Циститът е може би най-често срещаното заболяване сред женския пол. То се характеризира с възпаление на пикочния мехур и на пикочните пътища и всяка жена през живота си неколкократно е изпитвала неприятните му симптоми.
В тежките случаи на състоянието се налага антибиотично лечение. В тази статия обаче ще ви запознаем по-детайлно с естествените начини за справяне с леките форми цистит преди да прибегнете към антибиотиците.
Какво е цистит и какво го причинява?
Циститът е възпалително заболяване на пикочния мехур, което попада в групата на инфекции на уринарния тракт. Цистит (cystitis) е дума, която има гръцки корени - “кистис” - мехур, сак и “итис” - окончание от гръцки и латински, което означава възпаление.
Причините за появата на цистит могат да бъдат различни и заболяването може да бъде класифицирано под различни видове.
Независимо от вида, симптомите са подобни:
-
Болка или парене при уриниране
-
Увеличена нужда за уриниране
-
Чувство за неизпразненост на мехура
-
Чести позиви за уриниране през нощта
-
Болка над пубиса
-
Спазматични болки в пикочния мехур
Видове билки за лечение на цистит
При остри инфекциозни цистити най-често се назначава антибиотично лечение с бактерициди и бактериостатици. За разлика от тези фармацевтичните медикаменти, които със сигурност имат странични ефекти, билките и техните екстракти имат само положителни страни.
Освен това билките имат свойства, свързани не само с конкретното заболяване, в случая цистита, но и помагат за облекчаване на симптомите и за подсилване на имунитета.
Някои от тези билки са доста популярни, като голяма част от тях биват рекламирани по телевизията и често биват предлагани в аптеките и изписвани от лекарите като допълнителна терапия.
Билките могат да се приемат като чай, под формата на сух екстракт или като тинктури. Тинктурите имат най-висока концентрация на активните вещества и затова са много подходящи за бързото натрупване на полезните съставки в серума.
Представяме ви най-подходящите тинктури и билки за цистит, в случай че страдате от остър цистит или често получавате рецидив на заболяването.
Тинктура “Червена боровинка”
Червената боровинка (Vaccinium macrocarpon) е със сигурност най-популярната билка, която голяма част от хората познават и свързват със заболяването остър цистит.
Тя е богата на множество полезни вещества, които имат диуретични и антиоксидантни свойства. Веществата, на която билката дължи силните си антибактериални свойства, които са особено специфични към бактерията E. coli се наричат проантоцианидини.
Те са от групата на фенолните съединения и имат така наречените анти-адхезивни свойства, което това означава, че блокират способността на бактерията да се прикрепва за клетките на лигавицата.
Механизмът, по който се осъществява това е чрез директното прикрепване на проантоцианидините към същите рецепортори, за които се залавя патогенната Ешерихия и по-този начин драстично намалява шанса за колонизиране.
Освен това, боровинката засилва диурезата (увеличава отделеното количество урина), и по този начин намалява бактериалната концентрация.
Антиоксидантните и противовъзпалителните свойства могат да облечкат симптомите на цистит, а също така да подкрепят имунната ни система.
Как се приема и колко време продължава лечението?
При симптоми на остър цистит тинктурата се приема три пъти на ден по 5 мл за период от минимум 2 седмици, като след това може да се продължи приема и еднократно всеки ден, по 5 мл за още две седмици, с цел подсигуряване на ерадикацията на бактерията.
Тинктурата от билката е много подходяща за профилактика, като препоръчваме приема ѝ два пъти годишно за период от 6-8 седмици по 5 мл на ден при хора, при които заболяването има склонност да рецидивира.
Тинктура “Мечо грозде”
Растението е добре познато в народната медицина и традиционно влиза в употреба именно за третиране на инфекции на уринарния тракт, в това число и цистит
Екстрактът от билката има изразени антибактериални свойства, които се дължат на веществото арбутин. Попаднало в организма, то се конвертира в хидрохинон, за който науката е доказала, че е мощен бактерицид. Веществото се екскретира с урината и по този начин има директен ефект върху бактериите, заселили пикочните пътища и мехура.
Мечото грозде е богато още на вещества, наречени танини. Те имат така наречените адстрингентни (свиващи) свойства и помагат за свиване и тонизиране на мукозните мембрани (лигавиците) на уринарния тракт, намалявайки по този начин възпалението и отока.
Освен това, също като червената боровинка, тази билка има леки до средно изразени диуретични качества, като те са полезни за намаляване на бактериалното число и изхвърляне на токсините.
Тинктурата помага за намаляване на болката и парещото чувство при уриниране.
Как се приема и колко време продължава лечението?
Лечението с тази билка се препоръчва за период не по-дълъг от 2 седмици, тъй като се счита, че хидрохинонът може да бъде хепато и ренотоксичен (т.е. уврежда черния дроб и бъбреците).
Въпреки това, има сигурни научни данни, че веществото арбутин (прекурсора на хидрохинона) има благоприятно действие при мастна дегенерация на черния дроб (стеатоза).
Арбутинът инхибира фероптозата посредством биохимичния път FTO/SLC7A11 и по този начин помага за намаляване на липидната концентрация и оксидативния стрес в черния дроб.
Тези сведения правят твърденията за токсичност на мечото грозде доста съмнителни, но все пак, за ваша безопасност препоръчваме да се придържате към 2 седмичния прием на тинктурата.
А дори и твърденията за токсичност да са неверни, високата концентрация на танини, приемани продължително може да доведе до раздразнение на гастроинтестиналния тракт.
Тинктура “Бреза”
Водно-алкохолният екстракт се приготвя от кората на лечебното дърво и е богато на множество полезни вещества, които имат антибактериални, противовъзпалителни и диуретични свойства.
Тинктурата проявява такива свойства благодарение на високото съдържание на фенолни съединения като бетулин, бетулинова киселина, елагитанини, кемпферол, метил салицилат и редица други.
Макар и не толкова популярна, както предходните две растения, брезата действително може да облекчи симптомите на цистита и да помогне за по-бързото изхвърляне на бактериите и да намали техния брой и виталност.
Как се приема и колко време продължава лечението?
Тинктурата може да се приема за период от две седмици - по 5мл три пъти на ден, а при необходимост да се продължи лечението до 4-6 седмици, като дозата се намали до 5 мл дневно.
Тинктура “Агримония”
Агримонията е растение, което няма масовата популярност на предходните три, но въпреки това е известна сред практикуващите народна медицина.
Билката може да бъде полезна при състояния като цистит поради своя диуретичен, свиващ, антибактериален и противовъзпалителен ефект.
Освен това тя съдържа полизахарид, който има свойството да изгражда защитен слой върху лигавиците и да предпазва от прикрепването и действието на вредните бактерии.
Как се приема и колко време продължава лечението?
Тинктурата може да се приема за дълъг период от време 6-8 седмици като профилактика и за общо укрепване по един път дневно (5 мл).
При симптоми на остър цистит да се приема 3 пъти дневно по 5 мл за период до 4 седмици.
Други билки с благоприятно действие върху отделителната система и състояния като цистит са дребноцветната върбовка, трицветната теменуга и джинджифила.
За тях науката не разполага с ясни доказателства за специфичното им действие при възпаления на пикочния мехур, но тъй като имат силни антиоксидантни, противовъзпалителни, антибактериални и диуретични качества, тези билки със сигурност имат добро влияние върху здравето на отделителната система.
Препоръки за намаляване на неразположението и профилактика
За профилактика и за намаляване на неразположението при цистит е важно да следвате някои правила.
Нека видим кои са основните сред тях:
-
Да приемаме достатъчно количество течности. Разреждането на урината води до по-ниско бактериално число и по-нисък риск от колонизиране на лигавицата с патогенни микроорганизми.
-
Поддържане на добра хигиена
-
Редовно уриниране, без да задържаме позивите и пълното изпразване на мехура
-
Изпразване на мехура след сексуална активност.
-
Избягване на дразнещи вещества
Билковите екстракти, тинктури и чайове имат добро действие за намаляване на неразположението. Симптоми като парене и болка при уриниране, неефективно отделяне на урина и други бързо се облекчават при съвместна терапия с антибиотици и билки.
В допълнение можете да изпробвате и различни домашни лекове при цистит за облекчаване на неприятните симптоми и превенцията на повторната поява на състоянието.
Често задавани въпроси
Може ли да се лекува остър цистит само с билки?
В редки случаи това е възможно. Тяхната роля обаче е по-скоро насочена към профилактика на развитието му и повторната му проява.
Защо не е правилно сами да си “назначаваме” антибиотик?
Причината за това е, че ние няма как да сме наясно с конкретния бактериален причинител на нашия случай на цистит.
Коя е най-популярната и ефективна билка срещу цистит?
Без съмнение червената боровинка е една от най-ефективните билки при хроничен и остър цистит, чиито качества са признати и широко използвани и от модерната медицина.
Кои билки помагат при хроничен цистит?
Най-ефективната билка срещу цистит, без значение остър или хроничен е червената боровинка, освен нея други, които биха имали добър ефект са мечото грозде и бялата бреза.
2 коментара
Билките са чудесна помощ, но не забравяйте и да пиете повече вода!
Тази статия е невероятно полезна за хора, които се борят с цистит, както остър, така и хроничен. След като включих препоръчаните билки като мечо грозде и агримония, успях да намаля симптомите значително. Благодаря за професионалния подход и детайлната информация!
Оставете коментар