Всичко за паник атаките: какво са всъщност и как да ги овладеете
В контекста на модерния живот, напрежението от динамиката и стреса често нанася поражения върху нервната система и психиката на хората. Това може да доведе до различни симптоми и неразположения, като едни от тях са особено модерни в днешно време, а именно - паник атаките.
В статията ще се запознаете с тяхното естество, причините за възникването им и начините за справяне с тях.
Какво представляват паник атаките?
Паник атаките са нарастващ проблем сред съвременното общество и са признак за нарушения в менталното здраве.
Те представляват внезапно настъпващи, остри епизоди на страх или дискомфорт, които достигат своя пик за няколко минути и се характеризират с комбинация от физически и когнитивни симптоми.
Физическите симптоми са представени от:
- Сърдечни палпитации
- Потене
- Треперене
- Задух и недостиг на въздух
- Болка в гърдите (гръдна опресия)
- Гадене
- Световъртеж
- Студени и топли вълни.
Психическите симптомите са свързани с:
- Временна загуба на разсъдъка
- Неадекватност
- Силна тревожност
- Мрачни мисли
- Страх от настъпване на смърт.
Паник атаките могат да настъпят неочаквано или като отговор на специфичен стимул и са основен симптом на паническите разстройства.
Как да разпознаете епизод на паник атака: симптоми
Както вече разяснихме, симптомите на паник атаките имат своите физически и психически аспекти. При всеки човек, и дори всеки пристъп, могат да се наблюдават различни комбинации от симптоми и признаци, като те винаги са силно стресиращи за индивида и на пръв поглед много притеснителни.
Физически симптоми
Физическите симптоми обикновено се проявяват в:
- Сърдечни палпитации - представляват осезаемо бързо или неравномерно силно сърцебиене.
- Изпотяване - прекомерна перспирация, която не се свързва с физически усилия или повишена телесна температура. Представлява реакция на нервната система.
- Тремор - неконтролируемо треперене на тялото, което не позволява контрол над волевите движения.
- Задух - диспнеята може да бъде свързана с често и плитко дишане, невъзможност за поемане на дъх и чувство, че се задушаваме.
- Гръдна опресия или дискомфорт - остра или тъпа болка в гърдите, която се усеща като тежест и налягане върху гръдния кош.
- Гадене и коремен дискомфорт - богато инервираната храносмилателна система реагира на стреса с тези симптоми, които могат да се задълбочат с повръщане и диария.
- Изтръпване - усещане за изтръпване на крайниците, понякога и на лицето.
- Мускулно напрежение - мускулно напрежение, крампи и дискомфорт.
Психоемоционални симптоми
Тази широка група от симптоми може да бъде разделена на няколко подгрупи.
Когнитивни симптоми
Когнитивните симптоми на паник атаките включват:
- Страх от загуба на контрол - хората, страдащи от паник атаки съобщават, че изпитват панически страх, че ще изгубят контрол върху себе си.
- Страх от смърт - превземащ страх, който често кара пациентите да се вцепеняват.
- Дереализация - представлява усещане, че сме в “друго измерение” или сме отделени от околната среда.
- Деперсонализация - много стресиращо усещане, че сме отделени от себе си или се наблюдаваме отстрани, извън своето тяло.
- Чувство за настъпващо проклятие - хората изпитват силно усещане, че нещо ужасяващо ще им се случи, въпреки липсата на каквато и да заплаха.
Поведенчески симптоми
Поведенческите симптоми могат да се изразят в:
- Остра нужда за “бягство” - хората усещат силна необходимост да напуснат ситуацията или мястото, където се развива паника атаката.
- Избягващо поведение - избягване на места, ситуации, дейности и всякакъв вид “тригъри”, които могат да задействат паник атаките.
Емоционални симптоми
Емоционалните симптоми при паник атаки са:
- Силна тревожност - хората изпитват силно интензивен страх, напрежение или тревожност, които понякога ги карат да се вцепеняват.
- Потиснатост - хората, които страдат от паник атаки, живеят в постоянен страх и тревога, че такава атака може да настъпи отново във всеки един момент.
- Срам - мнозина се срамуват от симптомите, които околните наблюдават в момент на паник атака, което може да доведе до депресивни симптоми и избягване на социални среди.
На какво се дължат паник атаките?
Паник атаките могат да се дължат на разнообразни причини и да бъдат задействани от множество стимули. Те могат да бъдат отделени и класифицирани в няколко групи.
Биологични фактори
Биологичните фактори за развитие на паник атаки могат да бъдат:
- Генетични - фамилна история на паник атаки и/или панически разстройства значително могат да повишат риска от появата им.
- Нарушен баланс на невротрансмитерите на централната нервна система - най-често за появата на паник атаката е отговорен дисбалансът в нивата на серотонина и норепинефрина. Той е винаги наличен и е основният патофизиологичен механизъм за самото възникване на състоянието.
- Медицински състояния - заболявания като хипертиреоидизъм, сърдечни заболявания (ангина, миокардиопатии и други), дихателни заболявания - те могат да предизвикат паник атаки.
- Медикаменти и наркотични вещества - някои медикаменти и наркотични/упойващи вещества, както и абстиненцията от употребата им също могат да провокират паник атаки.
Физиологични фактори
Следните физиологични фактори допринасят за развитието на панически епизоди:
- Стрес - остър момент на силен стрес или излагането на постоянен хроничен стрес могат да се изявят с паник атаки.
- Тревожни разстройства - паник атаките често се асоциират с тревожни разстройства, като представляват техен, понякога основен, симптом.
- Травми - предишни травматични случки и преживявания, психологически или физически, могат да представляват значим стимул за възникване на паник атаки.
- Фобии - фобии и панически страхове от различни неща (височини, летене, паяци, тесни пространства и други) могат да предизвикат паник атаки.
Фактори на средата и личния живот
Други фактори включват:
- Кофеин и стимуланти - високи дози стимуланти като кофеин и никотин, например, може съществено да нарушат нивата на някои невротрансмитери, като най-често това е норепинефринът. Нарушената обмяна на този катехоламин може да доведе до панически разстройства и паник атаки.
- Употреба на алкохол и наркотични вещества - злоупотребата с тях или абстиненцията, свързана с преустановяване на тяхната употреба, често представляват тригерен механизъм за възникване на панически атаки.
- Нарушен сън или недостатъчен сън - инсомнията не позволява на мозъка да възстанови нормалния си биохимичен баланс, като това ни поставя под увеличен риск за развитието на паник атаки и други психологически проблеми.
- Кардинални промени в начина на живот - преместване на друго място, сменяне на дома или работата, както и лични проблеми могат да задействат развитието на паник атаки.
Причините за възникване на това крайно неприятно за страдащите от него състояние са много и разнообразни, като рядко може да се посочи само една конкретна причина.
Все пак, съществуват някои стимули (тригери), които често пъти за предразполагащ фактор за получаване на паник атаки - това са така наречените ситуационни тригери.
Ситуационните тригери могат да са свързани с присъствието на човека на много пренаселени места или в затворени помещения. Говоренето пред много хора или други видове интензивна социална интерактивност също може да наруши функциите на нервната система.
По-рядко могат да се наблюдават паник атаки при много интензивни и изтощителни физически натоварвания. Много често от това състояние страдат хора, които имат тенденция да се тревожат твърде много за здравето си (хипохондрия).
Съществуват още безброй стимули, способни да допринесат за отключване на паника атаки и паническо разстройство, като всеки си има специфичен термин.
Колко дълго продължават паник атаките?
Обичайната продължителност на панически епизод е между 5 до 20 минути. За хората, които страдат от паник атаки обаче, това време се усеща като цяла вечност поради интензивността на симптомите.
Най-често пиковият момент на атаката настъпва до десетата минута от започването ѝ. Въпреки това в повечето случаи чувството на тревожност, срам или страх, продължават доста продължително след преминаване на острата фаза.
Как да реагирате, когато се появят?
Появата на паник атаки е възможна само когато ние загубим контрол над нашето съзнание и мозък. Състоянието се представя както от физически, така и от психоемоционални симптоми, но въпреки това дали ще му се отдадем е изцяло въпрос на здрава психика.
Вероятно голяма част от вас са изпитвали подобни усещания, но са успявали да ги контролират и да не позволят те да ги превземат. Какво да правим при паник атака?
В случай, че все пак допуснем развитието на паник атака, има някои стъпки, които ще ни помогнат да се справим с нея по-лесно.
Ето и кои са е:
- Признайте пред себе си и приемете факта, че преживявате паник атака, и че тя е временно явление и не представлява заплаха за нашето здраве и живот.
- Фокусирайте се над дишането си - започнете съзнателно и старателно да поемете дълбоко въздух през носа като броите до 4, задръжте още 4 секунди при максимално разгънат бял дроб и след това издишайте бавно през устата си за още 4 секунди. Продължете докато се почувствате извън “зоната” на острия епизод.
- “Приземете се” - използвайте техники, които ще ви помогнат да не загубите чувство за време, място и положение. Обърнете съзнателно внимание на неща от заобикалящата ви среда, които може да видите, докоснете или чуете.
- Използвайте позитивни утвърждения - припомняйте си, че това е паник атака, която ще премине, и че сте в безопасност. Повтаряйте си на глас или на ум фрази като “ще премине”, “в безопасност съм”, “всичко е наред“ и други.
- Използвайте техники като прогресивна мускулна релаксация, която се изразява в последователно напрягане на мускулите и бавното им отпускане, като започнете от краката и стигнете чак до лицевите мускули.
- Останете, където сте - въпреки честото силно желание да се махнете моментално от мястото, на което сте получили паник атаката, се постарайте да си наложите да останете на същото място, докато отмине острият епизод.
- Разсейвате се, като умишлено се фокусирате върху нещо съвсем различно - това може да е дейност като броене наобратно, рецитиране на песен или стихове, или извършване на някаква монотонна дейност като миене на чинии и други.
- Потърсете морална подкрепа, като споделите на близък човек през какво преминавате.
- Избягвайте употребата на стимуланти от какъвто и да е характер, както и психоактивни вещества, ако знаете, че сте предразположени към развитие на паник атаки.
Как да окажете първа помощ при паник атака?
Когато забележим и разпознаем симптомите на паник атака при някой близък до нас човек, трябва да се постараем да запазим спокойствие и да изберем правилния подход за показване на подкрепа.
Важно е да дадем на човека, изпаднал в това състояние, да разбере, че ние сме до него и разбираме ситуацията. Правилният подход в тези случаи е да се постараем да пренасочим вниманието на страдащия от неговия проблем към нещо различно.
Насърчителното поведение и припомняне, че нищо лошо няма да се случи и че всичко ще отмине, е от голямо значение за хората в такива моменти.
Окуражаващото поведение може да включва:
- Синхронизиране на дишането и следване на техниките за бавно вдишване и издишване
- Използване на техните за приземяване
- Ангажиране на вниманието им с физически или мисловни упражнения.
Без значение как изберем да процедираме в тези ситуации, това което трябва да знаем е, че в тези моменти хората се чувстват по-сигурни, когато са разбрани и подкрепени и трябва да останем с тях докато премине острия епизод.
Начини на лечение и овладяване на паник атаките
Овладяването на паник атаки в острата им фаза е важно за по-бързото справяне с психологическия момент и осъзнаването, че те няма да доведат до никакви последици. Това ще допринесе за по-бързото справяне с тях при следващите атаки.
Въпреки това, за да може този проблем да бъде елиминиран изцяло и да не се появява отново, трябва да се положат значителни усилия.
Дългосрочните стратегии за овладяване и лечение на паник атаките и панически разстройства се изразяват основно в следните методи и техники.
Психологически и поведенчески терапии и интервенции
Подобни терапи и интервенции включват:
- Когнитивно-поведенческата терапия за лечение на паник атаки - помага на индивида да определи и промени негативната мисловна нагласа и поведенията, които допринасят за развитие на тревожност и отключват атаките.
- Експозиционна терапия - изразява се в постепенното излагане (експозиция) на ситуации, усещания или преживявания, за които индивидът знае, че предизвикват в него разгръщане на паник атаки. По този начин се изгражда толеранс и с времето страхът от тях намалява.
- Медитация и други техники за релаксация.
Промяна в начина на живот
Здравословните промени в начина на живот имат различни механизми на действие:
- Добавянето на редовна физическа активност към ежедневието действа цялостно за подобряване настроението, елиминиране на напрежението и помага на тялото да отделя ендорфини, които са естествени врагове на стреса.
- Здравословният начин на хранене е важен за поддържане на добрата функция на нервната система и високи енергийни нива. Намаляване приема на алкохол, цигари и захарни изделия също е от полза, тъй като те имат ефект върху правилната невротрансмисия на мозъка.
- Подсигуряване на достатъчно количество качествен сън.
Медикаментозна терапия
Науката е разработила няколко вида лекарства за паник атаки, които са одобрени за употреба, но поради риска от пристрастяване и злоупотреба се издават само със специални рецепти, само от психиатри или невролози.
Медикаментозната терапия може да включва:
- Антидепресанти - тъй като механизмът за възникване на панически разстройства се базира на нарушен баланс на невротрансмитери, то употребата на селективни инхибитори на обратното поемане на серотонин (SSRI), или серотонинови-норепинефринови инхибитори на обратното поемане, е често използвана практика за справяне с паник атаките.
- Бензодиазепини - медикаменти, които намаляват риска и тежестта на паник атаките, които обаче крият много висок риск от развитие на зависимост.
Професионална помощ, състояща се в консултации с психолог/терапевт или психиатър е наложителна, когато паник атаките излязат от контрол и започнат да нарушават съществено качеството на живот на индивида.
Добавки и билки с положителен ефект при паник атаки
Преди да избързате с употребата на антидепресанти или бензодиазепини, може да пробвате с някои естествени лечебни средства и успокоителни на билкова основа, които са се използвали през вековете и продължават да се използват и до ден днешен в традиционната медицина като народно лечение на паник атаки.
Естествено, става дума за билките и техните екстракти. Някои от тях имат доказан от науката ефект при такъв тип смущения.
Примери за ефективни билки, които помагат при тревожност, стрес и паник атаки са:
- Валериана (корен) - известна със своето анксиолитично (намаляващо тревожността) действие, релаксиращ и седативен ефект, това е билка, която мнозина използват за успокоение и за справяне със стреса. Приемът на концентриран екстракт по време на паник атака може да намали нейната продължителност и да облекчи симптомите.
- Жълт кантарион - растението съдържа веществата хиперицин и хиперфорин, които имат научно доказано действие, подобно на антидепресантите, като помага за повишаване нивата на серотонин, допамин и норепинефрин в мозъка. Помага при стрес, депресивни и панически разстройства.
- Пасифлора (Passiflora incarnata) - широко използвано лечебно растение, което основно намира приложение при стрес, тревожност и безсъние. Има лек седативен ефект, който е полезен при панически разстройства.
- Маточина - ароматното растение притежава анксиолитично действие и успокояващ ефект. Помага за подобряване на настроението, намалява стреса и промотира релаксацията.
- Ашваганда - представлява адаптогенна билка, която помага на тялото да се справя със стреса и неговите симптоми. Помага за релаксация и подобрява психичното състояние.
- Лайка - често употребявана билка при стрес и затруднения със съня. Притежава успокоителен ефект и намалява тревожността и риска за паник атаки.
Заключение
Паник атаките са остро състояние, на което трябва да се обърне внимание поради тенденцията им да се задълбочават и да зачестяват във времето, което може да доведе до сериозни последствия и влошаване качеството на живот на индивида.
За справяне с тях е важно да подходим холистично, като ги “атакуваме” от различен ъгъл. Идентифицирането на причината е първата стъпка, която до голяма степен ще даде ключа към решаването на проблема.
Често задавани въпроси
Опасни ли са паник атаките?
Всъщност макар и да са доста интензивни и стресиращи, паник атаките не представляват реална опасност за физическото здраве на човека.
Може ли да бъдат “излекувани” паник атаките?
Да, паник атаките могат да бъдат “излекувани”, тъй като те не са болест, а психологически отговор на организма към прекомерен стрес и нервно напрежение.
Могат ли да се овладеят паник атаките посредством билки?
Да, някои растения съдържат активни съставки, които взаимодействат по различни начини с центрове в мозъка като по този начин могат да намалят интензитета, както и честотата на поява на паник атаките.