Мигрена - причини за поява и методи за облекчение
Вероятно всеки е чувал някой от обкръжението му да оправдава главоболието си с мигрена. Напоследък в обществото понятието “мигрена” става все по-нормално и често е приемано с лекота, сякаш е нещо напълно естествено.
Но дали е така? Какво е описанието на мигрената, какво представляват пристъпите на мигрена, има ли дефинитивно лечение? Време е да разберем.
Какво представлява мигрената и какви са нейните симптоми?
По дефиниция мигрената е неврологично разстройство, което се характеризира с повтарящи се, тежки пристъпи на главоболие, които често причиняват силна болка и нарушават нормалното качество на живот на индивида.
За разлика от обикновеното главоболие, мигрената има сложно разнообразие от симптоми (симпо-комплекси), което я правят трудно за овладяване заболяване.
Статистически от мигрена страдат около 12 % от хората по света, което я прави едни от най-честите неврологични заболявания. Интересен факт е, че мигренозното главоболие по-често се засяга жените.
Описание на мигрената
Мигренозното главоболие обикновено се проявява с пулсираща остра болка, по-често засягаща една половина на главата. Понякога се наблюдава и двустранно засягане.
Това разделно засягане се обяснява с различната активност на двете полукълба и разликите в концентрациите и честотите на нервни импулси, неврохимикали и кръвоносни съдове.
Точната причина за развитието на мигрената все още не е установена. Смята се, че значение имат някои генетични фактори, фактори на средата и фактори на анатомията на централната нервна система в съответния индивид.
Пусковите механизми на мигренозното главоболие са различни при всеки засегнат от заболяването.
Много хора отключват състоянието при високи нива на стрес, хормонални промени, консумация на някои храни и напитки. При други мигрената се обостря при сензорни стимули (силна светлина или силен шум), промени в личния живот или промени в метеорологичните условия.
Симптоми на мигрена
Симптомите на мигренозното главоболие най-общо могат да бъдат разделени на 4 стадия.
Ето кои са те:
- Продром: Тази фаза се проявява известно време (няколко часа и дни) преди същинската мигренозна атака и включва ранни симптоми като промени в настроението, повишен апетит, скованост на врата, често прозяване, засилена жажда, проблеми със стомаха или червата (запек, диария и други).
- Аура: Около 20-30% от хората, страдащи от мигрена изпитват тази фаза, която включва сензорни смущения, предшестващи главоболието. Аурата обикновено включва визуални смущения като проблясъци, слепи петна и др. Други симптоми на аурата са изтръпване на ръцете или лицето, затруднения в говора, както и шум в ушите. Тази фаза обикновено продължава около 20 до 60 минути и може да премине без главоболие.
- Главоболие (Същинска мигренозна атака): Фазата на главоболието е най-мъчителната фаза от това заболяване. Болката обикновено е пробождаща и се влошава при физическо натоварване. Често болката се придружава от свръхчувствителност към светлина и звук (фотофобия и фонофобия), гадене, повръщане. Този период може да трае от няколко часа до 3-4 при липса на адекватно лечение. Силата на болката може да варира в отделните случаи, като някои хора могат да имат симптоми като гадене, замъглено зрение или дори припадъци.
- Постдром: След като главоболието отмине, много често хората изпитват т.нар. постдромни симптоми или “мигренозен махмурлук”, който може да трае до 24 часа. Симптомите включват обща отпадналост, промяна в настроенията, невъзможност за концентрация и други.
Важно е да се знае, че не всички хора преминават през всичките четири стадия на мигрената, а понякога не може да бъде сложена и рязка граница между етапите.
Видове мигрена и причини за появата им
Различните типове мигрена се различават по интензивност и продължителност на болките, както и от наличието на гадене, повръщане и чувствителност към светлина или звук.
Разделението е на няколко подтипа и в следващите редове ще поговорим за всеки от тях малко по-детайлно.
Мигрена без аура
Това е най-разпространеният тип мигрена, при който не се наблюдават симптоми от страна на зрителния или слуховия анализатор. Болката обикновено е средна към силна и засяга едната страна на главата.
Продължителността ѝ е от 4 до 72 часа. Отключващи моменти могат да бъдат стрес, хормонални промени, някои храни (шоколад, сирене и кашкавал), алкохол, безсъние.
Мигрена с аура
Около 25% от засегнатите преживяват аура симптомите, които обикновено включват зрителни и слухови нарушения.
Понякога симптомите са слепи петна в зрителното поле, изтръпване на ръцете или лицето. Симптомите на аурата се обясняват с вълна на нервно-импулсна активност, последвана от период с намалена мозъчна активност.
Хронична мигрена
Хроничната мигрена се определя като главоболие, продължаващо над 15 дни в месеца или поне 8 дни с мигреноподобни симптоми за повече от 3 месеца.
Често хроничната мигрена се причинява от предозиране с лекарства, тревожност, депресия и други.
Менструална мигрена
Този подвид се проявява и съпътства менструалния цикъл при жените и се свързва с хормоналните промени.
Най-често причината е спадът в естрогена преди менструация. Обикновено болките се появяват около 2 дни преди началото на менструацията
Хемиплегична мигрена
Това е рядка форма на мигрена с аура, която причинява слабост или парализа на едната половина на тялото.
Смята се, че се дължи на генетични мутации, повлияващи някои йонни канали в организма (и по-конкретно в мозъка), на което се дължи нарушение в нервните импулси.
Вестибуларна мигрена
Този подтип засяга вестибуларната система, която отговаря за баланса, което води до замаяност или световъртеж, често дори без главоболие. Отключващи моменти могат да бъдат стрес, някои храни или двигателна активност.
Желязна мигрена
Представлява мигрена, която протича с остри пробождащи болки, които се пораждат от натрупване на голямо количество желязо в организма. Това води до болки в ставите, обща отпадналост и болки в главата, наподобяващи мигренозните.
Степени на болка
Болките при мигрената могат да варират по сила и най-често се разделят на 4 степи: лека, средна, тежка и изтощаващо тежка.
Лека мигрена
При леката мигрена болката е налична, но се контролира лесно. Тази степен позволява нормални ежедневни активности. Понякога се придружава от лека степен на фото- или фонофобия.
Средно тежка
При средно тежка степен на мигренозното главоболие болката е интензивна, като често нарушава нормалния начин на живот на човек и изисква временна почивка. Наблюдава се чувствителност спрямо звук, светлина. Гаденето често е налично.
Тежка степен
При тази степен болката често е съсипваща, описва се като пробождаща и често приковава болния на легло. Често се наблюдава повръщане, гадене, както и силна фотофобия.
Изтощаваща мигрена
При нея болката е непосилна, абсолютно лишаваща човек от възможност да има каквито и да било активности. Често тази форма изисква лекарска намеса за овладяване. Обикновено протича с гадене, повръщане, аура и екстремна фото- и фонофобия.
Превенция на епизоди на мигрена
Профилактиката на мигренозните епизоди обикновено включва различни комбинации от промени в начина на живот, диетични корекции, както и употребата на различни хранителни добавки и билки.
С някои от ключовите стратегии ви запознаваме сега.
Разпознаване на пусковите механизми
Както вече споменахме, най-честите отключващи моменти на мигренозните пристъпи са някои храни (синьо сирене, шоколад, алкохол), липса на сън, стрес и хормонални промени.
Поддържането на дневник често помага на много хора да се справят и да се подготвят за евентуален пристъп.
Осигуряване на качествен сън и правилни хранителни навици
Поддържането на постоянен и редовен сън, както и храненето на редовни интервали може да стабилизира биологичния часовник на тялото, намалявайки пристъпите на мигрена. Наблюдава се и намаляване на силата на отделните пристъпи.
Контролиране на стреса
Техники като йога, медитация и дълбоко дишане значително повлияват нивата на стрес-хормоните, които са значим механизъм за отключване на мигренозни пристъпи.
Прием на хранителни добавки
Съществуват няколко хранителни добавки, които показват добри ефекти, спрямо пристъпите на мигрена.
Примери за такива са:
- Магнезий: Най-често магнезиев цитрат или магнезиев глицинат са с най-добри резултати, тъй като редица хора, страдащи от мигрена показват магнезиев дефицит.
- Витамин Б12 и Коензим Q10: Проучванията на тези две хранителни добавки също показват обещаващи резултати, що се касае до повлияване на мигренозните болки.
Прием на билкови тинктури
Трескавицата и триделният бутрак не са толкова популярни билки, но имат доказани ползи при прием от хора, страдащи от мигрена.
Трескавицата намалява синтезата на съединения, които разширяват кръвоносните съдове, докато бутракът намалява възпалението и спазмите на съдовете.
Важно е да се проучат възможни нежелани реакции при прием на тези билки в комбинация с лекарства.
Физическа активност
Регулярната, умерена физическа активност показва намаляване на честотата и тежестта на мигренозните пристъпи, чрез подобряване на кръвообращението и намаляване на стреса.
Начини за справяне с болката
Когато пристъпът се появи единственият ход, който остава на човек е да опита да се справи с болката и намали нейните ефекти върху тялото му.
Можете да опитате домашно лечение на мигрената с някои лесни методи.
Почивка в тиха и тъмна стая
Намаляването на светлината и звука често намалява и болката. Това е свързано с често срещаната чувствителност на много хора към шум и светлина. Лента или превръзка за очи, както и тапи за уши също биха свършили добра работа.
Хладни или топли компреси
Поставянето на хладен компрес на челото или топъл компрес отзад на врата обикновено подобрява болковите симптоми. Студеното намалява възпалението, а топлината спомага за отпускането на скованите мускули на врата и шията.
Адекватна хидратация
Дехидратацията може да усложни една мигрена. Приемът на достатъчно вода или течности с добавени електролити обикновено облекчават мигренозните пристъпи.
Прием на билкови чайове
Някои билки намаляват пристъпните болки. Чаят от мента е популярен със своите свойства да релаксира мускулите, докато джинджифилова напитка повлиява гаденето и има противовъзпалителни свойства. Добри ефекти има и чаят от лайка.
Техники за справяне с болката
Когнитивно-поведенческа терапия (КПТ), както и биофийдбек са ефективни методи за контрол на хронична мигренозна болка.
КПТ помага при случаи на множество негативни мисли и емоции, докато биофийдбекът учи човек на контрол над някои физиологични процеси като например мускулно напрежение.
Хранителни добавки за незабавно облекчение на болката
Магнезият се използва за бързо облекчение при хора с мигрена, особено при такава с аура. Мелатонинът е друго съединение, което е полезно при хора с нарушения на съня.
Леснодостъпни (комерсиални) лекарства за мигрена
Редица лекарства без лекарско предписание могат да ви помогнат да облекчите симптомите и болките при един мигренозен пристъп.
Медикаменти като аспирин, ибупрофен, ацетаминофен се използват в началото на пристъпа, за да не позволят усилването му. Комбинацията на тези лекарства с кофеин показва значително засилване на ефектите.
Заключение
Мигрената е често срещан проблем в 21-ви век, чиято причина все още се изяснява. Проблематиката му засяга голям процент от хора, като може значително да наруши качеството им на живот.
Съществуват различни подвидове на състоянието, които се различават по симптоми, пускови механизми, както и по начин на лечение.
Терапията на мигрена често е симптоматична и много често може да бъде повлияна от прием на някои хранителни добавки и билки.
Въпреки това, при тежка степен на мигрена и неповлияващо се лечение необходимостта от консултация с лекар остава важна и задължителна.
Често задавани въпроси
Какви различни видове мигрена съществуват?
Познати са различни подтипове на мигрената, които се различават по симптоми и пусков механизъм. Мигрена без или с аура, менструална мигрена, вестибуларна и желязна мигрена са само някои примери за тях.
Мога ли да се справя с болката без хапчета за мигрена?
Към дефиницията на домашен лек за мигрена влизат и редица практики, които могат да се използват за облекчаване на болките. Компреси, хидратация, билкови чайове, хранителни добавки и други могат значително да повлияят болките и дискомфорта при това заболяване.
Съществува ли мигрена при деца?
Да. Децата често изпитват симптоми за мигрена като главоболие, повръщане и чувствителност към светлина и силен шум. Понякога се наблюдават и болки в корема. Пускови механизми мога да бъдат стрес, недоспиване и някои храни.