Всичко за дисковата херния и нейното лечение
Гръбначният стълб е изграден от прешлени и междупрешленни дискове. Всеки диск има две части - външен фиброзен пръстен и пулпозно тяло (гелоподобна течност, намираща се в центъра на диска).
Дисковата херния е състояние, при което пулпозното тяло преминава през разкъсване на външния слой на диска. Преминаването на гелоподобната течност може да доведе до дразнене и притискане на нервите, намиращи се в близост. Това причинява изтръпвания, силни болки и дори мускулна слабост в засегната зона.
Рискови фактори за появата на дискова херния са дегенеративни промени, неправилно вдигане на тежки предмети, внезапни травми и други.
Тази статия ще ви запознае с основните причини за възникването на дисковата херния, както и с нейните симптоми и методи за лечение.
Видове дискова херния и техните симптоми
Видът на дисковата херния се определя от нейната локализация и мястото на пролабиране (излизане) на пулпозното тяло (ядро) от фиброзния пръстен. Всеки диск от гръбначния стълб може да бъде засегнат, но най-често страдат шийният, торакалният и лумбалният отдел.
В тази връзка, ето кои са основните видове дискова херния:
- Шийна (цервикална) дискова херния: Причинява изтръпвания, мравучкания и болки в целия горен крайник. По-тежките форми могат да доведат до нарушения във фините движения на ръцете и мускулна слабост.
- Торакална дискова херния: Херниирането в тази област може да доведе до дискомфорт в горната част на гърдите, корема и гърба. Симптомите могат да се разпространят към ребрата и долните крайници.
- Поясна (лумбална) дискова херния: Това е най-често срещаната дискова херния. Характерни за нея са изтръпванията, мравучканията и силната внезапна болка от кръста чак до пръстите на ходилото.
Дисковата херния, без значение от вида ѝ не бива да се подценява, а при първите симптоми да се потърси консултация със специалист.
Етапи на развитие на лезиите
Хернирането на диска преминава през 4 основни фази, с които ще ви запознаем съвсем накратко сега.
Фаза 1: Дегенеративни промени
През тази първа фаза е наблюдава намаляване на здравината и флексибилитета на диска. Дегенеративните процеси обикновено са породени от напредването на възрастта и дехидратацията на клетките.
Фаза 2: Пролапс
При пролапса външния слой на диска започва да пролабира (излиза навън), но пулпозното тяло все още е на мястото си.
Фаза 3: Протрузия
При фаза 3 или протрузия част от пулпозното ядро преминава през фиброзния пръстен, но задният лигамент е със запазена цялост.
Фаза 4: Секвестрация
Това е крайната фаза на дисковата херния. Има свободен фрагмент от пулпозното тяло, който е преминал през разкъсания фиброзен слой и е попаднал в гръбначно-мозъчния канал. Фрагментът може да попадне във всяка една част на канала и да компресира важни нервни структури.
Как се диагностицира хернията?
Диагностицирането на дисковата херния е сложен процес, който изисква вниманието на специалист. Започва се с подробен разказ за появата на симптомите и тяхното развитие във времето. Провеждат се специфични тестове за рефлекси, мускулна сила и сетивност.
След проведените физикални тестове се преминава към образната диагностика, която включва ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), компютърна томография (СТ) и рентген. ЯМР е златен стандарт за диагностициране на дискова херния. Този метод дава подробен и детайлен образ на нашето тяло.
Видове лечение без лекарства и операция
Освен с медикаментозно и оперативно лечение голяма част от пациентите могат да бъдат лекувани с физиотерапия, упражнения и прием на хранителни добавки. Целта на консервативното лечение е да избегне оперативната намеса и да сведе симптомите до минимум.
Физиотерапия и рехабилитация
Физиотерапията и рехабилитацията са изключително важна част от консервативното лечение на дисковата херния. Фокусирайки се върху гръбначната мускулатура, те укрепват гръбначния стълб, намаляват болката и подобряват мобилността на тялото.
Мануалната терапия, ултразвука и електростимулацията са често използвани методи в лечението. Те понижават напрежението, оказвано върху притиснатия нерв и лекуват възпалението. Правилното консервативно лечение може бързо да премахне болката и неудобството.
Упражнения и активности
Както при повечето състояния, придружени от болка в гърба, така и при дисковата херния внимателното провеждане на правилни упражнения може да подобри значително симптомите.
Ще разгледаме някои от най-често прилаганите упражнения:
Това са само част от упражненията, които можете да практикувате у дома и които могат да ви помогнат да намалите дискомфорта и болките при дискова херния.
Колани
Носенето на шийна яка или поясен колан намалява напрежението в засегнатата област. Те обездвижват засегнатия участък, а комбинирането им с противовъзпалително средство облекчава болката.
Дългото обездвижване обаче има и своите негативни ефекти и може да доведе до атрофия на мускулатурата. За да се избегнат неприятните последици, пристягащите средства се премахват веднага след отшумяването на болката, постепенно се започва раздвижване чрез леки упражнения.
Озонотерапия
Озонотерапията е най-новото откритие на съвременната медицина, свързано с лечението на дисковата херния. Процедурата представлява поставяне на 12 паравертебрални (в близост до гръбначните прешлени) инжекции с озон.
Озонът провокира оксидацията на структурите, които влизат в състава на пулпозното тяло на диска. Това подобрява метаболизма в областта около херниирания диск. Крайният ефект е значително намаляване на размерите на диска и “прибирането му”, с други думи настъпва ремисия (период, свободен от симптомите на заболяването).
За съжаление, резултатът не е дълготраен и процедурата трябва да се провежда на всеки 2-3 години. Симптоматика изчезва напълно в 80-90 % от случаите.
Домашни лекове
Ако симптомите на дисковата херния ви измъчват, има някой домашни лекове, които можете да изпробвате.
Представяме ви някой от най-добрите лекове в домашни условия за дискова херния:
И накрая, но и не и по значение е правилната поза, която може да намали напрежението и сковаността в кръста.
Хранене и начин на живот
Хората с наднормено тегло са изложени на по-голям риск от образуване на дискова херния. Високото телесно тегло оказва напрежение върху гръбначните прешлени и междупрешленните дискове.
Спазването на подходящ хранителен режим и понижаването на теглото ще подобри ефекта от лечението.
Добавки и билки
Природната медицина е предпочитана пред нестероидните противовъзпалителни и други медикаменти. Натуралните средства, които можем да използваме са хранителните добавки и билки.
Ще ви представим някои от тях.
Магнезиев цитрат
Магнезият играе ключова роля в борбата с дисковата херния, като помага за отпускане на мускулатурата и подобрява цялостната функция на нервната система. Освен силната болка, при дискова херния често има и мускулни спазми в зоната на засегнатия диск, което усилва дискомфорта.
Магнезият е мускулен релаксант - отпуска мускулатурата, намалява напрежението и облекчава болката. Редовният прием на магнезий ще намали симптомите на дисковата херния и ще ускори процесите на възстановяване.
Омега 3
Болката и възпалението, придружаващи дисковата херния пречат както на работата, така и на забавлението, защото ограничават вашите движения. Симптомите могат да се задълбочат и да станат хронични, заради настъпилите усложнения.
Можете да се отървете от симптомите, приемайки Омега 3 мастни киселини, които са есенциални за тялото и действат противовъзпалително. Омега 3 на ВитаОн се предлага под формата на капсули за перорална употреба.
Приемът на Омега 3 ще облекчи болката и възпалението, причинено от пролабиращият диск. Тази добавка укрепва цялостно, както опорно-двигателната, така и нервната и сърдечно-съдовата системи.
Джинджифил
Джинджифилът е известен със своите противовъзпалителни свойства, които идват на помощ при лечение на дискова херния. Неговите активни съставки намаляват възпалението и облекчават болката.
Приемът на джинджифил подобрява кръвообращението в засегнатата област и ускорява възстановяването на тъканите. Джинджифилът на ВитаОН е под формата на билкова тинктура, която може да приемате не само възпалителни процеси, но и за укрепване на имунната система.
Котешка стъпка
Ако болката ви трудно се успокоява и ви безпокои непрекъснато, билковата тинктура Котешка стъпка (Clinopodium vulgare) може да бъде вашият спасител. Билковата тинктура се използва за облекчаване на болки при дискова херния.
Тя потиска симптомите на възпалението, намалява отока и премахва неприятните усещания в проблемната област. Освен това билката ускорява циркулацията и подпомага бързото възстановяване на съединителната тъкан.
Начини за облекчаване на болките
Всички гореспоменати средства могат да се съчетаят помежду си. Освен тях може да се възползвате от алтернативната медицина - хиропрактика (мануална терапия), акупунктура и масажи с мазила за дискова херния.
Редовното прилагане на този тип практики ще увеличи мускулния тонус и ще намали напрежението в гръбначния стълб.
Други видове лечение
Тежките случаи, които включват наличието на няколко дискови хернии, настъпили усложнения и упорита болка, изискват прилагането на медикаменти в инжекционна форма или хирургическа намеса.
Инжекции
Епидуралните кортикостероидни инжекции са най-често прилаганите при дискова херния. Кортикостероидите директно достигат до засегнатата област в гръбначния стълб и премахват възпалението и болката. Прилагат се при много силни болки и нервни увреди, когато другите методи не водят до успех.
Лекарства
При леки възпаления и болки може да приемате нестероидни противовъзпалителни, мускулни релаксанти или орални кортикостероиди.
По-тежките случаи изискват внимание от специалист, който ще ви препоръча силни обезболяващи лекарства при дискова херния или лекарства за невропатна болка като габапентини и други.
Хирургична намеса
Хирургична намеса се налага, когато болката е непоносима, настъпи мускулна слабост и или изтръпвания в крайниците.
Част от оперативното лечение на дискова херния са:
- Микродискектомия
- Ламинектомия
- Смяна на диск
- Спинална фузия
Тези операции се правят с цел пълна ремисия на заболяването и предотвратяване на усложненията, свързани с него.
Живот с дискова херния: Съвети за ежедневието
Животът с дискова херния е труден, но съществуват простички начини да си спестите голяма част от неудобствата.
Избягвайте да вдигате тежки предмети, поддържайте добра стойка и използвайте ергономични мебели. Движете се редовно, защото физическата дейност е много важна за поддържане на мускулния тонус и флексибилността на тялото. Хранете се здравословно и не се претоварвайте.
Заключение
Лечението на дисковата херния включва корекции в начина на живот, неинвазивни методи и в краен случай - хирургични манипулации. Ранното диагностициране и индивидуалния подход, включително физиотерапия, упражнения, прием на хранителни добавки и билки, могат значително да подобрят състоянието.
Често задавани въпроси
Кои са най-честите симптоми при дискова херния?
Симптоматика зависи от мястото на засягане. Най-честите симптоми са болка и мускулна слабост, а при по-тежките случаи може да има изтръпвания и мравучкания по крайниците.
Може ли начина на живот да повлияе благоприятно дисковата херния?
Да, разбира се. Поддържането на добра стойка, честите упражнения, отказа от вдигане на тежки предмети и използването на ергономични мебели помагат за подобряване на състоянието.
Колко е времето за възстановяване след операция?
Възстановяването след операция на дискова херния е индивидуално за всеки човек. Обикновено за пълно възстановяване, включващо рехабилитация и възвръщане на нормалната мускулна сила и движения, са необходими от няколко седмици до 2-3 месеца.