Всичко за конюнктивита: особености, видове и лечение
Почти всеки човек се е сблъсквал с проблеми с очите, особено по време на пролетно-летния сезон. Тези състояния могат да са резултат на алергични реакции, попадане на чужди тела в очите или на възпаление на различни части на окото, най-често конюнктивата. Последното се нарича конюнктивит и е изключително често срещано заболяване, което може да премине за няколко дни или да стигне до сериозни усложнения.
Какво е конюнктивит и как се развива?
Конюнктивитът, често познат като обикновено зачервяване на окото, е възпаление на конюнктивата, която представлява тънък слой, покриващ бялото на окото и вътрешността на клепачите. Състоянието може да бъде причинено от вируси, бактерии, алергени или химични съединения. Последните водят до симптоми като зачервяване, сърбеж и сълзене от засегнатото око. Конюнктивитът е силно заразно заболяване, когато се причинява от инфекциозни агенти. Особено рискова е среда с наличие на близък контакт между хората. Правилната диагноза и лечение зависят от установяването на конкретния причинител и изборът на подходящи методи за третирането им. Опциите са разнообразни - от антибиотични капки до противовъзпалителни и поддържаща терапия с хранителни добавки и билки.
Конюнктивит при деца и неговите особености
При децата конюнктивитът се проявява с някои особености. Те се изразяват в силно зачервяване, подуване на клепачите на окото/очите, както и силно сълзене от същите. Децата често изпитват силен сърбеж или усещане на парене в очите, което ги кара често да пипат очите си. Типично за детския конюнктивит е секрецията от засегнатото око, която може да бъде водниста или гнойна. Това може да доведе до залепване на клепачите по време на сън и да затрудни отварянето на окото след събуждане. Чувствителността към светлина (фотофобия) също е често срещан симптом. При по-малките деца редовно се наблюдават раздразнителност и нарушения на съня, поради силния дискомфорт, който изпитват. Конюнктивитът може да засегне едното или двете очи и в тази възраст е изключително често срещан. Това се дължи на силно заразните му свойства и честия престой на децата в големи колективи (ясли, детски градини, училища). Лошата хигиена също има своята роля.
Конюнктивит при възрастни и неговите особености
При възрастни, конюнктивитът протича с подобни симптоми на този при децата. Зачервяването и отокът на очите са чест симптом, често обаче се наблюдава и усещането за чуждо тяло в окото. Възрастните изпитват по-силно изразен дискомфорт или парене в очите и често се наблюдават по-силна секреция - отново варираща от водниста до силно гнойна, което може да доведе до слепване на клепачите. Сърбежът е по-характерен за алергичните конюнктивити, докато бактериалните форми протичат с по-сериозни симптоми и мога да доведат до по-сериозни последици. При възрастни също се наблюдава лека фотофобия. Отново предаването на конюнктивита се улеснява при престой в по-големи колективи (на работното място, вкъщи, в тренировъчната зала).
Конюнктивит при бременни и неговите особености
При бременни жени, основните симптоми на конюнктивита не се различават особено - зачервяване, оток на клепачите, сърбеж и секреция. Освен обичайните симптоми, обаче, при бременни се наблюдават и някои други, които се дължат на бурната хормонална активност. Пример за такава особеност е намаляването на продукцията на сълзи или по-точно на предпазния “филм”, който покрива и предпазва повърхността на окото от прах и други дразнители. Това често води до силна сухота в очите и силно дразнене. Освен това, общия дискомфорт при бременните жени е по-силно изразен и се дължи на наслагване с общия дискомфорт от самата бременност. Засилено е и чувството за наличие на чуждо тяло в окото.
Самият конюнктивит сам по себе си не е сериозно заболяване и не е опасно за бременната жена. Лечението му обаче трябва да бъде избрано и проследявано с особено внимание. Много от стандартните медикаменти, като антибиотични капки, не се препоръчват за употреба от бременни, тъй като могат да доведат до увреди на развиващия се плод. В тези случаи е задължителна консултацията със здравен специалист, който да насочи жената към най-ефективния и, същевременно, най-безопасния за нея и за бебето начин на лечение на конюнктивита. Практики като добра очна хигиена, избягване на докосване на очите с мръсни ръце могат да се струват на повечето хора елементарни, но винаги профилактиката е най-доброто лечение на едно заболяване.
Симптоми на конюнктивит
Симптомите на конюнктивита могат да варират при различните индивиди. Тези разлики идват от различни фактори - състояние на имунната система на организма, вида на причинителя на заболяването, както и от вида и качеството на предприетите мерки срещу конюнктивита. Можем да обобщим симптомите в следния списък:
- Зачервяване на очите или “червено око” - възпалението води до повишаване на кръвоснабдяването на окото и конкретно на бялата му част.
- Сърбеж - сърбежът е почти неизменна част от симптомите, като е особено силно изразен при алергичните конюнктивити.
- Усещане за чуждо тяло в окото - често хората се оплакват от това, че усещат сякаш имат пясък или остро, което им боде в очите. Това, разбира се, е субективно усещане и идва от дразненето на множество нервни рецептори.
- Сълзене - често се наблюдава увеличаване на производството на сълзи, най-често те са воднисти, но мога да имат и различни консистенция.
- Секреция от очите - тя може да бъде два типа - бактериална (гъста, жълто-зелена, често образуваща налепи и кори по клепачите, особено след сън) и вирусна (по-често водниста, понякога с леко жълтеникава гной).
- Отоци - честото подуване на клепачите се дължи на нарастващ оток, който е последица на активното възпаление.
- Чувствителност към светлина - фотофобията се дължи на повишената чувствителност на фоторецепторите на окото.
- Усещане за парене в очите - този симптом отново се дължи на повишеното кръвоснабдяване, последица на възпалението.
- Замъглено зрение - виждането “като през запотено стъкло” често е временен симптом и се дължи на свръхактивация на слъзообразуването или на гнойна секреция от засегнатото око (може да бъде и двустранна);
- Образуване на кори по очните клепачи - това е симптом, свързан пряко със секрецията. Последица от засъхване на последната (най-често през нощта) образуването на кори и залепването на клепачите се наблюдава често. Обикновено корите не са трудни за почистване.
Всички гореизброени симптоми могат да засегнат едното или двете очи.
Видове конюнктивит
Различните видове конюнктивити си приличат по своите симптоми, но се различават по тяхната скорост на развитие, продължителност и склонност към бързо лечение. Ето и основните типове конюнктивит
Остър конюнктивит
При него се наблюдава бързо зачервяване на очите, съпроводено със силен дискомфорт. Секрецията обикновено е слаба или умерено изразена, по-често водниста, а не гнойна. Парене в очите се наблюдава сравнително често. Обикновено симптомите отшумяват в рамките на 1-2 седмици
Вирусен конюнктивит
Характерно е засягането на двете очи, които са силно зачервени и воднисти. Много характерно е усещането на чуждо тяло, както и фотофобията. Често възниква едновременно с инфекции на горните дихателни пътища или грипоподобни състояния. Може да има дълъг инкубационен период. Симптомите отшумяват за 1-3 седмици.
Алергичен конюнктивит
Симптомите при алергичен конюнктивит включват зачервяване, сърбеж и водниста секреция, най-често засягащи очите двустранно. Често се наблюдава фотофобия и усещане за чужди тела. Състоянието често се влошава при контакт с алергени като полени, домашен прах, косми от домашни любимци. Често се наблюдава и сезонност на заболяването.
Бактериален конюнктивит
Протича със зачервяване на засегнатото око и силна, гнойна, жълто-зеленикава секреция. Често се наблюдава залепване на клепачите рано сутрин и образуване на кори от засъхнала гной. Симптомите обикновено стихват за 1-2 седмици.
Хроничен конюнктивит
Характеризира се със зачервяване, сърбеж и дискомфорт, продължаващи над 4 седмици. Често протича едновременно с блефарит (възпаление на клепачите). Състоянието е упорито и се поддава на лечение по-трудно. Секрецията обикновено е водниста.
Гноен конюнктивит
Това е изключително тежко и опасно състояние, често със последици за зрителния апарат. Протича с тежко зачервяване и наличие на значително количество гной, секретирана от засегнатото око. Наблюдава се болка и затруднено отваряне на съответното око. Причинява се от агресивен вид бактерия и задължително изисква консултация с офталмолог с цел навременна и правилна терапия, за да се избегнат усложнения.
Лечение на конюнктивит
За лечение на конюнктивита могат да се изберат различни подходи. Ето примери за няколко такива:
Капки за очи за конюнктивит
Капките за очи имат различни ефекти върху очното здраве и конкретно върху конюнктивита. Техният ефект, зависи от типа на самите капки. Познати са няколко варианта:
- Антибиотични капки за очи - използват се при бактериален конюнктивит, тъй като убиват или забавят развитието на редица бактерии. По този начин намаляват зачервяването и секрецията. Често в капките се съдържа различен антибиотик - най-често еритромицин или ципрофлоксацин.
- Противовирусни капки за очи - използват се по-рядко. Насочени са конкретно срещу вирусни причинители, но често не се стига до тяхното използване, тъй като вирусният конюнктивит сравнително скоро се самоограничава.
- Антихистаминови/Противовъзпалителни капки за очи - тези видове повлияват алергични процеси в очите и така намаляват симптомите на зачервяване и сърбеж. Често съдържат кетотифен.
- Лубрикиращи капки за очи - познати са като “изкуствени сълзи” и служат за овлажняване на структурите на окото, създавайки комфорт.
Хранителни добавки и билки за лечение на конюнктивит
Използването на хранителни добавки и билки в борбата срещу конюнктивита е силен метод, който подпомага, но не заменя основното медикаментозно лечение. В народната медицина са познати редица растения, които успешно подпомагат лечението на това заболяване. Ето например използването на лайка при конюнктивит е познато отдавна и има своите позитиви. Невенът също има своите качества, отнесени към конюнктивита. Често двете билки се използват под формата на компреси, които намаляват възпалението.
Хранителни добавки като витамин Ц и цинк са добри имуностимулатори, подпомагащи общите съпротивителни сили на организма. Омега 3 мастните киселини са полезни, що се касае до намаляване на възпалителните процеси в тялото.
Домашно лечение на конюнктивит
Домашните методи също са полезни в битката срещу конюнктивита. Ако се чудите какво можете да направите вкъщи, за да ускорите възстановяването на тялото, и конкретно очите ви, ето някои примери.
В народната медицина са познати редица методи като топли компреси, разтвор на вода и мед, солен разтвор, които приложени върху възпаленото око се очаква да облекчат болестните процеси. В последните години се препоръчва използването и на хомеопатия при конюнктивит. В днешно време, обаче, няма ясни данни, че тези методи работят наистина.
Студените компреси в областта остават един от малкото доказани методи, чрез които можете да подпомогнете и забързате възстановяването от възпалението. Именно прилагането на хладни компреси свива съдовете в съответната област и по този начин намалява отока и секрецията.
Почистване на очите при конюнктивит
Очната хигиена, било то при здрави или възпалени очи, винаги остава на първо място в борбата и профилактиката на редица очни заболявания. Почистването на очите винаги трябва да се извършва внимателно, като това важи особено силно при наличие на заболяване. В такива случаи е хубаво очите да се докосват само с ръкавици или дезинфекцирани ръце, като почистването трябва да става със стерилни марли, напоени със стерилен разтвор (най-добре физиологичен разтвор, който се открива във всяка аптека).
Прием на лекарства при конюнктивит
Приемът на системни лекарства при конюнктивит обикновено се налага, когато състоянието не се поддава на локално лечение или като цяло засягането на очите е следствие на друго системно заболяване. Прием на антибиотици през устата често се налага, когато конюнктивитът се съчетае с респираторна инфекция или синузит. При вирусните конюнктивити може да се наложи прием на противовирусни като ацикловир през устата.
Алергичните състояния могат да бъдат третирани с орални антихистамини, с цел по-бързо овладяване и предотвратяване на усложнения. Като цяло приемът на системни лекарства се налага рядко, при тежки случаи и е редно винаги да става под контрола на медицинско лице.
Възможни усложнения на конюнктивита
Усложненията на конюнктивита, макар и редки, могат да доведат до сериозни увреди на зрителния апарат, особено при липса на сериозен подход към лечението на заболяването. Бактериалният конюнктивит е свързан с редица усложнения на кератит (възпаление на корнеята, която е една от структурите на окото), който да доведе до увреда на зрението.
Вирусният конюнктивит, особено причинен от херпес вирус, може да доведе до образуване язви на корнеята, водещи до петна в зрението. Алергичните възпалния, оставени без лечение, често хронифицират и водят до образуване на набъбване на редица структури. Липсата на лечение на конюнктивита при новородени може да доведе до загуба на зрението или до тежки увреди, които да имат тежко влияние върху живота занапред.
Заключение
Конюнктивитът е често срещано заболяване, което да с бактериална, вирусна или алергична основа. Състоянието често отшумява с правилни грижи и хигиена, стига да са добре изяснени причините, симптомите и да е взето адекватно решение, относно лечението на конюнктивита. Домашното лечение, приемът на хранителни добавки и билки, както и правилната очна хигиена са помощни средства в борбата с това заболяване. Приемът на системни лекарства се налага сравнително рядко, но при наличие на тежки инфекции и риск от усложнения - то прилагането им става почти задължително.
Често задавани въпроси
Какво причинява конюнктивит при деца?
Причините за конюнктивит при деца са подобни на тези при възрастни - бактерии, вируси, алергени. Лошата очна хигиена при децата, в комбинация с трудния контрол на лечението понякога могат направят заболяването трудно за овладяване.
Как се лекува конюнктивит?
Лечението на конюнктивита е комплексно - капки за очи, добра очна хигиена, прием на хранителни добавки и билки, студени компреси и др. Рядко се налага и прием на системни антибиотици и други медикаменти.
Мога ли да нося контактни лещи при конюнктивит?
Носенето на контактни лещи при наличие на активен конюнктивит не е препоръчително, тъй като те могат да бъдат източник на допълнителна инфекция и да усложнят и забавят лечението, което само по себе си е риск за възникване на усложнения.