Всичко за очните болести: Видове и често срещани проблеми

Всичко за очните болести: Видове и често срещани проблеми

Михаил Валентинов
В напрегнатото ежедневие, в което живеем, и особено с напредване на възрастта, се появяват редица очни проблеми и заболявания, за които не сме подготвени. 

Очните проблеми затрудняват ежедневните ни действия като четене на книга, гледане на телевизия, шофиране на автомобил, работа на компютър или телефон. 

Близо 90% от населението на земята има проблеми със зрението по едно или друго време от денонощието. 

Повечето от тези проблеми са настъпили от преумора на зрителния апарат и могат да преминат след дълготрайна почивка или в домашни условия. Други от своя страна трябва да бъдат проверени и консултирани с очен лекар. 

Със заболяванията на очния апарат - техните симптомите, причините за възникването и методите на лечение -  се занимава науката офталмология и именно благодарение на нея в наше време разполагаме с ценна информация относно здравето на нашите очи.

В тази статия ще разберете кои са най-честите проблеми свързани със зрителния апарат и как да се предпазите от тях. 

Същност на очните болести

Очните заболявания са специална група от състояния, които могат да засегнат всяка част от окото и/или структурите разположение около него. Те се разделят на две основни групи по характер - остри (протичащи внезапно и много бързо) и хронични (с мъчително и бавно протичане). 

Очната ябълка е най-потърпевшата структура за развитие на очните заболявания, но това не е единственото място. 

Заболяванията на зрителния апарат включват състояния, които могат да засегнат:

  • Очните мускули
  • Очната кухина
  • Клепачите
  • Лицевите мускули, разположени в зоната непосредствено около очите. 

В световен мащаб, очните болести и нарушенията в зрението са много често срещан проблем. Според СЗО (Световната здравна организация) над 2,2 милиарда души имат някаква форма на зрително увреждане или слепота. 

Една от причините за появата на толкова много очни заболявания е, че очите ни не съществуват като изолиран орган от останалите части на тялото. 

Много състояния, които водят до увреда на очите, възникват вследствие на увреда на друга част от нашето тяло, която е пряко свързана със зрителния анализатор. Точно и това е причината да съществуват стотици видове болести и състояния, които могат да доведат до увреди в зрението. 

Видове проблеми и болести на очите

Същност на очните болести

Според медицинските специалисти има стотици различни очни болести и проблеми, които могат да бъдат както много леки, така и по-сериозни. Вторите могат да доведат до трайни увреждания в зрението. 

Ще ви запознаем с най-честите заболявания на очите. 

Катаракта

Катарактата е често срещано очно състояние, при което се получава замъгляване в лещата на окото

Това състояние причинява замъглено и затруднено виждане нощем и избледняване на нормалните цветове. 

Причината за появата на катаракта най-често е свързана със застаряването на населението, но може да бъде и причинено от травма, определени лекарства или здравословни проблеми като диабет. 

Най-ефективното лечение е оперативното, при което замъглената леща се заменя с изкуствена. 

Глаукома 

Глаукомата е представена от група очни заболявания, които увреждат зрителния нерв, заради повишено вътреочно налягане. 

Може да доведе до трайна загуба на зрението, ако не се лекува, и е една от водещите болести, които причиняват слепота в световен мащаб. 

Астигматизъм

Астигматизмът е често срещана рефракционна грешка, при която роговицата или лещата на окото имат неправилна форма. Това несъответствие води до изкривяване и замъгляване в зрението

Освен това астигматизмът може да повлияе както на близкото, така и на далечното виждане, като често причинява напрежение в очите, главоболие и затруднение нощно време. 

Астигматизмът може да бъде коригиран с очила, контактни лещи или оперативно, в зависимост от тежестта си. 

Конюнктивит

Конюнктивитът, известен още като “розово око”, е възпаление на конюнктивата. Това е прозрачна мембрана, покриваща бялата част на окото и вътрешната част на клепачите. 

Заболяването се причинява от бактерии, вируси, алергии или дразнители като тютюнев дим или химикали. 

Симптомите включват силен сърбеж, зачервяване и усещане за песъчинки в окото

Синдром на сухото око

Синдромът на сухото око (DES) е състояние, при която слъзният апарат не може да произведе достатъчно сълзи или самата течност е с лошо качество. Това води до дискомфорт и дразнене. 

Характерно за DES е сухота, сърбеж, парене и замъглено зрение

Синдромът на сухото око може да възникне вследствие на няколко основни фактора като стареене, странична антибиотична реакция, по автоимунен тип или други. 

За лечението му се изписват специални овлажняващи капки. 

Амблиопия

Амблиопията е известна още и като “мързеливо око”

Това е състояние, при което едното око има нарушение в зрението, но не се повлиява от коригирането с очила или лещи. 

Най-често се среща в детска възраст и може да бъде причинено от фактори като страбизъм, значителни разлики в рефракционните грешки между двете очи или липса на нормален зрителен вход. 

Лечението може да включва използване на превръзка за очи върху по-силното око или коригиращи лещи и зрителна терапия за подобряване на зрението на засегнатото око. 

Далтонизъм

Далтонизмът, известен още като дефицит на цветното зрение, е състояние, при което хората трудно различават определени цветове. Най-често това са червено, зелено или синьо. 

Обикновено се предава по наследство и засяга голяма част от населението, особено мъжкия пол. 

Далтонизмът възниква поради аномалия във фоторецепторите на ретината, които са отговорни за цветното виждане. 

Далекогледство

Хиперметропията, или далекогледство, е често срещана рефрактивна грешка, при която човек вижда далечните предмети ясно, а близките - замъглено. 

Това се случва, когато очната ябълка е твърде къса или роговицата има твърде малка кривина, което не позволява на светлината да се фокусира и да попадне директно върху ретината. 

Обикновено се коригира с очила, контактни лещи или рефрактивна хирургия. 

Късогледство

Късогледство

Миопията, известна още като късогледство, е състояние при което отдалечените предмети се виждат замъглено, а тези на близко разстояние се виждат ясно. 

Това се случва, когато очната ябълка е удължена или роговицата има твърде голяма кривина, което кара светлината да се фокусира пред ретината, вместо директно върху нея. 

Късогледството в наши дни се среща все по-често, особено в урбанизираните райони. Причините за това са фактори като продължителна работа на компютър и ограничената дейност на открито

Диабетна ретинопатия 

Диабетната ретинопатия е заболяване причинено от високите нива на кръвната захар

Ретинопатията води до замъглено зрение, виждане на петна, a при липса на лечение  води до трайна загуба на зрението. 

Превенция на очни заболявания: Добри практики

Повечето очни заболявания са напълно предотвратими и можете да намалите риска от развитието на други, ако спазването необходимите мерки. 

От друга страна има и такива, които се случват за много кратък период от време и не могат да бъдат избегнати. 

Ето някои общи стъпки за поддържане нормално здраве на очите: 

  • Провеждайте редовни очни прегледи: Очните прегледи са задължителни за всеки човек, независимо дали той носи или не носи очила. Профилактиката на зрителния апарат всяка година е от съществено значение, за да се избегнат очните заболявания или поне да се предприемат навременни мерки.
  • Носете предпазни очила: При професии, при които основно се натоварват очите, носенето на предпазни очила е много важно. Прави се с цел запазване на зрението за максимално дълго време. 
  • Избягвайте тютюнопушенето: Пушенето на какъвто и да е вид никотинови изделия увреждат сериозно кръвоносните съдове и тези на очите.
  • Не пренебрегвайте инфекциите: Ако имате съмнение за очна инфекция, която не отминава повече от 3 дни, трябва да потърсите специалист офталмолог. Инфекциите на очите, които не се лекуват дълго време, могат да станат по-сериозни и да причинят трайно увреждане на зрението или други усложнения. 
  • Не пренебрегвайте очните симптоми: Постепенните промени в зрението са знак, че трябва да посетите очен специалист. Внезапни и неочаквани промени в зрението, особено загуба на зрението са спешни състояния, които изискват незабавна лекарска помощ. 
  • Поддържайте здравословен начин на живот: Приемайте нужните витамини и минерали за поддържане на добра зрителна функция.
    • Витамин А: Витамин А е от съществено значение за доброто зрение нощем и предпазва роговицата. Недостигът му може да доведе до състояние, известно като “кокоша слепота” и сухота в очите. Може да приемате витамин А като си го набавяте чрез храната или под формата на хранителна добавка.
    • Витамин Е: Витамин Е има мощно антиоксидантно действие, което предпазва очите от увреждането от оксидативния стрес и може да намали риска от катаракта и възрастова макулна дегенерация. 
    • Омега-3 мастни киселини: Омега 3 мастните киселини имат редица ползи за зрителния анализатор. Омега 3 има силно противовъзпалително свойство, което ограничава увредата на малките кръвоносни съдове при диабетната ретинопатия. Освен това клетъчните мембрани на ретината съдържат голямо количество Омега 3 мастни киселини, което ги прави важна съставна част от тях. Друга важна функция на мастните киселини е при образуването на сълзите. Това е от съществено значение при състояния като синдром на сухота в окото. 

Редовните прегледи при офталмолог и навременната консултация могат да помогнат за ранно диагностициране и превенция на усложненията при горе изброените заболявания. 

Кога да се консултирате с лекар?

Превенция на очни заболявания: добри практики

При някои симптоми и внезапни състояния е нужно да посетите офталмолог. Провеждането на очен преглед от съществено значение за назначаване на лечение и за проследяване на състоянието.

Симптомите могат да бъдат:

  • Внезапна загуба на зрението: Ако получите внезапна загуба на зрението, особено на едното око, и е свързано с появата на болка, трябва да потърсите спешна помощ. Тези симптоми са характерни за отлепване на ретината, инсулт или глаукома. 
  • Болка в очите: Постоянна или силна болка в очите може да бъде симптом на глаукома, увеит, одраскване на роговицата или други по-сериозни причини. Всяка болка в окото, която не изчезва след определен период или след прилагане на капки за очи, трябва да бъде прегледана от лекар. 
  • Замъглено зрение: Ако зрението ви се замъгли или изпитвате трудности с ясното виждане, това може да е признак на хиперметропия, миопия, катаракта или дегенерация на макулата. Трябва да посетите лекар, за да коригира тези грешки в пречупвателната способност на окото. 
  • Светкавици и плаващи частички: Появата на миодезопсии (внезапни проблясъци като светкавици и полупрозрачни петна или нишки) в зрителното поле при движение на окото могат да са признак на отлепването на ретината или диабетната ретинопатия. При внезапната поява на тези симптоми трябва да потърсите лекарска помощ. 
  • Зачервяване и подуване на очите: Ако очите ви са постоянно подути, зачервени и раздразнени може да имате конюктивит или друга очна инфекция. Редно е да се обърнете към офталмолог, за да ви предпише нужните капки. 

Конюнктивит

  • Чувствителност към светлина: Фотофобията е силен дискомфорт към светлината. Когато към фотофобията се прибави силна болка, зачервяване или замъглено зрение, това може да е признак на състояния като увеит или инфекция на роговицата. 
  • Двойно виждане: Двойното виждане, познато още и като “диплопия”, може да е следствие от различни причини, включително катаракта, страбизъм, мозъчни проблеми и други. Посещението на офталмолог ще помогне да се направи точна диагностика за причината на състоянието и да се предотвратят допълнителни усложнения. 
  • Сухота в очите и дразнене: DES синдромът може да доведе до зачервяване, сухота и замъглено зрение на окото. Ако тези симптоми ви вредят в извършването на нормалните всекидневни дейности може да се обърнете към специалист. 

Редовните профилактични очни прегледи са от съществено значение за ранното откриване на заболявания, особено тези, които не показват симптоми докато не са напреднали, като диабетна ретинопатия и глаукома. 

Ако забележите някой от по-горе изброените симптоми, е важно да потърсите помощ от офталмолог.

Заключение 

В заключение, очните болести са съвкупност от различни по тежест състояния

Те включват както най-честите рефрактерни грешки като хиперметропия и миопия, както и по-сериозните причини за нарушение на зрението като глаукома, катаракта и макулна дегенерация. 

Разбирането на симптомите и рисковите фактори са от съществено значение за ранната диагностика и навременното лечение с цел да се предотвратят усложнения. 


Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Как да предотвратя катаракта? 

Превенцията на катаракта включва здравословен начин на живот, UV защита, спиране на тютюнопушенето и редовни профилактични прегледи, особено за по-възрастното население.

Как се лекува конюнктивит?

За лечение на конюнктивит е нужно първо да се установи причинителят. Бактериалният конюнктивит се лекува с антибиотици, докато вирусният често преминава самостоятелно. Алергичният се третира с антиалергични капки. 

Какви са първите признаци на глаукома? 

В ранните стадии, глаукомата протича незабелязано и безсимптомно, но с течение на времето прогресира и може да доведе до загуба на периферното зрение. Навременната диагностика е ключова за предотвратяването на необратими увреждания.

Източници:

https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/healthy-vision/keep-your-eyes-healthy

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/glaucoma/symptoms-causes/syc-20372839

Назад към блога
М

Михаил Валентинов

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.