Прекомерен стрес: СимптПрекомерен стрес: Симптоми, причини и начини за справянеоми, причини и начини за справяне

Прекомерен стрес: Симптоми, причини и начини за справяне

Mihail Atanasov

 

Стресът е естествена реакция на организма, която се появява, когато тялото изпита някакъв вид промяна в обичайната среда или трудност. Може да се изяви както като физически, така и като психически стрес. Всички сме изпитвали стресови ситуации някога в живота си.

В тази статия ще се запознаем със симптомите, причините и начините за справяне с високите нива на стреса.

Какво е стрес и какво се случва с организма?

Какво е стресът и какво се случва с организма?

Това е естествена реакция на организма, която се появява при всеки един от нас в определени моменти. Тялото ни е създадено да изпитва стрес и да се справя с него.

Когато има наличие на стресори (промени и предизвикателства), тялото отговаря с физически и емоционален отговор. Обикновено в такива случаи се ускорява сърдечната дейност, покачва се кръвното налягане, изразходването на енергия расте, сетивата се изострят и тялото е нащрек.

Стресът помага на тялото да се адаптира към непрекъснато променящата се околна среда. 

Той играе положителна роля в някои ситуации като ни държи нащрек, мотивирани и готови да се справим с даден проблем. От друга страна, прекомерният стрес може да доведе до по-сериозни проблеми.

Видове стрес

Причини за стреса

Стресът може да бъде разделен на няколко вида, всеки с различна характеристика и влияние върху тялото.

Остър стрес

Това е най-често срещаният вид, който възниква и отминава много бързо, вследствие на внезапни заплахи и натиск. Краткотрайният стрес може да бъде еустрес (позитивен) или дистрес (негативен). Това е стрес, който изпитвате, когато сте на интервю за работа или преди важен изпит. Всички изпитваме този тип стрес от време на време.

Хроничен стрес

Хроничният стрес е дълготрайно състояние, продължаващо от седмици до месеци. Този вид най-често е породен от несгоди във връзката, финансови, здравословни и други проблеми. Може да навреди сериозно на вашето физическо и психическо здраве, довеждайки до състояния като депресия, сърдечни проблеми и срив на имунната система.

Епизодичен стрес

Той се появява, когато имате кратки периоди на остър стрес по време на нормални ежедневни дейности. Епизодичният вид се появява при хора със забързано ежедневие, прекомерна ангажираност или склонност към прекалено безпокойство. Може да доведе до постоянно напрежение и раздразнителност, както и до главоболие и хипертония.

Посттравматичен стрес

Травматичният стрес е последица от тежко преживяване - природно бедствие, инцидент или нападение. Този тип стрес води до отключване на PTSD (посттравматично стресово разстройство). 

PTSD е сериозно психично състояние, водещо до постоянна тежка тревожност, депресии, ретроспекции и натрапчиви мисли за инцидента. PTSD може да увреди сериозно ежедневието и общото благосъстояние на човек. При хората с PTSD е необходима лекарска помощ.

Причини за появата на стрес

Прекомерният стрес може да бъде породен от различни причини.

Ето някои “стресори”, водещи до това състояние: 

  • Финансови проблеми: Дългове, финансова нестабилност или безработица могат да предизвикат напрежение, водещо до стрес.
  • Напрежение или проблеми в работата: Претоварването, несигурността в работата или постоянното бързане за спазване на определени срокове, може да отключи хроничен стрес.
  • Лични проблеми: Проблеми във връзката, семейни проблеми или загуба на близък човек могат да доведат до емоционален стрес.
  • Здравословни проблеми: Травми, ментални проблеми и хронични заболявания често са причина за допълнително натоварване.
  • Големи промени във вашия живот: Развод, местене на друго място, смяна на работната среда могат да доведат до високо ниво на стрес.

Справяйки се с гореспоменатите фактори, можете да понижите негативния стрес и да постигнете по-добро общо състояние.

Симптоми и усложнения

Тежест в гърдите

Стрес симптоми могат да бъдат както физически като умора и главоболие, така и емоционални като тревожност и раздразнителност. Ако не се предприемат своевременни мерки, стресът може да доведе до редица усложнения. 

Разбирането на симптомите и възможните усложнения е ключово за поддържането на добро здраве.

Обриви

Обривите, причинени от стрес са често срещана реакция на тялото към емоционално натоварване и свръхнапрежение. Стресът кара организма да освобождава хормони като кортизол, който предизвиква възпаление на кожата и отслабване на имунитета. Обривите са под формата на уртикария, екзема или акне.

Тежест в гърдите

Емоционалният стрес е основната причина за тежест в гърдите. При него се освобождават големи количества адреналин, което води до усещане за стягане, напрежение и дискомфорт в гръдната област. Въпреки, че това състояние е безвредно, хроничният стрес може да увеличи дискомфорта. Ако тежестта продължава дълго време или се влоши, трябва да потърсите лекарска помощ, за да бъдат изключени други по-сериозни състояния.

Кръвоизливи

Стресът повишава кръвното налягане, а увеличеното налягане може да доведе до руптура (разкъсване) на малките кръвоносни съдове в носа или очите, предизвиквайки кръвотечение от носа или хеморагия в окото.

Освен това стресът може да изостри състояния като стомашни язви и гастрити, водейки до вътрешни кръвотечения. Борете се с високите нива на стрес, за да имате здрава кръвоносна система.

Инконтиненция

Стресовата инконтиненция е състояние, при което има неволно изпускане на тазовите резервоари, вследствие на смях, кашляне или кихане. Получава се заради слабост в мускулите на пикочния мехур и тазовото дъно. 

Физическото натоварване и емоционалният стрес могат да задълбочат проблема. Лечението включва упражнения за укрепване мускулите на тазовото дъно или медицински интервенции.

Обложен език

Стресът може да повлияе саливацията (образуването на слюнка) в устната кухина. Намаленото количество слюнка води до сухота в устата и увеличава бактериалния растеж в нея. 

Промените в оралната хигиена причиняват обложен език. Поддържането на устната хигиена е от изключителна важност за здравето на имунната система и предотвратяването на инфекции.

Болки

Стресът може да доведе и до физически болки в различни части от тялото - главоболие, болки в гърдите, коремни болки, мускулни болки и други. 

Замъглено зрение

Увеличеното кръвно налягане при стрес може да доведе до сериозни проблеми в очите. Кръвоносните съдове в очите са много малки и увеличеното налягане в тях може да доведе до руптура на стената им, предизвиквайки проблеми със зрението и замъглено виждане.

Отслабване

Отслабване

Бързата загуба на тегло е често срещан ефект на високите нива на стрес. Големите количества стресови хормони потискат апетита и променят метаболизма, водейки до неволно отслабване. Продължителният стрес може да доведе и до сериозни хранителни разстройства. 

Напълняване

Високите нива на кортизол (хормон, който се освобождава при стрес) стимулират апетита и водят до желание за прием на висококалорични храни. Освен това, стресът влияе на съня и намалява физическата активност, което води до покачване на теглото.

Други

Хроничният стрес може да доведе до отслабване на имунната система. Слабата имунна система ви прави по-податливи към болести и инфекции. Имунитетът е отговорен за хормоналния баланс, възпалението и имунния отговор.


Какво да правите при силен стрес?

Какво да правите при силен стрес?

Ако изпитвате симптоми на силен стрес е важно да предприемете мерки за понижаване на напрежението и подобряване на благосъстоянието ви. Ще разгледаме някои ефективни стратегии, включващи природни средства и домашни методи за справяне с високите нива на стреса.

Добавки

Представяме ви някои от най-ефективните хранителни добавки за намаляване на стреса.

Магнезий

Магнезият е хранителна добавка, която подпомага справянето със стреса чрез подобряване на нервната функция и мускулна релаксация. Той допринася още за нормализиране на хормоналния дисбаланс.

Ниските нива на магнезий често водят до повишена тревожност и раздразнителност. Приемайте магнезиев цитрат от ВитаОн под формата на капсули, за да подобрите цялостното благосъстояние на организма.

Витамин В12

В12 е важен фактор за изграждането на обвивката на нервните влакна и участва в производството на невротрансмитерите, отговорни за настроението. Той намалява симптомите на тревожност и депресия, които често са свързани с хроничния стрес.

В селекцията на ВитаОн присъства и витамин В12 под формата на капсули. Ежедневният прием на витамин В12 ще подобри цялостното психично здраве и ще презареди енергийните запаси на организма, нужни за справянето със стреса.

Билки

Доста билки помагат за намаляване нивата на стреса, но има някои, които имат наистина голям ефект.

Ашваганда

Ашваганда е билка, известна със своите множество лечебни свойства. Едно от тези свойства е понижаването на нивата на стрес. Ашвагандата балансира кортизоловите нива и подпомага адаптацията към стресогенните фактори.

Всички тези ефекти подобряват настроението и елиминират чувството на тревожност. Ашвагандата може да се приема под формата на билкова тинктура, етерично масло, капсули и хапчета.

Валериана

Тинктурата “Валериана” на ВитаОн представлява висококачествен водно-алкохолен извлек от корените на билката дилянка, наречена още валериана. Тя е известна по нашите ширини със своите успокояващи ефекти и със способността си да намалява нивата на стрес и тревожност.

Валериана повишава нивата на гама-аминомаслена киселина в мозъка, което спомага за оптимизиране на настроението и подобряване на качеството на съня. Може да приемате валериана под формата на билкова тинктура - 3 пъти на ден по 20 капки.

Почивка

Почивка

Почивката е от изключителна важност в борбата със стреса. Адекватната почивка помага на тялото и ума да се възстановят и “рестартират”, намалява нивата на стресовите хормони, подобрява настроението и когнитивните функции на тялото.


Техники за дишане

Техниките за релаксация като дълбоко дишане и медитация помагат ефективно да управляваме стреса и подпомагат цялостното здраве.

Ще обясним техниката за дълбоко дишане. Поемете дълбоко въздух през носа като броите до четири. Задръжте за няколко секунди и след това бавно издишайте през устата, като пак броите до четири. Тази техника успокоява нервната система и намалява психичното напрежение. Други известни техники са 4-7-8 дишане, променливо и абдоминално дишане.

Медитация

Медитация и стрес

Медитацията е друг мощен “инструмент”, който може да помогне за постигане на спокойствие и психично благополучие. Тя ще ви накара да се почувствате значително по-добре, както физически, така и психически. Включва практики, помагащи на ума да се отпусне и концентрира, така намалява стреса и тревожността.

Други

Здравословното хранене, физическата активност, практикуването на различни хобита и социалните контакти могат да повлияят изключително положително. 

Кога да се консултирате с лекар?

Ако стресът е постоянен и пречи на ежедневните ви дейности, на съня или храненето, трябва да се обърнете към специалист. Ако симптомите се влошат и възникнат проблеми с храносмилателната, сърдечно-съдовата и други системи, хронична умора и чувство на безнадеждност и безизходица, трябва да потърсите лекарска помощ.

Заключение

Стресът е състояние на организма, при което тялото се бори за преодоляване на различни предизвикателства. Той е неизбежна част от живота и справянето с него е ключ към поддържане на добро физическо и психическо здраве. 

Използването на различни видове техники за релаксация, здравословен начин на живот и социална комуникация значително могат да намалят негативните му ефекти. Важно е да познавате симптомите на хроничен стрес и да потърсите лекарска помощ при необходимост.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси?

Каква е разликата между стрес и дистрес? 

Стресът е естествена реакция на организма към различни предизвикателства, която може да бъде полезна и мотивираща в умерени количества. Дистресът от своя страна е негативна форма на стреса. Прекомерното или продължително напрежение при дистрес може да доведе до физическо и емоционално изтощение.

Влияе ли алкохолната употреба на стреса? 

Да, употребата на алкохол може да влоши стреса. Алкохолът е временно решение на проблема. При редовна консумация на алкохол се нарушава баланса на невротрансмитерите - субстанции в мозъка, което може да доведе до симптоми на депресия и тревожност.

Как се повишават нивата на стрес при липса на сън? 

Липсата на сън нарушава баланса на хормоните и увеличава кортизола, който е основен стресов хормон. Увеличеното количество кортизол води до повишена чувствителност към стресовите фактори, намалена способност за справяне със стреса и увеличена уязвимост към депресивни състояния и тревожност.

Назад към блога

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.