основно при кашлица, съпроводена с дразнене в гърлото, ларингит или ангина. Така билковите активни вещества действат локално върху възпалената лигавица. Често се използват чай от лайка, градински чай или мащерка.

  • Инхалации - особено ефективни при влажна кашлица. Те помагат за директно достигане на активните вещества до бронхите. Използват се билки като мащерка, риган, лайка или етерични масла – капнати във вряща вода или инхалатор.

  • Хранителни добавки - приемат се под формата на капсули или таблетки и са удобни за хора, които не обичат вкуса на билки или не могат да пият често чай. Те често съдържат стандартизирани екстракти с ясно определена дозировка и се комбинират с витамини или други съставки.

  • Билкови тинктури – това са концентрирани екстракти, обикновено на спиртна основа. Приемат се на капки и действат бързо. Особено подходящи са за възрастни и за състояния, които изискват по-интензивна билкова подкрепа.

  • Етерични масла - могат да се прилагат чрез дифузери, инхалации, в мазила или дори втриване в гърдите и гърба. Маслата от евкалипт, мащерка, бор и лавандула имат мощен отхрачващ, антисептичен и противовъзпалителен ефект. За деца се използват само специално пригодени масла и в много ниски концентрации.

Изборът на форма зависи от конкретната ситуация. Например, при нощна кашлица е по-добре да се използва билков сироп или тинктура, докато през деня може да се комбинира чай с инхалация за по-бърз ефект.

Има ли странични ефекти при прием на билки за кашлица?

Въпреки че билките се считат за естествени средства, те също могат да имат странични ефекти, особено ако се приемат в големи количества или продължително време, без прекъсване. 

Някои хора може да проявят алергична реакция като обрив, сърбеж или дори затруднено дишане, особено при билки като мащерка, подбел или риган. 

Други билки, като бял оман или исландски лишей, могат да раздразнят стомаха при по-чувствителни хора, ако се приемат на гладно.

При деца, бременни жени и хора с хронични заболявания (напр. сърдечни или чернодробни) трябва да се внимава. Някои билки могат да взаимодействат с лекарства или да усилят/намалят ефекта им.

Кога да се консултирате с лекар?

Добре е да се консултирате с лекар ако кашлицата продължава повече от седмица, въпреки домашното лечение с билки и други средства. 

Ако се влошава, става дълбока, болезнена или се появят симптоми като задух, свирене при дишане, висока температура или храчки с кръв, не отлагайте прегледа. При деца, възрастни хора или хора с хронични заболявания дори лека кашлица може да изисква внимание, затова не се колебайте да потърсите мнение при съмнение.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Може ли да давам билки за кашлица на детето си?

Да, но с повишено внимание. Подходящи са леки билки като лайка и липа, но е добре да се консултирате с педиатър, особено при бебета и малки деца.

Коя билка е най-ефективна при суха кашлица?

Лечебната ружа и исландският лишей са сред най-подходящите – успокояват гърлото, покриват лигавицата и намаляват дразненето.

Мога ли да комбинирам билков чай с лекарства против кашлица?

В повечето случаи, да. Билковите чайове обикновено не пречат на медикаментите, но ако приемате сиропи с активно отхрачващо действие, добре е да избягвате прекалено много допълнителни средства без консултация.

Източници:


2 коментара

Георги Тодоров

Бабите ни са лекували кашлицата с мед и билки, а днес всички бързат да пият антибиотици. Добре е да се върнем към природните лекове!

Галин Илиев

Страхотна статия! Не знаех колко билки могат да помогнат при кашлица, но сега имам няколко нови идеи как да се справя с нея. Ще пробвам Тинктура от живовляк и мурсалски чай и се надявам да ми помогнат!

Оставете коментар

Моля, обърнете внимание, че коментарите трябва да бъдат одобрени преди публикуване.