Задух и затруднено дишане - на какво се дължат и как да се справите с тях у дома
Чувството за задух и затрудненото дишане могат да се дължат на различни състояния, вариращи от безобидни до много сериозни здравословни проблеми. Откриването на причината, която води до затрудненията в дишането е от съществено значение, за да се предприеме лечение.
В този материал ще разгледаме едни от най-честите причини за задух и затруднено дишане. Ще научим как да се справим с тях в домашни условия и кога да потърсим лекарска помощ.
Задух - какво представлява и как се проявява?
Задухът или така наречената “диспнея” е състояние, при което в белите дробове не постъпва достатъчно количество въздух и това води до изразен дискомфорт и страх у човек.
Може да настъпи внезапно или постепенно да се усилва. Диспнеята може да бъде с дихателен и сърдечен произход. Хората със сърдечна недостатъчност често страдат от задух, защото сърцето не изпомпва ефективно кръв.
Това води до застой на кръвта във вените и капилярите на белите дробове - получава се белодробен оток. Той затруднява газообмена в белите дробове и води до затруднено дишане, сърцебиене и задух.
Задух, настъпил постепенно, може да се наблюдава също при:
- ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест)
- Пневмония
- Рак на белия дроб и други.
Когато задухът и затрудненото дишане настъпват внезапно, може да се касае за астматичен пристъп, алергична реакция, отравяне с въглероден окис, белодробна тромбоемболия и други.
Кога се появява и колко време продължава?
За появата на затрудненото дишане може да има различни причини - от незначителни до много сериозни.
Хроничен задух
Този вид задух се развива бавно във времето, като може да започне леко и постепенно да се влошава. Освен това може да е постоянен или повтарящ се.
Хроничен задух могат да причиняват както болестите от групата на ХОББ, така и редица други заболявания.
Ето кои са най-честите причинители на хроничен задух:
- Хроничен бронхит: Това е състояние, при което възпалението на дихателните пътища образува гъст мукус (секрет), който стеснява дихателните пътища и води до диспнея.
- Емфизем: При него е налице разрушаване на алвеолите (въздушните торбички) в белите дробове, нарушен кислороден обмен и задух.
- Астма: Обострянето на астмата е придружено от епизоди на силен задух.
- Идиопатична белодробна фиброза: Това е много сериозно състояние, при което белодробната тъкан фиброзира и става нефункционална. С времето капацитета на белите дробове намалява и дишането става все по-трудно.
- Обезитет: Наднорменото тегло води до затруднения в дишането и това не бива да бъде изненада. Излишните килограми значително затрудняват функциите на дихателната система.
Това са основните виновници, които причиняват хроничен задух, но има и други заболявания, които могат да “допринесат” за появата му.
По време на сън
Сънната апнея представлява спиране на дишането по време на сън. Има няколко вида сънна апнея, като обструктивната е най-често срещаната.
Обструктивната сънна апнея е вид разстройство на съня, при което дишането временно спира по време на сън, заради частично или пълно запушване на дихателните пътища. Паузите в дишането продължават от няколко секунди до минута и могат да се появяват многократно през нощта.
Сънната апнея може да доведе до сериозни последици, свързани с високо кръвно налягане, дневна сънливост, раздразнителност, главоболие и силно хъркане.
При физическо натоварване
Появата на задух при трениращи или спортисти е обичайно явление по време или след тренировка. Това състояние може да започне като лек, незначителен задух и рязко да се влоши.
Причина могат да бъдат някои специфични състояния:
- Астма по време на физическо натоварване: Симптомите приличат на тези при обикновената астма, но се появяват само когато тялото изпита по-тежко физическо натоварване. Характерно за астмата при физическо натоварване е, че симптоматиката отшумява след спиране на физическата дейност.
- Сърдечно-съдови заболявания: При състояния като коронарен синдром, аритмия и други подобни, сърцето се затруднява да изпомпва нужното количество кръв за нуждите на тялото по време на физическа активност.
Към изброените току-що състояния можем да прибавим и липсата на физическа подготовка. Обикновено при хора, които никога не са тренирали, наличието на задух по време на тренировка е напълно нормално. С времето, с влизане в по-добра спортна форма тези симптоми ще затихнат.
Други
Освен гореизброените състояния и причини за възникване на задух, има още няколко, които предстои да разгледаме.
Нека видим кои са те:
- Остра дихателна недостатъчност: Това е състояние, което възниква внезапно и може да е причинено от много сериозни заболявания, като белодробна тромбоемболия, сърдечен инфаркт, екзацербация на астма, пневмоторакс (събиране на въздух извън белия дроб, в плевралната кухина).
- Задух на нервна почва: Паник атаките и тревожността са често срещани задух причини.
Към изброени добавяме и задух, породен от алергия. Състоянието се проявява, когато тялото е изложено на различни алергени.
Естествени методи и домашни лекове за справяне със задуха и затрудненото дишане
Задухът и затрудненото дишане могат да бъдат овладяни в домашни условия, с помощта на естествени методи и средства, особено ако симптоматиката е лека. Ще ви запознаем с някои от най-често прилаганите.
Упражнения за контрол на дишането
Техниките за контрол на дишането са едни от ключовите похвати, които може да използвате за борба със стреса и подобряване на дихателната дейност. Те са изключително полезни при хора, страдащи от дългогодишна астма, ХОББ или задух, породен от паник атака. Контролираното дишане подобрява притока на кислород, понижава кръвното налягане и увеличава обемните капацитети на белите дробове.
За да изпълните упражнението просто вдишвайте през носа и издишвайте през устата - този прост метод има съществено значение за нашата дихателна система. Вдишайте бавно през носа и задръжте за около 2 секунди, след това бавно издишайте през устата.
Изпълнявайте упражнението няколко минути, като се стремите дишането ви да е равномерно.
Хидратация
Дневният прием на течности е важен за овлажняването на мукуса в белите дробове. Овлажненият секрет може по-лесно да бъде екскретиран (премахнат) от дихателните пътища. Стремете се да пиете по 2-3 литра течности дневно.
Контрол на влажността на въздуха
Овлажнителят за въздух е една от съвременните технологии, с които можем да овлажним въздуха в дома си. Ако средата, в която живеете е суха, това е предпоставка за сгъстяване на мукуса в белите дробове и появата на задух. Влажният въздух втечнява секрета и подпомага дишането.
Друг метод за овлажняване на мукуса е вдишването на пари. Сварете вода и я изсипете в купа, след това се наведете над купата и поставете кърпа на главата, която да задържа парите. Вдишвайте дълбоко около 7-10 минути. Парите помагат за отваряне на дихателните пътища и облекчават задуха.
Природни билки и хранителни добавки
Задухът и затрудненото дишане могат да бъдат изключително мъчителни, тъй като, освен че ограничават физическата активност, те повишават тревожността и нивата на стрес. Природната медицина може да се справи с тези симптоми лесно и безопасно.
Ето някои от най-използваните природни и натурални лекове за дихателната система.
Мащерка
Мащерката е една от най-често използваните билки за отхрачване и задух. Спомага за разреждане на мукуса и улеснява експекторацията (отхрачването). Освен това билката има антимикробни свойства, които подобряват здравето на дихателните пътища и облекчават кашлицата при бронхит. Мащерката може да се приема под формата на чай или да се извършват инхалации с етеричен екстракт от нея.
Гинко билоба
Ако имате задух и затруднено дишане, приемът на Гинко билоба ще подобри циркулацията и ще облекчи симптомите при астма. Гинко билобата има множество лечебни свойства, тя разширява дихателните пътища и намалява възпалението в белите дробове. Може да приемате екстракт или капсули от вълшебната билка.
Женско биле
Женското биле е билка, използвана в природната медицина от векове. Тя е доказала своята ефективност при редица болестни състояния. Билката има множество ползи, сред които са противовъзпалителното и отхрачващото действие.
Успокоява раздразнените дихателни пътища при епизоди на астма и бронхит. Женското биле може да се приема под формата на екстракт или чай за задух. Единственият страничен ефект, за който трябва да се внимава е лекото повишаване на кръвното налягане.
Омега 3 мастни киселини
Ако страдате от астма или ХОББ, Омега 3 мастните киселини са отличен избор за справяне с мъчителния задух при тези състояния. Омега 3 мастните киселини, съдържащи се в рибеното масло и лененото семе имат силно противовъзпалително действие.
Освен другите ползи, хранителната добавка на ВитаОн подобрява функциите на сърдечно-съдовата и нервната система. Омега-3 може да приемате чрез храната или под формата на капсули.
Магнезий
Магнезият е друга хранителна добавка от селекцията на ВитаОн, която предизвиква отпускане на мускулатурата на дихателните пътища, а с това облекчава симптомите на астма и бронхит. Добавката е полезна и при симптоми на тревожност, които често са отключващ фактор за появата на диспнея.
Ползите от приема на магнезий са много, а ефектът е мигновен - това ще направи тази добавка неизменна част от рутината за вашето здраве. Може да го приемате под формата на капсули 2-3 пъти дневно.
Витамин С
Витамин С има антиоксиданти свойства и стимулира имунната система, намалявайки риска от инфекции на горните и долните дихателни пътища. Респираторните инфекции могат да предизвикат задух, затова приемът на добавки с антиоксидантно действие е препоръчителен.
Витамин С може да приемате като хранителна добавка, под формата на капсули, също и чрез повишен прием на храни, богати на витамина като цитруси, ягоди и чушки.
Ароматерапия
Етеричните масла са познати на човечеството от векове. Тези силно концентрирани растителни екстракти се използват в ароматерапията, заради своите разнообразни лечебни свойства.
В арома дифузер налейте вода и капнете 3-5 капки от етеричното масло - евкалиптово, ментово, лавандулово или друго. Етеричните масла пречистват дихателните пътища и успокояват нервната система.
Диета и промени в начина на живот
Здравословното хранене и спирането на вредните навици са от съществено значение за борбата с недостиг на въздух. Приемът на храни, богати на Омега 3 и антиоксиданти може да намали възпалението и да подобри дихателната функция. Спирането на тютюнопушенето е много важно, защото подобрява функцията на белите дробове, особено при пациентите с ХОББ.
Заключение
Задухът и затрудненото дишане могат да се дължат на различни причини, включващи респираторни проблеми, сърдечно-съдови заболявания и дори паник атаки.
Справянето с тези симптоми в домашни условия включва дихателни упражнения, прием на хранителни добавки и билки, разнообразна храна и спиране на вредните навици.
В случай, че изброените по-горе методи не помагат, трябва да се обърнете към специалист, защото неглижирането на симптомите може да доведе до сериозни усложнения.
Често задавани въпроси
Какво да правя, ако получа задух и тежест в гърдите?
Ако внезапно почувствате задух и тежест в гърдите, трябва да действате много бързо, защото това може да са симптоми на инфаркт, паник атака и други сериозни състояния. На първо място запазете спокойствие, извикайте бърза помощ и докато чакате приложете техниката за контрол на дишането, обяснена по-горе. Пийте вода, тъй като хидратацията може да облекчи симптомите.
Какви са причините за получаване на задух в легнало положение?
Задухът в легнало положение е известен с латинския термин “ортопнея”. Той може да е симптом на сърдечна недостатъчност, ХОББ, сънна апнея, астма, наднормено тегло и други.
Има ли задух при плексит?
Да, възможно е да има задух при плексит. Ако плекситът засяга нерви в областта на рамото и шията, болката може да бъде толкова силна, че да предизвика затруднения в дишането и задух.