Тревожно разстройство: Симптоми, видове и лечение

Тревожно разстройство: Симптоми, видове и лечение

Martin Hristov

Начинът на живот на съвременния човек е свързан с много динамика, твърде много ангажименти и гонене на крайни срокове. Всичко това натоварва изключително много нервната система и подлага индивида на огромен стрес.

В резултат на това, много хора развиват така нареченето тревожно разстройство в неговите разновидности като това може драстично да се отрази на цялостното им психоемоционално, а дори и физическо здраве. 

Запознайте се с това неприятно патологично състояние на менталното здраве и научете повече за неговото лечение в тази статия.

Какво е тревожно разстройство? 

Тревожното разстройство представлява патологично състояние на менталното здраве, което се характеризира с прекомерно и постоянно чувство за тревога, страх и нервност, които в повечето пъти не са пропорционални с актуалната ситуация. 

Това разстройство значително нарушава качеството на живот и може да се прояви както емоционално, така и физически.

За разлика от обикновената тревожност, която представлява временен отговор на стреса, тревожното разстройство причинява постоянен дистрес, който се отразява на правилното и адекватно функциониране на индивида във всеки аспект от неговия живот.

Симптоми на тревожното разстройство 

Най-общо казано, първият и най-типичен симптом, за който пациентите съобщават, е прекомерното усещане за тревога или както мнозина го описват “стягане под лъжичката”. Това е неприятно чувство, което всеки познава.

Останалите симптомите включват:

  • Общо безпокойство и чувство, че сме на ръба или още “на тръни”
  • Ускорен пулс, прекомерно потене и тремор (треперене)
  • Задух, ускорено дишане и чувство, че се задушаваме
  • Трудности при концентриране, поява на хаотични мисли
  • Нарушения в съня
  • Физически симптоми като мускулно напрежение или болки в стомаха.

Както при всяко заболяване, симптомите могат да се различават в отделните случаи и при всеки индивид. 

Видове тревожност

Паническо разстройство:

Науката е разграничила няколко разновидности на тревожното разстройство на базата на симптомите и факторите, които са в основата на възникването им.

Генерализирано тревожно разстройство (ГТР) 

Генарилизираното тревожно разстройство се характеризира с персистиращо прекомерно притеснение, насочено към разнообразни ежедневни проблеми и аспекти като работа, здраве, финанси, или лични отношения. 

За разлика от обичайната тревожност, която хората изпитват в отговор на стресов стимул, ГТР включва хронично преувеличено чувство за тревога и напрежение, много често без ясна причина за това. 

Хората, страдащи от ГТР изпитват затруднение върху установяването на контрол над техните притеснения, дори когато много често осъзнават, че тревогата им не е пропорционална на реалността. 

Физическите симптоми, които може да изпитват, са умора, мускулно напрежение, раздразнителност и затруднена концентрация. Често това разстройство пречи на ежедневните задачи и отговорности.

Социално тревожно разстройство

Наричано още социална фобия, това разстройство се характеризира с усещането от страна на засегнатия индивид за интензивен страх от това да бъде “осъден”, засрамен или изложен пред други хора в различни социални ситуации. 

Този страх може да възникне при редица обстоятелства, като например говорене пред публика, среща с нови хора, а дори и при ситуации като хранене сред хора. 

Хора, които страдат от социално тревожно разстройство често достигат до крайности с цел да избягат от подобни ситуации. Когато нямат възможност да ги избегнат, те могат да изпитват физически симптоми като изчервяване, изпотяване, треперене, гадене.

Понякога може да се стигне до паник атаки.

Паническо разстройство

Паническото разстройство се характеризира с появата на повтарящи се и неочаквани епизоди на паник атаки

Паник атаката представлява внезапен епизод на интензивен страх или дискомфорт, който достига своя пик за минути. Изразява се със симптоми като сърдечни палпитации, недостиг на въздух, болка в гърдите, замаяност и чувство за грозяща опасност.  

Хората, страдащи от паническо разстройство живеят, преследвани от страха за нова паник атака, което води до значителни поведенчески промени, като избягване на ситуации, хора или места, които според тях може да доведат до паник атака. 

В редки случаи, този страх може да доведе до развитие на агорафобия, при която човек избягва да напуска сигурността на дома си като цяло.

Фобии

Посттравматично стресово разстройство

Специфичните фобии са интензиви, ирационални страхове, които са свързани с конкретни предмети или ситуации. 

Често срещани примери за такива са страха от височини (акрофобия), летене (аерофобия), паяци (арахнофобия) или страхът от затворени пространства (клаустрофобия). 

Фобиите са повече от обикновен страх и предизвикват силна тревожност и избягващо поведение, което може да доведе до нарушения в ритъма на нормалния живот. 

Хората, страдащи от фобии могат да стигнат до състояние, подобно на паник атака при излагане на съответния причинител.

Обсесивно-компулсивно разстройство 

Състоянието се определя от постоянното присъствие на нежелани мисли (обсесия, обсебване) и повтарящи се навици и поведение (компулсии), които се извършват дори на подсъзнателно ниво с цел избягване симптомите на тревожността. 

Най-често срещаните нарушения в поведението от такъв тип са страховете от замърсяване, нараняване на други хора или себе си, или нуждата да се спазва определена симетрия или ред.

Компулсиите, които представляват поведението, последващо дадените обсесивни мисли, може да бъдат представени съответно от прекомерно миене на ръцете, постоянна проверка на ключалките и вратите, броене или аранжиране на предметите и мебелите по специфичен начин.

Страдащите от този тип разстройства често са наясно, че поведението им е ирационално, но въпреки това се чувстват принудени да се държат по съответния начин с цел намаляване нивото на стреса. В тежките случаи тези ритуали може да заемат голяма част от деня им и да пречат на качеството на живота им.

Посттравматично стресово разстройство

Посттравматичното стресово разстройство се развива при хора след преживяване на силно травмиращо за тях събитие. 

Изразява се в усещането на силни негативни емоции, свързани с конкретната случка, мрачни мисли, кошмари и внезапно припомняне на събитието в детайли. 

Може да доведе до развитие на депресии и често е свързано със социална изолация и избягващо поведение. 

Хората с тежка форма на ПСТР срещат затруднения в посрещаното на обичайните си ангажименти и нормалното функциониране.

Начини да преодолеете тревожността

медитация

Тревожното разстройство е състояние, с което можене да се справите без помощта на професионалист или фармацевтични препарати. 

Въпреки това решението на този проблем не е лесно и е свързано с проява на много воля и характер. Не всеки е способен сам да се справи, а мнозина дори задълбочават проблема по различни начини.

Значението на спорта и физическата активност е всеизвестно. При хората, които страдат от тревожно разстройство, спортът е доказано ефективен начин за намаляване нивото на стрес. 

Извършването на какъвто и да е вид спорт е свързано с отделянето на специални биохимикали, наречени ендорфини, както и серотонин и допамин, които имат позитивно влияние върху настроението, самочувствието и намаляват значително нивата на стрес и тревога. 

Необходими са само 20-30 мин на ден, за да дадете добро начало на борбата ви с тревожното разстройство. 

Практикуването на различни техники за релаксация е също добър и лесен начин да се справите с тревожността. 

Пример за такива са: 

  • Дълбоко дишане - техниките за дълбоко коремно дишане водят до намаляване нивата на стрес и тревожност и подобряват настроението и хармонията в организма и ума.
  • Прогресивна мускулна релаксация - техниката се състои в последователното напрягане и отпускане на мускулите като се започне от долната част на тялото. Целта е освобождаване на напрежението и отделянето на ендорфини.
  • Медитация и йога - източни техники, признати в цял свят с ефективността си при премахване на негативни мисли и тревожност.

Преумората е честа причина за развитие и задълбочаване на тревожните разстройства. Постарайте се да се храните качествено и да си осигурите достатъчно количество качествен сън. Именно по време на сън мозъкът възстановява биохимичния си баланс и се зарежда с енергия и сили за следващия ден.

Въпреки усилията си, някои хора не успяват да се справят с тревожността си сами. За тях, удачна стъпка, която може да предприемат преди да се допитат до професионалист в областта, е билколечението. Приемът на някои натурални успокоителни билки има доказан ефект.

Тези билки могат да бъдат:

  • Валериана - доказано ефективна успокоителна билка, която намалява тревожността и стреса и дори притежава лек седативен ефект.
  • Маточина - има успокояващо действие и допринася за постигане на релаксиращ ефект и хармония в тялото.
  • Лайка - много популярна билка, която се използва най-често под формата на чай, която също има добър успокоителен ефект.
  • Жълт кантарион - това е “тежката артилерия” сред билките. Растението е доказан естествен антидепресант, който по механизъм на действие наподобява фармацевтичните препарати. Помага за подобряване на настроението и облекчава леки депресивни и тревожни състояния. 
  • Ашваганда - източна билка, която има доказана анксиолитични и адаптогенни свойства, помага в периоди на стрес.

Ако се питате дали може да се комбинират различни билки, отговорът е да. Билките съдържат различни активни съставки и заедно проявяват синергично действие и по-силен ефект.

Кога да се консултирате с лекар?

Кога да се консултирате с лекар?

При неуспех с билките и другите гореизброени методи, както и усещане, че не можете сами да се справите с проблема, е добре да се посъветвате със специалист - психолог или психотерапевт. 

Те имат своите методи за повлияване на такъв тип разстройства като например когнитивно-поведенческата терапия. Тя помага за откриване на негативните мисловни модели, които могат доведат до поява на тревога като едновременно се развиват здравословни стратегии за справяне с проблема.

При тежки случаи на тревожно разстройство, при които се наблюдават сериозни поведенчески проблеми, консултацията с психиатър също може да се окаже удачна.

Психиатрите, освен че могат да извършват различни по вид психотерапевтични процедури, могат да назначат медикаментозно лечение. 

Най-често използваните лекарства при тревожно разстройство са: 

  • Анксиолитици - те служат буквално за отстраняване на тревожното усещане и биват няколко групи, като най-често се използват различните видове бензодиазепини - диазепам, лоразепам, алпразолам и други.
  • Антидепресанти - често, заедно с горната група медикаменти се назначават антидепресанти за определен период от време, които се спират постепенно по схема.

Никога не започвайте самолечение с антидепресанти сами, без консултация със специалист, поради риска от развитие на зависимост и влошаване на ситуацията.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Колко често е тревожното разстройство в наше време?

За съжаление, условията на сегашния живот предразполагат за развитие на подобни психологически проблеми, поради повишените нива на стрес. Все по-често млади хора са сериозно засегнати.

Кои билки са подходящи за справяне с тревожното разстройство?

Подходящи билки, които се срещат и в България, са валериана, маточина, лайка и жълт кантарион. Ашвагандата е ефективен представител на билките срещу тревожност от изтока.

Кои са най-често използваните медикаменти при тревожност?

Бензодиазепините като лексотан, диазепам и ксанакс, както и различни видове антидепресанти са медикаментите, които специалистите използват в борбата срещу тревожното разстройство.

Източници:

Назад към блога

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.