Менталното здраве в съвремието: често срещани проблеми и кога да се обърнете към специалист

Менталното здраве в съвремието: често срещани проблеми и кога да се обърнете към специалист

Martin Hristov

Характеристиките на съвременния живот са свързани с повишена динамика, прекомерен стрес и невъзможност за активна почивка. Всичко това се отразява на човешката психика и в някои случаи може да доведе до проява на признаци на нарушено ментално здраве.

Какво означава ментално здраве?

Терминът ментално здраве се отнася до състоянието на психическото и емоционалното благополучие на човека и е синоним на психическото здраве. 

То включва способността на индивида да се справя със стреса, без той да се отразява на възможността да поддържа стабилни и здрави взаимоотношения, да взема решения и да бъде продуктивен.

Стабилното ментално здраве е свързано с позитивната нагласа и способността на човек да намира смисъл и удовлетворение в живота.

Психичното здраве е съвкупност от множество компоненти:

  • Емоционално благополучие: В практиката с този термин се обозначава способността на индивида да изпитва емоции от всякакъв характер - тъга, радост, страх, гняв и т.н) и умение да се справя с тях като упражнява адекватен контрол. Емоционално здравите хора намират начин да се справят със своите преживявания, без да изпадат в крайности.
  • Психологическа устойчивост: Представлява способността на индивида да се адаптира към трудностите на бита, стресови ситуации и промени. Хората с висока психологическа устойчивост умеят по-добре да намират правилните решения на своите проблеми и да се възстановяват след претърпени неуспехи.
  • Социални взаимоотношения: Основен белег на менталното здраве е умението да се поддържат здрави и продължителни социални връзки и комуникация с околните.
  • Добри когнитивни умения: Този термин обхваща яснотата на мислене, умението да вземаме решения, да се концентрираме и да проявяваме креативност.
  • Самопознание и самоприемане: За да живеем в мир в себе си е важно да може сами да се разберем, да сме наясно с нашите потребности и да ги приемаме каквито са. Това включва поддържането на позитивна самооценка и уважение.

Менталното здраве не означава отсъствие на проблеми или стрес. По-скоро става въпрос за способността да се справяме с тях и да се адаптираме към нови обстоятелства.

Грижата за менталното здраве е също толкова важна, колкото и грижата за физическото здраве и изисква осъзнаване, самосъчувствие и подкрепа.

Значението на менталното здраве в днешно време

Какво означава ментално здраве

В условията на модерния живот менталното здраве е от изключително значение поради влиянието му върху всички аспекти от живота ни - от физическото и емоционално здраве и благополучие, до междучовешките отношения, работата и цялостното качество на живот.

Във времена на динамични проблеми и стрес, хората все по-често са изправени пред редица предизвикателства, които биха могли да влошат психологичното състояние и здраве като например депресия, тревожност и бърнаут.

Менталното здраве е свързано с подобряване качеството на живота, тъй като хората със здрава психика имат по-добра способност да се справят с ежедневните предизвикателства и да се наслаждават на живота си.

Доброто психическо състояние може да ни предпази от физически заболявания, особено свързани със сърдечно-съдовата и нервната система, както и нарушения на съня. Прекомерният стрес може да доведе до развитието на автоимунни болести при предразположени индивиди.

Хората, които са в добро ментално здраве умеят да поддържат по-стабилни и по-здрави социални взаимоотношения в приятелския, роднинския и работния кръг от хора. Здравата психика води до по-висока продуктивност и креативност, а те са важни качества за добро лично и професионално развитие.

Често срещани проблеми при съвременния човек

Нарушенията в менталното здраве водят след себе си редица проблеми, всеки от които трябва да се адресира и да се приеме сериозно поради потенциала за прерастване в по-сериозен такъв.

Стрес и бърнаут (прегаряне)

Бързият ритъм на живот, високите очаквания, големият стрес и малкото време за отдих водят до прекомерен стрес и бърнаут синдром (прегаряне). Това са видове емоционално изтощение, което се изразява с цинизъм и намалена продуктивност и ефективност на работното място, а и в личен аспект.

Тревожност и депресивни разстройства

Безпокойството и депресията са най-честите ментални разстройства в днешно време, които са следствие на хроничен стрес и проблеми от различен характер.

Липса на двигателна активност

Дългото стоене пред компютъра и намаленото движение поради употребата на различни средства за транспорт водят до редица здравословни проблеми като затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания. Адекватната физическа активност има благоприятен ефект както за физическото така и за менталното здраве.

Социална изолация и среда

Въпреки че в днешно време сме постоянно свързани чрез множество средства за комуникация, ние сме социални животни и липсата на реален човешки контакт се отразява зле върху психическото здраве.

Проблеми със съня

Проблемите със съня и инсомнията често настъпват поради прекомерната работа, дългото време прекарано в използване на електронни устройства, стрес, нередовен режим сън-бодърстване. Всичко това води до изтощение на организма, спад в имунитета и нарушение на когнитивните функции, паметта, настроението и продуктивността.

Неправилно приоритизиране и разпределяне на времето

Липсата на време и неумението да го използваме оптимално води до отлагане на задачи, неспазване на срокове и натрупване на допълнителен стрес, който се отразява на цялостната ни ефективност.

Как да разпознаем първите прояви на проблем с психичното здраве?

Често срещани проблеми при съвременния човек

Много често хората не се чувстват добре, но игнорират проблема, вглъбени в обичайните си дейности и отговорности. За да може да се справим с проблемите, свързано с психичното здраве, то първо ние трябва да имаме ясна преценка за ситуацията и правилно себеусещане.

Симптомите за начално развитие на проблеми с менталното здраве са:

  • Промени в настроението: Резки флуктуации в настроението, преминаване в крайности, появата на тревожност и раздразнителност са първите симптоми, че започваме да губим контрол над психичното си здраве.
  • Нарушения на съня: Може да се изразяват в безсъние или повърхностен сън, както и в прекомерна сънливост и чувство за постоянно умора.
  • Промени в апетита и теглото: В зависимост от индивидуалните особености, нарушенията в менталното здраве може да карат някои хора да прекаляват с храненето и да го ползват като отдушник, а други да спрат да се хранят.
  • Ниска енергия и мотивация: Постоянно чувство на умора и липса на желание за дейности, дори и за такива, които обичаме.
  • Липса на интерес: Усещане за липса на интерес и задоволство от обичайни за нас занимания.
  • Нарушени когнитивни функции: Трудно съсредоточаване, вземане на решения, обърканост и нарушена памет са симптоми, които доста често загатват, че имаме проблем.
  • Социална изолация: Отдръпване от близките за нас хора в търсене на уединение.
  • Тревожност и паник атаки: Необяснимо чувство за тревога, страха и “топка в стомаха”, без конкретна причина говори за прегаряне на нервната система и отслабване на психиката.
  • Саморазрушително поведение: Хората, които страдат душевно често пъти се занемаряват, спират да се поддържат, нарушават хигиенните си навици, а понякога се самонараняват. Друг начин да “избягат” от реалността е злоупотребата с алкохол, лекарства и наркотични вещества.
  • Физически симптоми: Поява на физически симптоми като главоболие, стомашни болки, киселини, диария или запек.
  • Тревожни мисли: Поява на негативни мисли, параноя и постоянно чувство за несправяне с живота.
  • Ниско либидо: Намалено сексуално желание и загуба на интерес към интимните отношения.
  • Свръхчувствителност: Нисък праг на търпимост към стимули като светлина, силни звуци, критика, чакане на опашки и т.н.

Важно е да се знае, че симптомите за проблеми с менталното здраве могат да се проявяват както поотделно, така и в комбинация.

Кога да се обърнете към специалист?

Ако ясно може да припознаете поне два симптома, които усещате постоянно, то за ваше добро е да потърсите помощ от специалист.

В днешно време все още мнозина смятат посещението при психолог за срамно, но реалността е, че добрият специалист наистина може да ви даде насока, за да се справите със себе си и проблемите около вас.

Търсенето на професионална подкрепа е много важно за навременното решаване на проблемите и избягване на тяхното задълбочаване.

Стигми и митове около менталното здраве

Как да разпознаем първите прояви на проблем с психичното здраве

Стигмите около менталното здраве все още пречат на мнозина да потърсят помощ поради това, че темата все още не намира достатъчно подкрепа в обществото.

Информираността относно менталното здраве ще ви помогне да разберете какво представляват психичните заболявания.

Откритият разговор с приятели и роднини ще помогне да се почувствате по-спокойни и ще намали стигмите, които обществото е наложило. Получаването и предлагането на активна подкрепа могат да са от голяма полза за хората, които изпитват трудности.

В опита си да неглижират проблема, хората са създали множество митове, които касаят темата за менталното здраве.

Един от тях е, че проблемите с психичното здраве са знак за слабост. Това не е вярно, тъй като те представляват реални здравословни проблеми, които могат да сполетят всеки.

Много хора са изричали думите “трябва просто да се стегнеш и да преодолееш проблема”. За съжаление невинаги е толкова просто и доста често се налага да потърсим помощ отвъд границите на нашата воля и съзнание.

Много хора считат, че значението на психичното здраве е по-малко от това на физическото. Отново това е мит, тъй като без здрава психика е много лесно да се влоши цялостното благополучие и здраве на организма.

В обществото все още е широко разпространено схващането, че терапията и медикаментите са само за лудите. Въпреки, че медикаментите са последното средство, до което трябва да прибегнем при проблеми с менталното здраве, то все пак в някои случаи употребата им значително може да облекчи състоянието на страдащия.

Съвети от медицински експерти за добро ментално здраве

Стигми и митове около менталното здраве

Медицинските специалисти могат да ви помогнат както с прилагането на различна терапия и медикаменти, така и със съвети, които да профилактират появата на проблеми с менталното здраве.

Основните принципи за поддържане на добро психично здраве са:

  • Поддържате достатъчна физическа активност. Активният спорт подобрява настроението и намалява стреса.
  • Хранете се здравословно. Храната е основното гориво на организма, стремете се да приемате натурални храни, богати на витамини и минерали.
  • Старайте се да си осигурите достатъчно количество качествен сън.
  • Използвайте техники за намаляване на стреса като медитация, дълбоко дишане и йога.
  • Поддържайте стабилни социални контакти.
  • Поставяйте си малки и постижими цели.
  • Стойте настрана от алкохол и наркотични вещества.
  • Потърсете професионална помощ, ако усетите, че не се справяте сами.

И последно, но и по значимост, дайте си време за активна почивка и практикуване на различни хобита.

Как да помогнете на ваш близък?

Как да помогнете на ваш близък?

Дали се касае за нас или за наш близък, методите и начините за справяне с възникнали ментални проблеми са едни и същи.

На първо място трябва да дадем възможност на страдащия да бъде чут, като го изслушваме внимателно, без да съдим. Изразяването на съчувствие и подкрепа са добър начин да покажем на някого, че не е сам и може да разчита на нас.

Важно е да избягваме да даваме лесни и банални съвети като например “ще мине”, “не го мисли” и т.н. Освен това активното насърчаване на търсене на помощ от специалист - психолог или психотерапевт е важно за по-бързото и правилно адресиране на проблема.

Не по-малко важно е да насърчим близкия за нас човек да полага грижи за себе си и своето здраве. Правилното хранене и физическата активност са важни в периоди на стрес и ментални проблеми.

За да може да сме истински полезни трябва да сме наясно, че може да се наложи да проявим търпение през целия процес, въпреки че може да ни се стори дълъг и труден.

Помощта в такива моменти е важна, но за да може човек да се справи с проблема, е важно първо да съумее да погледне към себе си и да намери причина и желание да се бори.

Въпреки всички методи за лечение и профилактика на менталното здраве, в голяма част от случаите ние сами допускаме да нарушим своето психическо равновесие чрез решенията, които вземаме. Именно по тази причина, първата помощ идва от вътре навън и всеки сам е длъжен да направи максималното за себе си и своята психика.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Може ли стресът да доведе до развитието на проблеми с менталното здраве?

Именно стрес и депресия са едни от най-честите причини за развитието на психически проблеми в наши дни.

Нарушенията на съня могат ли да са следствие от възникнали нарушения в психичното здраве?

Доста често менталните проблеми могат да се изразят с нарушения на съня като трудно заспиване, повърхностен сън или пък прекалено дълъг сън, след който обаче човек все още се чувства изморен.

Важен ли е спорта за поддържане на психическото равновесие?

Физическата активност и спорта са добро средство за освобождаване от стреса и профилактика на психичните проблеми.

Назад към блога

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.