Всичко за болестите на храносмилателната система

Всичко за болестите на храносмилателната система: Видове и симптоми

Др. Мартин Христов

Храносмилателната система представлява една от основните системи на нашето тяло и е жизненоважна за съществуването ни. Тя отговаря за разграждането и усвояването на хранителните вещества, а също така е в тесни отношения с имунната ни система и възпротивителните възможности на организма ни спрямо патогени.

Заболяванията на някои от органите, изграждащи храносмилателната система могат значително да повлияят на качеството на живот и именно по тази причина е важно да разберем кои са те, в какво се изразяват и как може да се справим с тях.

Какво представлява гастроентерологията?

Какво представлява гастроентерологията?

Гастроентерологията представлява медицинска специалност, чиято функция се фокусира върху диагностиката, профилактиката и лечението на заболявания, които засягат органите на храносмилателната система.

Видове заболявания на храносмилателната система според засегнатия орган

Храносмилателната система включва най-много органи в сравнение с другите системи в тялото и има сложно устройство. Това обяснява наличието на множество заболявания, които могат да засегнат всеки от нейните органи.

Тези заболявания се разделят на две основни групи:

  • Функционални: Свързани с нарушения във функцията на органа, без да е засегната неговата структура.

  • Структурни: Включват увреждане на органа, което почти винаги води и до нарушаване на неговата функция.

Според засегнатия орган съществуват различни заболявания на гастроинтестиналния тракт. 

В следващите редове ще разгледаме най-често срещаните, без да навлизаме в прекалени детайли.

Болести на хранопровода

Болестите на хранопровода включват различни възпалителни състояния, но ние няма да изброяваме всички, а само най-честите сред тях.

Ето кои са те:

  • Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ): Това е най-често срещаното заболяване на хранопровода. То се изразява в парене и връщане на стомашно съдържимо от стомаха в хранопровода. Води до развитието на хронично възпаление.

  • Ахалазия: Представлява невъзможност на долния езофагеален сфинктер да се отпуска, което затруднява преглъщането.

Болести на стомаха

Заболяванията на стомаха са състояния, засягащи лигавицата и функциите на стомаха.

Най-често наблюдаваните болести на стомаха са:

  • Гастрит: Възпаление на стомашната лигавица, причинено от Helicobacter pylori, стрес или определени медикаменти. Може да бъде остър или хроничен.

  • Язва на стомаха: Характеризира се с формирането на болезнени язвени дефекти в стомашната лигавица, а при неадекватни мерки - и в цялата стена, които често се обострят на гладно. Те могат да доведат до сериозни усложнения като кървене, перфорация или развитието на рак.

Болести на червата

Болести на червата

Болестите на червата обхващат възпалителни, инфекциозни и функционални нарушения, които често се свързват с нарушения в храносмилането и абсорбцията на хранителни вещества.

Сред най-честите заболявания на червата са:

  • Дуоденална язва: Често срещано заболяване на дванадесетопръстника, което се характеризира с формиране на язвен дефект в лигавица на органа.

  • Синдром на раздразненото черво (IBS): Функционално разстройство, което причинява болка, подуване и променен ритъм на изхождания.

  • Болест на Крон: Хронично възпалително заболяване, засягащо различни части на червата, често съпроводено със сериозни усложнения.

  • Улцерозен колит: Ограничен до дебелото черво и ректума, причинява язви и хронично възпаление.

Болести на ануса и ректума

Тези състояния причиняват болка, сърбеж, кървене и дискомфорт и са резултат от инфекции или хронични възпалителни процеси в областта на ануса и ректума.

Ето кои са най-честите заболявания на ануса и ректума:

  • Полипоза на ректума: Представлява развитието на доброкачествени тумори, които обаче могат да кървят или да отделят слуз. При дългосрочното им развитие те могат да претърпят метаморфоза и да се “изродят” в злокачествени образувания (рак).

  • Хемороидална болест: Често срещана патология, при която поради дисфункция на клапния апарат на венозните сплетения се получава възпаление на хемороидите, характеризиращо се с болка и дискомфорт, а понякога и кървене от ануса.

Чернодробни заболявания 

Включват различните видове хепатит, цироза и рак, като всички те са свързани със сериозно увреждане на чернодробния паренхим и функциите на органа.

Болести на жлъчния мехур

Болестите на жлъчния мехур включват състояния, които засягат съхранението и отделянето на жлъчка.

Сред най-честите болести на жлъчния мехур са:

  • Възпаление на жлъчния мехур (холецистит): Характеризира се с болка в дясното подребрие, гадене, повръщане и горчив вкус в устата. Симптомите обикновено се засилват след консумация на мазни храни.

  • Калкулоза на жлъчния мехур (калкулозен холецистит): Това е заболяване, при което се формират камъчета в мехура, които при опит да си “проправят” път към дисталните отдели на храносмилателната система, могат да засегнат и да причинят силно изразен болков синдром, повръщане и дори иктер (жълтеница).

Болести на панкреаса

Болести на панкреаса

Болестите на панкреаса включват състояния, които засягат храносмилателните и ендокринните му функции. Те могат да причинят коремна болка, гадене, храносмилателни разстройства и нарушения в нивата на кръвната захар.

Сред най-честите заболявания на този орган са:

  • Остър и хроничен панкреатит: Заболявания, при които се наблюдава възпаление на органа и нарушаване на неговите функции.

  • Рак на панкреаса: Заболяването е резултат от нелекуван хроничен панкреатит. За съжаление е все по-често срещан и на практика нелечим.

Често срещани болести на храносмилателната система

Интересен факт е, че честота на болестите на различните заболявания на храносмилателната система се различава според държавите или континентите. 

Това е свързано основно с традиционната кухня, традициите и привичките на отделните народи. Те представляват значителен дял от всички заболявания.

В България едни от най-честите заболявания на храносмилателната система са:

  • Гастрит и язва: Първопричинителят на тези заболявания е инфекцията с Хеликобактер пилори, като според статистическите данни, в България от 50 до 70% от населението е заразено с тази бактерия. Освен това лошите хранителни навици и консумацията на вредни храни, както и високата консумация на алкохол допринасят значително за високия процент, които заемат тези заболявания.

  • Жлъчнокаменна болест: Счита се, че около 15% процента от населението страда от тази болест, като вероятно процентът е поне двойно по-висок, тъй като при много хора никога не се получават симптоми.

  • Колоректална полипоза (полипи на дебелото черво): Макар, че се касае за доброкачествени тумори, те могат да доведат до неприятни симптоми, а освен това могат да се трансформират в рак. Счита се, че над 25% от населението над 50 години има полипи в някой участък на дебелото черво.

  • Алкохолен хепатит: Процентът на това възпаление на черния дроб, причинено от прекомерна концентрация на алкохол в България е значителен.

  • Хемороидална болест: Счита се, че около 50% от хората у нас страдат от това заболяване, като голяма част не са наясно с това, докато не получат усложнения като кървене или тромбозиране.

Това са едни от най-честите заболявания на храносмилателната система за България, като е важно да се отбележи притеснителна тенденция за увеличаване случаите и спада на възрастовия праг за онкологичните заболявания на населението като рак на стомаха, рак на дебелото черво, рак на панкреаса. 

Генерализирани симптоми

Генерализирани симптоми

Болестите на храносмилателната система се характеризират с широка гама от симптоми, които са различни за всеки орган и болест.

Въпреки това, обобщено може да се каже, че те са свързани с: 

  • Болка в корема в различни участъци, според засегнатия орган

  • Гадене и повръщане

  • Диария или запек

  • Изхождане на кръв или слуз

  • Киселини и усещане за парене

  • Подуване и газове

  • Загуба на тегло без видима причина

Тези симптомите понякога могат да са следствие от грешка в диетата или остро възпаление поради вирусни инфекции, например, но друг път може и да е следствие от развитието на някои от горепосочените болести.

Как гастроентерологията изследва болестите на храносмилателната система?

Съвременната гастроентерология разполага със значително разнообразие от методи и подходи, насочени към диагностиката на заболяванията, свързани с храносмилателната система.

Както при всеки медицински преглед, диагностичният процес започва със снемането на адекватна и подробна медицинска анамнеза. Посредством въпроси, медицинският специалист може да изгради в главата си представа за случващото се в организма на пациента и да го насочи към необходимите за по-точна диагноза изследвания.

Обикновено се назначават задължителните при всеки диагностичен процес изследвания на кръвни и биохимични показатели, които дават представа за налично възпаление и функционалността на някои от коремните органи.

Освен тях по преценка на специалист могат да бъдат назначени и специфични изследвания, които да включват изследване някои белтъци и антитела, характерни за конкретни заболявания.

Употребата на съвременните образни изследвания дава голямо преимущество на диагностичния процес и помагат за оценка на състоянието на органите.

Ето кои са образните изследвания, които обикновено се назначават за диагностициране на заболяването:

  • Ехография (ултразвук): Ехографията служи за оценка на черния дроб, панкреаса и жлъчния мехур. Може да покаже задебеляване стените на кухите коремни органи, знак за възпаление.

  • Горна ендоскопия (фиброезофагогастродуоденоскопия): Чрез това образно изследване се визуализира вътрешността на хранопровода, стомаха и дуоденума. Това е златният стандарт за диагностика на патологични изменения в морфологията на органа, тъй като дава възможност за вземане на биологичен материал за хистологично и микробиологично изследване.

  • Долна ендоскопия (фиброколоноскопия): Служи за визуализиране и оценка на дебелото черво по цялото му протежение и е приета за златен стандарт при диагностиката на патологични процеси в дебелите черва. Представлява както диагностична, така и миниинвазивна терапевтична процедура при отстраняване на полипи.

  • КАТ (компютърната томография), по-позната като скенер: Дава подробна оценка на структурата на органите, като интерпретацията на получения образ е от огромно значение за информативността на изследването.

Възможни усложнения

Заболяванията на храносмилателната система представляват голям дял от човешката патология със значими социални и индивидуални последствия.

Много от тях могат да доведат до появата и развитието на сериозни усложнения при ненавременното или неправилното им диагностициране, или липсващо лечение.

Усложненията на заболяванията са специфични според естеството си, засегнатия орган и функциите му, затова е трудно да се обобщят усложненията под един знаменател. 

Ще ви представим примери за усложнения на някои от по-честите болести, от които човешката храносмилателна система страда.

ГЕРБ (рефлуксна болест)

При неправилно или липсващо лечение, ГЕРБ може да доведе до сериозни патологични състояния, при които лигавицата на хранопровода може да претърпи изменения (метаплазия) и да се развие Баретов хранопровод - състояние с потенциал да се превърне в рак.

Язва

язва болка

Язвите на стомаха често може да се случи да кървят, а при неглижиране и нелекуване да перфорират, което води до изливане на солна киселина в коремната кухина и перитонит. 

Двете усложнения за потенциално животозастрашаващи, като перфорацията изисква задължително хирургично лечение. Те са характерни както за стомашните, така и за дуоденалните язви. 

Друго усложнения, характерно само за язвите на стомаха е израждането им в злокачествени образувания като рак.

Заболяване на черен дроб 

Хроничните инфекции с хепатитни вируси, приема на алкохол и други водят до нарушаване функциите и морфологията на органа, като в по-късните етапи се достига до цироза

Тя от своя страна няма обратно развитие, а само прогресира, докато черният дроб загуби своята функционалност и развие чернодробна недостатъчност.

Жлъчнокаменна болест

Ненавременно лечение на заболявания на храносмилателната система може да доведе до запушване на жлъчните пътища и жълтеница, както и в по-редки случаи до перфорация на мехура и развитие на билиарен перитонит. Хроничното възпаление при нелекуван холецистит и литиза може да доведе до развитие на рак.

Колит 

Различните видове колит може се усложнят и да дадат симптоми като кървене, а в по-редки случаи и перфорации на червата, което налага спешно хирургично лечение.

Разбира се, това са само най-основните типове усложнения, характерни за по-често срещаните заболявания. За по-подробна информация е необходимо да се навлезе в детайлите на гастроентерологията.

Възможности за лечение

Лечението на заболяванията на храносмилателната система може да е доста разнообразно и комплексно.

То може да включва: 

  • Медикаментозно лечение: Употребата на антиациди, антибиотици, хепатопротектори, противовъзпалителни и други по-специфични таргетни лекарства могат да доведат до облекчаване на състоянието.

  • Спазване на диета: Правилното хранене намалява драстично шанса от сериозни гастроентерологични заболявания.

  • Хирургия: Някои заболявания налагат оперативен подход, като той се извършва от хирурзи, след като консервативното лечение не е било успешно.

Кога да се консултирате с гастроентеролог?

Появата на симптомите, свързани с гастроинтестиналния тракт винаги трябва да алармират и да се вземат на сериозно.

Макар че често са преходни и не застрашават здравето в дългосрочен план, те могат да бъдат изключително опасни и драматични. 

Именно по тази причина, при появата на първите симптоми, не е излишно да се консултирате с общопрактикуващ лекар, който да прецени дали е необходимо да посетите специалист по вътрешни болести, или иначе казано - гастроентеролог.

Посещението при гастроентеролог е наложително, ако:

  • Имате продължителни симптоми като болка в корема или киселини

  • Забележите кръв в изпражненията

Към специалист трябва да се обърнете и ако забележите, че губите тегло, без обяснима причина.

Често задавани въпроси

често задавани въпроси

Какво мога да направя, за да предотвратя заболявания на храносмилателната система?

Здравословната диета, избягването на алкохола и редовните профилактични прегледи могат значително да намалят риска от развитие на заболявания на храносмилателната система.

Колко често трябва да посещавам гастроентеролог?

Ако нямате симптоми, веднъж на няколко години е достатъчно за профилактичен преглед на стомашно-чревния тракт и храносмилателната система в клиниката по гастроентерология.

Колко са чести болестите на храносмилателната система?

Поради влошените хранителни качества на храната и навиците на хората, те стават все по-честа причина за посещение в близката  клиниката по вътрешни болести и  гастроентерология.

Източници:

 

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.