Какво да пия за умора: лекарства, хранителни добавки или билки
В контекста на съвременния живот, все повече хора попадат в омагьосания кръг “работа-вкъщи”. Еднообразното, но натоварено ежедневие води до натрупване на умора и усещане за постоянна отпадналост. В тази статия ще ви запознаем със същността на умората, как да я избегнем и начини да се справим с нея.
Какво е умората?
Умората е състояние, при което индивидът изпитва чувство за физическо или умствено изтощение, като интензитетът може да варира от лека умора до сериозно изтощение на организма.
По същество, умората е нормален отговор на тялото при физическо претоварване, стрес от различен характер, и други фактори, които изискват енергия и ресурси от тялото и ума. Чувството на умора е защитен механизъм на организма, който има за цел да ни покаже, че имаме нужда от “презареждане”.
В някои случаи обаче умората може да бъде знак за по-сериозен проблем в тялото ни.
Какви видове умора познаваме?
Умората може да бъде временна или хронична, което се определя от причините и обстоятелствата, поради които е възникнала.
Например, ако днес сте станали много рано и сте извършили тежка физическа работа, без да се нахраните, хидратирате и починете достатъчно през деня, то вечерта може да изпитате “остра” умора. След като се наспите, отпочинете и презаредите тялото си с достатъчно хранителни вещества, вероятно на следващата сутрин умората ви ще е изчезнала.
Съществуват различни видове умора, които се предизвикват от различни фактори. Появата на хронична умора обаче често е комбинация от дългодействащи фактори, които сами по себе си водят до някои от отделните видове.
Когато успеете ясно да определите вида на вашата умора, то тогава ще можете да вземете и адекватни мерки, за да я отстраните.
Физическа умора
Физическата умора е един от типовете умора, които можете да идентифицирате много лесно.
Характеризира се с:
- Усещане за слабост и изтощение в мускулите
- Скованост на ставите
- (Понякога) нарушена координираност на движенията
- Чувство на тежест или трудна подвижност.
Физическата умора обикновено се проявява след тежко натоварване на тялото ни или при продължителни дълги периоди на изтощителна физическа активност като например спорт.
В първия случай говорим за временна умора, която се дължи на изчерпване на запасите от гликоген в мускулите ни и намален синтез на АТФ (енергийната разменна монета на тялото).
Във втория случай говорим за трайно претоварване, вследствие от което мускулите ни не могат да се възстановят и да се адаптират към новите по-тежки условия на работа.
В наше време обаче хората все по-често стават жертви на други два типа умора, които ще опишем в следващите параграфи.
Психическа (ментална) умора
Психическата умора е състояние на изтощение, което засяга когнитивните функции.
Причината за появата ѝ е претоварването на мозъка с мисловна дейност, което се получава при дълги и постоянни периоди на интензивна умствена работа, стрес и липса на почивка. Най-често причината е комбинация от всички тях.
Характерни за менталната умора са намалените когнитивни функции.
Често срещани примери за това са:
- Трудности при концентриране
- Трудности при вземане на решения
- Трудности при запомняне и възпроизвеждане на информация.
Продуктивността на работното място често е нарушена. Възможно е добре познати задачи да започнат да ви отнемат повече време от обичайното и дори да бъдат съпроводени от грешки.
Типични симптоми за състоянието на психическа умора са липсата на мотивация, намаленият ентусиазъм за извършване на умствени дейности и за такива, които обикновено ви карат да се чувствате превъзбудени.
Често хората съобщават за силна раздразнителност, без да има ясна причина затова.
При по-тежки форми на умствена умора могат да се появят нарушения в съня, които се дължат на нарушен баланс в нивата на невротрансмитерите. В зависимост от индивида и други фактори, могат да са налични и трудности при заспиване или невъзможност за достатъчно дълъг сън.
Причините за поява на умствена умора се свързват с продължително извършване на работа, включваща голяма когнитивна активност - учене, решаване на проблеми и работа без почивка.
Високите нива на стрес, които могат да се появят от работното място, лични причини и други обстоятелства, също допринасят за картината на умствената умора. Тя е характерна и за хората, които не спят достатъчно и нямат възможност или не умеят да разпускат чрез извършването на друг тип дейности, които не изискват участие от мозъка.
Емоционална умора
Третият вид умора - емоционалната умора, отново се свързва до голяма степен с особеностите на нервна система при човека.
Емоционалната умора представлява състояние на изтощение, което е свързано с продължителен стрес, често свързан с личния живот, тревожност и нестабилност в емоционалното състояние и прекомерен емоционален товар.
Характерно за това състояние е чувството за апатия - често се губи връзка с околните ситуации и се наблюдава емоционално откъсване от близките хора. Може да се появи чувство за безнадеждност, тъга, а при по-продължително персистиране на проблемите може да се развие депресия в различните ѝ форми и интензитет.
Когато сте емоционално изтощени, нещата, които обикновено са свързани с наслада и задоволство, не ви носят същото удовлетворение и емоция. За сметка на това ставате твърде чувствителни за неща, които в нормални обстоятелства може дори да не забележите.
Всеки в даден етап от живота си е изпитвал емоционална преумора - дали поради несполучлива връзка с интимния си партньор, семейни проблеми или пък ситуации, свързани с неразбирателство на работното място. Някои професии, които са свързани с полагане на грижи за други, обслужване на хора или преподаване, често водят до подобни състояния.
Емоционалното изтощение често може да е резултат от комбинацията на различни фактори. В много случаи хората, които страдат от емоционална умора, съобщават, че се чувстват неразбрани и не получават нужната им подкрепа от близките.
Пролетна и есенна умора
Есенната и пролетна умора са два други вида умора, които са особено често срещани.
В действителност те имат научно обяснение, което се дължи на промяната в циркадния ритъм поради измененията в продължителността на деня. Сред населението, пролетната умора е доста по-позната, но всъщност тя е със същото значение като есенната.
Симптомите на пролетната умора включват:
- Ниска енергия
- Отпадналост
- Апатия
- Сънливост.
Освен това роля за настъпването на такава умора в организма оказват и температурните промени, които са форма на стрес за организма.
Друг, по-малко значим фактор, е повишеното наличие на алергени през пролетните месеци. То води до свръхстимулация на имунитета и кара тялото да хаби голям ресурс за справяне с проблема.
Счита се, че голямо значение за пролетната умора има витамин Д.
През зимата той се синтезира в минимални количества поради ограниченото излагане на слънчева светлина, а е важен за множество функции в организма. Краят на зимата и началото на пролетта са транзиторен период, в който ниските нива на витамина допълнително допринасят за умората в тялото.
Какво предизвиква умора в тялото?
Отговорът на този въпрос се крие в гореизброените видове умора, които медицината и психологията познава.
Най-честите причини за постоянна сънливост и умора се дължат на комбинация от физически, психо-емоционални и фактори, свързани с начина на живот. В следващите параграфи ще разгледаме някои от най-отличителните и разпространени влияния върху състоянието на умора.
Липса на сън
Нередовният сън е много често срещан фактор, за който хората съобщават, когато стане въпрос за преумора.
Сънят е начинът на тялото ни да се възстанови от стреса, който се акумулира под влияние на физически, психически и емоционални натоварвания. По време на съня се извършват множество физиологични процеси на регенерация на клетките, тъканите, невротрансмитерите и енергията.
Време от деня
Не е важно само колко часа сън получаваме, а и кога спим. Изследвания показват, че най-пълноценният сън е между 22:00 и 03:00 часа. Затова хората, които работят нощни смени, често страдат от умора, дори ако спят през деня.
По време на нощния сън се отделят хормони и нервно-регулаторни вещества, като хормона на растежа. Също така, сънят се контролира от мелатонин, който е отговорен за заспиването и дълбокия сън, но не се произвежда през деня.
Качество на съня
Дори когато сънят е с достатъчна продължителност, той може да не е качествен. Честото будене през нощта нарушава цикличния характер на съня и намалява възстановителния му ефект.
Медицински състояния
Медицински и психологически състояния като инсомния, сънна апнея и синдром на неспокойните крака (синдром на Уилис-Екбом) също водят до нарушения в съня, което причинява умора.
Лоши хранителни навици
Хранителните навици на модерния човек често не са свързани с покриване на неговите алиментарни (хранителни) нужди и се влияят от фактори, които не са от полза за нашето здраве - например вкусът и бързина на приготвяне.
Прием на вредна храна
Храна, която е бедна на есенциалните вещества като витамини, минерали, протеини и мастни киселини, може да доведе до ниски енергийни нива и понижени регенераторни способности на организма.
Естествено, човешко е да се изкушим от парче вкусна пица, торта или пакетче чипс, стига подобни “храни” да не бъдат основа на нашето хранене. Вредата е повече от двойно по-голяма, ако освен консумацията на вредни храни, намалим драстично и приема на полезните такива.
Кофеинови напитки
Особено изтощително за организма е прекаляването с кофеиновите напитки. Кофеинът е стимулант, който може да ни енергизира, да повиши тонуса и концентрацията ни, но той води до отделянето на норадреналин от надбъбречните жлези. При изтощение на надбъбрека започва да се отделя и друг хормон на стреса - кортизол.
Прекаляването с кофеина води до свръхстимулация, която в един момент води до изхабяване на компенсаторните възможности на организма и до поява на чувство на хронична умора.
Хидратация
Масово хората не отдават значимото внимание на водата. Тя е източник на живот и нашите тела са съставени до голяма степен (над 50%) от водни молекули.
Масово пиенето на вода е заменено с приема на кафе, чай, сокове и други газирани и негазирани напитки. Те нямат същия ефект върху тялото, а освен това много често те имат точно обратното действие - функционират като диуретици и засилват водните загуби.
Дехидратацията (обезводняването) води до нарушение във водно-електролитния баланс и хомеостазата на организма, което има пагубно действие върху всички аспекти от здравето, в това число и върху физическите и умствените възможности на тялото.
Значение на физическата активност
Физическата активност е полезна за човешкия организъм. Както всичко в живота, обаче, ключът към доброто здраве и благоденствие е в умереността.
Прекомерната, редовна и тежка физическа активност може да доведе до преумора и неспособност на организма да се възстанови. Често това се случва при хора, занимаващи се с полупрофесионален или професионален спорт, или други, работещи физическа работа и практикуващи спортни занимания едновременно.
Макар и парадоксално, воденето на заседнал начин на живот без физическа активност може също да доведе до лесна умора и задъхване поради ниските енергийни нива.
Болести и други медицински състояния
Хронични заболявания като диабет, сърдечно-съдови заболявания, анемия, хипотиреоидизъм са фактори, които водят до изтощение на организма. Хората, страдащи от тези и други заболявания, съобщават за ниска енергия и постоянна умора.
Някои инфекциозни заболявания, като например мононуклеозата, също се свързват с оплаквания от значителна умора.
Психиатричните заболявания като депресия, тревожност и други разстройства могат да доведат до сериозна физическа и психическа умора. Тя е следствие от дисбаланс в метаболизма на невротрансмитерите като допамин, серотонин, норадреналин, ГАБА и други.
Психологически фактори
Хроничният стрес може да изчерпи физическата и умствената енергия и да ни доведе до умора. Силните емоционални състояния като тъга, травма и проблеми в личните отношения могат да допринесат за усещането за преумора.
Нарушаване на баланса работа-почивка, преработването и липсата на време за активна качествена почивка често водят до бърнаут синдром, който се изразява с физическа и психическа умора, загуба на мотивация и други.
Често в стремежа си да се отърсим от стреса, хората прибягваме до употребата на алкохол, лекарства и наркотични вещества. Те създават фалшиво чувство за благоденствие, което обаче много скоро отнема и последните ни сили, което води до циклична употреба и навлизане в един порочен кръг.
Фактори на средата
Работата в лошо осветление и неудобни позиции също може да натрупа умора. Същото се отнася и за постоянен фонов шум, силни звуци или други разсейващи фактори.
Как се стига до хронична умора?
Отговорът на този въпрос е много прост. При персистиране на фактори, които могат да доведат до умора за дълъг период от време, се развива синдром на хроничната умора. Тя може да бъде толкова тежка, че човек да изгуби функционалността си и да започне да изпитва затруднения при справянето с ежедневните си ангажименти.
Компенсаторните възможности във физически и психоемоционален план са различни за всеки човек и по тази причина е трудно да се каже колко може да изтърпи един организъм преди да започне да дава признаци на хронична умора.
Поради тази причина, най-добрият начин да се справим с хроничната умора е да предотвратим появата ѝ. При първите признаци на продължителна умора е важно да направим внимателна оценка на целия си начин на живот, да открием източника на проблема и да го отстраним, преди да стане хроничен.
Пренебрегването на постоянното усещане за ниска енергия, слаб тонус и понижени настроение и дух, в даден момент ще ни доведе до хронична умора.
Как можем да преборим хроничната умора?
В случай че сме развили състоянието и не сме обърнали внимание навреме, ние трябва да вземем мерки незабавно. Това е важно, тъй като хроничната умора може да доведе до реални патологични проблеми, които се простират отвъд чувството за тревога, ниска енергия и умора.
Хроничната умора, която неминуемо е свързана с излагане на голямо количество стрес под една или друга форма, може да компрометира здравето на организма.
Вследствие могат да се развият редица заболявания:
- Сърдечно-съдови
- Психиатрични
- Гастроинтестинални и метаболитни
- Автоимунни
- Онкологични.
Първи стъпки
Най-важното нещо, което трябва да направим, е да установим първопричината за появата на състоянието ни. Тя може да е една конкретна или комбинация от тези, които сме обсъдили в параграфите по-горе.
След това, преди да предприемем каквито и да е действия, ние трябва да направим оценка на ситуацията и да преценим какво може да променим в начина си на живот, което е директно свързано с появата на чувството за умора.
Например, ако сме активни спортисти и тренираме редовно и тежко, трябва да вземем мерки за възстановяване на тялото ни.
Такива са например:
- Ледените бани
- Масажите
- Сауните
- Както и да допуснем, че имаме нужда от по-дълга или пълноценна почивка.
Ако работим умствена работа, свързана със стоене на компютър и решаване на проблеми, трябва да намерим начин да извършваме физическа дейност или вид спорт, който да ни разтовари психически и да помогне на тялото да отдели естествени хормони, които да подобрят цялостната кондиция.
В случай че главната причина е свързана с емоционална умора, то тогава трябва да изясним отношенията на работното място или вкъщи, или да намерим решение на конкретния проблем, който ни кара да се чувстваме така.
Подходите са много индивидуални и зависят от множество фактори и обстоятелства. Въпреки това, следвайки основни принципи, ние до голяма степен може да си върнем силата, енергията и желанието за живот.
Основни принципи
Ето и кои са основните принципи:
- Стремете се да консумирате по-малко преработена храна. В храната трябва да изобилстват пресните плодове, зеленчуци, чистите източници на протеин и полезни растителни мазнини.
- Избягвайте приема на захар, сладки, пържени и мазни храни.
- Стремете се да поддържате добра хидратация.
- Ограничете приема на кофеин и други стимулиращи напитки.
- Извършвайте умерено аеробна физическа активност поне 2-3 пъти седмично (бягане, каране на колело, плуване). За по-добър ефект имплементирайте някакъв вид тренировки със съпротивление като вдигане на тежести.
- Осигурете си 6-8 часа пълноценен сън, като се старайте да спите в проветрена, хладна и тъмна стая.
- Избягвайте взирането в монитори и дисплеи поне час преди лягане.
- Старайте се да лягате и ставате по едно и също време всеки ден.
- Ограничете вредните навици като прием на алкохол, цигари и медикаменти.
- Старайте се да намирате време за отдих като практикувате нещо, което обичате да правите (хоби).
- Направете нужните промени за оптимизация на дневните ви задачи, на работното място и в личен план.
- Практикувайте йога или медитация, ароматерапия и акупунктура.
- Старайте се да си разпределяте времето така, че да ви остава време за чести кратки почивки през деня, в които да може да се разсейвате от ежедневните проблеми.
Какво да пия за умора - лекарства, добавки или билки?
Умората и чувството на отпадналост са симптоми, които ни дават насока, че имаме нужда да обърнем внимание на здравето и благоденствието си. В повечето случаи, те не са свързани със заболяване.
Когато обаче са свързани със заболяване, трябва да адресираме съответните проблеми и да ги отстраним, за да може тялото да си върне обичайната хомеостаза. Понякога това налага употребата на лекарства за хронична умора.
Именно по тази причина, лекарствата, които се използват за третиране на умора и отпадналост могат да принадлежат към много разнородни групи.
Тези групи включват:
- Стимуланти
- Антидепресанти
- Хормонални препарати
- Противовъзпалителни
- Антибиотици и антивирусни препарати, ако умората се дължи на подлежаща инфекция.
Приемът на лекарства с цел третиране на умора, която не е причинена от заболяване, е необоснован и трябва да се избягва, особено без съвет от специалист.
Освен здравословните практики, които определено ще дадат резултат, ние може да се възползваме от допълнителната подкрепа на билки и хранителни добавки за енергия и издръжливост.
Хранителните добавки служат за запълване на дефицити на есенциални вещества или с цел да подпомогнем дадена функция в тялото.
Билките и техните екстракти пък съдържат множество биоактивни съединения, които могат да допринесат за подобряване на процесите в организма по различни механизми.
В случай че изпитваме умора и сме се погрижили да изпълним възможно най-много от здравословните практики, които описахме по-горе, то ние можем да се обърнем към някои конкретни хранителни добавки.
Хранителни добавки и витамини за умора
В следващите редове ще ви запознаем с някои от най-ефективните добавки и витамини за отпадналост и умора.
Витамин Б12
Витамин Б12 е важен за енергийния метаболизъм и производство. Той също има съществена роля в тъканите на нервната система.
Витаминът е незаменим, като добавянето му под формата на хранителна добавка може да окаже положителен ефект върху енергийните нива, както и върху състоянието на нервната система, която е особено чувствителна на стрес и натоварвания.
Витамин Д
Витамин Д може да се синтезира от тялото, но въпреки това в доста случаи се оказва недостатъчен.
Осигуряването на адекватни количества витамин Д, особено през зимата, ще рефлектира върху тонуса, общото здраве на организма и ще подпомогне хормоналната хомеостаза и настроението.
Магнезий
Магнезият е незаменим микроелемент, който участва в много процеси, включително и в енергийното производство. Той е особено важен за нервната и мускулната функция, като недостатъчният му прием може да доведе до мускулна умора, намалена сила и липса на енергия.
Коензим Q10
Коензим Q10 поддържа енергийното производство и митохондриалната функция. Използван в по-големи дози като хранителна добавка, той се бори с умората и изтощението.
Омега 3
Омега 3 мастните киселини (DHA) са особено важни за здравето на мозъка. Те притежават противовъзпалителен ефект и успокояват нервната система при претоварване.
Билки и билкови екстракти против умора
В традиционната медицина по всички краища на света хората използват различни билки при отпадналост и умора. Те са богати на разнообразни химични вещества, които могат по различни начини да повишат енергийните сили на организма.
Ашваганда
Ашваганда е много популярна билка в Индийската аюрведа, а с времето се разпространява и по цял свят. Тя е мощен адаптоген и помага на тялото да се адаптира към по-големи физически и психически натоварвания.
Мака (корен)
Маката е много уважавана билка, която произхожда от Перуанските Анди. Тя притежава адаптогенни качества и е особено подходяща за увеличаване на енергията и издръжливостта.
Мурсалски чай
Мурсалският чай е известна билка за българската народна медицина, която се използва поради качествата ѝ да подсилва имунната система, да намалява чувството за умора и да подобрява цялостното благосъстояние на организма.
Жълт кантарион
Растението представлява мощен естествен антидепресант. Както знаем, нервната система е тази, която страда най-много при стрес и повишени натоварвания - жълтият кантарион помага за регулацията на баланса на невротрансмитерите и по този начин подобрява настроението и устойчивостта към психо-емоционален стрес.
Розмарин
Розмаринът е адаптогенна билка и подправка, богата на множество активни вещества. Помага при стрес, умствена и емоционална преумора и подобрява концентрацията и когнитивните функции.
Как се приемат и колко време продължава приемът?
Приемът на хранителни добавки и билки срещу преумора има две функции:
- Да предотврати появата на умората и да повиши дееспособността на организма.
- Да помогне в справянето с проблема при вече появила се умора.
По тази причина, те могат да се приемат профилактично от хора, които са изложени на прекомерни натоварвания и са в рисковата група, както и от хора, склонни да развият хронична умора. Профилактичният прием е добър вариант, при който дозата може да е минималната за съответния продукт и да се приема по-дълго време.
В случай на вече натрупана и изявена умора, първоначалните дози трябва да са по-високи, като след определен период, когато се почувствате по-добре, може да намалите приема.
Периодът за употреба на тези хранителни добавки и вещества може да бъде неограничен. Въпреки това е добре понякога да правим кратки паузи, в които тялото да може да увеличи възприемчивостта си към активните съединения.
Чудите се дали може да приемате хранителни добавки и билки заедно?
Определено приемът им заедно ще осигури нужните есенциални вещества и ще добави благотворното действие на фитонутриентите, които се съдържат в растенията. Заедно, те работят синергично, за да се справят с умората по-ефективно и бързо.
Какви резултати може да очаквате?
Приемът на хранителни добавки и билки за умора има следните ефекти:
- Увеличена енергия и тонус
- Намалени нива на стреса
- Подобряване на настроението
- Подобряване на когнитивните функции, концентрацията и паметта
- Намалено чувство на умора и повишена издръжливост.
Защо да се доверите на продуктите на VitaOn?
Ние държим на качеството на нашите продукти и ви предоставяме голям избор от премиум хранителни добавки, които да ви накарат да се почувствате по енергични и да преодолеете умората.
Често задавани въпроси
Какви са най-честите причини за натрупване на умора?
Прекомерното натоварване на организма от физически и психологически тип, твърде много време прекарано в работа, липса на сън и време за отдих са все фактори, които водят до преумора.
Помагат ли в действителност билките срещу умора?
Да, някои билки като ашваганда, мака, златен корен, жълт кантарион и редица други съдържат активни вещества, които по различни механизми увеличават енергията и подобряват тонуса на организма, като предпазват от акумулиране на умора и стрес.
Важна ли е диетата за справяне с умората?
Да, некачествената храна води до проява на различни дефицити на витамини и минерали, които имат голямо значение за енергийния баланс в организма. Приемът на зеленчуци,плодове, полезни мазнини и чисти протеини са начин да подобрим състоянието си и да се предпазим от умората.