Цистит: Същност, симптоми и лечение
В тази статия от ВитаОн ще ви запознаем със същността на цистита като заболяване, с неговите симптоми, причините за появата му и различните възможни методи на лечение.
Какво представлява циститът?
Това е заболяване, което се характеризира с възпаление на пикочния мехур и най-често има инфекциозна генеза. Състоянието попада в групата на инфекциите на пикочните пътища (ИПП).
Въпреки че може да засегне и двата пола, циститът засяга основно жените, като причината за това е по-късата им уретра, което повишава възможността бактерии да попаднат в по-горните отдели на отделителната система.
Съществува ли цистит при мъжете?
Това инфекциозно заболяване е значително по-рядко срещано при мъжете, отколкото при жените. Причината е по-дългата мъжка уретра и защитната роля на простатната жлеза, които действат като бариери срещу навлизането на бактерии в пикочния мехур.
Когато при мъжете се развие цистит, състоянието често е свързано с друг медицински проблем и изисква специализирана медицинска оценка.
Видове цистит
Съществуват различни видове цистит, като класификацията на заболяването става според причинителя на възпалението и клиничната картина.
Според начин на протичане, циститът се разделя на два основни вида:
-
Остър цистит: Представлява внезапно започваща форма на цистит, симптомите на която често са идентични със симптомите на инфекциозен цистит. Острият цистит се характеризира с изненадваща, силна болка и много ясно изразени симптоми.
-
Хроничен цистит: Този вид се развива вследствие на повтарящи се или продължителни инфекциозни възпаления и инфекции на пикочните пътища. Основните причини за появата му са нелекувани или неадекватно лекувани инфекции на пикочния мехур, структурни аномалии, автоимунни заболявания и други съпътстващи фактори.
Според причинителя, циститите се делят на:
-
Инфекциозен цистит: При този вид цистит най-често причинителят е бактерията Escherichia coli. Симптомите са болка и парене при уриниране (дизурия), често уриниране, болка на пубисната кост. Лечението на инфекциозен цистит е антибиотично.
-
Интерстициален цистит: Причината за появата на този вид цистит не е напълно изяснена, но обикновено се свързва с автоимунни процеси и нервни нарушения. Симптомите са хронична тазова болка, често уриниране (полиурия), усещане за налягане в мехура. Лечението е симптоматично и включва както физиотерапия, така и различни хапчета за цистит.
-
Радиационен цистит: Възниква след облъчване на малкия таз, обикновено при радиолечение на онкологично заболяване. Симптомите са болезнено уриниране, кръв в урината (хематурия), намален капацитет на мехура поради задебеляване на стените и нуждата от по-често изпразване на пикочния мехур. Лечението е симптоматично, медикаментозно или с помощта на хипербарна камера и кислородотерапия.
-
Химически цистит: Причинява се при контакт с дразнещи химикали - интимни хигиенни продукти, спермициди, химиотерапевтици. Симптомите са като при другите форми на цистит. Лечението се състои в отстраняване на причинителя.
-
Посткоитален цистит: Характерен предимно за женския пол, като се наблюдава след полов акт, когато бактерии от уретралната област могат да навлязат в пикочния мехур. Превенцията се осъществява чрез уриниране след полов акт и добра хигиена.
-
Алергичен цистит: Това е може би най-рядката форма на възпаление на пикочния мехур, която се развива като алергична реакция към различни вещества, съдържащи се в храни, лекарства и други.
-
Хеморагичен цистит: Характерното за него е кървенето от лигавицата на мехура, което най-често се причинява от инфекции, химиотерапия, лъчетерапия и някои токсични вещества. Симптомите за хеморагичен цистит са свързани с парене и болка при уриниране и отделяне на кръв в урината (хематурия).
-
Вторичен цистит: Съпровожда се от друго основно заболяване като простатна хиперплазия, камъни в пикочния мехур, диабет, полово предавани болести и други.
Причини за появата цистит
Инфекциозният цистит най-често се причинява от бактериална инфекция. Основният патоген е бактерията Ешерихия коли, въпреки че други бактерии също могат да предизвикат възпаление.
Останалите форми на цистит се дължат на различни фактори, като токсично въздействие на вещества, лъчетерапия, химиотерапия или съпътстващи заболявания. В тези случаи циститът обикновено е симптом на основното заболяване, а не самостоятелно състояние.
Симптоми
Симптомите при цистит са няколко и са достатъчно характерни, за да може всеки човек да заподозре каква е неговата диагноза.
Ето кои са те:
-
Дизурия: Често и болезнено уриниране, придружено с усещане за парене.
-
Чести позиви за уриниране: Силна нужда от уриниране, често съпроводена с инконтиненция (трудност при задържане).
-
Олигурия: Отделяне на малко количество урина при всяко уриниране.
-
Мътна или зловонна урина: Промяна във външния вид и мириса на урината.
-
Хематурия: Кръв в урината, което може да е видимо или установено лабораторно.
-
Болка: Дискомфорт или болка в долната част на корема, над пубисната кост.
-
Повишена температура: Често се наблюдава при по-тежки или усложнени случаи.
-
Постоянно усещане за пълнота на мехура: Усещане за натиск или непълно изпразване на пикочния мехур.
Тези симптоми могат да варират по интензивност в зависимост от тежестта на състоянието. Ако ги изпитвате, консултирайте се с лекар за точна диагноза и лечение.
Възможни усложнения
Нелекуваният или неправилно лекуван цистит може да доведе до редица усложнения, които зависят както от причинителя, така и от индивидуалните особености на организма.
Възможните усложнения включват:
-
Хроничен цистит: Чести и нелекувани епизоди на цистит могат да доведат до хронифициране на възпалението и трайно увреждане на стената на мехура.
-
Развитие на пиелонефрит (бъбречна инфекция): Случва се, когато персистиращата инфекция се разпространява ретроградно от пикочния мехур по уретерите и достига до бъбреците. Пиелонефритът е сериозно състояние, характеризиращо се със силни болки в поясната област, фебрилитет и може да доведе до бъбречна недостатъчност и сепсис.
-
Уринарна обструкция: Възпаление, камъни или съсиреци, вследствие на недоброто функциониране на мехура може да доведе до затруднено отделяне на урина и образуване на глобус везикалис (мехурът става препълнен и силно болезнен).
-
Намален капацитет на мехура: Удебеляване на стените, следствие от постоянните възпалителни процеси може да намали обема на органа и да причини често уриниране.
-
Сепсис: В много редки случаи и обикновено след достигане на инфекцията до бъбреците може да се развие генерализирана инфекция, която е потенциално животозастрашаваща.
Диагностика на цистит
Както при всички заболявания, ключов диагностичен момент представлява клиничния преглед, предшестван от щателна и детайлна анамнеза (история на заболяването).
При преценка на лекаря могат да бъдат назначени изследвания на урина и кръвни показатели, с които да се установи наличие на бактерии и кръвни клетки в урината, както и данни за системна реакция на организма.
При съмнение за хроничен цистит или неясна генеза на заболяването, може да се назначи урокултура с антибиограма, цистоскопия (миниинвазивно образно изследване, чрез което се оглежда вътрешността на пикочния мехур с камера), ехограф и в много редки случаи - скенер.
Тези изследвания имат за цел да дадат правилно оценка за състоянието на мехура и пикочните пътища.
Начини на лечение и прогноза на заболяването
Лечението на цистит зависи изцяло от причината за възникването му и до известна степен от индивидуални особености на пациента.
Най-често срещаната форма на цистит (остър инфекциозен цистит) изисква антибиотично лечение, като продължителността и видът на лекарството се определят от специалист, предвид тежестта и вида на инфекцията.
Употребата на хранителни добавки, билки и природни лекове при цистит, като например екстракти от червена боровинка или бяла бреза, е оправдан и доста ефективен, както като съпътстващо лечение, така и за превенция на по-нататъшна поява на заболяването.
Останалите форми на инфекциозното заболяване се лекуват симптоматично с противовъзпалителни и болкоуспокояващи хапчета за цистит. Народната медицина предлага и редица бабини рецепти при цистит, които могат да бъдат изпробвани.
Други популярни и ефективни начини за лечение са промени в диетата, отстраняване на вредните агенти, причинители на инфекцията и не на последно място прилагане на физиотерапия за облекчаване на състоянието.
Прогнозата за заболяването обикновено е благоприятна, ако се проведе навременно и подходящо лечение, основано на точна диагноза.
Кога да посетите лекар?
Много жени подценяват инфекциите и възпаленията на пикочния мехур, тъй като често са имали цистит в миналото.
Въпреки това, всякакви симптоми, които подсказват наличие на цистит, трябва да бъдат повод за консултация с лекар. Ранното и ефективно лечение може да предотврати усложненията и да намали риска от хронифициране на състоянието.
Често задавани въпроси
Коя е най-честата причина за появата на цистит?
Една от най-честите причини за появата на цистит е бактериалната инфекция, причинена от бактерията E. coli.
Може ли да се излекува инфекциозен цистит без антибиотици?
Тежестта на протичане на инфекцията може да бъде намалена, но не може да бъде излекувана без антибиотици. Освен това, ако не се прилага антибиотик при лечение на цистит е напълно възможно да се увеличи вероятността за хронифициране на инфекцията.
Може ли да има цистит и при мъжете?
Макар и по-рядко мъжете, също страдат от цистит, но появата му при тях обикновено е свързана с наличието на друго заболяване (най-често простатна хиперплазия).
Източници:
Др. Мартин Христов
Виж повече за автора- При задаване на избор се опреснява цялата страница.
- Отваря се в нов прозорец.