Всичко за адаптогените: как работят и защо са необходими за ежедневието ви
В контекста на съвременния живот, хората са изправени на все по-големи натоварвания от физически, психически или емоционален характер. Те водят до повишаване нивата на стрес и нарушаване в основни функции на тялото.
За да се справим по-лесно със стреса и претоварването и да не допуснем те да се отразят на нашето здраве, може да потърсим помощ от природата чрез употребата на билки или гъби с адаптогенни свойства.
Какво представляват адаптогените?
Адаптогените са природни субстанции, които се срещат естествено в някои видове гъби и растения. Те помагат на организма да се адаптира към различни видове стрес - било то физически, психически или комбинация от тях.
Те влизат в употреба на човека от векове и присъстват в рецептите на традиционната медицина, като благодарение на науката тяхната популярност става все по-голяма и в модерния свят.
Как работят адаптогените?
Адаптогените работят като участват в процесите на нормализиране на функциите на организма и поддържане на естествения баланс в тялото, наречен хомеостаза.
Те могат да въздействат по различен начин на тялото, като най-общо приетият и доказан механизъм за това е върху оста хипоталамус- хипофиза- надбъбрек, която изпълнява основния регулаторен механизъм на стреса и реакциите към него в организма.
Адаптогенните билки и гъби, чрез своите активни метаболити помагат за регулиране нивата на хормони, имащи важно значение за реакциите към стрес на организма - като кортизол, норадреналин и други.
Известни са няколко ключови механизма на действие на адаптогените:
- Регулират и нормализират нивата на кортизол от надбъбречните жлези при стресови стимули.
- Подобряват енергийния метаболизъм - повишават клетъчния синтез на АТФ като по този начин увеличават силите на организма, особено необходими при стрес, който е следствие от повишена физическа дейност.
- Подобряват когнитивните функции на мозъка и помагат за регулиране на основните процеси, свързани с дейностите му в периоди на стрес.
Ефекти на адаптогените в различни области
Спорт
Адаптогенните билки и гъби са често използвани от спортисти, било то професионални или любители. Тяхната употреба нараства в последните години поради откритията и доказателствата на науката за техните действия и ефективност.
Те подобряват физическата сила и издръжливост, увеличават енергийните нива като в същото време намаляват усещането на организма за умора и подобряват свойствата му да функционира оптимално въпреки нея.
Освен това ускоряват възстановителните процеси, като по този начин позволяват по-чести и интензивни натоварвания.
Намалявайки стреса и безпокойството, те косвено помагат на спортистите да се фокусират по ефективно върху дейността си и да вложат максимални физически усилия и воля.
Умствена дейност
Установено е от модерната наука, че някои адаптогени имат положителен ефект върху мозъчната дейност и подобряват когнитивните функции.
Те помагат за подобряване на паметта, концентрацията и спомагат за оптимизиране процесите на възприемане и възпроизвеждане на нова информация.
Също така намаляват психическата и умствената умора и действат положително на настроението. Ефективно намаляват чувството на тревожност и помагат за елиминиране на депресивни състояния, като по този начин увеличават умствената и психическата издръжливост.
Освен това, за някои представители на адаптогенните субстанции е известно, че намаляват оксидативния стрес и специално предпазват нервните клетки от увреждания, свързани с повишеното отделяне на свободни радикали при голямо напрежение.
Други ефекти
Освен най-известните и търсени ефекти, свързани със спорта и умствената дейност, адаптогените имат и други, по-малко известни ползи за здравето.
Те подобряват и регулират дейността на имунната система и повишават възпротивителните сили на организма. Ефективни са за профилактика срещу чести инфекции.
Някои от тях помагат за поддържане на хормоналната хомеостаза, което може да влезе в роля за поддържане нивата на тестостерон при мъжа (макар и често това да е косвен ефект), както и за намаляване симптомите на менопауза при жените.
Също така имат антиоксидантно действие и предпазват клетките от увреждане.
Ролята на адаптогените в народната медицина по света
Адаптогенните билки и гъби представляват важна и незаменима част от традиционната медицина на различните народи по света. Те са на почит и в някои култури, като определени техни представители за превърнати в култ.
Употребата им датира от хилядолетия и за нея има достатъчно исторически данни, които сочат, че древните хора са ги използвали да подобряват цялостната си жизненост, здравословното си състояние и благоденствие.
Било то в китайската народна медицина, в Аюрведа (Индийската традиционна медицина) или в културата на Инките и Маите, адаптогените са ценени, заради способността им да балансират различни функции в организма.
А именно, да увеличават способностите на организма да се адаптира към различни видове стрес и фактори на околната среда, да подсилват имунната система и да увеличават енергията и умствената яснота.
Всяка култура има своите различни адаптогени, които зависят предимно от географската ширина и техните естествени местообитания.
Кои билки са адаптогени?
Както вече стана ясно, представители на адаптогените се срещат както в растителното царство, така и в царството на гъбите. Те се срещат почти на всички континенти, с изключение на полюсите.
Адаптогени, срещани в България
На територията на България виреят няколко лечебни билки, които са използвани в традиционната медицина от векове и които се смятат за адаптогени.
Българските лечители и билкари ги използват до ден-днешен да увеличават устойчивостта към стрес, да повишават енергийните нива, да подобряват имунните функции и цялостното здраве.
В следващите редове ще ви запознаем с някои от най-известните български адаптогени.
Златен корен, Родиола (Rhodiola rosea)
Златен корен е растение, което вирее в нашите планини и се използва широко както у нас, така и в чужбина. То има способността да преборва умората, да подобрява физическата издръжливост, да увеличава умствената яснота и психическата устойчивост. Освен това помага на тялото да се адаптира по-добре към стреса и подпомага здравето и функциите на нервната и сърдечно-съдовата система.
Мурсалски чай (Sideritis scardica)
Този ендемичен вид се среща само на Балканите. Използва се като общо укрепващо и стимулиращо средство, което се счита, че повишава имунитета, намалява възпалението и се бори активно със свободните радикали, резултат от стреса.
Често се използва за справяне с простудни заболявания, а в традиционната медицина има схващане, че действа като афродизиак, което не е потвърдено от науката към момента.
Бял равнец (Achillea millefolium)
Белият равнец има широко поле на действие. Билката ефективно подобрява процесите на храносмилане и здравето на стомашно-чревния тракт, подсилва имунната система, има изразени антиоксидантни и успокояващи свойства.
Счита се, че допринася за поддържане на хормоналната хомеостаза при жените и засилва репродуктивните им възможности.
Жълт кантарион (Hypericum perforatum)
Адаптогенната билка подобрява състоянието на нервната система, помага при тревожност, за намаляване на стреса и при депресивни разстройства. Счита се за адаптоген, поради способността му да балансира умственото и емоционалното здраве в периоди на стрес.
Адаптогени, срещани по света
Разнообразието от адаптогенни билки и гъби по света е огромно, но в този материал сме събрали само тези от тях, за които народната медицина и науката е доказала, че са ефективни.
Ашваганда (Withania somnifera)
Ашваганда е много значима билка за индийската Аюрведа. Известна е още под името индийски женшен и е доказан адаптоген. Притежава свойството да намалява нивата на стреса, да подобрява качеството на съня, да увеличава когнитивните функции и да балансира хормоните. Подпомага и подкрепя работата на надбъбречните жлези, а също така подобрява фертилитета при мъжете.
Панакс женшен (Корейски женшен)
Родината му панакс женшен е Корея и Китай. Билката е известна с качествата си да увеличава енергията, да подобрява имунната система и да намалява нивата на стреса.
Вярва се, че подобрява цялостната виталност, подобрява когнитивните функции и естествените възпротивителни сили на организма. Подобен по действие и качества на Корейския женшен е Северно-американския женшен.
Свещен босилек - Тулси (Ocimum sanctum)
На голяма почит в индийската Аюрведична медицина, свещеният босилек е известен със способността си да намалява стреса и тревожността, да поддържа функциите на имунитета, и да предпазва от токсични агенти на средата. Освен това, както другите адаптогени подобрява издръжливостта и менталната дейност.
Сибирски женшен, Елеутеро (Eleutherococcus senticosus)
Разпространен в Сибир и северните части на Азия (Китай), сибирският женшен е едно от най-известните адаптогенни растения, което се използва поради способността му да увеличава издръжливостта и устойчивостта на стрес и да подсилва имунитета.
Шизандра (Schisandra chinensis)
Родината на това растение са териториите на Китай и Русия, където е ценено поради антиоксидантните и хепатопротективните си ефекти. Освен това билката подобрява когнитивните функции, увеличава издръжливостта и намалява стреса. Има тонизиращо и балансиращо действие върху организма.
Мака корен (Lepidium meyenii)
Билката е разпространена в суровите Анди, основно на територията на Перу. Адаптогенните свойства на корен от мака се изразяват във възможността да увеличава енергийните нива и издръжливостта, да помага за регулиране на хормоналната хомеостаза и за повишаване на либидото. Често се използва от спортисти.
Кордицепс (Cordyceps sinensis)
Кордицепс е представител на групата на адаптогенните гъби, която се среща по Тибетското плато и на места в Китай. Използва се за подобряване на спортните постижения, тъй като увеличава енергийните нива и подобрява функциите на дихателната система. Освен това оказва подсилващо действие върху имунитета и помага за справяне с умората.
Рейши (Ganoderma lucidum)
Известна като “гъбата на безсмъртието”, тя се среща в Китай, Япония и други части на Азия. Гъбата е високо ценена поради мощните ѝ имуностимулиращи, противовъзпалителни и анти-стрес свойства. Използва се за промотиране на релаксацията, подобрява качеството на съня и профилактира от сърдечно-съдови заболявания.
Лъвска грива (Hericium erinaceus)
Тази гъба е с форма на лъвска грива, на която дължи името си. Среща се в Европа, Северна Америка и Азия. Тя е много полезна за нервната система, предпазва невроните от действието на свободните радикали и стимулира регенерацията им като същевременно увеличава когнитивните способности и паметта.
Астрагал (Astragalus membranaceus)
Астрагал е традиционна китайска билка, която е известна с качествата си да подсилва имунитета и възпротивителните способности на организма, като увеличава устойчивостта към стрес. Подобрява още здравето и функциите на сърдечно-съдовата система.
Ефективността на адаптогените според съвременната наука
Благодарение на съвременните методи за изследване на модерната наука, придобиваме ясна представа относно ефективността на горепосочените билки и гъби.
За някои от тях има данни за конкретни механизми, по които способстват за съответните ефекти, а за други са налице само проучвания, които сравняват отделни групи от хора, съответно приемащи и неприемащи даден адаптоген.
При всички случаи едно е сигурно - адаптогенните билки и гъби са ефективни и ползите от тях се потвърждават от науката, което ги прави силни съюзници на модерния човек.
Трябва ли да добавите прием на адаптогени към диетата си?
Приемът на адаптогенни билки и гъби към диетата на хората е добър начин да оптимизирате различни аспекти от здравето и функциите на тялото.
Те могат да предоставят определени ползи, с които да ви помогнат да се справите със стреса и да възстановят баланса в организма. Тяхната ефективност може да варира като това зависи до голяма степен и от точния подбор на правилния адаптоген според индивидуалните нужди.
Как да изберете правилния адаптоген?
Подборът на правилния адаптоген зависи изцяло от индивидуалните нужди и потребности. В зависимост от стремежа на всеки и от характера на спецификата на ежедневието, може да се насочим към адаптогени, насочени повече към подобряване физическите аспекти и спорта, или пък такива, които подпомагат умствената дейност, когнитивните способности и общото благосъстояние.
При хора, които са подложени на висок стрес, физическо натоварване и натоварване с психо-емоционален характер, комбинирането на различни адаптогени е напълно възможна алтернатива.
Безопасен ли е приемът им?
Приемът на адаптогени се счита за безопасен. Поради необходимостта от “натрупване” и по-продължителен прием преди ефектите да станат осезаеми, през вековете е станало ясно, че приемът на растения и гъби с адаптогенни свойство е безопасен, дори и в дългосрочен план.
В редки случаи някои от тях могат да предизвикат стомашен дискомфорт, киселини и дразнене. За сериозни странични ефекти няма данни, нито от древността, нито от научни източници.
Начини на прием
Всяка билка или гъба се приема в различни дозировки и по различен начин. Общото между тях е, че за по-бързо настъпване на полезните ефекти първоначалният прием може да бъде по-чест и в по-високи дози, които постепенно да бъдат намалени по честота и количество. Обикновено повечето от тях се приемат един-два пъти дневно.
Откъде да закупите качествени адаптогени?
След като изберете правилния за вас адаптоген,дали ще е билка или гъба, трябва да се уверите, че източникът, от който закупувате продукта е сигурен.
Това ще рече, че суровините, които са вложени в производството на екстракта трябва са с високо качество, с голяма чистота и без примеси на пълнители и други ненужни за тялото вещества.
Доверете се на най-високото качество и си набавете най-ефективните адаптогени от ВитаОн, за да сте сигурни, че получавате това, за което плащате.
Често задавани въпроси
Какво означава адаптоген?
Адаптогените са билки или гъби, които в състава си съдържат съединения, които спомагат на организма да се справя с периоди на повишен стрес от различен характер и да се адаптира към него.
Кой може да се възползва от действието на адаптогените?
Хората, които са изложени на високи нива на стреса, на тежки физически натоварвания, умствен труд, недоспиване и преумора, могат да се облагодетелстват от благоприятното действие на адаптогените.
Кои адаптогени произхождат от България?
Златният корен, мурсалския чай и белия равнец произхождат от българските територии и се считат за ефективни адаптогени.