Болки в кръста: На какво се дължат и как да се справите с тях?

Болки в кръста: На какво се дължат и как да се справите с тях?

Др. Мартин Христов
Болките в кръста са нещо, което повечето хора са изпитвали поне веднъж в живота си. Те могат да засегнат лумбалната област или целия гръб и се дължат на различни причини, включително костни или мекотъканни увреждания, както и на други медицински състояния.

В тази статия ще разгледаме как се появяват болките в кръста и как да се справите с тях. Кога да потърсите лекарска помощ и какви упражнения и добавки да приемате, с цел по-добра стабилност в кръста.

Болки в кръста и техните разновидности

Болки в кръста и техните разновидности

Болката в кръста е широко разпространено състояние, засягащо хора от всички възрасти, което често води до дискомфорт и намалена подвижност. 

Може да се прояви в различни форми в зависимост от интензитет, локация, разпространение и други.

Интензитет

Въз основа на интензивността си, болките в кръста могат да бъдат тъпи или остри/пронизващи.

Тъпа болка

Причинява упорит и болезнен дискомфорт, който често е лек, но може да стане досаден и неприятен с течение на времето. Най-често засяга долните части на гърба и може да бъде породен от мускулни травми или разтежение, преразтягане на лигаменти (връзки) или дегенеративни състояния като остеоартрит.

Остра/пронизваща болка

Внезапна много силна болка, често описвана като “срязваща с нож”. Този тип болка обикновено се проявява при извършване на специфични движения, наранявания или остри състояния като хернирал диск (дискова херния) или мускулен спазъм.

Локация

Според местоположението си, болката може да бъде както ниско или високо, така и в ляво или дясно.

Болки в кръста

При болките в кръста най-често засегната област е лумбалната, поради факта, че играе основна роля в поддържането на баланса на гръбначния стълб. Причините за поява на болката могат да бъдат дискова херния, мускулно разтежение или артрозни промени в някои диск.

Болки в гърба

Болките в тази област се усещат на нивото на гръдния кош. Този тип болка е по-рядко срещана и най-често се свързва с лоша стойка, гръбначно изкривяване или остеопоротични проблеми.

Болки в лявата/дясната част

Болките от едната страна на гърба често са следствие от едностранно напрежение, мускулен дисбаланс, лоша техника при повдигане или причини, свързани със засягането на някои вътрешни органи като бъбреци, черен дроб или жлъчка. 

Едностранната болка в гърба може и да е следствие от нервна увреда (притискане на нервно коренче).

Допълнителна болка - в таза/в корема/други

Болката в кръста може да ирадиира (да се разпространява) към различни части от тялото.

Болка, разпростираща се към таза

Подобен тип болка може да бъде свързана с дисфункция на сакроилиачната става. Това се случва, когато ставите, свързващи сакрума с таза се възпаляват, причинявайки дискомфорт в долната част на гърба и тазовата област. Остеоартрит също може да бъде причина за подобен тип болка, която се влошава при движение или продължително стоене в една и съща позиция. 

Болка, разпростираща се към корема

Болката в корема може да е следствие от увреда във вътрешните органи като бъбреци, стомашно-чревен тракт или жлъчен мехур. 

Състояния като камъни в бъбреците, стомашно-чревни разстройства или панкреатит могат да предизвикат дискомфорт, който се разпространява в долната част на гърба.

Болка в ишиаса

Болките в ишиаса обикновено се разпространяват надолу по краката, поради притискане на нерв, като например от дискова херния или спинална стеноза. Болката обикновено започва в долната част на гърба и преминава надолу по единия или двата крака, често съпроводена с изтръпване, мравучкане или слабост в засегнатата област.

Други фактори допринасящи за болки в кръста

За появата на болките в областта на кръста допринасят и редица други фактори, с най-често срещаните от които ще ви запознаем по-долу.

Проблеми със стойката 

Хроничното изкривяване или лошата стойка е честа причина за болката в кръста. 

Изкривяването може да се дължи на дълги периоди на седене или стоене в неправилна позиция. С времето, неправилната позиция може да доведе до дискомфорт и болки в засегнатата област. Изкривяването може да причини мускулна слабост и дисбаланс, които да усилят симптоматиката. 

Заседнал начин на живот

Вреден навик, който е практикуван от все повече хора по света. Заседналият начин на живот отслабва основните мускули и причинява нестабилност в гръбначния стълб, водейки до по-голяма вероятност от болка и дискомфорт.

Травми в гръбначния стълб

Всяко нараняване на гръбначния стълб може да доведе до остра или хронична болка в кръста. 

Болката може да е съпроводена от вреда на мускули, връзки или кости. Дисковата херния е най-честата травма на гръбначния стълб, при която пулпозното тяло на диска излиза навън и притиска нерви, водейки до силни срязващи болки и изтръпвания по крайниците. 

Възпалителни състояния

Възпалителни състояния като остеоартрит и ревматоиден артрит могат да засегнат гръбначния стълб, причинявайки болка, скованост или възпаление. Това са състояния, които се влошават с времето, но могат да контролирани с подходяща терапия.

Към тях прибавяме и автоимунните заболявания като псориатичен артрит или анкилозиращ спондилит, които могат да причинят възпаление в гръбначния стълб, водещо до болка и намалена подвижност. Тези заболявания могат да доведат хронични увреди, ако не се предприемат навременни мерки. 

Всеки от гореизброените фактори играе ключова роля в диагностиката и лечението на болката в кръста. 

Възможни съпровождащи симптоми

Болките в кръста могат протичат с появата на различни симптоми, в зависимост от вида на засягането и типа на увреда. 

С най-често срещаните съпровождащите симптоми ви запознаваме сега.

Изтръпване/слабост

Изтръпването и слабостта са чести симптоми на нервна компресия или увреда. Получават се при засягане на ишиасния нерв или периферните нерви излизащи от гръбначния стълб. 

Болните могат да изпитат: 

  • Изтръпвания и усет за убождане с игла по долните части на крайниците.

  • Слабост в краката, водеща до нестабилност и несигурност при ходене.

  • Дискова херния, обострен ишиас или спинална стеноза. В тези случаи е нужна намесата на лекар специалист.

Тези симптоми може да са епизодични ли продължителни и често пъти да се влошават от определен тип на движение или лоша поза. 

Спазми

Спазми

Мускулните крампи в долната част на кръста са често срещан проблем и могат да бъдат резултат от различни фактори.

Ето кои са основните причини за тях:

  • Претоварване на мускулатурата: Постоянната физическа активност, особено при професии, изискващи често използване на кръста, може да доведе до прекомерно натоварване. Това претоварване води до мускулни крампи и дискомфорт.

  • Дехидратация и липса на електролити: Недостатъчният прием на течности или липсата на важни електролити като магнезий, калций и калий може да провокира спонтанни мускулни спазми. Магнезият играе ключова роля за мускулната релаксация и недостигът му често води до крампи.

  • Други медицински състояния: Проблемни състояния като синдром на миофасциалната болка могат да доведат до постоянни мускулни спазми.

Крампите се появяват внезапно, причинявайки силна болка и скованост в засегнатия мускул. След кратко време на покой, мускулният спазъм отминава и болката намалява.

Ограничена подвижност

Ограничената подвижност на гърба може да варира от лека скованост в мускулите до сериозни увреждания, които затрудняват изпълнението на ежедневните дейности. Тези ограничения могат да се дължат на напрежение в мускулите, възпалителни процеси или структурни промени в гръбначния стълб, като всяко от тях изисква различен подход за облекчаване и лечение. 

Други съпровождащи симптоми

Болките в кръста често са придружени от допълнителни симптоми, които могат да индикират за появявата на по-сериозни здравословни състояния.

 Ето най-честите сред тях:

  • Ирадиираща болка: Ирадиация на болката се получава при увреда на ишиаса. Получават се изтръпвания и мравучкания по крайниците.

  • Системни симптоми: Треска, студени тръпки или нощно изпотяване, заедно с болки в кръста могат да са признак на инфекция или септично състояния на организма. Тези състояния изискват спешна медицинска помощ.

  • Проблеми с храносмилателната и отделителната система: Може да има затруднения в изхожданията и проблеми с механичните функции на червата, които да доведат до спешни състояния. 

Разбирането на тежестта на всички гореизброени симптоми е от изключителна важност, тъй като някои от тях могат да доведат до дълготрайни усложнения, ако не бъдат лекувани. 

Възможни причини за болка в кръста

Болката в кръста често възниква без ясно установима причина, която да бъде потвърдена чрез специални тестове или образни изследвания. Все пак, съществуват няколко състояния, които обикновено се свързват с този вид болка.

Сколиоза

Сколиозата е абнормално изкривяване на гръбначния стълб, което може да доведе до болка в кръста поради неравномерно натоварване върху гръбнака, мускулите и нервите. Болката може да се прояви в различна степен, в зависимост от тежестта на изкривяването.

Преразтягане на мускули и връзки

Често се среща при хора, които правят повтарящи се движения с вдигане на тежести или внезапно неудобно движение, което може да доведе до преразтягане и увреда във връзките.

Артрит

Остеоартритът обикновено засяга долната част на гърба. В някои случай може да доведе и до стесняване на гръбначно мозъчното пространство - спинална стеноза.

Остеопороза

При остеопороза се получава остеомалация на костта и прешлените започват да се сплескват, което води до появата на силни болки в областта.

Бълджинг на диск

Дисковете са “смазочната течност” на гръбначния стълб. При дисковата херния може да се наблюдава пролабиране на тази течност от диска и да притисне някое от гръбначномозъчните коренчета, което води до силна срязваща болка в кръста.

Анкилозиращ спондилит

Наричано още аксиален спондилоартрит, това възпалително заболяване може да причини сливане на някои от прешлените и да наруши гъвкавостта на гръбначния стълб. 

Болката в кръста може да бъде разпозната и по комбинация от симптоми. Например, остра ирадиираща болка с изтръпване може да показва увреда на ишиаса. Ако болката е съчетана със системни симптоми като треска, това може да е знак за инфекция като вертебрален остеомиелит.

Тъпа и постоянна болка, придружена с ограничения в движенията е характерна за дегенеративно дисково заболяване или остеоартрит. Ирадииращата болка, съчетана с проблеми в отделителната система, може да сочи към синдром на кауда еквина (cauda equina syndrome), който изисква незабавна хирургична намеса.

Кога да посетите лекар?

Ако болките в гърба продължават повече от две седмици и започнат да пречат на извършването на ежедневни дейности, е важно да се консултирате с лекар. 

Медицинска помощ е необходима и при наличие на допълнителни симптоми като:

  • Висока температура, съпътстваща болките в кръста и гърба

  • Болка в гръбначния стълб след травма или дисфункция на тазовите резервоари

  • Загуба на сила в ръцете и краката

  • Необяснима загуба на тегло, свързана с болките в гърба и кръста

Диагностика и потенциални тестове

При диагностицирането на причината за болките в гърба лекарите прилагат различни методи, които помагат да се определи най-подходящият план за лечение. 

Първата стъпка е събиране на фамилна анамнеза и информация за медицинската история на пациента, включително предишни или съпътстващи заболявания. След това се извършват физически прегледи за оценка на мобилността на гръбначния стълб и за идентифициране на евентуално засегнати зони. 

Допълнителните изследвания включват образни тестове като рентгенография, ЯМР или КТ, както и лабораторни анализи, ако е необходимо.

Лечение и облекчаване на болка в кръста

Специалистите имат различни подходи в лечението на болките в кръста. В зависимост от типа на болката и състоянието на пациента може да се изпробват няколко вида терапии. 

Домашно лечение

Домашното лечение на болка в кръста включва прилагане на топли или студени компреси за облекчаване на възпалителните процеси и отпускане на мускулатурата, избягване на резки движения, поддържане на добра стойка.

Препоръчителни са и леките упражнения за разтягане на гръбначната мускулатура, които да подобрят подвижността и намялят напрежението.

Рехабилитация и упражнения

Лечение и облекчаване на болка в кръста

Рехабилитацията при болка в кръста включва упражнения за разтягане и укрепване на мускулите на гръбначния стълб и корема. Физиотерапията може да добави и допълнителни упражнения за подобряване на стойката и мобилността.

Начин на живот и диета

Активният начин на живот и добрата физическа активност подобряват дискомфорта в кръста. Храненето е от изключителна важност, като трябва да се приемат храни богати на калций, мазнини, омега-3 мастни киселини, витамин Д и други, които подпомагат здравето на костите и намаляват възпалението. 

Медикаменти и оперативни намеси

Най-честите медикаменти за лечение на болки в кръста са нестероидните противовъзпалителни средства, а в по-тежките случаи кортикостероиди. 

Оперативните намеси включват:

  • Ламинектомия - операция за облекчаване на болката и натиска върху нервите

  • Дискектомия - отстраняване на част от междупрешленните дискове

  • Спинална фузия - стабилизиране на гръбначния стълб. 

Хранителни добавки и билки

Добавки за мозъчна дейност.

Натуралните продукти под формата на билки и добавки могат да бъдат полезни при облекчаване на болките в кръста. 

Куркумата, благодарение на активната си съставка куркумин, притежава противовъзпалителни свойства и може да намали болката и възпалението. 

Колагенът играе важна роля в поддържането на здравето на ставите и хрущялите и може да облекчи болките в кръста, особено при дегенеративните състояния като остеоартрит или акилозиращ спондилит. 

Омега-3 мастните киселини също имат силни противовъзпалителни свойства и могат да намалят болката, както и да намалят нивата на свободните радикали в организма. 

Заключение 

Болките в кръста са често срещано и често инвалидизиращо състояние, което може да възникне по различни причини, включително мускулно напрежение, травми, заболявания на гръбначния стълб и лоша стойка. 

Възможностите за лечение варират според типа на болката и локализацията ѝ. Ранната намеса и правилната грижа са от решаващо значение за предотвратяване на хроничната болка и качеството на живот. 

Редовните упражнения и поддържането на здравословното тегло също могат да помогнат за намаляване на риска за появата на болки.

Често задавани въпроси

често задавани въпроси

Какво да направя, ако имам силни болки в кръста и таза? 

Ако имате болки ниско в кръста и таза се, препоръчва да се консултирате с лекар за точна диагностика и лечение. Болката може да е следствие от мускулни напрежения, дегенеративни заболявания, дискова херния, плексит или други.

Какво значи, ако имам болки в горната част на гърба? 

Болката в горната част на гърба може да се дължи на лоша стойка, дискова дегенерация, наранявания, мускулни напрежения и дори проблеми с вътрешните органи. 

Кой е най-честият проблем за появата на болка в кръста? 

Най-честият проблем за болка в кръста е мускулно напрежение, причинени от лоша стойка, неправилно вдигане на тежести или продължително седене в неудобна позиция. 

Източници:

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.