9 болести и проблеми с вестибуларния апарат

9 болести и проблеми с вестибуларния апарат

Михаил Валентинов

Вестибуларният апарат е разположен в центъра на вътрешното ухо и е отговорен за поддържането на баланса и равновесието в тялото ни. 

Той е съставен от полуокръжните канали (извършващи ротационно движение) и отолитните органи (утрикулус и сакула), които възприемат линейното ускорение. Органите, съставляващи вестибуларния апарат, спомагат за координацията на тялото, движението на очите и поддържането на баланса. 

В тази статия ще разгледаме някои болести и проблеми на вестибуларния апарат, които могат да доведат до нарушено равновесие, замаяност и проблеми с извършването на координирани движения. 

Симптоми за проблеми с вестибуларния апарат

Дисфункцията във вестибуларния апарат засяга способността на тялото да усеща движение и да поддържа баланс. От своя страна тези промени водят до появата на различни сетивни и физически симптоми. 

Ето и кои са най-честите сред тях: 

  • Вертиго (световъртеж) - това е чувството, че светът около вас се върти постоянно.

  • Проблеми с баланса - трудности в запазване на равновесие и ходене в изправено положение

  • Замаяност и нестабилност

  • Чувствителност към движения - неприятно чувство по време на движение, например при возене в кола

  • Нистагъм - неволеви движения на очите, често резки и/или много бързи

  • Промени в слуха - Понякога проблемите с вестибуларния апарат водят до отслабване на слуха и/или появата на тинитус (звънлив звук в ушите).

Всички тези симптоми могат да възникнат в следствие на инфекция, травма в областта на главата, от старост или с появата на редица заболявания, които предстои да разгледаме по-надолу в статията. 

Болести на вестибуларния апарат

Вестибуларна мигрена

Както споменахме по-горе, болестите на вестибуларния апарат също могат да доведат до тежки проблеми с баланса, пространствената ориентация и да засегнат слуховия анализатор. 

Ще разгледаме някои от най-често срещаните болестни и причини за нарушение на вестибуларния апарат. 

Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж (BPPV)

BPPV е често срещано вестибуларно разстройство, при което отокониите (малки калциеви частички) се преместват в полуокръжните канали на вътрешното ухо, предизвиквайки кратки и интензивни епизоди на вертиго при определени движения на главата в пространството. 

Симптоматика се появява при различни позиции на главата напред, при лягане или при завъртането ѝ по време на сън. 

Болест на Мениер

Мениеровата болест е хронично заболяване на вътрешното ухо, характеризиращо се с пристъпи на световъртеж, тинитус, променлив слухов спад и/или усещане за натиск или пълнота в засегнатото ухо. 

Учените свързват Мениеровата болест с излишък на течност (ендолимфа) във вътрешното ухо, водещ до нарушения в нормалните функции на вестибуларния апарат. 

Държава

Приблизителен брой болни

Честота на заболяването 

Забележки

Германия

250 000

0,5-1% 

По-висок процент на диагностициране 

Великобритания 

60 000

0,2-0,5%

Има специализирани клиники

Франция 

80 000

0,3-0,6% 

Пик на заболелите от 40-60 години

Италия 

50 000 

0,2-0,5%

Нарастваща осведоменост на заболяването

Испания 

30 000 

0,1-0,4% 

Различия в достъпа до медицински грижи 

*Таблица на болните от Мениерова болест в Европа

Вестибуларен неврит

Невритът е възпаление на нервите. При вестибуларния неврит възпалението засяга вестибуларния нерв, водейки до нарушения в предаването на информация за равновесието от вътрешното ухо към мозъка. 

Най-честата причина за този тип вестибуларна увреда е вследствие от вирусна инфекция. 

Симптоматика е характерна с появата на световъртеж, замаяност, гадене и проблеми с баланса. 

Двустранна вестибуларна хипофункция

При двустранната вестибуларна хипофункция са засегнати и двете вътрешни уши. Тези промени водят до значителни затруднения в баланса и ориентацията

Болните често изпитват нестабилност при ходене в тъмни помещения или върху неравни повърхности. 

Вестибуларна мигрена

Вестибуларната мигрена е особен тип мигрена, засягаща вестибуларната система и причиняваща проблеми с баланса и вертиго, без непременно да има главоболие. 

Мигрената често е предизвикана от определени фактори като стрес, храни или светлинни стимули. Симптомите включват отново замаяност, нарушения в равновесието и чувствителност към движенията. 

Перилимфатична фистула

При перилимфатичната фистула има наличие на патологичен отвор (фистула) между вътрешното и средното ухо, което води до изтичане на перилимфа към средното ухо. 

Това е особено състояние, което води до внезапни състояния на замаяност, нестабилност и рязка загуба на слуха, които се влошават при извършването на различни физически дейности или при резки промени в налягането. 

Лабиринтит

Лабиринтътът е възпаление на вътршеното ухо, което засяга вестибуларния и слуховия апарат едновременно. Причината за появата му се дължи на вирусна или бактериална инфекция. 

Симптомате на лабиринтът са свързани с появата на силна замаяност, слухови нарушения, гадене и загуба на равновесие.

Синдром на супериорния канал

Синдромът на супериорния канал е рядко срещано заболяване. Характерно за него е наличието на дупка или изтъняване в костната част на супериорния полукръг в ухото. 

Тази особеност в костната плътност води до специфични проблеми със слуха и появата на автофония (чувствителност към звук и усещане за собствени звуци), като например чувстване на сърдечния ритъм. 

Ототоксичност

Ототоксичността е увреждане на вътрешното ухо, причинено от токсични вещества, най-често медикаменти, които водят до повреди в слуховите и вестибуларните клетки. 

Аминогликозидите са такъв тип лекарства, които водят до загуба на слуха, нарушение в равновесието и шум в ушите. 

Лечими ли са вестибуларните заболявания?

Вестибуларните заболявания могат да бъдат ефикасно лекувани и усложненията от тях да бъдат избегнати с вземането на необходимите мерки. 

Болните никога не трябва да взимат каквито и да е лекарства без лекарско предписание. Приемането на неправилното лекарство, без то да е изписано по лекарско предписание, може да доведе до сериозни странични ефекти и да влоши състоянието. 

В диагностиката на вестибуларните заболявания се използват различни методи и тестове. Лекарят може да назначи видеонистагмография, електронистагмография, ЯМР и други. 

Състояние като доброкачествен пароксизмален световъртеж може да бъде ефективно лекувано с маневри за репозициониране, докато невритът на вестибуларния нерв и лабиринтитът обикновено се подобряват с времето и чрез прилагането на вестибуларна рехабилитационна терапия. 

Хронични състояния като Мениерова болест или вестибуларните мигрени изискват продължително лечение, промени в начина на живот и лечение спрямо симптомите. 

Има и случаи, в които единственото решение на проблема е оперативната намеса. Тя е наложителна при синдрома на супериорния канала, акустична неврома и други.

Повечето заболявания могат да бъдат напълно излекувани, докато при други може да се контролира симптоматиката, с цел по-добър начин на живот. 

Кога да се консултирате с лекар?

Кога да се консултирате с лекар?

Всички изброени симптоми са алармиращ признак за вестибуларна увреда и трябва да се обърнете към специалист.

Трябва да потърсите лекарска помощ при наличие на следните симптоми: 

  • Проблеми с равновесието или чести падания

  • Продължителен световъртеж и замаяност

  • Гадене и повръщане при виене на свят

  • Звънене в ушите или внезапна загуба на слуха

  • Травма на главата, придружена със световъртеж.

Лекарят може да се диагностицира същността на проблема и да се вземат навременни мерки за излекуването му. 

Заключение

Нарушенията на вестибуларния апарат могат да засегнат баланса, чувството за пространствена ориентираност и да повлияят значително на качеството на живот. 

Ранната диагностика и лечение, включително и вестибуларната рехабилитация, могат да подобрят симптоматиката и да подпомогнат за бързото възстановяване на болния. 

Навременната консултация с лекар при появата на изброените по-сериозни симптоми, е ключът към ефективно лечение и предотвратяването на по-сериозни усложнения. 

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Могат ли проблемите с вестибуларния апарат да доведат до проблеми в ежедневието?

Да, нарушение на вестибуларния апарат може да доведе до проблеми в ежедневието. Често се срещат симптоми на световъртеж и загуба на равновесие. Тези симптоми могат да навредят на ходенето и на шофирането, като по този начин водят до влошаване качеството на живот. 

Как се диагностицират вестибуларните заболявания?

Вестибуларните проблеми се диагностицират с различни тестове, които измерват положението на тялото и движението на очните ябълки. По-известните методи за диагностика са видеонистагмография, електронистагмография, ЯМР и други. 

Какво да направя вкъщи, ако има проблеми с вестибуларния апарат?

Ако имате мъчителни проблеми с вестибуларния апарат, може да подпомогнете ленечието на симптомите в домашни условия. Опитайте се да избягвате резки движения в главата, пийте достатъчно вода и практикувайте упражнения за баланс. 

Източници:

Назад към блога
М

Михаил Валентинов

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.