Видове главоболие и възможни причини за появата му

Видове главоболие и възможни причини за появата му

Др. Мартин Христов

Главоболието е често срещано състояние, което може да бъде и симптом на заболяване. 

Класифицирането на главоболието помага за разпознаването на причините и избора на подходящо лечение. То може да бъде първично, вторично или невралгично и да се различава в зависимост от локацията и други фактори. Главоболието се проявява с различна интензивност и продължителност, и е свързано с различни медицински състояния. 

Научете какви са основните видове главоболие, причините за възникването му и характерните придружаващи характеристики, според които да го разпознаете.

Видове главоболие

Видове главоболие

Главоболието е многопластово състояние, което изисква задълбочена оценка на неговия тип, причина и локализация, за да бъде приложено подходящо лечение. 

Различните видове главоболие изискват различни терапевтични подходи, основани на точната диагноза и научни изследвания. 

Първично главоболие

Първичното главоболие не е свързано с конкретни заболявания или увреждания на мозъка, а представлява самостоятелно състояние. То се разделя на три основни отделни видове, които нямат общо помежду си.

Тензионно главоболие

Тензионното главоболие е най-често срещаният вид и обикновено е резултат от стрес, тревожност, лоша поза или физическо напрежение. 

Маточина - билкова тинктура

Основната характеристика на тензионното главоболие е чувството на натиск или затягане около главата, често съпроводено с болки в тила или слепоочията. Механизмът му включва мускулно напрежение и нарушение на нормалния кръвен поток в определени области на главата, което води до дискомфорт.

Мигрена

Мигрената е неврологично състояние, характеризиращо се с интензивна, пулсираща болка в едната половина на главата, често придружена от гадене, повръщане, чувствителност към светлина и шум. Причината не е напълно изяснена, но се свързва с контрола на съдовете в мозъка и хормонални колебания.

Приблизително 25-30% от пациентите изпитват аура – неврологични симптоми, предхождащи или съпътстващи главоболието. Основният механизъм е разпространяваща се депресия на мозъчната активност (CSD), която води до функционални изменения в нервните клетки.

Симптомите на аурата включват:

  • Мигащи светлини: Ярки, зигзагообразни линии или светлинни проблясъци

  • Тъмни петна: Сиви или черни петна в зрителното поле

  • Изтръпване и слабост: Усеща се в крайниците или лицето

  • Сензорно разстройство: Усещане за "парене" или "покълване"

  • Говорни и когнитивни симптоми: Афазия, проблеми с разпознаване на думи

  • Моторни симптоми: Слабост или парализа.

Аурата трае 20-60 минути, след което започва силната, пулсираща болка, често съпътствана от гадене, повръщане и чувствителност към светлина и шум.

Клъстерно главоболие

Това е рядко, но много болезнено състояние, което обикновено води до тежки, едностранни болки, разположени около или зад едното око. 

Атаките на клъстерното главоболие могат да продължат от 15 минути до 3 часа и се случват често през определени периоди (където се наблюдават клъстери от атаки).

Клъстерните главоболия са свързани със съдови промени в мозъка и се предизвикват от стрес, алкохол или определени храни, сочи проучване на Питър Гоадсби от 2002 година. 

Вторично главоболие

Вторично главоболие

Вторичното главоболие се характеризира като симптом, който се появява като следствие от други заболявания или състояния.

Синусово главоболие

Синусовото главоболие е свързано с възпаление на синусите, което води до болка в областта на челото, бузите и носа. Причината е натиск върху синусите, когато те се запушат и възпалят, обикновено вследствие на инфекция или алергична реакция.

Главоболие при високо кръвно налягане

Хипертонията или високото кръвно налягане може да доведе до болки в главата, особено когато налягането е извън контрол. 

Тези болки обикновено се проявяват в задната част на главата и врата могат да бъдат придружени от зрителни смущения, замаяност и умора. 

Главоболие след удар по главата

Този тип главоболие може да се появи вследствие на травма на главата (като сътресение), което води до болки, които често са свързани с мозъчни увреждания. 

Състоянието може да бъде временно или хронично, ако не се лекува адекватно.

Медикаментозно главоболие

Лекарствата, особено аналгетици или прекалено честото използване на болкоуспокояващи средства, могат да предизвикат главоболие. 

Това се нарича медикаментозно главоболие и се характеризира с хронични болки, които се увеличават след честа употреба на болкоуспокояващи.

Напрежение и болки в очите

Често при продължителен период на работа пред компютър или четене мускулите около очите се напрягат, което води до главоболие. Това състояние може да бъде свързано и с нарушение на зрението или прекомерно напрежение върху очите. 

Месечен цикъл и хормонални промени

Месечен цикъл и хормонални промени

При жените главоболието може да бъде свързано с хормонални колебания по време на менструация или други хормонални промени, следствие от бременност или менопауза. Тези хормонални промени могат да предизвикат мигреноподобни главоболия или болки в различни части на главата. 

Невралгично главоболие

Невралгичното главоболие се причинява от различни неврологични заболявания и проблеми.

Тригеминална невралгия

Тригеминалната невралгия е неврологично състояние, което се характеризира със силна, пареща болка по лицето, която обикновено се появява от едната страна

Болката възниква, когато тригеминалният нерв се възпали и може да бъде предизвикана от докосване на лицето, разговор или дъвчене.

Окципитална невралгия

Болката и главоболието в тила, причинена от възпаление или дразнене на окципиталните нерви, е типична за окципиталната невралгия. 

Това състояние води до остри болки, които се усещат в задната част на главата и могат да се разпространят към шията и раменете. 

Главоболие според локацията

Главоболията могат да се разделят и според мястото, което обхващат.

Те могат да бъдат:

  • Главоболие в тила: Главоболието в областта на тила може да бъде свързано с мускулно напрежение или дори с невралгични разстройства, които засягат окципиталните нерви. Често е причинено от лоша поза или стрес.

  • Главоболие в слепоочията: Болките в слепоочията могат да бъдат симптом на мигрена или тензионно главоболие, но също така могат да бъдат предизвикани от проблеми с челюстта или зъбите, като бруксизъм.

  • Главоболие в челото: Болката в областта на челото обикновено е свързана с възпалителни заболявания, като синузит, или с хормонални промени.

Други видове главоболие

Това включва главоболие, което не попада в гореописаните категории, но може да бъде свързано с различни фактори, като инфекциозни заболявания, стресови ситуации или дори определени лекарства. 

По общо казано, става дума за главоболието като симптом. Макар в повечето случаи да е неспецифично, при някои инфекции например, главоболието има характерни особености и може да насочи към причинителя. 

Такъв е случая с главоболието при различни невротрофични вируси, засягащи централната нервна система или при някои бактериални инфекции, водещи до менингит. Тогава се наблюдава силно главоболие, което не се повлиява от медикаменти и постепенно към него се появява симптом, наречен вратна ригидност (скованост). Тоест при поява на нестихващо главоболие и скованост във врата, придружени с висока температура, е важно бързо да се насочим към инфекционист. 

Друг, доста по-чест пример за “друг вид главоболие” е болката, която изпитваме при обезводняване. Това е може би водещата причина за поява на главоболие като цяло и много лесно може да бъде коригирана с прием на течности и електролити.

Възможности за лечение

Добавки за мозъчна дейност.

Лечението за главоболие е изключително важно, тъй като то може значително да наруши качеството на живот. Подходът за лечение зависи от вида на главоболието, неговата причина и тежестта на симптомите. 

Медикаментозно лечение

Медикаментозното лечение на главоболие включва различни класове лекарства, които се подбират в зависимост от конкретния тип главоболие и неговата интензивност.

Аналгетици

Нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) като ибупрофен, напроксен, метамизол и аспирин са основни за облекчаване на болката при тензионно главоболие, синусово главоболие и други видове. 

Те действат чрез инхибиране на ензимите, които участват в синтеза на възпалителните медиатори в организма, които са отговорни и за усещанията ни за болка.

Триптани

Лекарствата от групата на триптаните се използват за мигрена, особено при епизоди с аура.

Те облекчават болката и предотвратяват прогресията на атаката чрез стесняване на разширените кръвоносни съдове в мозъка. Най-често използваните триптани са суматриптан, ризатриптан и золмитриптан.

Антиеметични лекарства

Мигрената често е съпроводена с гадене и повръщане, за които се използват антиеметици (лекарства против повръщане) като метоклопрамид или домперидон.

Те облекчават тези симптоми и могат да помогнат за засилване на ефекта от други болкоуспокояващи 

Превантивни лекарства

Превенцията на мигрена може да включва лекарства като бета-блокери (например пропранолол) и антиконвулсанти (като валпроат). Тези лекарства намаляват честотата и интензивността на пристъпите.

Немедикаментозни методи на лечение

В някои ситуации приемането на медикаменти за главоболие е противопоказно заради други налични състояния. Главоболие по време на бременност е пример за това, тъй като тогава бременната жена не трябва да приема медикаменти, за да не повлияят на развитието на плода.

Немедикаментозното лечение на главоболие може да бъде също толкова ефективно като медикаментозното и включва редица подходи, които са насочени към облекчаване на симптомите и намаляване на честотата на главоболията.

Промяна на начина на живот

Промяна на начина на живот

Често основните причини за главоболието са стресът, лошата поза или неправилните навици. 

Някои подходи за предотвратяване на главоболие включват:

  • Управление на стреса: Медитация, йога, дихателни упражнения и други техники за релаксация

  • Подобряване на позата и избягване на продължително гледане на екрани без почивка

  • Регулярни упражнения, които могат да намалят мускулното напрежение и да подобрят общото здраве.

Физиотерапия и масаж

Физиотерапията и масажът могат да бъдат полезни при тензионно главоболие, което често е свързано с мускулно напрежение. Масажът на раменете, врата и тила може да облекчи болката..

Биофийдбек терапия (от англ. език - bio - биологичен и feedback - обратна връзка)

Биофийдбек терапията използва апаратура, която измерва физиологични процеси като сърдечен ритъм, температура на кожата и мускулно напрежение. Тя помага на пациентите да се научат да контролират тези процеси и да намалят честотата на мигрените.

Акупунктура

Акупунктурата, използвана в традиционната китайска медицина, показва обещаващи резултати за намаляване на мигрена и други видове главоболие чрез стимулиране на определени точки на тялото.

Когнитивно-поведенческа терапия

Тази терапия помага на пациентите да разпознават и променят моделите на мислене и поведение, които могат да допринесат за развитието на главоболие. Сред тях спадат стрес, безпокойство и депресия.

Алтернативни терапии

Хранителни добавки

Някои хранителни добавки могат да помогнат при превенцията и облекчаването на симптомите на мигрена и тензионно главоболие. Такива добавки включват магнезий, витамин B2 (рибофлавин) и коензим Q10, които могат да намалят честотата на пристъпите. 

Л-аргинин също може да е ефикасен, тъй като разширява кръвоносните съдове и намалява болката, ако тя е следствие от вазоспазъм (временно повишаване тонуса на кръвоносен съд).

Билкови препарати

Природните добавки като маточина, лавандула и джинджифил се използват в народната медицина за облекчаване на мигрена и други видове главоболие. Те имат успокояващ ефект и могат да бъдат полезни в допълнение към традиционните методи на лечение. 

Валерианата, както и нейните екстракти (било то сухи или течни - тинктури) има добър ефект при някои видове главоболия, особено от групата на първичните типове.

Кога да посетите лекар?

Кога да посетите лекар?

Посещението при лекар е важно, когато главоболието се проявява по начини, които могат да показват сериозно заболяване или състояние, което изисква медицинска намеса. 

Някои от случаите, при които трябва да се консултирате с лекар, включват:

  • Необичайна интензивност или продължителност на болката: Ако главоболието е необичайно силно или продължава повече от обичайното, това може да бъде признак на сериозно състояние, като нарушения във функциите на мозъка или съдови заболявания.

  • Промени в характера на главоболието: Ако главоболието ви се променя значително по интензивност, вид или локация, особено ако имате история на мигрена, това може да е сигнал за ново заболяване или усложнение.

  • Главоболие с неврологични симптоми: Ако имате допълнителни симптоми като замъглено зрение, затруднено говорене, загуба на координация, слабост или изтръпване в крайниците, това може да е индикация за инсулт, мигрена с аура или друго сериозно състояние.

  • Високо кръвно налягане и главоболие: Ако имате високо кръвно налягане и главоболие, което не отшумява, може да има риск от хипертонична криза или други сърдечно-съдови проблеми, които изискват медицинска намеса.

  • Главоболие след травма: Ако имате главоболие след удар на главата или травма, особено ако се комбинира с гадене, повръщане, замаяност или объркване, това може да е симптом на сътресение или вътречерепно кръвотечение.

  • Промени в съзнанието или психическо състояние: Ако има объркване, загуба на съзнание, промени в личността или психическо състояние заедно с главоболието, това може да е симптом на сериозна неврологична болест.

  • Треска и главоболие: Ако главоболието е придружено с висока температура, втрисане или други симптоми на инфекция (като менингит или абсцес), трябва незабавно да се потърси медицинска помощ.

  • Невъзможност за облекчаване на болката: Ако главоболието не отшумява с обичайните болкоуспокояващи средства или се връща след известно време, трябва да се консултирате с лекар за диагностика и лечение.

  • Честота и дългосрочност на главоболието: Ако главоболието се появява често и пречи на ежедневието, това може да изисква медицински преглед за поставяне на точна диагноза и избиране на подходящо лечение.

Когато се съмнявате в причината за главоболието или се сблъсквате с някой от тези тревожни симптоми, е най-добре да потърсите помощ от специалист, който ще може да направи точна диагностика и да предложи подходящо лечение.

Заключение

Лечението на главоболието изисква индивидуален подход в зависимост от типа му и причините за неговото възникване. 

Възможностите за лечение включват както медикаментозни, така и немедикаментозни методи, които могат да се комбинират за постигане на най-добри резултати. 

Най-важното е навременното диагностициране и избор на подходящото лечение, което да отговори на специфичните нужди на пациента.

Често задавани въпроси

често задавани въпроси

Може ли главоболието да е безобидно и да не е признак на сериозно заболяване или здравословен проблем?

Да, най-често то е именно причинено от дехидратация, умора или мускулни спазми.

Как се лекува главоболието?

Лечението зависи от първопричината, но в повечето случаи прием на нестероидни противовъзпалителни медикамент, релаксация или билки е достатъчно за неговото отстраняване.

Кога главоболието изисква по-специално внимание?

Ако не можете да го свържете с конкретна причина като преумора, обезводняване, стрес или подобни, продължава много дълго и е с нетърпимо висок интензитет, ако не се повлиява от обезболяващи, то значи е време да посетите специалист и да обърнете внимание на проблема.

Източници: 

 

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.