18 причини за замъглено зрение и как да го излекуваме
Благодарение на зрението, ние получаваме около 80% от информацията за заобикалящата ни среда. Поддържането на здравето на зрителната система е от първостепенно значение за здравето на целия организъм. „Очите са прозорец към душата“ е не просто израз, а реално описание на значимостта на органите на зрението, тъй като те са един от най-ценните активи, които притежаваме.
Често именно очите са първите органи, които дават симптоми от страна на заболявания на други органи и системи на тялото, а често тяхното здраве и практиките, които го поддържат са пренебрегвани или непознати на повечето хора.
В следващите редове ще обърнем внимание на най-честите причини за замъглено зрение, какви са симптомите и как да ги разпознаем, как можем да подобрим здравето на зрителната система чрез прием на хранителни добавки и витамини. Приятно четене!
Общи данни за зрителната система
Очите имат доста сложна анатомия, като тук няма да изпадаме в крайни подробности, а само ще опишем някои основни детайли. Анатомично можем да разделим зрителния анализатор на 2 части - преден и заден очен сегмент:
- Преден очен сегмент – включва роговицата и конюктивата. Роговицата се намира в предната част на очната ябълка и е най-силно пречупващата среда на зрителния анализатор. Конюктивата представлява тънка ципеста мембрана, която покрива самата очна ябълка и вътрешната страна на клепачите.
Именно това са структурите, които са първата защитна линия, която се среща с определени дразнители или чужди тела, които могат да попаднат в окото. При такъв случай трябва много внимателно да се направи промивка, най-добре със стерилни марли и разтвор, без търкане на окото, тъй като дори най-малките прашинки могат да доведат да бъдат силни дразнители и да причинят увреди на конюктивата.
Хората, използващи контактни лещи, козметика за очи, както и всякакви продукти, особено такива, които не са дерматологично тествани, трябва да се стараят да няма директен контакт с очите, или ако има, той да е максимално стерилен. Голям процент от хората страдат от алергии към различни дразнители и агенти като полени, домашен прах, козина на различни животни, като такива реакции на алергии могат да доведат до инфекции на някои структури на окото със съответната симптоматика.
- Заден очен сегмент – ретина – основната структура на окото, която съдържа клетките (пръчици и колбички), които възприемат светлинните вълни, преобразуват информацията в нервен импулс, който в последствие се обработва от кората на главния мозък. Най-висока концентрация на тези клетки се наблюдава в така нареченото „жълто петно“ или макула, която е структурата, отговорна за централното зрение.
Силни светлинни дразнения могат да предизвикат увреждане на тези клетки, като най-силно влияние има спектърът на синята светлина. Електронните екрани (на телефони, лаптопи, телевизори) са изключително силен дразнител, особено при продължително използване всеки ден.
В такива случаи се препоръчва използване на предпазни очила, най-вече с филтър за синята светлина. Слънчевата светлина също попада в списъка на вредните въздействия, като директното попадане на светлина в окото, особено зимата, поради отразителната способност на снега, може да има тежки последици върху зрението на човек.
Какво причинява замъгляването на зрението и какви са симптомите?
Всеки от нас поне веднъж е имал проблеми със зрението и е изпитвал дискомфорта да не успее да види предмет, разположен сравнително близо до очите му. Зрението сякаш се замъглява, все едно гледаме през запотено стъкло и се налага да присвием очи, за да фокусираме нормално. Факт е, че замъгленото зрение е симптом на заболяване на самият орган на зрението, но има и редица случаи в които то може да ни насочи към заболявания на много други системи. Списък от очни заболявания е близък до безкраен, но ето някои основни причини за замъгленото зрение:
-
Обикновена умора на зрителния апарат – прекалено дългото напрягане на очите и умората при гледане на близо, особено на дигитални устройства и екрани е една от най-често срещаните, сравнително безобидни, причини за поява на замъглено зрение. Често опитите за фокусиране на близо в такива случаи се придружават от сухота в очите, което ни дава усещане за дразнене.
- Рефракционни грешки – това състояние се дължи на неправилно пречупване на светлината, при преминаването й през структурите на зрителния анализатор и са едни от най-честите причини за замъгляване на зрението в световен мащаб.
Най-честите варианти са два: късогледство – когато човек не вижда надалеч и далекогледство – когато човек не вижда наблизо. Има и трети, сравнително по-рядък вариант на рефракционни грешки, който се нарича астигматизъм – това е състояние, при което светлината се пречупва различно в двете ни очи, при което мозъкът се затруднява с бързата обработка на образа. Положителното в тези случаи е, че всеки проблем може да се коригира, стига да е забелязан на време. Рефракционните грешки се съчетават с напрежение в очите, с цел компенсация и по-бърза адаптация към даденото състояние.
- Мигрена
Мигрената е заболяване от групата на неврологичните, при което се наблюдава пристъпно главоболие, което често се съчетава с фоточувствителност и моментни нарушения в зрението. По време на тези пристъпи, от страна на зрителната система могат да се наблюдават усещане за чуждо тяло, замъглено зрение, болка и др. Най-често е преходно състояние.
- Клъстерно главоболие
Разликата между мигрената и клъстерното главоболие обикновено е в интензитета и силата на главоболието, както и в локализацията на самите симптоми. Обикновено клъстерното главоболие е по-силно и често се съчетава с усещане за точна локализация на симптомите. Често протича със замъгляване на зрението, особено ако симптоматиката е локализирана около очните ябълките.
-
Глаукома
Глаукомата е заболяване на очния апарат, което е свързано с повишено вътреочно налягане. Това заболяване, ако не бъде контролирано, може да започне с леки симптоми, като замъглено зрение, и с възрастта да доведе до пълна слепота. Именно затова глаукомата е заболяване, което трябва да бъде следено редовно от специалисти по очни болести и да се лекува със съответни лекарства и способи.
- Заболявания на ретината
Увредите на ретината могат да са генетични или придобити (най-често травми). Симптомите, свързани с тези състояния могат да са изключително разнообразни и често зависят от степента на увредата. Могат да се наблюдават както замъглено зрение и загуба на части от зрителното поле, така и двойно виждане и проблясъци в зрителните полета.
- Стресови и депресивни ситуации
В днешно време стресът е основна причина за редица болести, като той може да е и една от причините за упорито главоболие. Най-често причината за главоболието в тези случаи е чисто психологическа, резултат на стрес и психическо пренапрежение
- Бременност
Бременността е особено състояние за женския организъм, свързано с редица промени, които обуславят редица изменения в усещанията за тялото на жената. Често срещаните симптоми като сутрешно гадене, повръщане, умора и често уриниране, могат да са съпроводени от замъгляване на зрението. Този симптом по време на бременност може да насочва към определени състояния, свързани с целия процес на износване на плода, затова е най-добре състоянието на зрителния апарат да бъде следен от офталмолог.
- Изменения в кръвното налягане
Както ниското кръвно налягане (хипотония), така и високото (хипертония), могат да протичат със симптоми от страна за зрителната система. При хипотонията по-скоро се наблюдават симптоми като „загуба“ на остротата на зрението, замъгляване, намаляване на зрителното поле, докато при високото кръвно налягане се наблюдава напрежение в очите, усещане за „стягане“ около главата и др.
- Неврит на зрителния нерв
Замъгленото зрение може да е пряк симптом на увреда на някоя от структурите в пътя на приемане, пренасяне и обработка на зрителната информация. Такъв е и случая с възпалението на зрителния нерв, който пренася информацията от съответното око за обработка в главния мозък. Наблюдават се още симптоми като проблясъци в областта на периферното зрение, болка и др., като признаците могат да са от страна само на едно око.
- Конюктивит
Това е често срещано състояние на очите, което се характеризира с възпаление на конюктивата. Симптоми могат да бъдат зачервяване на очите, болки, усещане за чуждо тяло, сърбежи, както и образуване на секрети и силно сълзене от страна на засегнатото око (може да бъде и двустранен). Най-често възпалението е бактериално или алергично.
- Катаракта (перде на окото)
Катарактата е заболяване, което се среща по-често в с напредването на възрастта. Протича със симптом, който е точно описание на народното име на болестта – започва постепенно замъгляване на зрението, сякаш пред окото „бавно се спуска перде с напредване на времето“.
- Очна инфекция
Тъй като очите имат директен контакт с външната среда, то те са в постоянен риск от възникване на инфекция. Различни причинители – вирусни, бактериални, гъбични могат да предизвикат инфекциозен процес, протичащ с зачервяване, сухота, повишена локална (местна) или обща телесна температура, както и понякога с нарушения в зрението.
- Макулна дегенерация
Макулата представлява малък участък, разположен почти в центъра на ретината, който представлява „зрителния център на окото“. Макулната дегенерация се свързва с напредналата възраст, като предразполагащи фактори са женския пол, тютюнопушенето и захарния диабет. Симптоми на това заболяване са замъгляване, дори изкривяване и загуба на части от зрителното поле, както и засягане на остротата на зрението.
- Дегенерация на роговицата
Това е последица от възпалителни или други, довели до промени в ДНК и/или структурите на клетки в някои или всички слоеве на роговицата, които се демонстрират с различни помътнявания.
- Диабет
Диабетът е изключително опасно заболяване, що се касае до зрението, най-вече когато контролът на кръвната захар е лош. В тези случаи се получава намаляване на зрителната острота и увреда на малките кръвоносни съдове, които изхранват ретината и тя не получава необходимите й кислород и хранителни вещества. Това може да доведе до загуба на зрение до крайни степени, тъй като лечението на тези усложнения често е само симптоматично.
- Инсулт
Причина за временно замъгляване на зрението може да се окаже инсултът. Това е състояние, свързано с рязко нарушение на кръвоснабдяването на мозъка, което протича най-често с парализа на едната половина на лицето (по-рядко двете), загуба на сила в едната половина на тялото, нарушение в речта, понякога припадъци.
Инсултът може да бъде животозастрашаващо състояние, затова при наличие на някой или някои от горепосочените симптоми, незабавно потърсете лекарска помощ!
- Шипове в областта на врата
Това е сравнително по-рядка причина за замъглено зрение, но все пак влиза в диференциалната диагноза. Шиповете на врата са особено вероятна диагноза при наличие и на други симптоми като световъртеж, главоболие, болки във врата и др.
Прием на витамини и минерали при замъглено зрение
Приемът на витамини е от ключово значение за здравето и правилното функциониране на зрителната система и на очите като орган. Ето и списък на най-важните витамини с благоприятно действие върху зрението:
- Витамин А
Витамин А е известен още като ретинол ацетат и е от жизненоважно значение за тялото, тъй като то не може да го синтезира самостоятелно и се налага той да бъде приеман от външни източници – храна и хранителни добавки. Това автоматично го поставя в групата на незаменимите витамини. Витамин А е от групата на мастноразтворимите витамини и има редица полезни свойства за човешкия организъм – от незаменимо значение за развитието и растежа на плода, поддържането на здрава имунна система, участва в строежа на костите, косата и ноктите.
Витамин А е изключително важен по отношение на здравето на зрителната система, тъй като се свързва с протеина „опсин“ при формирането на родопсина – светлоабсорбиращата молекула, необходима за скотопичното и цветното зрение. Често се използва като вариант за лечение на замъглено зрение.
Витамин А се среща под две форми в храната – ретинол и каротеноиди. Ретинолът е незаменим фактор в пръчиците и колбичките (клетките на ретината), които реагират на светлината и изпращат сигнали с информация до мозъка. Витамин А, под формата на ретиноична киселина има съществена роля в поддържане на нормалната функция на конюктивалния и роговичния епител. Дефицитът му води до състояние, наречено ксерофталмия – сухота на очите, което при липса на лечение води до образуване на язви корнеалния слой и слепота.
- Витамин C
Също както витамин Е, витамин C (известен още като аскорбинова киселина или аскорбат) е мощен антиоксидант и има протективна функция спрямо клетките и тъканите на окото. Освен това витаминът е необходим при синтезата на колаген – съединение, което има пряко участие в изграждане на редица структури, като напр. роговицата и склерата. Има данни, че приемът на 500-600 мг/ден витамин C, може да намали риска за развитие на катаракта с над 50%.
- Витамин Е
Витамин Е е известен още като алфа токоферол и изпълнява ролята на универсален антиоксидант в организма. Витаминът е от групата на мастноразтворимите витамини, заедно с витамини А, D3 и К. Освен изключително мощните антиоксидантни свойства на витамина, той има и редица други функции като например профилактика на състояния като тромбози на коронарните съдове, както и протективно действие върху свободния тестостерон при мъжете и яйцеклетките при жените.
Именно силните антиоксидантни свойства на витамин Е са отговорни за протективните му действия по повод на очното здраве. Чрез намаляване вредните действия на свободните радикали, витаминът намалява увредите върху клетките на зрителната система, което е и един от механизмите на развитието на заболяването „катаракта“.
Лечение на замъглено зрение с добавки
Как да лекуваме замъглено зрение? Поддържането на здравето на зрителната система е обусловено от множество фактори, част от които са добра хигиена, балансирано хранене, редовни профилактични прегледи при офталмолог, избягване на някои вредни навици, използването на капки за очи. В случай, че менюто Ви не е достатъчно богато на витамини и минерали, можете да се обърнете към допълнителен прием на тези съединения, под формата на хранителни добавки. Такива са например:
- Невен
Освен красиво цвете, невенът е изключително полезна билка с многобройни ползи за организма на човек. Тинктурата от невен съдържа съединения като терпеноиди, флавоноиди, кумарини, хинини, етерична масла и каротеноиди, които имат благоприятен ефект върху различни аспекти от здравето на нашия организъм. Растението има силно противовъзпалително и антисептично действие.
Приемано за вътрешно приложение има ползи при язвена болест, при хиперлипидемични състояния (висок холестерол), при диабет и като протектор на черния дроб. Подпомага зарастването на рани и регенерацията на тъкани и клетки. Чрез действията на невена по повод контролирането на кръвната захар, той упражнява и своите благоприятни действия относно зрителната система, по вече описаните механизми.
- Розмарин
Екстрактът от стръковете на това ароматно растение има мощни действия върху човешкото тяло. Основните действия са насочени към нервната система, но се наблюдават и редица други полезни свойства. Чай от растението е използван от дълбока древност като спазмолитично, обезболяващо и успокоително средство. Влизал е в употреба при нарушения в храносмилането и апетита.
Прилаган е при главоболие, безсъние и депресивни състояния. Често се използва като инхалации – срещу синузити, хрема и кашлица. Положителните си ефекти върху зрителната система, розмаринът упражнява, чрез засилване действието на антиоксидативните механизми и намаляване на оксидативния стрес в тялото.
- Черна боровинка
Концентрираният екстракт от листата на това растение е съставен от множество активни съставки – основно фенолни такива. Тинктурата има силно антиоксидантно и противовъзпалително действие, които имат полза при редица състояния на организма. Плодовете на растението са източник на витамин C, фибри, лутеин и известно количество захари.
Именно активните антиоксидантни свойства имат силно отношение по повод оксидативния стрес върху клетки и структури в областта на зрителните анализатори. Активните съставки имат добри показания още при състояния на венозна клапна недостатъчност, контрол на кръвната захар, отлагането на атеросклеротични плаки по съдовете, както и при възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт.
- Омега 3 мастни киселини
Тези уникални съединения имат редица ползи за зрителния анализатор. Едно от тях е силното противовъзпалително свойство, което намалява риска от увреди на малките кръвоносни съдови при диабетно болни. Освен това клетъчните мембрани на клетките, разположени върху ретината съдържат голямо количество омега 3 мастни киселини, което ги прави важна съставна част от тях. Друга важна функция на мастните киселини е при процесът на образуване на сълзи. Това е от съществено значение при състояния протичащи със сухота в очите.
Заключение
Здравето на зрителната система и наличието на добро зрение е от изключително значение, тъй като именно чрез очите ние получаваме огромна част от информацията за заобикалящата ни среда. Очите са в директен контакт с външната среда, което ги прави изложени на постоянен риск от инфекции или увреди. Естествените защитни механизми понякога не успяват да се справят с повишения оксидативен стрес или последиците от вредни фактори, а с напредването на възрастта защитните механизми отслабват и се налага прием на хранителни добавки, витамини и минерали, с цел подсилване на защитните сили. Човек трябва да се възпитава да се грижи за здравето на очите си от дете, тъй като този ценен орган ни служи от раждането до края на живота.