Видове невропатия, техните симптоми и лечение
Структурите на периферната нервна система често са уязвими към различни заболявания. А когато функцията на периферен нерв се наруши, състоянието се нарича невропатия.
В тази статия ще се запознаем с най-честите видове невропатия, симптомите и лечението им. Ще разгледаме най-ефективните методи за диагностика и избягване на усложненията.
Какво е невропатия?
Невропатията е състояние, характеризиращо се с увреда или нефункционалност на периферните нерви. Периферните нерви са отговорни за предаване на сигналите от главния мозък към тялото и обратно.
Има 4 основни вида невропатия:
- Периферна: Засяга нервите, отговорни за движението и сетивността по крайниците.
- Проксимална: Засяга нервите, които се намират в близост до торса и слабините - около раменния пояс, горните части на бедрата и седалището.
- Фокална: Най-често се дължи на увреда или компресия на единичен нерв в ръката, торса, крака или главата. Болката е специфична за този тип увреда, защото има конкретна локализация и лесно може бъде диагностицирана.
- Автономна: Засяга нервите, отговорни за неволевите функции на тялото - сърдечна честота, храносмилане, кръвно налягане и други.
Според вида на засегнатите нерви могат да се появят разнообразни симптоми в крайниците като болка, изтръпване, мускулна слабост в засегнатата област, изпускане на тазовите резервоари и други.
Симптоми и признаци
Невропатията е състояние, при което симптомите зависят от засегнатата част на периферната нервна система.
Те се разделят на три основни групи според вида на засегнатия нерв: сензорен, моторен или автономен. Симптомите могат да варират от леки до тежки. В тежките случаи, състоянието може да доведе до инвалидност и значително да влоши качеството на живот.
Сензорни симптоми
Сензорните симптоми са най-често срещаните при невропатия. Те започват от крайните части на ръцете и краката и включват някой от следните състояния.
Ето кои са те:
- Изтръпвания и мравучкания по крайниците: Първите признаци на невропатия са боцкане, мравучкане, изтръпване и се появяват по пръстите на ръцете и краката. Дискомфортът от дланите и ходилата с времето може да се разпострастрани към по-горните части на крайниците.
- Пареща болка: Ако имате пареща и пулсираща болка по крайниците, която се влошава нощем, вероятността да имате сензорна невропатия е голяма. Тази специфична болка е отличителна черта на този вид сензорна увреда. Тя може да бъде остра и пронизваща, или да се усеща като токов удар по цялата ръка.
- Загуба на координация: С напредване на сензорната невропатия, загубата на сетивност може да стане толкова сериозна, че да предизвика нарушения в равновесието, баланса и извършването на фини движения.
- Свръхчувствителност: Сензорната невропатия може да се прояви с повишена чувствителност. Дори най-лекото докосване може да предизвика силен дискомфорт, който да прерасне в силна болка. Това състояние е известно с латинския термин “алодиния”.
Моторни симптоми
Когато увредения нерв е моторен, симптомите са от друго естество и се проявяват в следния няколко състояния.
Ето кои са те:
- Мускулни потрепвания и крампи: Появяват се неволеви мускулни спазми и контракции, водещи до силни крампи и фасцикулации (потрепвания).
- Мускулна слабост: Движенията в мускулите могат да станат изключително трудни и това да доведе до тяхната атрофия. Загубата на мускулна сила започва от дланите и ходилата, като с течение на времето прогресира и обхваща по-големи области.
- Парализа: Представлява пълна невъзможност за движение в крайника. Характерна е за фокалната невропатия, при която се засяга единичен нерв или група нерви.
Автономни симптоми
Поради факта, че автономната нервна система управлява неволевите функции в тялото, симптоматика е по-специфична.
Ето в какво се изразява:
- Резки промени в кръвното налягане: Автономната невропатия може да доведе до внезапни отклонения в стойностите на кръвното налягане, които предизвикват замаяност и припадъци.
- Сексуална дисфункция: При хора, страдащи от диабет, еректилната дисфункция и липсата на либидо са чести проблеми. Те се дължат на едно от усложненията на диабета - диабетната невропатия.
- Изпускане на тазовите резервоари: Пораженията на нервите, отговорни за контрола на пикочния и аналния сфинктер, водят до внезапни изпускания.
- Проблемно храносмилане: Когато са увредени автономни нервни влакна на храносмилателната система възникват подуване на корема, гадене, запек, диария и други смущения.
Освен гореизброените симптоми е възможно да възникнат проблеми и с регулацията на телесната температура (усещания за топли и студени вълни по тялото.)
Видове невропатия
Невропатията може да възникне в резултат на различни причини - диабет (най-честата причина), метаболитни проблеми, инфекции, токсини, травми и разнообразни синдроми (напр. синдром на карпалния тунел).
Що се отнася до видовете невропатии, те също са доста, но в тази статия ще ви запознаем само с основните видове.
Периферна невропатия/невропатия на краката
Невропатията на краката е следствие от увреда на периферен нерв.
Симптомите са многобройни, като основните са:
- Изтръпване
- Мравучкане
- Пареща болка
- Мускулна слабост в засегнатия крайник.
Състоянието се среща най-често при хора с лош контрол на кръвната захар, но може да се дължи също на токсини, дефицит на витамини и други.
Симптоматиката в повечето случаи започва от върха на пръстите на краката и бавно се разпространява нагоре. В по-тежките случаи се уврежда походката, тъй като невропатията води до нарушения в координацията. Лечението включва контрол на кръвната захар, физиотерапия, упражнения, прием на лекарства и хранителни добавки.
Сензорна невропатия
Сензорната невропатия е форма на периферната невропатия, която засяга сетивните нерви, които са отговорни за усещането за допир, болка, температура и вибрации.
Симптоматиката се характеризира с:
- Изтръпване
- Мравучкане
- Болка
- Парене
- Загуба на чувствителност.
Често симптоматите започват от крайните части на стъпалата и ръцете. Причините за появата на сензорната невропатия могат да бъдат свързани с дефицит на витамин В12, токсини, автоимунни заболявания или други.
Лечението зависи от основната причина за появата на заболяването, като може да включва физикална терапия и медикаменти за облекчаване на болката.
Моторна невропатия
Моторната невропатия е състояние, при което се наблюдава увреда в двигателните нерви, отговорни за контрола на мускулите.
Моторната невропатия предизвиква:
- Крампи
- Мускулна слабост
- Загуба в координацията
- В по-тежките случаи - мускулни атрофии.
Болните от моторна невропатия изпитват затруднения в извършването на нормални всекидневни дейности като ходене, вдигане на предмети и поддържане на баланс и равновесие.
Лечението се състои в контрол на основното заболяване, медикаментозна терапия и физиотерапевтични упражнения.
Диабетна невропатия
Диабетната полиневропатия е нервна увреда, често срещана при диабетици. Високите нива на глюкоза (кръвна захар) увреждат периферните нерви. Състоянието обикновено засяга долните крайници, но може да порази също ръцете и очите.
Невропатните симптоми включват болка и изтръпване в краката, ходилата и дланите. Диабетът не щади и автономните нервни влакна, предизвиквайки смущения в храносмилателната, отделителната и сърдечно-съдовата система.
Неглижирането на проблема може да доведе до тежки усложнения. Такова усложнение е диабетното стъпало. При него изцяло липсва чувствителност в крайника, има висок риск от появата на язви и инфекции, чийто напредък налага ампутация на засегнатата част.
Алкохолна невропатия
Алкохолната невропатия е чест страничен ефект на хроничната алкохолна злоупотреба. Директният токсичен ефект на алкохола, комбиниран с недохранването, води до тежки нервни увреди.
Симптомите включват болка, атаксия (липса на равновесие и координация) и парестезии в долните крайници. Витамин В6, В12, Е, тиамин, фолати и ниацин са основните съставки, необходими за нормалното функциониране на нервната система.
Алкохолната злоупотреба води до дефицит на всички тези полезни вещества. За щастие, в голяма част от случаите, състоянието е поправимо, ако се преустанови алкохолната консумация.
Междуребрена невропатия
При междуребрената невропатия са засегнати интеркосталните нерви на ребрата. Интеркосталните нерви имат важна роля в предаването на сензорни сигнали от гръдната стена и околните органи до главния мозък.
При увреда на интеркосталните нерви можете да усетите:
- Остра, режеща болка в гърдите
- Парене
- Внезапни мускулни спазми на гръдната стена.
Този тип нервна увреда е характерна при травма на гръдната стена, инфекция, дискова херния в гръбначния отдел, туморно образувание и други.
Токсична невропатия
Токсичната невропатия е увреждане на периферните нерви, причинено от излагането на токсични вещества като тежки метали, алкохол, химикали, определени лекарства и други.
Симптомите са подобни на тези при сензорната невропатия. Различното при токсичната невропатия е, че може да протече като остро или хронично състояние в зависимост от продължителността на излагане с вредния агент.
Диагнозата се поставя на базата на анамнеза за излагане срещу вредни агенти, неврологичен преглед и лабораторни изследвания. Лечението започва с избягване на токсина, подкрепяща терапия и медикаменти за облекчаване на симптоматиката.
Наследствена невропатия
Наследствената невропатия включва група от автозомно доминантно или рецесивно унаследявани заболявания, които засягат периферните нерви, отговорни за движението, сетивността и автономните функции.
Пример за такова заболяване е болестта на Шарко-Мари-Тут, която причинява прогресивна мускулна слабост, атрофия и сензорни нарушения, които засягат най-често крайниците.
Диагнозата се поставя чрез различни генетични и скринингови тестове. Лечението обикновено е симптоматично, включвайки физикална терапия, ортопедични средства за стабилизация и други.
Автономна невропатия
При автономната невропатия, симптомите са свързани с нарушения в кръвното налягане, храносмилането, уринирането, сексуалната функция и други.
Диагностика и изследвания
Диагностицирането на невропатията изисква провеждането на обстойни медицински прегледи и изследвания. Целта на всички изследвания е една - да се установи основната причина за увреждане на нервите, да се определи вида и тежестта на невропатията и да се изготви точен план за лечение.
Ще разгледаме някои от най-често използваните диагностични подходи при невропатията.
История на заболяването и физикален преглед
Специалистът ще започне с разпит за настоящите ви оплаквания - от колко време датират и как са се появили. Ще бъдете попитани за фамилна анамнеза, вредни навици (тютюнопушене и алкохолна консумация) и придружаващи заболявания като диабет, автоимунни или други.
След снемането на анамнезата докторът ще проведе нужните физикални тестове за мускулна сила, рефлекси, координация, чувство за допир, топло и студено и много други. По този начин ще установи вида нервна увреда.
Диагностични тестове
Този вид преглед включва провеждането на няколко теста, с които ще ви запознаем накратко сега.
Ето какво включват:
- Изследване на нивата на кръвната захар: Както споменахме по-горе, диабетът е водеща причина за появата на невропатия. Именно затова е важно да бъдат проследени нивата на кръвната глюкоза.
- Електромиография (ЕМГ): Това изследване измерва силата на нервните импулси, достигащи до мускулните клетки. Благодарение на него се разграничава нервната от мускулната увреда.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР): Този тест изобразява чудесно меките тъкани и метод би могъл да покаже компресията на нерв, ако има такава.
- Изследвания на нервната проводимост (NCS): При това изследване се подават много леки електрически импулси към нервите, за да се измери честотата и силата на сигнала, който те успяват да предадат. Това иновативен метод, който може да посочи точното място на нервната увреда.
В определени случаи се извършват и генетични тестове (в случай, че има съмнение за наследствена невропатия), както и количествено сензорно изследване, което измерва отговора на нервите към различни стимули (топлина, налягане) и дава подробна информация за естеството на увредата.
Лечение на невропатията
Ще разгледаме различните видове лечения на невропатия.
Гелове и мехлеми
Различните видове мазила за локално приложение набират все по-голяма популярност в лечението на невропатията. Една от най-популярните съставки в мазилата е капсаицин. Капсаицинът е съставка, която инхибира (потиска) субстанция Р - отговорна за предаването на болковите сигнали.
Лидокаиновите гелове са друга опция за облекчаване на болката в засегнатата област. Със своите охлаждащи свойства, ментата и камфора намаляват болката и лекуват възпалението в проблемната зона.
Локалното лечение е предпочитано пред лекарствения прием, заради по-малкото странични ефекти. Редовното приложение на мазилата може да подобри симптомите на невропатията.
Лекарства
Лекарствата за невропатия се приемат с цел намаляване на болката и изтръпването.
Най-често използваните лекарства са:
- Обезболяващи
- Антидепресанти - трициклични антидепресанти и серотонинови реъптейк инхибитори
- Антиконвулсанти - габапентин и прегабалин
- Опиоиди - оксикодон и морфин
- Аналгетици - като капсаицин и лидокаин.
Обезболяващи
За справяне с дискомфорта при невропатията, специалистите изписват най-често обезболяващи.
Има няколко вида обезболяващи, които могат да помогнат в борбата с невропатията:
- Нестероидни противовъзпалителни: Ибупрофен и Напроксен намаляват възпалението и облекчават болката. Използват се често при невропатна болка.
- Ацетаминофен: Лекува болката при нервна увреда, но не помага за възстановяването на нервите.
Добавки и билки
Правилната комбинация от хранителни добавки ще ви отърве от болката, неудобството и ще подобри качеството ви на живот.
Стандартните лекарски предписания много често не дават нужният ефект. За щастие, природната медицина е насреща със своите добавки и билки, облекчаващи значително симптомите. Естественият подход за справяне с невропатията не само подобрява нервните функции и мускулния тонус, но и предпазва от развитието на хронични инвалидизиращи усложнения.
Ще разгледаме най-добрите добавки и билки за невропатия, които могат да бъдат приложени към вашия лечебен план, за да облекчат симптоматика и да подпомогнат възстановяването.
Витамини от група В
Както споменахме, Витамин В1 (тиамин), Витамин В6 и В12 са изключително важни за целостта на нервите. Дефицитът им може да влоши невропатията. Допълнителният прием на витамини подпомага регенеративните процеси на нервите и намалява изтръпването и болката. Витамин В12 стимулира изграждането на миелиновата обвивка на нервите, ускорява нервното провеждане и подобрява функциите на имунната система.
Магнезий
Приемът на магнезий като хранителна добавка или чрез храната подобрява нервната функция и предотвратява мускулните спазми и крампи, които са чест симптом на невропатията. Противовъзпалителните му свойства намаляват отока и болката в засегнатата област. Магнезият е в постоянна връзка с калция - той регулира нивата на калций в тялото и по този начин предпазва нервите от свръхнатоварване.
Алфа-липоева киселина
Тази добавка има мощно антиоксидантно действие - намалява оксидативния стрес, облекчава болката и паренето, причинени от невропатията. Особено подходяща е за хора, страдащи от захарен диабет.
Розмарин
Ако диабетната невропатия ви причинява неприятности, билковата тинктура от розмарин е идеална за справянето с проблема. Тинктурата е естествен природен лек за невропатия.
Съдържа розмаринова киселина, която има антиоксидантни качества - предпазва от увреда клетките на панкреаса, отговорни за производството на инсулин. Освен това тинктурата действа положително върху контрола на глюкозния метаболизъм, притежава противовъзпалителни и невропротективни свойства.
Жълт кантарион
Уникалните оздравителни качества на жълтия кантарион са допринесли за широкото му приложение в народната медицина. Благодарение на своите антидепресивни свойства, билковата тинктура от жълт кантарион помага за облекчаване на болката и дискомфорта при невропатия.
Натуралното лечение на невропатия е един страхотен дар от природата, защото изброените хранителни добавки и билки, могат да се съчетават помежду си, без да доведат до неприятни странични ефекти.
Други препоръки от медицинските специалисти
Освен всички изброени методи за лечение на невропатията, специалистите предлагат още няколко.
Промени в начина на живот
Редовните упражнения, които обхващат цялото тяло са от изключителна важност. Те подобряват циркулацията на кръвта и по този начин стимулират нервната регенерация.
Балансираната диета с високо съдържание на витамини и минерали е нужна за справянето с невропатията. Приемът на храни, богати на витамин В12 значително ще подобри симптомите.
Избягвайте прием на алкохол, защото той има невротоксично действие. Ако се борите с диабет, редовната грижа за краката е на първо място. Не бива да подценявате неприятностите, които може да ви доведе диабетното стъпало.
Физиотерапия
Физиотерапията е друг метод за лечение на невропатията. Различните упражнения за здравина и мобилност значително подобряват симптомите.
Алтернативни терапии
Акупунктурата е вид алтернативна терапия, която е често прилагана при нервни увреди. Тя стимулира нервната функция и потиска симптоматиката.
Транскутанна електрическа нервна стимулация (ТЕНС) изпраща електрически сигнали до повредения нерв и по този начин притъпява болката, която идва от него.
Заключение
Невропатията е състояние, което засяга голяма част от населението. Борбата включва мултидисциплинарен подход, комбиниращ промени в начина на живот, физиотерапия, алтернативни методи на лечение и обучение на пациентите. Натуралните средства като билки и хранителни добавки безспорно носят огромна полза и непременно трябва да бъдат включени в лечебния план.
Често задавани въпроси
Какво е невропатията?
Невропатията е състояние, при което се наблюдава цялостна или частична увреда на периферен нерв. Периферният нерв провежда информация от тялото към централната нервна система (състояща се от главния и гръбначния мозък) и обратно. Болката, изтръпването, мравучкането и мускулната слабост в ръцете и краката са характерните за невропатия симптоми.
Може ли невропатията да бъде излекувана?
Повечето видове невропатия не могат да бъдат излекувани напълно, но симптомите могат да се контролират успешно и да бъдат избегнати бъдещи усложнения. Ако спазвате нужните препоръки, може да живеете един спокоен и пълноценен живот.
Кога трябва да потърся лекарска помощ?
Трябва да потърсите лекарска помощ, ако изтръпванията и болката се появяват по-често или не се повлияват от проведените лечебни методи. Неглижирането на симптомите може да доведе до трайни увреждания, затова провеждайте нужните медицински прегледи и прилагайте посочените средства редовно и отговорно.