Световъртеж: Причини и лечение

Световъртеж: Причини и лечение

Martin Hristov

Световъртежът е състояние, което се характеризира с усещане за въртене, замайване или загуба на баланс. Представлява по-скоро симптом, а не самостоятелно заболяване и обикновено се проявява при състояния, свързани с увреда или заболяване на вътрешното ухо или мозъка.

Световъртежът може значително да повлияе качеството на живот на индивида, предизвиквайки дезориентация и затруднения в извършването на ежедневни дейности.

Първоначалното усещане за световъртеж е фалшивото чувство за движение. Хората със световъртеж често имат чувството, че заобикалящата ги среда се движи или върти, дори когато те са в пълен покой. 

Това може да доведе до проблеми с равновесието, правейки понякога трудно запазването на баланс, без използването на опора.

повръщане световъртеж

Диагнозата световъртеж включва преглед на придружаващи заболявания (ако са налични) и преглед при специалист. Здравните работници могат да изследват специфични симптоми и да направят тестове за баланс и/или движение на очите. 

Образни изследвания като ядрено магнитен резонанс (ЯМР) и компютърна томография (КТ) могат да бъдат полезни с цел установяване на структурни аномалии в мозъка или вътрешното ухо. 

Лечението на световъртежа зависи от неговия произход. Например ДПС може да бъде третирана чрез специфични движения на главата, чрез които може да се постигне разместване на налични кристали в областта на полуокръжните канали. 

Вестибуларна рехабилитационна терапия включва упражнения, които подобряват баланса и намаляват световъртежа чрез трениране на мозъка да компенсира проблемите на вътрешното ухо

Някои лекарства като антихистамини, антиеметици и бензодиазепини могат да бъдат изписани за облекчаване на някои симптоми, особено при остри случаи. 

При някои хора, промени в начина на живот могат да имат положително влияние за облекчаване на световъртежа. Такъв е примерът при Болестта на Мениер и приемът на сол - намаляването й намалява симптомите на световъртеж. 

Животът със световъртеж може да бъде предизвикателство, но много хора намират начини да се справят с тези симптоми и да поддържат нормално качество на живот. 

Търсенето на медицинска помощ и откриването на подходящите медикаменти за лечение често е от решаващо значение за контролирането на световъртежа в дългосрочен план и намаляването на отрицателното му влияние в ежедневието.

Причините за появата на световъртеж могат да бъдат различни - от по-леки като бързо изправяне, до по-сериозни като вертиго, които изискват лекарска намеса.

Симптомите са строго индивидуални за всеки човек, но най-често се характеризират с гадене, повръщане, пребледняване и загуба на съзнание.

В тази статия ще се запознаем с причините за появата на световъртежа и как да го лекуваме.

Защо ми се вие свят: Възможни причини

Причините за световъртежа могат да бъдат много и разнообразни, варирайки от такива засягащи самите органи и структури на вътрешното ухо до системни заболявания със симптоми от страна на вестибуларния апарат.

Позиционен световъртеж

Една от най-честите причини е доброкачественият позиционен световъртеж, който се проявява при преместване на малки парченца от калциеви частици, намиращи се във вътрешното ухо.

Възпаление на вътрешното ухо

Както при вестибуларния неврит и при възпалението на лабиринта на вътрешното ухо обикновено причината е вирусно или бактериално заболяване. Симптомите включват световъртеж, загуба на слуха, както и болка в ушите. 

Наблюдават се и нарушения в ориентацията за равновесие и положение на тялото в пространството.

Мигрена

Мигренозните състояния могат да причинят световъртеж, особено в случаите на вестибуларна мигрена. Този тип мигрени невинаги се проявяват с типичното главоболие, но могат да причинят лек световъртеж, както и усещане за движение, докато тялото е в покой, чувствителност към шум и светлина.

Механизмите на това заболяване не са напълно изяснени, но се допуска промяна в начина на провеждане на информация от и към мозъка, както и кръвоснабдяването на някои региони от него.

Инсулт

Засягането от инсулт на части от мозъка, които са отговорни за поддържането на равновесието и пространствената ориентация (мозъчен ствол и малък мозък) може да доведе до неприятното усещане за световъртеж.

Тези региони на мозъка са от ключово значение за приемането и обработката на информация и каквото и да е нарушение на кръвоснабдяването в тях често се проявява с тежък световъртеж и загуба на баланс на тялото.

Лекарства

Редица лекарства като медикаменти, които са ототоксични (с токсичен ефект спрямо слуховата система) също могат да доведат до увреди на вътрешното ухо.

Тези увреди могат да нарушат нормалното приемане и обработка на сигналите от мозъка и по този начин до световъртеж и замайване. 

Съпровождащи симптоми, за които да внимавате

Гадене

Гаденето е често съпровождащ симптом на вертигото. Проявява се, защото мозъкът получава объркващи сигнали за баланс и движение, предадени от вътрешното ухо. Тези противоречиви сигнали могат да доведат и до повръщане.

Шум в ушите

Шумът в ушите е известен с латинското наименование “тинитус”. Тинитусът е звънящ, жужащ звук в ушите, появяващ се при състояния като Мениерова болест. 

Появява се вследствие на смущения във вътрешното ухо, засягащи както баланса, така и слуха. Дисбаланс в количеството на течност във вътрешното ухо може да доведе до появата на вертиго и тинитус едновременно.

Главоболие

Вестибуларната мигрена е често асоцииран симптом със световъртежа. Този тип главоболие може да бъде придружено с повръщане, промени в зрението и силни дразнения от светлина. 

световъртеж причини

Треперене

Треперенето (тремор) може да е симптом на световъртежа, когато става дума за по-сериозни състояния, които засягат мозъка като множествена склероза или инсулт. Некоординираните сигнали, които се изпращат от мозъка към тялото и обратно могат да доведат до вертиго.

Изпотяване или загуба на слух

Изпотяванията или загубата на слух са рядко срещани симптоми при световъртеж. Изпотяването се дължи на високото напрежение и чувство за гадене при световъртеж. Загубата на слух пък е по-тежко усложнение на болестта на Мениер.

Видове световъртеж

Има три основни вида световъртеж: психогенен, от централен произход и позиционен.

Психогенен

Психогенният световъртеж е свързан с психологически или емоционални фактори като стрес, панически атаки или тревожност. При него няма засягане на мозъка или части от вътрешното ухо. 

Той често се появява като усещане за замаяност, нестабилност, въртене на света около вас, без реална загуба на равновесие.

От централен произход

 

От централен произход световъртеж

Централният световъртеж се свързва с проблеми, идващи от мозъка, по-специално в малкия мозък или мозъчния ствол. Причинява се от различни видове мигрени, инсулти, травми или множествена склероза.

Позиционен

Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж (ДППС) е най-често срещаната причина за появата на световъртеж. Причинява се от отолитни кристали (малки калциеви кристали), които попадат в полуокръжните канали на вътрешното ухо и нарушават нормалното възприятие за движение.

Симптоматиката се появява при определено движение на главата, което води до разместване на кристалите и предизвикване на повтарящи се световъртежи.

Какво да правите при световъртеж?

Заключение  виене на свят

Ако започнете да изпитвате световъртеж, първото нещо, което трябва да направите е да намерите място, където да седнете или легнете, за да избегнете внезапно падане.

Избягвайте внезапни движения в главата и почивайте в тиха, затъмнена стая, ако симптомите се засилят.

Трябва да приемате големи количества течности и да избягвате пиенето на алкохол.

Лечение и превенция

Лечението на световъртежа зависи от причината за него. 

Например при ДППС има различни упражнения за движения в главата, които болните могат да прилагат. 

Друг метод на лечение на ДППС е рехабилитация на вестибуларния апарат, фокусираща се върху регулиране на дисбаланса между мозъка и проблемите във вътрешното ухо. 

Друг вид терапия се провежда с прием на лекарствени средства като бензодиазепини, антихистамини и антиеметици, които лекуват симптомите на гадене и повръщане, но не лекуват основната причина.

Кортикостероидна терапия също може да бъде приложена при възпаления във вътрешното ухо, водещи до появата на вертиго. 

Разбира се, и тук природната медицина заема важна роля в лечението на световъртежа с бабини рецепти

Хранителните добавки и билки са добър помощник, използван за облекчаване на симптоматика. Ще се запознаем с някои от тях, специално подбрани от селекцията на ВитаОн.

Витамин Д

Витамин Д от ВитаОн е хранителна добавка с множество ефективни ползи. Този витамин е ключов за здравината на вашите кости, за силна имунна система и за стабилна нервна система. Множество проучвания доказват неговите полезни свойства при лечението на вертиго. Витаминът подпомага здравето на вътрешното ухо и поддържа баланса и стабилността на вестибуларния апарат. 

Ако имате усещания за замаяност и световъртеж, трябва да изследвате нивата на витамин Д и да предприемете нужните мерки навреме. Ниските нива на витамин Д често водят до ДППС. Не позволявайте на световъртежа да навреди на ежедневието ви. 

витамин д3

 

Магнезий

Магнезият е често използвана хранителна добавка при мигренозните световъртежи. Той е известен с мощните си минерални свойства като подобрява нервната функция, релаксира мускулатурата и подобрява кръвотока.

Обострянето на мигренозните пристъпи и появата на световъртежи може да са вследствие от липса на магнезий. Приемайте магнезий с храната и като хранителна добавка от ВитаОн под формата на капсули.

Джинджифил

Билковата тинктура от джинджифил е мощен природен лек с противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Използва се при световъртеж за облекчаване на гаденето и подобряване на кръвотока към мозъка. 

Джинджифилът е вашето природно решение, ако се чувствате неуравновесени. Може да приемате джинджифил по различни начини. ВитаОн предлага най-лесния начин под формата на билкова тинктура перорално. Започнете да приемате джинджифил и подобрете начина си на живот.

Хранителни навици и диета

Диетата е от изключителна важност за хората, страдащи от чести симптоми на световъртеж. Приемът на сол трябва да бъде намален - по този начин ще предотвратите натрупването на течност, особено при Мениерова болест. 

Хидратирайте се и избягвайте приема на алкохол, кофеин и никотин, защото могат да навредят на функциите на вътрешното ухо. 

Приемайте храни, богати на магнезий, витамин Д и витамини от група Б, за да подобрите функциите на нервната си система.

Помагат ли упражненията и какви да са те?

Упражненията играят ключова роля, особено ако са насочени към подобряване функцията на вестибуларния апарат.

Използват се популярни упражнения като “Епли” - специални упражнения за завъртане на главата за ДППС и упражнения за поглед и баланс, които подобряват координацията и стабилността. Практикуването на йога и дихателни техники също спомагат за облекчаване на симптоматиката при световъртеж.

Първа помощ при силно виене на свят

Тинктурата от джинджифил подпомага функцията на черния дроб, имунната система и сърдечно-съдовата система.

 

Ако изпитвате силно виене на свят трябва да изпълните няколко основни стъпки.

Ето какви са те:

  • Ако сте прави, потърсете къде да седнете или легнете.
  • Запазете спокойствие.
  • Хидратирайте се.
  • Не правете резки движения на главата.
  • Проверете за придружаващи симптоми.
  • Почивайте си, докато не отмине световъртежът.
  • Потърсете лекарска помощ, ако гореизброените стъпки не подействат или световъртежът се засили.

Кога да се консултирате с лекар?

Трябва да потърсите лекарска помощ, ако световъртежът се засили или забележите, че се появяват придружаващи симптоми като загуба на слуха или промяна в зрението, тежко главоболие, заваляне на говора, затруднено ходене и други.

Трябва да се консултирате със специалист и ако състоянието ви не се повлиява от определената терапия. Специалистът ще проведе нужните изследвания и ще предпише необходимата терапия за справяне със симптомите.

Заключение

хидратация при световъртеж

Световъртежът е често срещано състояние, което се пренебрегва от повечето хора, но което може да доведе до значителни нарушения на ежедневния ви начин на живот.

Вертигото се характеризира с виене на свят, гадене, повръщане и чести главоболия в повечето случаи. Често причината за появата му са проблеми във вътрешното ухо или нарушение на мозъчния ствол.

Освен тези причини, до световъртеж могат да доведат тежки мигрени, инфекции и неврологични състояния.

Лечението на световъртеж се определя спрямо вида и причината за появата му. Навременната диагноза и приема на добавки улесняват борбата с мъчителната симптоматика.

Ако виждате, че симптомите се влошат или не се подобряват от терапията, трябва да се обърнете към специалист.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Какво е вертиго?

Вертигото е чувство за виене на свят или замаяност, най-често причинено от проблеми във вътрешното ухо. Предават се грешни сигнали за заобикалящата ни среда към мозъка и оттам идва загубата на баланс и равновесие.

Може ли световъртежът да доведе до проблеми със зрението?

Да, световъртежът може да засегне зрителния анализатор. Често срещан симптом при световъртеж е нистагъмът - неволни, бързи движения на очите. Нистагъмът може да доведе до замъглено зрение или усещането, че светът около вас се върти. 

Има ли синдром на световъртежа?

Не съществува медицинско състояние, наречено “синдром на световъртежа”. Световъртежът е симптом, който може да е причинен от различни заболявания и състояния на тялото като Мениерова болест, доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж, мигрена или проблем с вестибуларен неврит.

Назад към блога

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.