Примерна диета при гастрит: Позволени и забранени храни

Примерна диета при гастрит: Позволени и забранени храни

Др. Мартин Христов

Гастритът представлява възпаление на стомашната лигавица и е често срещано състояние, особено в условията на съвремието. То може да бъде причинено от фактори като бактериални и вирусни инфекции, неправилно хранене, прекомерен прием на лекарства, алкохол и високи нива на стрес. 

Без значение каква е причината за възникването му, диетата и рационалното храненеса в основата както на профилактиката, така и на лечението на заболяването.

Голяма част от хората не осъзнават, че храната и напитките, които консумират, имат пряко въздействиевърху здравето на стомаха и могат да подобрят или да влошат състоянието.

От тази статия ще научите как правилното хранене може да изиграе ключова роля в профилактиката и лечението на гастрита, кои храни са препоръчителните и кои трябва да избягвате. 

Ще видите също и примерна 7-дневна диета, която може да бъде от полза, ако се борите с това неприятно заболяване.

# Защо диетата е важна при гастрит и колко време трябва да се спазва

Защо диетата е важна при гастрит и колко време трябва да се спазва?

Първата стъпка в лечението на гастрит трябва да бъде базирана на модификация на диетата. Храната, която приемаме, може съществено да повлияе възпалението на стомашната лигавица и да облекчи или засили съответните симптоми.

По време на лечение на гастрит, а и като мярка за профилактика на развитието му изначално или повторната му поява, е важно да се спазва специална диета. Тя трябва да е насочена в посока намаляване дразненето на лигавица, като същевременно да предостави възможност на стомаха да се възстанови.

Апетит контрол

Диетата при остър гастрит обикновено е доста стриктна, но нейната продължителност би следвало да бъде кратка - докато отшумят симптомите на остро възпаление. 

Диетата при хроничен гастриттрябва да бъде спазвана дългосрочно, имайки предвид, че при хора, склонни към развитието на хронично възпаление на стомашната лигавица, малки грешки в храненето могат да допринесат за повторна поява на заболяването.

# Препоръчителни храни

Зеленчуци

Диетата при гастрит донякъде влиза в противоречие с правилата за разнообразно хранене, тъй като често се налага елиминирането на цели групи храни, които за здрав човек нямат вредно въздействие. 

Полезни храни при гастрит са: 

  • Чисти протеини - пилешко и пуешко месо, чисто говеждо, риба и яйца. Начинът на приготвяне е препоръчително да бъде чрез варене, задушаване или на фурна, без добавяне на мазнина.

  • Лесно усвоими въглехидрати - ориз, овесени ядки, картофи. Те не дразнят стомаха и дават усещане за ситост.

  • Зеленчуци - моркови, тиквички, карфиол, броколи. Добре е да се подбират такива зеленчуци, които не съдържат киселини или твърде много груба целулоза.

  • Плодове- банани, белени ябълки, белени круши, пъпеш, белени праскови, фурми. Горските плодове също могат да се консумират, но умерено.

  • Млечни продукти - могат да се консумират кисело мляко при гастрит и извара, но в умерени количества.

# Забранени храни

Рафинирани изделия

Диетата при лечението на гастрит може да е доста ограничаващаи да наруши рутината на ежедневието, тъй като е свързана с приготвяне на всяко отделно хранене в домашни условия. 

При приготвяне на храна в домашни условия може да дозирате колко и каква мазнина да използвате, като е добре да се ограничите до малки количества зехтин или кокосова мазнина. 

Готовите храни и ястията, която се предлагат по заведенията, са пълни с преработени мазнини, каквито са хидрогенираните растителни масла. Те дразнят лигавицата на стомаха и не са подходящи при гастрит. 

Слънчогледовото олио също трябва да се избягва, поради високото съдържание на омега 6 мастни киселини, превалирането на които в диетата води до възпалителен отговор от страна на организма.

Забранените храни са:

  • Мазни и пържени храни - храните с високо съдържание на мазнини (особено наситени и трансмазнини) дразнят стомашната лигавица и стимулират производството на стомашни киселини, което не е препоръчително при лечение на гастрит. 

  • Кисели храни - цитрусови плодове, туршии и различни напитки с добавени плодови киселини за постигане на съответния вкус. Цитрусите също не са препоръчителни - ананас, грейпфрут, киви, мандарини, лимони и портокали. Горските плодове, въпреки безбройните полезни свойства, които притежават, също трябва да се консумират с мярка поради своята киселинност, дребни семена и ципести обвивки, които могат да обострят гастрита.

  • Зелени листни зеленчуци - спанак, зелена салата и нейните разновидности, лапад, зеле. Добре е да се избягват, тъй като дразнят стомашната лигавица.

  • Подправки и люти храни- чесънът, лукът, чилито и други пикантни храни и подправки повишават киселинността и дразнят стомаха.

  • Кофеинови и газирани напитки и алкохол - кофеиновите и газирани напитки, кафето и алкохолът имат силно дразнещо действие върху стомаха и е добре да бъдат тотално елиминирани при гастрит.

  • Мазни млечни продукти - прясно мляко, мазни и солени сирена и кашкавали

  • Рафинирани изделия - колбаси, закуски, полуфабрикати и всичко, което се предлага в пакетче. Това са храни с високо съдържание на изкуствени консерванти, емулгатори и оцветители с много вредно действие върху целия организъм.

# Примерна 7 дневна диета при гастрит

Примерна 7-дневна диета при гастрит:

Диетата при гастрит трябва да следва правилата за позволените и забранени храни, както и някои други основни принципи - често хранене при гастрит в неголеми количества и прием на достатъчно вода. 

Хранителният режим при гастрит трябва да бъде максимално разнообразен, за да се избегнат различни дефицити. Диетата е ограничаваща и трябва да включва 4-5 хранения на ден. 

Важно е да не се преяжда, но и да не се оставя стомахът празен твърде дълго. Препоръчително е храненията да са в сходни часове, за да се адаптират тялото и стомаха.

Ден

Закуска

Обяд

Следобедна закуска

Вечеря

Понеделник

Овесена каша с банан и малко мед

150 грама варено/печено на фурна пилешко месо с варени картофи и моркови

Нискомаслено кисело мляко и една белена ябълка

Печена риба с гарнитура ориз с тиквички

Вторник

Овесени ядки с кисело мляко, ябълка.

Телешко варено

Печена тиква, шепа белени бадеми

Риба на пара с картофена салата и малко зехтин (без лук)

Сряда

Каша от елда с банан

Пуешки кюфтета с ориз със зеленчуци

Плодово кисело мляко

Печено пилешко филе с картофено пюре, малко нискомаслено сирене

Четвъртък

Три яйца (варени) и един банан

Риба на фурна със задушени зеленчуци

Кисело мляко с мед

Говеждо месо с броколи

Петък

Препечен хляб с извара, плод

Ризото с пиле

Плод и шепа сурово кашу

Пиле с ориз и зеленчуци на фурна

Събота

Сандвичи с яйце и нискомаслено сирене, ябълка

Риба с ориз и маслини

Плодово кисело мляко

Чисто задушено телешко с картофено пюре и зеленчуци на пара

Неделя

Овесена каша с ябълка и канела

Пилешко филе с варени картофи

Яйца с препечен пълнозърнест хляб.

Месо по избор с ориз с тиквички и морков.

*Таблица с примерно меню при гастрит.

# Други начини за справяне с гастрит

    Диетата е фундаментът, върху който се изгражда план за лечение на гастрит. Ръка за ръка с нея вървят промени в начина на живот, насочени към намаляване на стреса. 

    Подобряване качеството на съня, отделяне на време за отдих и хоби и балансиране на съотношението работа/почивка са важни стъпки за намаляване натоварването на нервната система, а оттам и проблемите със стомаха.

    Съществуват и природни лекове за гастрит, които служат като допълнение към диетата и спомагат за успокояване на симптомите или насърчаване на стомашното здраве.

    В зависимост от причината на гастрита, лечението може да включва и медикаменти - антиациди, инхибитори на протонната помпа, антибиотици (при инфекция с Helicobacter pylori) и комбинация от всички при тежки форми на гастрит.

    # Често задавани въпроси

    Често задавани въпроси

    # Важна ли е диетата при гастрит

    Да, без правилна диета медикаментите няма да помогнат в дългосрочен план.

    # Може ли да се приема алкохол когато лекуваме гастрит

    Не, не може. Приемът на алкохол при лечение на гастрит е изключен напълно.

    # Може ли стресът да е причина за гастрита

    Обикновено стресът е провокиращ и предразполагащ фактор, който често е налице при хора, страдащи от гастрит.

    # Колко време се спазва диета при гастрит

    При остър гастрит диетата е краткотрайна - до отшумяване на симптомите. При хроничен гастрит диетата е продължителна.

    # Източници

    Назад към блога
    Д

    Др. Мартин Христов

    Виж повече за автора

    Оставяне на коментар

    Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.