Най-често срещани инфекции на пикочните пътища

Най-често срещани инфекции на пикочните пътища

Др. Мартин Христов


Инфекциите на пикочните пътища са сред най-често срещаните бактериални инфекции, засягащи човешкия организъм. Те спохождат милиони хора в световен мащаб ежегодно. 

Могат да се срещат и при двата пола, но тяхната честота е много по-висока при жените, поради анатомичните особености на женския организъм.

Инфекциите могат да бъдат представени от различни симптоми, вариращи от лек дискомфорт до сериозни състояния и усложнения, ако останат нелекувани. Това прави ранното им разпознаване и правилното лечение от критично значение.  

От тази статия ще научите какви са най-честите инфекции на пикочните пътища, техните причинители, симптоми и причините за възникването им. Ще разберете и какви са възможните усложнения, до които могат да доведат.

Видове инфекции на пикочните пътища, причини и рискови фактори за развитието им

Видове инфекции на пикочните пътища, причини и рискови фактори за развитието им

Инфекциите на пикочните пътища могат да се класифицират по различни начини и според различни критерии, като например тяхната локализация, продължителност и патогенния причинител. Познаването на материята в тази област е от голямо значение за поставяне на точната диагноза, последвана от ефективно лечение.

Инфекции според тяхната локализация

Инфекциите могат да бъдат класифицирани според тяхната локализация. Най-общо казано те са на горен пикочен тракт и на долните пикочни пътища.

Инфекции на горен пикочен тракт

Инфекциите на горен пикочен тракт протичат значително по-тежко и могат да доведат до животозастрашаващи усложнения, ако не се вземат правилните мерки навреме.

Към тях спадат инфекции на бъбрека (пиелонефрит) и на уретерите.

Специфичното при тях е появата на треска, втрисане, болка в поясната област на торса, гадене. Други симптоми са характерни за всички инфекции на пикочните пътища като често уриниране, придружено с болка и парене.

Инфекции на долните пикочни пътища

В това число се включват инфекциите на пикочния мехур (цистит) и уретрата (уретрит). 

Тяхната честотата е значително по-висока и обикновено са представени от симптоми като често уриниране, придружено с болка и парене, невъзможност за пълно изпразване на мехура и дискомфорт в долната коремна област. 

Циститът най-често се причинява от бактериални инфекции, докато уретритът може да бъде резултат и от полово-предавани патогени.

Инфекции според начина на протичане

Инфекциите на пикочните пътища според начина на протичане могат да се класифицират в две основни групи - остри и хронични инфекции.

При острите инфекции на пикочните пътища симптомите започват внезапно и причиняват силно парене и болка при уриниране, треска, болки в поясната област или над пубиса. 

Те най-често биват с бактериална генеза и се повлияват добре от приложението на антибиотици.

Хроничните инфекции на пикочните пътища представляват персистиращи или често рецидивиращи инфекции, които не се излекуват напълно със стандартно лечение. Много често те могат да са следствие от подлежащо заболяване като бъбречно-каменна болест или структурни анатомични особености, както и от резистентни на антибиотици бактерии. 

Хора с хронични инфекции на пикочните пътища често се сблъскват с възобновяване на симптомите или се налага да живеят с тях, макар и по-слабо изразени за дълги периоди от време.

Инфекции според техния причинител

Инфекции според техния причинител

Инфекциите на пикочните пътища се класифицират и според техния причинител. Могат да бъдат бактериални, гъбични или вирусни.

Бактериални инфекции

Най-честите причинители на инфекции на пикочните пътища за бактериите. Сред тях лидерът в статистиките безспорно бактерията Escherichia coli (E.coli), която е отговорна за по-голямата част от всички случаи. 

Освен нея, други бактерии, които често са отговорни за възпалителни заболявания на отделителната система са Klebsiella, Proteus и Enterococcus. 

Бактериалните инфекции изискват прилагането на съответен подходящ антибиотик за пълното им излекуване.

Гъбични инфекции

Значително по-рядко, гъбичките от род Candida също могат да причинят бактериални инфекции, които обаче са по-характерни за хора с отслабена имунна защита, като например диабетици със зле контролиран диабет и хора с перманентни катетри. 

За лечението им е необходима употребата на противогъбични препарати.

Вирусни инфекции

Най-редките причинители на инфекциозно възпаление на пикочните пътища са вирусите, като на практика те са казуистика. Причиняват се от BK вируси или аденовируси, които са характерни за имунокомпрометирани хора. 

Тези инфекции засягат по-често пикочния мехур отколкото други части на отделителната система.

Понякога инфекциите на пикочните пътища могат да включват няколко патогена едновременно, а в редки случаи възпалението може да не е свързано с действието на инфекциозен агент, а с други причини. Тогава говорим за интерстициален цистит.  

Уточняването на точните причини за възпалителното състояние на пикочните пътища е от съществено и основно значение за профилактика и лечение.

Рискови фактори

Рисковите фактори за развитие на ИПП включват анатомични и физиологични особености, поведенчески фактори и наличието на придружаващи заболявания. 

Жените са по-предразположени към този тип инфекции поради късата уретра и близостта ѝ до ануса. 

Честото или неправилно интимно хигиенно поведение, употребата на спермициди и честата смяна на сексуални партньори също увеличават риска.

При мъжете ИПП са по-редки, но могат да възникнат при наличието на доброкачествена простатна хиперплазия, която води до задържане на урина. Други предразполагащи фактори включват катетеризация, диабет, имунен дефицит, хронична дехидратация и бъбречни камъни, които улесняват бактериалното задържане и размножаване.

Статистика за инфекциите на пикочните пътища (ИПП)

Статистика за инфекциите на пикочните пътища (ИПП)

Според статистически данни на СЗО (Световната здравна организация), инфекциите на пикочните пътища са сред най-честите бактериални инфекции. Засягат около 150 милиона души годишно в световен мащаб.

Жените са значително по-засегнати – около 50-60% от тях ще развият поне една ИПП през живота си, като рецидивите са чести.

При мъжете ИПП са по-редки, но рискът се увеличава с възрастта, особено при наличие на простатни заболявания.

 40% от жените с първична ИПП ще получат рецидив в рамките на 6 месеца.

Приблизително 20-30% от нелекуваните или неадекватно лекуваните случаи могат да прогресират до пиелонефрит.

5% от всички хоспитализации заради сепсис са следствие от тежки уроинфекции (уросепсис).

Антибиотичното лечение води до излекуване в 85-95% от неусложнените случаи.

При хронични или рецидивиращи ИПП, резистентността към антибиотици е нарастващ проблем, като до 30% от случаите могат да бъдат причинени от мултирезистентни бактерии.

Превантивните мерки като повишен прием на течности и пробиотична терапия намаляват риска от рецидив с 30-50%.

Инфекция на пикочните пътища при децата

Инфекциите на пикочните пътища (ИПП) са едни от най-честите бактериални инфекции в детска възраст, като могат да засегнат както горните (пиелонефрит), така и долните пикочни пътища (цистит, уретрит).

Основните причинители са Escherichia coli и други ентеробактерии, които проникват в уринарния тракт по възходящ път - при настинка и отслабване на имунната защита, при вродени анатомични аномалии или при влошаване на личната хигиена.

Клиничната картина варира според възрастта – при кърмачета и малки деца симптомите често са неспецифични (температура, раздразнителност, намален апетит), докато при по-големите доминират дизурията, честото уриниране и болката в долната част на корема. 

Диагнозата се поставя чрез изследване на урина и микробиологична култура, а лечението включва антибиотична терапия, хидратация и контрол на предразполагащите фактори като вродени аномалии на пикочните пътища.

Симптоми при инфекция на пикочните пътища

Симптомите при инфекция на пикочните пътища могат да бъдат различни.

Те могат да бъдат:

  • Често и болезнено уриниране (дизурия)

  • Парене и дискомфорт при уриниране

  • Честа нужда от уриниране, дори при малки количества урина (полакиурия)

  • Мътна, тъмна или неприятно миришеща урина

  • Болка или тежест в долната част на корема

  • Кръв в урината (хематурия)

  • Треска и втрисане (при по-сериозни инфекции)

  • Болка в лумбалната област (при засягане на бъбреците – пиелонефрит)

  • Гадене и повръщане (при тежки случаи)

  • Обща отпадналост и слабост.

Симптомите могат да бъдат изразени с различен интензитет и комбинации при всеки, като това е строго индивидуално и зависи от много фактори като причинител, състояние на организма и други фактори.

различен интензитет и комбинации

Разберете кои са възможните причини за отделните симптоми на ИПП от таблицата по-долу.

Симптоми

Възможни причини (Диференциална диагноза)

Особености

Болка и парене при уриниране

Цистит, уретрит, вулвовагинит, простатит

При цистит обикновено липсват вагинални симптоми

Чести позиви за уриниране

Интерстициален цистит, свръхактивен пикочен мехур, диабет

Свързано с намален обем на урината при цистит

Треска и болки в кръста

Пиелонефрит, бъбречни камъни, уросепсис

Пиелонефритът често води до повишена температура

Хематурия (кръв в урината)

ИПП, нефролитиаза, тумори на пикочния мехур

Ако е безболезнена – възможен злокачествен процес

Болка в долната част на корема

Цистит, тазова възпалителна болест, ендометриоза

При цистит е съпроводена с дизурия

Диагностика, изследвания и референтни стойности

Диагнозата на инфекциите на пикочните пътища (ИПП) се основава на клиничната картина, лабораторни изследвания и микробиологичен анализ на урината. 

Поставянето на диагноза “инфекция на пикочните пътища” в 99% от случаите може да се извърши чисто клинично на базата на анамнезата на пациента. За поставянето на конкретна диагноза, обаче, е необходимо извършването на други уточняващи изследвания.

Основни диагностични методи включват:

  • Микроскопско изследване на уринен седимент – откриване на левкоцити, еритроцити и бактерии

  • Бързи тестове (левкоцитна естераза, нитрити) – скрининг за бактериална инфекция, рядко използвани в практиката 

  • Уринна култура и антибиограма – потвърждава наличието на инфекция и определя чувствителността към антибиотици. Най-добър и точен метод за определяне на причинителя, което е от фундаментално значение за провеждане на правилното лечение.

  • Кръвни изследвания (CRP, левкоцити, серумен креатинин) – оценка на възпалителния процес и бъбречната функция при усложнени случаи.

  • Образни изследвания (ехография, КТ, ЯМР) – при повтарящи се инфекции или съмнение за анатомични аномалии, камъни или абсцеси.

Можете да се запознаете с референтните стойности за отделните изследвания в таблицата по-долу.

Лабораторен показател

Референтна стойност

Левкоцити в урината

> 5-10 клетки/поле - данни за налична инфекция, произхождаща от пикочните пътища

Еритроцити в урината

>3 клетки/поле - данни за микроскопска хематурия - често налична при инфекции и възпаления на отделителната система

Бактерии в урината

нормално липсват; >10⁵ CFU/mL в средна порция урина е диагностичен за ИПП

Нитрити

отрицателни (положителни при бактериална инфекция с нитрат-редуциращи бактерии, напр. E. coli)

CRP (C-реактивен протеин)

>5 mg/L - данни за наличие на системно възпаление от инфекциозен характер

Серумен креатинин

Норма: 44-133 µmol/L 

(над 133 µmol/L - данни за влошена бъбречна функция)

Възможни усложнения

При ненавременно или неадекватно лечение, инфекциите на пикочните пътища (ИПП) могат да доведат до сериозни усложнения.

Те могат да бъдат:

  • Пиелонефрит – разпространение на инфекцията към бъбреците, което може да причини силна болка, треска, гадене и повръщане, а в тежки случаи – абсцеси, бъбречна недостатъчност и сепсис.

  • Бъбречна недостатъчност – при хронични или рецидивиращи инфекции, особено при пациенти с придружаващи заболявания, възпалението води до изконсумиране на бъбречния паренхим и загуба на функциите на бъбрека.

Бъбречна недостатъчност
  • Уросепсис – проникване на бактерии в кръвта, водещо до животозастрашаваща системна инфекция с висока смъртност

  • Образуване на бъбречни камъни – някои бактерии (напр. Proteus mirabilis) могат да предизвикат образуване на камъни, водещи до хронични инфекции и обструкция.

  • Хроничен цистит или уретрит – персистиращо възпаление, което може да доведе до фиброзни изменения и дискомфорт при уриниране

  • Рефлуксна нефропатия – при деца или пациенти с везикоуретерален рефлукс, повтарящите се инфекции могат да причинят трайни бъбречни увреждания.

  • Уретрални стриктури – при рецидивиращи или нелекувани инфекции, особено при мъже, може да настъпи стеснение на уретрата и затруднено уриниране.

  • Преждевременно раждане и усложнения при бременност – ИПП при бременни жени могат да доведат до преждевременно раждане, ниско тегло на плода и вътреутробни инфекции.

Навременната диагностика и адекватната терапия са ключови за предотвратяване на тези усложнения.

Кога да се консултирате с лекар?

Инфекциите на пикочните пътища могат да доведат до по-сериозни състояния, ако не се лекуват навреме.

В случай, че усетите един или повече от симптомите, които описахме по-горе, трябва да посетите специалист, който да предприеме нужните действия за ограничаване и излекуване на инфекцията.

Лечение

Лечението на инфекциите на пикочните пътища зависи от причинителя им.

Най-честата причина са бактериите. При наличие на бактериална инфекция - лечението се осъществява с прием на съответните антибиотици, ефективни срещу конкретната бактерия. 

При гъбичните инфекции се прилага противогъбични препарати. 

При всички случаи на инфекции от полза е да се добави допълващо лечение с билкови препарати с диуретичен или противовъзпалителен ефект

На първо място се нарежда екстрактът от червена боровинка, който съдържа вещество наречени проантоцианидини. Те блокират способността на бактерията E.coli (най-честият причинител на ИПП) да се прикрепва към стената на епитела на уретралния тракт и така въпрезпретства развитието на бактерията. 

Червената боровинка има лек диуретичен и противовъзпалителен ефект, който допълнително подобрява симптомите на възпаление.

Често задавани въпроси

често задавани въпроси

Кои са най-честите ИПП?

Безспорно най-честата ИПП е циститът - възпаление на пикочния мехур. Той се среща по-често при жените, както и останалите инфекции на пикочните пътища.

Кой е най-честият причинител на ИПП?

Бактерията Escherichia coli e най-честият причинител на ИПП.

Как се лекуват ИПП?

В зависимост от причинителя - с антибиотици при бактериални инфекции и противогъбични препарати при инфекция с Кандида. При други случаи на инфекциозно възпаление лечението зависи от преценката на специалиста след оценка на всички фактори, отговорни за него.

Източници:

 

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.