Рефлукс: видове, причини и лечение

Рефлукс: видове, причини и лечение

Д-р Мартин Христов

В условията, в които живеем, все повече хора се оплакват от появата на киселини и парене зад гръдната кост. Причините за това са много, но до голяма степен са свързани с влошеното качество на храната и вредните хранителни навици, както и твърде големия стрес, на който хората са подложени.

Какво е рефлукс?

Какво е рефлукс

Рефлуксът, както е медицинският термин за “киселини” е състояние, при което стомашно съдържимо се връща обратно в хранопровода.

Видове рефлукс

Рефлуксът бива няколко вида, като симптомите и причините за тях се различават. Науката е категоризирала следните видове рефлукс.

Гастроезофагеален рефлукс

Този вид счита се за нормален феномен, който се случва най-често след по-обилно хранене и представлява обратно навлизане на стомашно съдържимо в хранопровода. В повечето случаи не представлява сериозен здравословен проблем.

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)

ГЕРБ редставлява доста по-тежко и дискомфортно хронично състояние. При него киселинното стомашно съдържимо навлиза в хранопровода като причинява киселини, регургитация, болка зад гръдната кост, проблеми при преглъщане и хронична кашлица. Познат е още като “киселинен рефлукс”. Може да се проявява и по време на сън, като в този случай е известен и като нощен рефлукс.

Ларингофарингеален рефлукс

Ларингофагеалният рефлукс, известен още като “тих” рефлукс е състояние, при което стомашната киселина достига до гърлото или ларинкса и оставя неприятен вкус в устата.

Симптоми

Симптомите при гастроезофагеалния рефлукс са пареща болка зад гръдната кост, “киселини”, дисфагия (проблеми при преглъщане), хронична кашлица. Появата на храчки при рефлукс и “задна хрема” също е често срещано.

При ларингофарингеалния рефлукс тези симптоми не са налични. За него са характерни загрубяване на гласа, хронична кашлица, постоянно усещане за наличие на буца в гърлото.

Какви са причините за появата му?

Какви са причините за появата му

Причината за възникването на киселинния рефлукс е дисфункция на долния езофагеален сфинктер, който отговаря за ограничаване обратното връщане на стомашно съдържимо.

Под действието на различни фактори, мускулният тонус на сфинктера отслабва и той спира да се затваря напълно, като позволява свободното преминаване на стомашните киселини в хранопровода.

Фактори, които водят до нарушаване функцията на сфинктера са:

  • Системно консумиране на дразнещи храни: Редовната консумация на люто, пържено, мазно, сладко, както и употребата на алкохол и тютюнопушенето най-често водят до появата на киселини (рефлукс). Затова от голямо значение е да се спазва правилна диета при рефлукс.
  • Стрес: Стресът е друг фактор, който допринася за повишено образуване на киселини в стомаха, които дразнят гастроезофагеалния сфинктер.
  • Недостатъчно сън: Недоспиването и свързаните с него повишени нива на кортизол и норепинефрин също може да доведе до повишено отделяне на солна киселина и съответно повишен риск за появата на рефлукс.
  • Хиатална херния: Друга причина за появата му са наличие на хиатална херния. Това е състояние, при което стомахът навлиза през отвора на диафрагмата в гръдната клетка.

Бременността е друго физиологично състояние, при което поради повишеното вътрекоремно налягане често може да се получи киселинен рефлукс.

Лечение на рефлукс

Лечение

Лечението на ГЕРБ и ларингофарингеален рефлукс включва прилагането на холистичен подход, който представлява съвкупност от промени в начина на живот, медикаменти, хранителни добавки и билки, пробиотик при рефлукс, а в по-тежките случаи може дори да наложи оперативна намеса.

В голяма част от случаите причините за появата на различните видове “киселини” се крият в начина на живота и различни вредни навици, които водят до повишена секреция на солна киселина и рефлукс.

Промени в диетата и храненето

Те включват основно промени в хранителните навици, елиминиране на различни вредни фактори и цялостен стремеж към по-здравословен начин на живот.

На първо място е добре да се избягват определени забранени храни при рефлукс, които могат да го предизвикат:

  • Пикантните и силно подправени храни
  • Цитрусовите плодове
  • Шоколадът и сладките изделия
  • Кафето и кофеиновите напитки
  • Алкохолът и газираните напитки
  • Пържените и мазни храни.

За сметка на гореизброените, можете да наблегнете на храни, които са подходящи за профилактика на рефлукс.

Ето кои са те:

  • Овесени ядки, богати на фибри и помагат за абсорбиране на солната киселина.
  • Джинджифил - има противовъзпалителен ефект, помага за храносмилането и мотилитета на стомаха.
  • ниско-киселинни плодове като банани, пъпеши и ябълки.
  • Броколи, грах, моркови - помагат за абсорбцията на стомашните киселини.
  • Чисти протеини - пилешко, пуешко и бяла риба.
  • Полезни източници на мазнини като авокадо, орехи, бадеми, зехтин.

Важно е и да се храните по-често, без да преяждате и да избягвате да се храните преди лягане.

Други промени в начина на живот

Към промените в начина на живот и хранене можете да добавите още няколко, които не само ще се отразят добре на общото ви здраве, но и могат да намалят симптомите на рефлукса.

Други промени в начина на живот

Нека видим кои са те:

  • Спрете тютюнопушенето.
  • Въведете ритъм сън-бодърстване. Недостатъчният сън и нарушения биологичен ритъм се отразяват зле на цялото здраве, като стомаха е особено чувствителен.
  • Избягвайте тежки спортове, свързани със системно повишаване на вътрекоремното налягане.
  • Внимавайте с приема на лекарства.
  • Поддържайте здравословно телесно тегло. 

Употреба на подходящи възглавници за сън

На пазара се предлагат различни модели на възглавници, чиито дизайн позволява да се окаже опора на раменете, врата и главата, като ги държат под по-голям наклон. По този начин се избягва връщането на стомашно съдържимо в горните отдели на хранопровода.

Употреба на хранителни добавки и билки

Добавки за мозъчна дейност.

Преди да прибегнем към лекарствата, след като сме въвели ред в начина си на живот, ние може да потърсим помощ от природата, използвайки различни билкови хранителни добавки.

Билките са били верен помощник на човека от дълбока древност и са били единственият начин за лечение на всякакви състояния, включително и рефлуксната болест.


Ето и някои от доказалите се билки, подходящи за справяне с ГЕРБ и други видове рефлукс.

Сладък корен (Glycyrrhiza glabra)

Билката притежава противовъзпалително действие, както и успокояващ ефект върху гастроинтестиналния тракт. Деглициризиран екстракт от растението (при който е премахнато веществото глициризин) често се използва за лечение на ГЕРБ. Помага за повишаване на мукусната секреция на стомаха и хранопровода. Може да се приема като таблетки и капсули, както и за чай.

Червен (хлъзгав) бряст (Ulmus rubra)

Представлява демулцент, което означава че има покривен ефект върху лигавицата на хранопровода и стомаха. Той се дължи на активните вещества, намиращи се естествено в билката.

Освен, че покриват епитела със слузоподобен филм, те стимулират собствената мукусна секреция и имат противовъзпалително действие. Може да се използва като сушен екстра (прах), който да се смесва с храни и напитки, както и в капсулна форма.

Лайка (Matricaria chamomilla)

Лайката е много популярна и широкоизползвана билка, която е известна със своя успокояващ, противовъзпалителен и спазмолитичен ефект. Чаят от лайка е добър и ефективен начин за прием на билката, като е много подходящ след хранене или вечер преди лягане.

Джинджифил (Zingiber officinale)

Тинктурата от джинджифил подпомага функцията на черния дроб, имунната система и сърдечно-съдовата система.

Джинджифилът притежава противовъзпалително и прокинетично действие (засилва перисталтиката на стомаха). Билката подобрява храносмилането и облекчава гаденето, което е чест симптом при рефлукс. Може да се консумира суров, в ястия, в напитки, както и като чай, в капсулна форма или като тинктура.

Корен от лечебна ружа (Althaea officinalis)

Подобно на червения бряст, коренът на ружа съдържа демулценти, които създават предпазен слой върху стомашната и езофагеалната лигавица като по този начин намалява дразненето и възпалението, причинени от солната киселина. Може да се приема като чай, тинктура или в капсулна форма.

Употреба на медикаменти 

Понякога въпреки положените усилия, направените промени в начина на живот и хранителните навици, и въпреки добавянето на природни лекове (в лицето на билките), борбата с рефлукса налага да се потърси помощ от конвенционалната медицина.

Поради честотата на тези състояния, която се увеличава поради влошения начин на живот, модерната наука и медицина са разработили множество групи лекарствени препарати, които да помогнат при лечението на рефлуксната болест.

Те се разделят на 5 основни групи, според механизма си на действие. 

Антиацидни препарати

Антиацидните препарати неутрализират по чисто химически начин киселините и предоставят бързо облекчение. Примери за такива са различни соли като калциев карбонат, магнезиев хидроксид и други соли на метали - алуминий, натрий и т.н. 

Те нямат лечебен ефект, но бързо и ефективно се справят със симптоми като киселини, парене зад гръдната кост и болки в епигастриума. Те се предлагат под формата на таблети за дъвчене или сиропи.

H2 блокери (блокери на хистаминовите рецептори от тип 2)

H2 блокерите се прикрепват към специфичен хистаминов рецептор, който е отговорен за синтеза на солната киселина. Блокирайки неговото действие, те частично, но в голяма степен спират синтеза на стомашните киселини. Пример за такива са Ранитидин, Фамотидин и други.

Инхибитори на протонната помпа (ППИ)

Тази група медикаменти са най-ефективните за намаляване синтеза на солна киселина и позволяват на хранопровода да се възстанови. Пример за такива са Омепразол, Езомепразол, Ланзопразол и други. Дългосрочната им употреба е свързана с някои здравни рискове, които трябва да бъдат профилактирани от специалист в областта.

Прокинетици

Тези медикаменти помагат за повишаване тонуса на долния езофагеален сфинктер, като едновременно с това помагат за по-бързото изпразване на стомашното съдържимо към по-долните отдели на храносмилателната система.

Протектори на лигавицата

Сред този вид медикаменти срещу рефлукс можем да посочим лекарствени средства като сукралфат (Carafate) и други.

Усложнения, следствие от рефлукса 

Заключение

Хроничният рефлукс може да доведе до редица усложнения, някои от които доста сериозни, ако остане нелекуван твърде дълго.

Някой от тези усложнения са:

  • Езофагит: Възпаление на хранопровода от постоянния контакт със солната киселина, което може да доведе до болка, трудности при преглъщане (дисфагия) и дори формиране на язви.
  • Стриктура на хранопровода: Хронично възпаление, което може да доведе до формиране на цикатрициална тъкан в хранопровода, което да доведе до неговото стеснение (стриктура).
  • Баретов хранопровод: Това е състояние, при които нормалната лигавица на хранопровода се замества с лигавица от чревен тип (интестинална метаплазия). Счита се за преканцероза и трябва да бъде проследявано редовно с цел профилактика развитието на рак.
  • Респираторни (дихателни) проблеми: Може да включва хронична кашлица, астма и дори аспирационна пневмония.
  • Дентални ерозии: Стомашните киселини, които достигат в устната кухина водят до разрушаване на зъбния емайл и повишен риск от образуване на кариеси.
  • Хроничен ларингит: Постоянното въздействие на солната киселина върху ларинкса води до промяна на гласа, трудности при говорене и дискомфорт и болки в гърлото.
  • Синузит и ушни инфекции: Рефлуксът може да раздразни горните дихателни пътища, което може да премине в хроничен синузит и дори ушни инфекции поради свързаните анатомични структури в областта.

Тежките случаи на гастроезофагеална рефлуксна болест, които водят до някое от изброените усложнения може да наложат по-драстични мерки, а именно извършване на оперативна намеса.

Хирургичните интервенции, които се извършват в практиката при ГЕРБ са:

  • Фундупликация: Това е операция, при коята фундуса на стомаха се “подгъва” около най-долната част на хранопровода, като на практика формира нов сфинктер, чиито тонус е константа и възпрепятства навлизането на киселини в хранопровода.
  • Имплантиране на LINX устройство: Представлява иновативен подход, при който малък пръстен от магнитни мъниста се поставя около долния езофагеален сфинктер 

LINX устройството е иновативно медицинско устройство, предназначено за лечение на гастроезофагеален рефлукс (ГЕРБ). Представлява малък пръстен, съставен от магнитни мъниста, който се поставя около долния езофагеален сфинктер (LES) - мускулът, който се намира в долната част на хранопровода, на границата със стомаха. Устройството се имплантира чрез минимално инвазивна хирургия, обикновено лапароскопска.

Заключение

Рефлуксът е неприятно състояние, при което стомашно съдържимо се връща обратно към хранопровода, фаринкса и ларинкса. Може да е вследствие от много фактори, които често са комбинирани. 

Лечението на състоянието в много от случаите може да се осъществи чрез спазване на правила за хранене и отстраняване на вредните навици. При по-тежки случаи може да се прибегне до използване на хранителни добавки, медикаментозно лечение и дори оперативна интервенция.

Запознавайки се със симптомите и навременното им адресиране, причините за възникването и факторите, които влияят на състоянието е от полза за бързото отстраняване на проблема.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Има ли връзка рефлуксната болест с вредните навици, или се дължи само на грешки в диетата и други фактори?

Тютюнопушенето и консумацията на алкохолни напитки са достатъчни за възникването и задълбочаването на рефлуксната болест.

Кога се налага прием на лекарства срещу рефлукс?

Медикаментозна терапия за рефлукс се налага при недостатъчен ефект от извършените благоприятни промени в начина на живот и хранене.

Има ли основание за тревога, ако не можем да се справим с рефлукса въпреки употребата на медикаменти?

Да, хроничният рефлукс в дългосрочен план може да увреди хранопровода и ларинкса и по тази причина в такива случаи трябва да се обърнем към специалист.

Назад към блога
Д

Д-р Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.