Всичко за неврит на зрителния нерв (оптичен неврит)
Нарушението на зрението е много чест проблем и засяга всички възрасти. Този проблем на централната нервна система може да бъде вроден или наследствен, или вследствие на начина на живот и различни заболявания. В общи линии съществуват много причини за спад и влошаване на зрението.
Една от тях, която е доста рядка, но агресивна и силно инвалидизираща в доста случаи, е възпалението на очния нерв.
В тази статия ще научите повече за оптичния неврит, причините за развитието му и последствията от него.
Оптичен неврит - какво означава?
Възпалението на очния нерв (nervus opticus), познат още като зрителен или оптичен нерв, се нарича оптичен неврит. Оптичният неврит е неврологичен проблем, който се причислява и към очните болести.
Представлява патологично състояние, което се асоциира с:
- Появата на болки
- Внезапна пълна или частична загуба на зрението
- Промени в цветовото възприятие.
Обикновено заболяването е унилатерално (т.е. засяга само едното око) и доста често е свързано с автоимунно заболяване.
Видове зрителен неврит и причини за появата им
Съществуват две основни разновидности на оптичния неврит - ретробулбарен неврит и папилит.
Ретробулбарен неврит
Ретробулбарният неврит (от лат. език: ретро - зад, булб - очна ябълка) засяга именно частта на оптичния нерв, която е разположена зад очната ябълка, т.е. в главния мозък.
Причината за развитието на този тип възпаление на зрителния нерв почти винаги е свързана с автоимунни заболявания, в най-голям процент множествена склероза и засяга повече жени в репродуктивна възраст, отколкото мъже.
Папилит
Папилитът представлява възпаление на частта на очния нерв, разположена в самото око.
Причините за това са доста по-разнообразни и включват:
- Инфекциозни заболявания
- Токсини и натравяния
- Травми или хронични системни заболявания.
Обобщено, причините за неврит на зрителния нерв са свързани със свръхактивност на имунната система, токсичното действие на различни вещества, бактериални или вирусни инфекции и заболявания, чиито усложнения като например диабет, могат да увредят нерва.
Симптоми на неврит на зрителния нерв
Симптомите на оптичен неврит не са много и поради характерната им особеност да се появяват доста внезапно и остро, заболяването е сравнително лесно за разпознаване.
Ето и някои от най-характерните симптоми за неврита на зрителния нерв:
- Внезапно силно намаление или тотална загуба на зрението в едното око.
- Болка при движение на окото.
- Периодични размиване и замъгляване на зрението, които нямат основателна причина.
- Дисхроматопсия - нарушение в цветовото зрение
- Фотопсии - светлинни усещания, проблясъци и “звездички”.
Опитният офталмолог трудно би могъл да се обърка и веднага би назначил тестове и изследвания за потвърждаване на диагнозата и уточняване на причината.
Диагноза и тестове
Диагнозата на това заболяване се поставя първоначално от медицинската анамнеза (история на заболяването).
С насочващи въпроси, специалистът бързо се ориентира към тази диагноза, като след това следва комбинация от тестове и изследвания, които обикновено протичат в следната последователност.
Клиничен преглед
Очният преглед включва специфични за офталмологията тестове за оценка на зрителната острота, обхвата на зрителното поле и преглед на очното дъно чрез офталмоскопия за установяване за наличие на възпалителна нотка в частта на очния нерв, разположена вътре в окото.
Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
При потвърждаване съмненията за неврит на оптичния нерв обикновено се пристъпва директно към извършване на специализирано образно изследване (ЯМР).
С това изследване се оценява състоянието на мозъка и орбитите, степента на увреждане на нерва и най-вече дали зад възпалението стоят подлежащи неврологични заболявания като множествена склероза, тумори на нервната система и други.
Визуални евокирани потенциали
Визуални евокирани потенциали е тест, който има за цел да измери електрическата активност в мозъка, която се наблюдава при наличие на зрителни стимули.
По този начин може да се докаже забавено провеждане на нервните електрически импулси по хода на нерва, което е сигурен знак за нарушения в неговата функция, а съответно и състояние.
Кръвни изследвания
Кръвните изследвания дават насока за възпалението, а по-специфичните могат да търсят конкретна причина чрез детекция на антитела и други маркери на заболявания.
Лумбална пункция
Лумбалната пункция се прилага единствено в случаите, в които не може да се установи причина чрез гореизброените изследвания.
При нея се взема проба от цереброспиналната течност (която се намира в гръбначния стълб), след което тя се изследва посредством различни методи.
Тази последователност от диагностични методи обикновено е напълно достатъчна за потвърждаване на диагнозата “очен неврит”, както и за диференциране на конкретната причина. Това е определящо за избора на последващото лечение.
Лечение и прогноза
Лечението на очния неврит се определя изцяло от причината за състоянието, както и от степента, до което то е увредило функциите на нерв.
Обикновено терапията включва един от следните подходи или комбинация от тях:
- Лечение с кортикостероиди: Това са най-употребяваните медикаменти, които се използват за бързо потушаване на възпалението, както и за ускоряване на процеса на възстановяване. Те са ефективни при остри пристъпи, но крият множество странични ефекти, затова тяхното приложение трябва да бъде добре обмислено и под лекарски контрол.
- Лечение на основното заболяване: Ако невритът е причинен от множествена склероза, то усилията трябва да бъдат насочени в поставяне на МС в състояние на ремисия, най-често чрез специална имуномодулираща терапия. Ако причината е вирусна или бактериална инфекция, то терапията се осъществява съответно с антивирусни или антибиотични препарати, в комбинация с кортикостероиди и противовъзпалителни медикаменти.
- Прегабалин и габапентин: Това са препарати, които са създадени първоначално за профилактика на припадъци и конвулсии (антиепилептични медикаменти). По-късно се установява благоприятното им въздействие за регенерация на миелиновата обвивка на нервите, която е отговорна за транспорта на електрическите импулси. Употребата на някои витамини (от група Б) същи се прилага.
- Омега 3 мастни киселини (в частност DHA): Те участват в изграждането на клетъчните мембрани на нервните клетки и имат силно противовъзпалително действие. Те обаче са само добавка към основното лечение.
- Имуноглобулинова терапия: Заедно с кортикостероидите, терапията с тези специфични биологични протеини служи за осигуряване на някакъв вид контрол върху активността на имунната ни система.
За прогнозата на това заболяване от голямо значение е етиологията му (неговия произход и причина) и за съжаление в по-малка степен методите на лечението. Причината затова е в агресивността на някои от причинителите като множествената склероза, например.
Освен гореизброените фактори, за протичането на заболяването принос има и индивидуалният отговор на пациентите към терапията.
Ето какви са възможните изходи от прекаран очен неврит:
- Пълно възстановяване: Разбираемо, това е най-благоприятната прогноза, която спохожда много пациенти, стига да не страдат от подлежащи заболявания, довели до оптичен неврит. Те могат да възстановяват зрението си напълно в рамките на няколко седмици.
- Остатъчни проблеми: За съжаление въпреки лечението, при много пациенти се наблюдават остатъчни проблеми като замъглено зрение, намалено разграничаване на цветовете или цялостно отслабване на зрението.
- Риск от релапс (повторна проява): Това е характерно за пациенти с някоя форма на множествена склероза. Изисква се постоянно и редовно мониториране и необходимостта от постоянно лечение с цел избягване на нови атаки.
- Пълна загуба на зрението: Много неприятно и инвалидизиращо развитие, което обаче е реалност и макар не много често, все още спохожда малък процент от засегнатите. Отново това е факт при хора, които преживяват множество последователни атаки и най-често се касае за страдащи от МС.
Важно е да се консултирате с офталмолог или невролог при появата на някои от симптомите, за да получите точна диагноза и подходящо лечение с цел пълното възстановяване на зрението.
Кога да се консултирате с лекар?
Всяка внезапна, остра и безпричинна промяна в зрението, особено засягаща само едното око е повод за сериозна тревога. Осъществяването на спешна консултация с офталмолог е от първостепенно значение за намаляване на усложненията и по-благоприятното развитие на заболяването.
Често задавани въпроси
Кое заболяване е най-честата причина за развитие на очен неврит?
Най-често очен неврит се получава като симптом на системното автоимунно заболяване, наречено множествена склероза.
Кои хора най-често страдат от очен неврит?
Това са млади хора във фертилна възраст между 20-40 години, по-често жени. Причината затова е, че именно жените по-често боледуват от множествена склероза.
Кои са симптомите на очен неврит?
Остра и внезапна загуба или нарушение на зрението, болка при движение (само на едното око), нарушение в различаването на цветовете.
Източници
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/optic-neuritis
- https://www.healthline.com/health/optic-neuritis#risk-factors