Всичко за инфекциозните болести: Видове и симптоми
Инфекциозните болести се причиняват от вредни за нашето тяло микроорганизми като вируси, бактерии, гъби или паразити.
Имат различни начини на предаване: от човек на човек, от ухапване от насекомо или от замърсена вода или храна. В зависимост от тяхната природа и тежест, инфекциозните болести са довели до различни промени в световен мащаб от епидемии чак до пандемии.
В тази статия ще се запознаем с особеностите на инфекциозните заболявания и как да се предпазим от тях.
Същност на инфекциозните болести
Инфекциозните болести са една невидима сила, променила човешката история, преминавайки през популации и екосистеми. Причинени от различни видове бактерии, паразити, вируси и гъби, инфекциозните болести наброяват десетки хиляди.
Те са толкова разнообразни, колкото патогените, които ги причиняват. Някои инфекции остават инактивирани с години, чакайки удобния момент, в който ще се активират, а други покосяват човешкия организъм мигновено и предизвикват епидемии и пандемии сред населението.
Има няколко основни начина за предаване на този тип заболявания: чрез въздух, вода, храна или директен контакт. С напредване на съвременната медицина голяма част от инфекциозните заболявания са били заличени от лицето на земята.
За останалите, които все още продължават да се предават и разпространяват, учените са измислили множество предпазни мерки, ваксини, лекарства и методи, които да прилагате, за да се предпазите максимално от заразяване с определен вид инфекция.
Видове инфекциозни болести
Има различни видове инфекциозни заболявания според техния причинител. Всеки вид е причинен от различен микроорганизъм, правейки лечението на инфекцията многокомпонентна и справянето с нея голямо предизвикателство.
Ще ви запознаем съвсем накратко с някой от основните видове по-долу в статията.
Вирусни
Вирусните инфекции се причиняват от вирусните патогени, които навлизат в клетките на организма, за да се реплицират. Най-честите вирусни инфекции са тези, причинени от вируса на настинката, на грипа, ХИВ вируса и в последните години нашумелият ковид вирус. В зависимост от вирусния причинител, инфекцията може да бъде лека или тежка. Вирусните инфекции се предават по въздушно-капков или орален път.
Бактериални
Бактериалните инфекции се причиняват от разрастването на различни видове микроорганизми, които могат да засегнат различни части от вашето тяло - белите дробове, мозъка, кръвта и други. Понякога инфекциозните заболявания може да са животозастрашаващи, затова трябва да се предприемат навременни мерки за лечението им.
Гъбични
Гъбичните инфекции са проблем, с който се борят много хора. Възникват при инфекция на организма с гъби, които се поселяват в него и започват да се развиват и размножават. Най-често засягат кожата, ноктите и белите дробове.
Чести инфекции от гъбични агенти са микози, трихофития и други. Симптоматика е характерна, изразяваща се в силни сърбежи и обриви в засегнатите области. Появяват се при топло време, влага, странични фактори на средата или при слаба имунна система.
Паразитни
Паразитните инфекции се причиняват от микроорганизми като протозои, ектопаразити, хелминти и други, които могат да се заселят както вътре в нас, така и по повърхността на тялото ни, водейки до различни заболявания.
Някои примери за такива паразити са маларията - предавана от маларийния комар, кръгли и плоски червеи, намиращи се в червата и други.
Симптоматиката може да включва:
- Температура
- Отпадналост
- Главоболие
- Болки в корема и други.
Паразитозите се предават чрез заразена вода, храна или ухапване от насекоми.
Прионови болести
Прионовите болести са група редки инфекции, които много често водят до фатален край. Прионовите инфекции засягат нервата тъкан и водят до невродегенерацията ѝ, като карат протеините, намиращи се в мозъка да се нагъват по абнормален начин.
Абнормалното нагъване причинява мозъчни проблеми и тежка неврологична симптоматика, включваща загуба на паметта, неволеви потрепвания на тялото, промяна в поведението и други. Примери за прионови болести са болестта на лудата крава, куру, болестта на Кройцфелт-Якоб и други.
Генерализирани симптоми
Симптоматиката при инфекциозните болести е много разнообразна и затова често специалистите трябва да проведат допълнителни изследвания, за да поставят точната диагноза.
Симптомите се получават в отговор на организма към различните причинители, хронични заболявания и могат да засегнат различни системи в тялото.
Основните симптоми включват:
- Отпадналост
- Температура
- Болки в мускулите и ставите
- Главоболие.
Други симптоми, които могат да се наблюдават са промяна в теглото, промени в апетита, гастроинтестинални проблеми като гадене, повръщане, диарии, болки в корема и други.
Как се предават инфекциите?
В зависимост от патогена, инфекциите могат да се предават по различни начини.
Ще разгледаме повечето от тях:
- Чрез директен контакт: От заразен човек, при допир на тяло в тяло със здрав човек или чрез обмяна на телесни течности.
- По индиректен начин: Чрез пипане на контаминирана (заразена) повърхност.
- По въздушно-капков път: От кихане и кашляне се отделят микроскопични бактериални агенти, които чрез въздуха или аерозоли попадат в дихателните пътища на здрав човек и настъпва инфекция.
- Чрез вектори: Векторите са преносители на заразата. Те не се заразяват, а само играят връзката на “мост” между инфекцията и човека. Вектори са различни видове насекоми - например маларийният комар е вектор на маларията.
- Фекално-орален път: Фекално-оралният механизъм на предаване се появява, когато здрав човек погълне храна или вода, които преди това са били заразени с фекални частици на болен човек.
- Чрез сексуален контакт: Получава се при обмяна на телесни течности по време на полов контакт, още познати като венерически или полово-предавани болести.
- По кръвен път: Причината е предаване на зараза от вече използвана заразена игла или от заразена кръв.
Възможни усложнения
Инфекциозните болести могат да причинят различни видове усложнения.
Най-често срещаните сред тях са:
- Сепсис - много тежко възпаление на организма, довеждащо до системни нарушения, органни увреди и дори смърт.
- Органна увреда
- Хронични заболявания
- Вторични инфекции
- Автоимунни реакции
- Резистентност към лечение.
Възможности за лечение
След подробен преглед вашият лекар ще знае кой е причинителят за вашето заболяване. Той ще прецени какъв вид терапия да ви бъде изписана за лекуване на вредния патоген. Има различни методи на подходи за лечение.
Лечение с антибиотици
Антибиотиците се използват главно за инфекции, причинени от бактериални причинители, защото този вид лекарствени средства не могат да се включат при вирози. Затова са нужни добри медицински познания на вашия специалист, за да може той да изготви адекватна терапия за вашето заболяване.
От своя страна прекомерното използване на антибиотици води до антибиотична резистентност. Антибиотичната резистентност е сериозен проблем в наши дни и лечението срещу различните видове бактерии става все по-трудно.
Лечение с антивирусни лекарства
Антивирусното лечение е предназначено само за някои видове вируси. Най-често се използват антивирусни лекарства за лечение на болни от хепатит А,В,С, СПИН и инфлуенца вирус.
Противогъбично лечение
За лечение на гъбички по крайниците и кожата може да използвате локални противогъбични лекарства. Ако пък имате проблеми с инфекции на дихателните пътища може да се обърнете към лечението с орални медикаменти. За хора със сериозни гъбични инфекции и слаба имунна система, може да се предприеме вливане на венозен антигъбичен медикамент.
Антипаразитно лечение
Антипаразитното лечение се използва за премахване на паразитите в организма. Някои от основните медикаменти от този клас лекарства са антипротозойни лекарства, антихелминтни и антиектопаразитни лекарства.
Билки и хранителни добавки
Природните лекове могат да подпомогнат за намаляване на възпалението и подсилване на имунната система в борбата с инфекциозните болести. Те могат да облекчат състоянието, но не могат да излекуват инфекцията.
Често използвани природни средства са:
- Жълт кантарион: Тинктурата от билката може да намали възпалението и да подсили защитните функции на вашия организъм. Освен това жълтият кантарион може да стане част от вашата рутина, тъй като билката е изключително полезна за цялостното благосъстояния на тялото.
- Ехинацея: Ехинацеята подпомага напрегнатата борба с настинката и грипа, тъй като е известна със своите имуномодулиращи свойства.
- Витамин С: Витамин С е мощен антиоксидант, който може да приемате като хранителна добавка под формата на капсули за укрепване на имунитета. Витаминът стимулира производството на бели кръвни клетки, нужни за борбата с инфекциозните болести.
Освен тези си свойства, добавката намалява възпалението и забързва процесите на възстановяване.
Кога да се консултирате с лекар?
Трябва да потърсите лекарска помощ, ако забележите, че симптоматиката не се променя или започне да се влошава. Ако симптомите на температура, отпадналост, затруднено дишане, болки в корема и други не се повлияват от домашното лечение, което сте провели, потърсете медицинска помощ.
Ако се появят нови симптоми, също трябва да се обърнете към специалист. Не трябва да неглижирате здравословното си състояние. В противен случай може да предизвикате нежелани усложнения.
Заключение
Инфекциозните болести могат да бъдат предизвикани от различни патологични агенти като вируси, бактерии, паразити, гъби и други. Могат да варират от леки до много тежки инфекции с различни симптоми спрямо системата, която засягат.
Ранната диагностика и навременното лечение са от изключителна важност за предотвратяване на болестта. Засилване на имунната система с имуномодулиращи билки и хранителни добавки помага изключително много в борбата с инфекциите.
Често задавани въпроси
Какво е инфекциозната болест?
Инфекциозните болести се причиняват от различни патогени. Това са вируси, гъби, бактерии или паразити, които навлизат в тялото и причиняват проблеми от различно естество.
Какви са най-честите симптоми при инфекции?
Симптоматиката при различните патогени е различна, но най-често болните страдат от отпадналост, висока температура, болки в тялото и диария.
Как да се предпазим от инфекциозните заболявания?
Предпазните мерки включват добра лична хигиена, редовни ваксинации, избягване на контакт със заразени лица и добра хранителна диета, съчетана с прием на хранителни добавки и билки за облекчаване на симптомите.