Всичко за венерическите болести: Видове и разпространение
Венерическите болести, наричани още сексуално или полово предавани болести, са група от инфекциозни заболявания, които се предават предимно (но не единствено) по полов път по време на сексуален контакт.
Въпреки тяхната висока честота, стигмата и погрешната информация, която ги заобикаля, често може да доведе до забавяне в диагнозата и лечението.
Тази статия има за цел да поясни естеството на сексуално предаваните венерически инфекции, начините на заразяване, рисковите фактори и лечението им.
Какво представляват венерическите болести?
Сексуално предаваните инфекции са болести, които се предават чрез сексуална активност - по вагинален, орален или анален път.
Те могат да бъдат причинени от бактерии, вируси, гъбички и паразити.
Някои от тях са лечими с помощта на медикаменти, докато други са хронични и налагат доживотен прием на лекарства, за да може да не се задълбочат и да развият усложнения.
Симптомите и тежестта им може да варират. В някои случаи хората са безсимптомни заразоносители и за съжаление може да инфектират хора, без изобщо да подозират затова.
Начини на разпространение и рискови фактори
Венерическите болести се разпространяват предимно посредством секс без предпазни средства. Разбира се, за повечето от тях това не е единственият начин за заразяване.
Други пътища на разпространение са употребата на едни и същи игли (при венозните наркомани), от майка на дете по време на раждане или с кърмата, или чрез трансфузия на кръв и кръвни продукти, както и при други медицински манипулации.
Рискови фактори за заразяване с полово-предавани болести са:
- Секс без предпазни средства (презервативи)
- Множество сексуални партньори или безразборен секс
- Предишни или придружаващи други венерически заболявания
- Употреба на наркотици
- Ранна възраст - биологичните фактори, както и поведенческите такива, поставят юношите и тийнейджърите в рисковите групи, които по-често страдат от такива заболявания.
Видове полово-предавани болести
Полово предаваните болести са инфекциозни заболявания, т.е. винаги за развитието им има биологичен виновник.
Венерическите болести, според вида на причинителя, се разделят на бактериални, вирусни, гъбични и паразитни.
Бактериални венерически болести
Бактериалните венерически болести могат да бъдат хламидия, гонорея и сифилис.
Хламидията е една от най-често срещаните болести, предавани по полов път. Тя често протича безсимптомно като води до безплодие, ако не се лекува.
Гонорея е друга инфекция, за която повечето хора са чували. Тя причинява болезнено уриниране и абнормално течение от влагалището при жените или от уретрата на мъжете. Може да доведе до малко-тазова възпалителна болест и безплодие, особено при жените.
Сифилисът е тежко системно заболяване, което започва с язвички по половите органи. При ненавременно лечение, заболяването има летален изход.
Вирусни венерически болести
Съществуват различни видове вирусни венерически болести.
Най-разпространени са:
- HIV - Човешкият имунодефицитен вирус е системно заболяване, предавано по полов път, което ако не се лекува със специални антивирусни препарати, води до развитието на Синдром на придобитата имунна недостатъчност (СПИН). Крайният изход е смърт поради развитието на множество усложнения и опортюнистични инфекции.
- Herpes simplex virus - причинява болезнени язви по гениталиите и устата. Като серотип 2 е по-честият причинител на генитални инфекции.
- Човешки папиломавирус (HPV) - Това е най-често срещаната вирусна полово-предавана болест, която причинява веруки и папиломи по гениталиите. Някои от многобройните щамове могат да доведат до рак на маточната шийка при жените или карцином на пениса при мъжа.
- Хепатит Б - вирусна инфекция, която засяга черния дроб и може да бъде предадена по полов път.
Гъбички
Обикновена гъбична инфекция или кандидоза се свързва със сексуалната активност. Честата ѝ поява може да бъде считана за полово-предавана болест.
Среща се особено често при жените.
Паразитози
Паразитозите са полово-предавани инфекции, причинени от паразити.
Най-известният паразит е Thrichomonas vaginalis. Той причинява трихомониаза - инфекция, която се характеризира с неприятни течения от влагалището или уретрата при мъжете.
Често срещани болести при жените
Някои полово-предавани болести са по-често срещани при жените. Причината за това се крие в анатомичните различия между половете.
При нежния пол по-често срещани са:
- HPV, човешки папилома вирус - той е еднакво контагиозен и за двата пола, но при мъжете доста по-рядко причинява клинични симптоми и изяви, докато при жените някои щамове могат да доведат до рак на маточната шийка.
- Хламидия - еднакво заразна и за двата пола, като често протича безсимптомно. При жените може да доведе до малкотазова възпалителна болест и до промени, следствие на които да се стигне до безплодие.
- Гонорея - също като при хламидията, заболяването е с по-тежки последствия за жените, отколкото за мъжете.
- Херпес - жените по-често развиват клинични симптоми на херпес, а именно болезнени язви по срамните устни и входа на влагалището.
Често срещани болести при мъжете
Мъжете в общи линии страдат с еднаква честота от горепосочените заболявания, като по-рядко те са клинично изявени.
Едно венерическо заболяване, обаче, което като цяло се диагностицира по-често при мъжкия пол е сифилисът. Това е тежко системно заболяване, което може да доведе до смърт.
Генерализирани симптоми
Всяко венерическо заболяване протича по специфичен начин и се манифестира с различни симптоми.
Между всички тях има доста сходни признаци и оплаквания, които могат да бъдат:
- Изтичане на необичаен секрет от влагалището или уретрата - може да е бистър, белезникав, жълтеникав или зелен, като може съответно да има или няма остра неприятна миризма.
- Дизурия - болка или парене по време на уриниране
- Генитални язви, брадавици, веруки - причиняват се от херпесния вирус, сифилис и папилома вирусите.
- Сърбеж или дразнене в гениталната област
- Ненормално влагалищно кървене (при жените).
- Болка по време на полов акт.
Възможни усложнения
Усложненията от венерическите заболявания обикновено настъпват при ненавременно диагностициране и липсата на адекватно или твърде забавено лечение. В зависимост от заболяването, те могат да бъдат много различни.
Безплодието е едно от най-съкрушителните усложнения за пациента, което трайно влошава качеството на живота и води до тежки психически нарушения при по-лабилни хора.
Малкотазовата възпалителна болест, характерна за жени, заразени с хламидии или гонорея, води до хронична болка в пубисната област, както и до безплодие.
Различните щамове на човешки папилома вирус могат да се усложнят и да доведат до развитие на рак на маточната шийка, на пениса и на гърлото при хора с по-слаб имунитет и предразположеност.
Бременни жени с полово-предавано заболяване, което е останало недиагностицирано и нелекувано по време на бременността, могат да я предадат на новороденото по време на раждане. Последствията за детето може да са много тежки и инвалидизиращи като слепота, неврологични проблеми, а дори и смърт.
Хора, страдащи от полово-предавано заболяване, имат по-висок риск от заразяване с ХИВ. Той от своя страна, ако не бъде лекуван, води до силно отслабване на имунитета и смърт от банални инфекции, причинени от микроби, които при здрав човек не могат да проявят патологична активност.
Диагностика и тестове
Диагностицирането на полово-предаваните заболяване изисква щателна анамнеза от пациента и физикален преглед.
Те могат да доведат лекаря до заключението, че действително се касае за венерическо заболяване и да му подскажат в коя посока да търси. По-специфични изследвания и тестове биват извършвани с цел установяване на конкретния причинител.
Изследванията могат да бъдат:
- Изследване на урина - това е лесен начин за установяване на бактериални инфекции като гонорея или хламидия. Могат да бъдат засечени и други атипични бактерии, причиняващи възпаление на половата система, които не се считат за полово-предавани заболявания.
- Натривки и цитонамазки - тези изследвания се провеждат за установяване на абнормална клетъчна активност, която се получава при заразяване с човешки папилома вирус, например. След посявка на биологичния материал могат да се установят бактерии като гонорея, хламидия и паразити.
- Кръвни вирусологични изследвания - те имат за цел да установят характерни антитела или вирусни антигени, с което се доказва ХИВ, хепатит, сифилис.
На базата на проведените изследвания и резултатите от тях, медицинският специалист може да пристъпи към определяне на подходящо лечение.
Възможности за лечение
За щастие, по-голямата част от навреме установените венерически болести могат да бъдат дефинитивно излекувани. Лечението зависи изцяло от причинителя.
Бактериалните инфекции са лесно лечими с антибиотици, а паразитните и гъбичковите съответно с антипаразитни медикаменти (най-често метронидазол) и фунгициди.
Вирусните полово-предавани заболявания са по-специфични. ХИВ, херпес и HPV не могат да бъдат елиминирани от организма, но с подходяща терапия хората, заразени с ХИВ, например, могат да живеят нормален живот, без да пренасят болестта. Могат да имат и поколение.
Хепатит Б е по-особен в това отношение - за него има изработена ефективна ваксина, но при заразяване на човек без изграден имунитет срещу него, лечението е само имуностимулиращо.
Кога да се консултирате с лекар?
Консултацията с лекар е задължителна при всяко нетипично изтичане на секрети, поява на мехури, язви и веруки.
Планиране на бременност и диагностициране на такава винаги налага консултиране и елиминиране на възможни венерически заболявания.
Хора, които практикуват полигамни сексуални отношения трябва по-често да пускат пълна гама от изследвания за полово-предавани болести, както и такива, които подозират, че може да са имали контакт с болен човек.
Често задавани въпроси
Може ли да страдам от венерическа болест без да имам симптоми?
Да, много от полово-предаваните заболявания протичат латентно или безсимптомно.
Могат ли да се лекуват полово-предаваните болести?
Да, бактериалните, паразитните и гъбичковите инфекции, могат да бъдат трайно излекувани. Вирусните налагат поддържащо лечение, често пъти до края на живота.
Как може да се предпазим от полово-предавани болести?
Употреба на презервативи, особено когато имаме нов партньор, избягване на полигамните отношения и безразборните сексуални контакти, както и редовното тестване може значително да намали риска от заразяване.
Източници:
Др. Мартин Христов
Виж повече за автора- При задаване на избор се опреснява цялата страница.
- Отваря се в нов прозорец.