Колит: същност, симптоми и лечение

Колит: същност, симптоми и лечение

Др. Мартин Христов

В днешно време, нарушеното качество на храната и нездравословните хранителни навици водят до все по-чести проблеми с функцията и здравето на храносмилателната система.

Тези проблеми могат да засегнат както горните ѝ отдели, така и по-долните, като например дебелото черво.

В този блог пост ще разгледаме различните видове възпалителни състояния на дебелото черво, известни под общото наименование колит.

# Какво е колит?

Какво е колит?

Когато стане дума за болести на червата, колитът заема челните места сред тях, като е може би и най-познатото сред хората. Колит буквално означава възпаление на дебелото черво, а под този термин могат да попаднат редица частни случаи на възпалението с характерните за тях симптоми и промени. Те са продиктувани от различни причини и фактори, които ще разгледаме след малко.

# Видове колит

Съществуват различни видове колит, които науката е разграничила и категоризирала според типа на възпаление, причините или участъците на дебелото черво, които са засегнати. 

# Инфекциозен колит

Въпреки драматичната си клинична картина, това е най-безобидният тип колит. Причините за неговото възникване са инфекции, причинени от различни бактерии, вируси или паразити, които атакуват лигавицата на дебелото черво.

# Причини и рискови фактори

Най-честите бактериални причинители на този вид колит са бактерии от род Salmonella, Shigella, Escherichia coli и Clostridium deficile. От вирусите, които атакуват най-често дебелото черво са norovirus и rotavirus.

Паразитите, макар и по-рядко срещани в развитите страни, също могат да причинят инфекциозен колит. 

Най-известните примери са:

  • Entamoeba histolytica: Причинява амебиаза

  • Giardia lamblia: Води до инфекция, известна като гиардиаза

Инфекциите обикновено възникват след консумация на замърсена храна или вода, както и при неспазване на добра лична хигиена. Те са по-чести в региони с топъл климат или през летните месеци.

Псевдомембранозният колит е частен случай на инфекциозния колит, който се причинява от бактерията C.difficile. Той най-често е резултат от прием на антибиотици и последващ дисбаланс между чревните микроорганизми.

# Симптоми

Симптомите на този вид колит са свързани с:

  • Остро начало

  • Чревни крампи

  • Коликообразни болки

  • Фебрилитет

  • Изхождане на диарични изпражнения, които могат да имат характерен цвят и миризма, в зависимост от причинителя. 

Понякога може да е налична кръв. Най-честото усложнение от този тип възпаление на червата е силната дехидратация.

# Хроничен колит

Хроничните възпалителни заболявания на червата се разделят на два основни вида: улцерозен колит и болест на Крон.

И при двете заболявания се касае за налично хронично възпаление с промяна в структурата на лигавицата на червата, а по-късно и на цялата чревна стена - с формиране на язви и дефекти.

# Причини и рискови фактори

заразна храна

И при двете форми на хроничен колит се касае за автоимунна реакция на организма и атакуване на чревната лигавица от собствения имунитет, като има данни за генетична предиспозиция.

# Симптоми

Сред симптомите на хроничен колит са:

  • Болки в корема с коликообразен характер

  • Газове

  • Подуване

  • Кървава диария или изхождане на недобре оформени кашави изпражнения. 

В по-късните етапи, при нелекувано заболяване може да се достигне до загуба на тегло, наличие на хранителни дефицити, вследствие на което е възможно да се появят редица други усложнения.

# Исхемичен колит

Това е състояние е резултат от нарушено кръвоснабдяване на части от колона, което води до възпаление и увреждане на червото.

Причините за него са:

  • Атеросклероза

  • Ниско кръвно налягане

  • Коагулопатии (нарушения в кръвосъсирването)

Заболяването се среща по-често при възрастните хора. 

При отделните исхемични атаки симптомите могат да са свързани с внезапна болка в корема, подуване, липса на газове и перисталтика, които се възобновяват при разширяване на кръвоносните съдове. Състоянието е известно като абдоминална ангина.

При дефинитивно запушване на по-голям кръвоносен съд от тромб или атеросклеротична плака настъпва тромбоза, което е остро хирургично състояние и налага оперативно лечение с висок риск.

# Микроскопски колит

Микроскопският колит е хронично възпалително заболяване на дебелото черво, което може да бъде потвърдено единствено чрез хистологично изследване на биопсична проба.

Разделя се на колагенозен колит и лимфоцитен колит, които се характеризират със задебелен колагенов слой в мукозата или с увеличено количество на лимфоцитите. 

# Причини и рискови фактори

До този момент науката не е заключила на какво точно се дължи развитието на двата типа заболяване. 

Предполага се, че за неговата поява са виновни редица фактори, като някои от тях са автоимунни и генетични. Прекарани инфекции, прием на медикаменти и тютюнопушене също може да имат връзка с микроскопския колит.

# Симптоми

Симптомите на микроскопския колит се характеризират с обилна водниста диария, водеща до дехидратация и загуба на електролити.

# Радиационен колит

Радиационният колит е състояние, което е следствие от облъчването на радиовълни в процеса на извършване на лъчелечение (лъчетерапия), най-често при някои видове онкологични заболявания в областта на малкия таз и корема.

Разделя се на две форми - хроничен и остър колит, които се характеризират с развиване на морфологични промени в строежа на дебелочревната стена и нарушаване на нейната функция. 

Тези промени от своя страна се манифестират с персистираща диария, кървене от ануса и нарушения във водно-електролитния баланс.

# Медикаментозен(лекарствено индуциран)колит

Причинява се от продължителен прием на големи количества медикаменти, най-често при хронични заболявания, от типа на нестероидни противовъзпалителни, химиотерапевтици, антибиотици и други. 

Те дразнят червата или нарушават баланса на чревния микробиоми водят до възпалителна реакция в дебелочревната стена, което клинично може да се манифестира с появата на неспецифични болки, изхождане на слуз и кръв, диария.

# Алергичен(еозинофилен колит)

Този вид колит се среща най-честопри малки децаи подрастващи и се свързва с хранителни алергии и непоносимости. Симптомите основно са диария, забавен растеж и коремни болки.

# Симптоми на заболяването

Алергичен (еозинофилен колит)

Различните видове колит се проявяват с характерни симптоми, които могат да варират в зависимост от индивидуалните особености на пациента като състояние на организма, възраст, тежест на заболяването и други.

Най-често колитите се проявяват с някои от следните симптоми:

Симптомите не са специфични и по тази причина не могат да бъдат използвани за дефинитивно поставяне на диагноза колит.

# Диагностика и тестове

Диагностицирането на колит включва разнообразни методи и подходи, които зависят до голяма степен от подозренията на специалиста, който се занимава с диагностицирането на дадения проблем.

Обикновено диагностицирането на колит включва:

  • Медицинска история и физикален преглед: Това е задължителна първа стъпка при оценката на здравето. Служи за събиране на информация относно заболяването при индивида, оценка на симптомите и добиване обективна оценка за състоянието на корема чрез палпация.

  • Лабораторни изследвания: Стандартно лабораторните изследвания включват кръвни тестове за установяване на възпаление и анемия, анализ на изпражненията за откриване на инфекции и насочено търсене на специфични и неспецифични възпалителни медиатори, характерни за някои форми на колит - CRP, калпротектин, различни автоантитела и други.

  • Ендоскопски изследвания: Колоноскопията е златният стандарт за визуализация и оценка на дебелочревната лигавица и позволява вземане на биопсия и последващо хистологично изследване.

  • Образни изследвания: Компютърна томография (КТ) или магнитно-резонансна томография (МРТ) за оценка на степента на възпаление и изключване на други заболявания.

# Диференциални диагнози

При диагностицирането на колит е важно да се изключат други състояния с подобни симптоми.

Ето кои са те:

  • Синдром на раздразненото черво (СРЧ): Функционално разстройство без възпалителен компонент

  • Дивертикулит: Възпаление на дивертикули в дебелото черво.

  • Рак на дебелото черво: Злокачествено образувание, което може да предизвика подобни симптоми.

  • Инфекциозни гастроентерити: Остри инфекции на стомашно-чревния тракт.

# Как се лекува колит?

Как се лекува колит?

Лечението на колит зависи от вида му, тежестта му, основната причина за възникването му, и от индивидуалните особености на организма.

Целта на лечението е да се облекчат симптомите, да се постигне контрол над възпалението и да се избегнат евентуални усложнения. Както и при други заболявания, така и при колита, холистичният подход е за предпочитане.

При всички форми и видове, спазването на правилен диетичен режим при колити оптимизиране в начина на живот са от съществено значение. 

При данни и съмнение за възпаление на дебелочревната лигавица е добре да се избягват мазни, пикантни и рафинирани храни, както и такива, които може да са свързани с някакъв вид хранителна непоносимост, като мляко и млечни продукти, глутен и други. 

Освен това е добре хората страдащи от колит да ограничат приема на газообразуващи храни като боб, леща, грах, лук и чесън. 

Важно е да се приема достатъчно количество вода, както и да се добавят качествени пробиотици, които да поддържат баланса в чревната микробиота.

Намаляване нивата на стреса и адекватния сън също са от съществено значение при наличие на възпалителна компонента и са особено важни при заболявания на храносмилателната система.

Тези принципи важат за всеки вид колит, без значение от неговата причина.

# Лечение на колит според неговия вид

Според вида на колита лечението се различава значително.

# Инфекциозен колит

Лечението на инфекциозен колит е основно антибиотично или антипаразитно, като приемът на пробиотици и възстановяване на водно-електролитния баланс при дехидратация са от съществена важност.

# Улцерозен колит и болест на Крон

Лечението се изразява в приема на имуносупресивни и противовъзпалителни медикаменти от различни групи.

Сред основните групи лекарства за колит на дебелото черво са:

  • Аминосалицилати: За контрол на възпалението

  • Кортикостероиди: За потискане силата на имунния отговор и бързо овладяване на остри пристъпи

  • Имуносупресори: Служат за постигане на дългосрочен контрол като модулират силата на имунната система и намаляват тежестта и честотата на пристъпите.

  • Биологична таргетна терапия: Насочена към блокиране на специфични медиатори на възпалението и по този начин осигурявайки по-добра прогноза и възможност за възстановяване на червата.

# Исхемичен колит

Лечението се изразява в поддържане на адекватно кръвно налягане и лечение на сърдечно-съдови заболявания, с цел постигане на по-добро тъканна перфузия и избягване проявите на исхемия. 

Контрол над нивата на липидите и холестерола също е от значение, с цел предотвратяване и потискане образуването на атеросклеротични плаки и последващо стенозиране на кръвоносните съдове. При усложнения може да се наложи хирургично лечение.

# Микроскопски колит

Лечението се състои в поддържане на адекватна хидратация и водно-електролитен баланс, прием на антидиарийни хапчета за колит, преустановяване приема на НСПВС или други лекарства, за които има данни, че могат да предизвикат заболяването.

Този вид колит се повлиява добре и със синтетични глюкокортикостероиди, които помагат за намаляване възпалението и промените по червата и за потискане на симптоматиката.

# Кога да посетите лекар?

При наличие на симптоми, които могат да бъдат свързани с появата на различни видове колит е добре навременно да посетите специалист. 

Притеснителни признаци, за които да бъдете нащрек са: 

  • Диария, продължаваща повече от 3-4 дни

  • Наличие на кръв или слуз в изпражненията

  • Силна коремна болка

  • Подуване на корема

  • Загуба на апетит

  • Фебрилитет над 38 градуса на фона на коремна болка

Наличието на семейна история за заболявания на черватаили данни за прекаран колит в миналото също налагат по-голямо внимание и прецизиране на симптомите, с цел избягване на повторен епизод или пропускане на по-сериозно заболяване.

Спешна медицинска помощ трябва да потърсите при появата на силна болка в корема, наличие на мускулна резистентност (дефанс на мускулатурата), изхождане на обилно количество кръв, отпадналост, ниско кръвно налягане и ускорен пулс.

# Често задавани въпроси

Какво е и как боли колит?

Колит е медицински термин за възпаление на дебелото черво. Това състояние обикновено причинява болка в долната част на корема, която може да бъде тъпа, спазмираща или остра. 

Болката често е съпроводена с подуване, усещане за тежест и газове. При обостряне може да има диария, понякога с кръв или слуз, което засилва дискомфорта.

# Може ли приема на противовъзпалителни медикаменти да доведе до колит?

Прекомерният прием на обезболяващи и противовъзпалителни, както и други медикаменти, може да доведе до възпаление на дебелочревната лигавица.

# Лечимо ли възпалението на дебелите черва?

В някои случаи лечението е трайно и пълно, а при други състояния (както е при автоимунните колити) лечението е поддържащо и има за цел да забави развитието на заболяването и появата на усложнения.

# Източници

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.