Всичко за анемията: същност, причини, симптоми, диагностика и лечение
Кръвта е тъкан, изградена от формени елементи (кръвни клетки) и течна съставка (плазма). Основната ѝ функция е транспортна - да доставя до органите и тъканите на нашето тяло необходимите хранителни вещества и кислород. Тя, заедно с тъканната течност и лимфата, поддържа хармонията в организма (хомеостаза).
Формените ѝ елементи са червените кръвни клетки (еритроцити), белите кръвни телца (левкоцити) и тромбоцитите, участващи в кръвосъсирването. Кръвните клетки се произвеждат в костния мозък.
Какво е анемия?
Анемията е състояние, при което е нарушен транспортът на кислород до тъканите, поради нисък брой еритроцити или недостатъчно количество хемоглобин. Хемоглобинът извършва транспортна функция, като пренася кислород и въглероден диоксид от белите дробове до останалите части на тялото и обратно.
Рискови фактори
Многобройни са рисковите фактори, които могат да доведат до анемия, но ние ще ви запознаем само с основните сред тях.
Нека видим кои са те:
- Хранителни дефицити: Характеризират се с недостиг на желязо, витамин В12 и фолиева киселина.
- Хронични заболявания: Сред хроничните заболявания, които могат да доведат до анемия са туморни образувания, заболявания на отделителната система, възпалителни процеси други.
- Женски пол: Менструацията и съпътстващата я циклична загуба на кръв е предразполагащ фактор за развитието на анемия.
- Наследствени болести: Сред тях са редица генетични болести като сърповидно - клетъчна анемия, таласемии и други.
- Заболявания на храносмилателната система: Глутенова ентеропатия, болест на Крон и много други водят до непълна абсорбция на хранителни вещества и възникване на анемия.
- Възрастови изменения: С възрастта, рискът от развитие на анемия се повишава.
- Други: Приемът на различни лекарства може да потисне костния мозък и да прекрати производството на кръвни клетки.
Установяването на гореизброените фактори има ключово значение за превенцията и борбата с това често срещано състояние.
Видове анемия и по какво се различават
Анемиите могат да бъдат класифицирани по различни критерии. Заболяването може да бъде както остро и хронично, така и леко, средно тежко и тежко. А може да бъде алармиращ симптом за по-сериозни заболявания.
Желязодефицитна анемия
Желязодефицитната форма на заболяването е резултат от дефицит на желязо в организма, което е изключително важно за продукцията на хемоглобин. Най-честите причини за дефицит на желязо са: недостатъчен хранителен внос, хронична кръвозагуба (кървене от горен и долен гастроинтестинален тракт или тежка менструация) и болести, затрудняващи усвояването на желязо.
Сърповидно-клетъчна анемия
Този вид е наследствено заболяване, което се унаследява се по рецесивен тип (и двамата родители трябва да са носители на гена). Характеризира се с продукция на абнормен хемоглобин “S“, който променя формата на червените кръвни клетки (еритроцитите) от двойно вдлъбнат диск в сърп или полумесец. Изменените кръвни клетки не извършват правилно своята функция и водят до увреди на кръвоносните съдове.
Апластична анемия
Рядко срещано състояние, при което костният мозък не може да произвежда необходимото количество кръвни клетки. Може да се дължи на различни токсични агенти, радиация, определени лекарства, вирусни инфекции и автоимунни заболявания. Ранната диагностика и лечение са от изключителна важност за този тип анемия, тъй като тя протича тежко.
Хемолитична анемия
При хемолитичната форма има дисбаланс между количеството произвеждащи се и разрушаващи се кръвни клетки. Еритроцитите биват разрушавани преждевременно и макар и правилно функциониращ, костният мозък не може да компенсира тези загуби.
Състоянието се дължи най-често на автоимунни заболявания, при които имунната система атакува собствените си кръвни клетки. Други възможни причини са инфекции, наследствени заболявания на кръвта (таласемии и сърповидно - клетъчна анемия) и медикаменти.
Пернициозна анемия
Пернициозната анемия е предизвикана от недостиг на витамин В12. Този недостиг се дължи на липса на интринзик фактор (протеин, произвеждащ се в стомаха и отговарящ за усвояването на витамина). В12 играе важна роля в производството на червените кръвни клетки.
Това заболяване също е автоимунно, като при него антителата атакуват стомашната лигавица, в резултат интринзик фактора не се произвежда и абсорбцията на витамин В12 се компрометира.
Макроцитна анемия
Тази форма се нарича така, заради абнормно увеличените размери на червените кръвни клетки, което ги прави нефункционални. Макроцитната анемия се дължи на недостиг на витамин В12 или фолиева киселина. Чести причини за появата ѝ са недостатъчен хранителен внос, нарушена абсорбция или повишени нужди на последните.
Микроцитна анемия
Обратно на макроцитната, тази анемия се характеризира с наличието на малки по размер червени кръвни клетки, с понижен капацитет за пренасяне на кислород. Причините са железен дефицит, хронични заболявания и кръвозагуба, генетични заболявания и други.
Средиземноморска анемия
Средиземноморската анемия е по-позната като “таласемия”. Тя има наследствен характер. Съществуват два основни вида таласемии: алфа и бета-таласемия. У нас е по-честа бета-таласемията. Генетичната консултация е задължителна за лица, които имат роднини, болни от таласемия.
Автоимунна хемолитична анемия
Автоимунната хемолитична анемия (АХА) се разделя на два вида - с топлинни и студови антитела, според температурата, при която става хемолизата (разрушаването на еритроцита).
Симптоми и първи признаци
Симптомите на това заболяване зависят от причината и тежестта. В началото заболяването може да бъде толкова леко, че да липсва изявена симптоматика, но с прогресиране на заболяването симптомите се обогатяват и състоянието се обостря.
Сред най-често срещаните симптоми индикиращи развитие на анемия са:
- Умора или слабост
- Задух
- Замаяност или световъртеж
- Главоболие
- Студени крайници
- Бледа кожа
- Сърцебиене
Тези симптоми на анемия могат да се съчетават помежду си.
Изследвания и диагностика
За да постави диагнозата и уточни вида на анемията, специалистът трябва да проведе разпит относно вашите оплаквания (анамнеза), физикален преглед, лабораторни изследвания и други.
Кръвни тестове
Пълната кръвна картина е най-често назначаваното изследване. Обикновено кръвните тестове включват показатели като еритроцитен брой, хемоглобин, хематокрит (показва съотношението на формените елементи към плазмата) и MCV, MCH, MCHC (специфични показатели на еритроцитите).
Изследване на костния мозък
Изследването на костен мозък се извършва по два начина - с биопсия и аспирация. Аспирацията е предпочитан избор, защото е по-малко травматична.
Ендоскопия
При съмнение за кръвозагуба от горния или долния гастроинтестинален тракт трябва да се извърши съответно гастро- или колоноскопия.
Генетични тестове
Използват се при съмнение за анемия с наследствен характер.
Уринни тестове
Чрез уринните тестове се прави оценка на бъбречната функция.
Лечение
Лечението зависи от вида на анемията и съпътстващите симптоми. Анемията основно се лекува чрез коригиране на причината за дефицита на червени кръвни клетки или хемоглобин.
Най-често се включва приема на желязо, фолиева киселина или витамин В12, както и допълнителни промени в диетата на болния. При по-тежките случаи може да се наложи кръвопреливане или лечение на основното заболяване, което е довело до анемията.
Възможно ли е да се излекува?
Повечето анемии могат да бъдат излекувани. Така например, желязодефицитната и пернициозната форма на заболяването се лекуват успешно чрез установяване на точната причина за появата им и елиминирането ѝ, както и чрез снабдяване на организма с дефицитния елемент.
При някои видове хронични или генетични форми обаче пълното излекуване е невъзможно, но се цели овладяване на симптомите.
Значение на навременното лечение
Ако смятате, че имате някой от първите признаци на анемия е добре да предприемете навременни мерки и да лекувате състоянието.
Ако не се лекува, заболяването може да доведе до сърдечни усложнения и в крайни случаи - до животозастрашаващи състояния. Ранната диагностика и лечение спомагат за благосъстоянието на тялото.
Конвенционално лечение
Конвенционалното лечение заема главно място, като съчетава медикаментите с диетични режими. В зависимост от вида на анемията, методите за коригиране на дисбаланса са различни.
При желязодефицитните анемии на първи избор е прилагането на железни препарати.
Анемиите, свързани с недостиг на витамин В12 и фолиева киселина се лекуват с прием на съответните витамини под формата на хранителни добавки и билкови тинктури.
При тежка анемия се налага кръвопреливане или хормонотерапия с еритропоетин (хормон, стимулиращ производството на еритроцити).
Храни при анемия
За пълноценно хранене при анемия е важно включването на храни с високо съдържание на желязо и витамини, подпомагащи еритропоезата и повишаващи нивата на хемоглобина.
Препоръчително хранене
За закуска при анемия е добре да се приемат храни, богати на желязо и белтъчини.
Лечение на анемия с мед е популярен метод, тъй като медът подпомага усвояването на желязото. Консумацията на яйца при анемия също е препоръчителна, тъй като те са източник на витамин В12.
Препоръчително е още да се приемат червено месо, риба и морски дарове, бобови култури, листни зеленчуци (спанак, зеле, лапад) и т. нар. супер храни при анемия.
Вредни храни
При анемия определени храни трябва да бъдат избягвани, защото могат да понижат усвояването на желязото и да влошат и обострят заболяването. В тази връзка, за вредни храни при анемия се считат богатите на калций храни, тъй като калцият блокира абсорбцията на желязото.
Необходими витамини
Витамините са от изключителна важност в борбата с анемията. Храни, богати на витамин С (цитруси, червени и зелени чушки, броколи) и витамин В12 (млечни продукти, яйца, обогатени зърнени закуски) са много полезни за хора страдащи от заболяването.
Подходящи хранителни добавки и билки при анемия
Природата заема ключово място и в борбата със заболяването. Ще разгледаме някои хранителни добавки и билки от селекцията на ВитаОн, с които може да си набавите нужните витамини и вещества, за да отстраните неприятните симптоми и да се предпазите от усложненията.
Хранителни добавки
Хранителни добавки като витамин В12 са изключително полезни, тъй като могат бързо да повишат нивата на хемоглобин в кръвта.
Този витамин е един от жизненоважните витамини при анемия, а недостигът му се свързва с появата на мегалобластна форма на заболяването, причиняваща умора, слабост и задух.
С Витамин В12 на ВитаОн може да усилите производството на еритроцитите, с което ще почувствате прилив на енергия и жизненост.
Витамин В12 може да приемате под формата на таблетки, с цел подобряване на симптомите на анемия. Той е нужен за ДНК синтезата, мастния метаболизъм и допринася за здравето на централната нервна система.
Билки
Билките и билковите тинктури също не са за подценяване, когато става въпрос за справяне с анемията.
Коприва
Билковата тинктура от Коприва е богата на желязо и витамини, които повишават нивата на хемоглобин и повишават жизнения тонус. Освен тези свойства, тинктурата на ВитаОн регулира кръвното налягане, регулира хормоналния баланс, намалява възпалението и облекчава болката.
Жълт кантарион
С приемането на тази билка ще стимулирате имунитета си и ще подобрите храносмилането, две особено важни неща при анемия.
Жълтият кантарион е уникален по своя химичен състав и намира широко приложение в народната медицина, както за лечението на анемия, така и при депресивни състояния, невропатия и много други.
Глухарче
От листата и корените на глухарчето могат да се извлекат желязо и други хранителни вещества, които се използват при лечението на анемия.
Промени в начина на живот
Приемайте богата на желязо и витамини храна. Спортувайте, защото физическата активност подобрява циркулацията и насища тялото в кислород.
Провеждайте редовни медицински прегледи. Всичко това ще подобри ефекта на натуралните средства, с които ви запознахме.
Съвети за ежедневието
Намалете приема на кофеин и ограничете консумацията на алкохол. Предпазвайте се максимално от ежедневния стрес, който влияе негативно на цялото тяло.
Заключение
Анемията е състояние, което в повечето случаи може да се контролира успешно с правилна диета и прием на подходящи хранителни добавки и билки. Бързата диагностика и лечение са важни за предотвратяване на усложненията и подобряване качеството на живот.
Често задавани въпроси
Какво представлява анемията?
Ниският брой на еритроцитите в кръвта и недостатъчното количество хемоглобин се нарича анемия.
Как се лекува анемия?
Лечението на това заболяване е многостъпален процес, в който участват прием на подходящи добавки и билки, хранителни режими, тренировки и медикаменти, в зависимост от вида и характера на анемията.
Как се лекува анемия при възрастни хора?
Лечението при възрастни хора е по-специфично, защото често имат проблеми с преглъщането. Приемът на добавки, под формата на хапчета и капсули не е ефективен метод. Съществуват специални препарати, които могат да се приемат като разтворими прахчета под езика или инжекционно.