Папиломавирус (HPV): Симптоми, диагностика и лечение

Папиломавирус (HPV): Симптоми, диагностика и лечение

Martin Hristov

Човешкият папилома вирус (HPV) е една от най-разпространените инфекции, предавани по полов път в световен мащаб и засяга милиони хора всяка година. 

Различават се над 100 щама от вируса, като някои от тях биха могли да причинят разнообразни здравни проблеми, като започнем от появата на доброкачествени образувания, веруки и папиломи, до доста по-сериозни състояния като рак.

В тази статия ще се запознаете по-подробно с този вирус и ще научите всичко, което ви трябва да знаете за неговото разпространение, симптоми и превенция.

Какво е Папиломавирусът?

Терминът човешки папилома вирус (ЧПВ) е обобщаващ за над 100 вида генетично сходни вируса, като всеки от тях се идентифицира със съответен номер. 

Много от тях са на практика безобидни, но други могат да причинят неприятни образувания от доброкачествен или злокачествен характер в различни части от тялото като шийката на матката, ануса, гърлото, пениса и други.

Най-честият начин на разпространение на вирусната инфекция е посредством интимните контакти по време на различните видове сексуални активности.

Много хора, инфектирани с папиломен вирус HPV изобщо не предполагат, че са носители, тъй като нямат никакви оплаквания или видими симптоми. 

Въпреки липсата на клинична изява обаче, вирусните частици могат да обитават организма ни за дълъг период от време и в крайна сметка да доведат до здравни тревоги.

Рискови фактори за заболяването

Рискови фактори за заболяването

Бивайки полово-предавана инфекция, HPV се разпространява чрез съвкуплението и различните видове секс. Всеки, който води полов живот носи риск от инфектиране с някои от 100-те щама на вируса, дори ако има само един сексуален партньор.

Причината затова е, че вирусът може да бъде пренасян, без самият носител да проявява клинични симптоми.

Въпреки това, някои рискови фактори увеличават шанса от инфектиране с този високо контагиозен вирус.

Ето кои са те:

  • Множество сексуални партньори: Този фактор няма нужда от обяснение. Колкото повече партньори толкова повече увеличаване риска някои от тях да е носител/преносител на поне един щам от вируса.
  • Секс без предпазни мерки: В число влизат кондоми или латексови зъбни платна.
  • Компрометирана или слаба имунна система: Дали поради хронично заболяване или прием на медикаменти, по-слабата имунна система може да срещне проблем с отблъскването на вируса и контрола на неговата репликация (размножаване).
  • Ранна сексуална активност: Юношите и тийнейджърите, които започват половия си живот по-рано имат по-висок шанс за сблъсък и инфектиране с HPV.
  • Тютюнопушене: Поради ефекта си върху цялото тяло и бивайки локален канцероген, тютюнопушенето се свързва с по-висок риск от развитие на рак на гърлото с ЧПВ произход.

Гаранция срещу срещата ни с този вирус и инфектирането с него няма. Все пак, избягването на по-горните рискови фактори и поведение, може да го намали.

Разпространение на HPV

Човешкият папиломен вирус е високо контагиозен (силно заразен) и може да се разпространява чрез директен контакт с кожата или лигавиците по време на сексуален контакт.

Въпреки че повечето щамове се разпространяват посредством вагинален или анален секс, вирусът може да се пренася чрез орален секс или други форми на кожен контакт, който да няма сексуално естество, както и при ползване на общо бельо или хавлии.

Важно е да подчертаем отново, че няма как да предотвратим заразяването съзнателно, тъй като в по-голямата част от случаите вирусоносителят няма никакви симптоми и клинична изява. 

Предпазните средства могат да намалят риска от разпространение на човешки папиломен вирус, но не напълно да го отстранят, тъй като вирусът може да инфектира области, които не са покрити от тези бариери.

Симптоми и как да ги разпознаете

Симптоми и как да ги разпознаете

Именно това е един от най-трудните и характерни аспекти на този вирус. Голяма част от хората не знаят, че са заразени и нямат каквито и да е оплаквания, което позволява лесното му пренасяне. 

Въпреки това, вирусът има своите изяви, като симптоматиката може да варира: 

  • Генитални брадавици: Представляват малки, сивкави или с кожен цвят доброкачествени туморчета (папиломи) най-често в гениталната област, които могат да формират групички.
  • Папиломи в други части: Същите могат да се появят и в други, неинтимни зони.
  • Абнормни промени по маточната шийка: При жените вирусът може да причини дисплазия и метаплазия на клетките на маточната шийка (изродяване), което може да се установи с цитонамазка и представлява потенциална преканцероза.

При появата на някой от гореизброените симптоми е добре да се консултирате с лекар, с цел установяване на конкретния щам и преценка на рисковете, свързани с него.

Възможни усложнения

Повечето инфекции с разнообразните пиполомавирусни щамове се саморазрешават и ограничават от организма, без да предизвикват сериозна вреда. 

Някои обаче се асоциират с развитието на рак. Високо-рисковите щамове, доказано причиняващи рак са HPV-16 и HPV-18. Те могат да доведат до развитието на рак на маточната шийка, рак на ануса, рак на пениса и рак на гърлото. 

Ракът на шийката на матката е с най-голям процент от тези злокачествени заболявания, като останалите видове могат да засягат с еднаква честота мъже и жени.

Доста по-малко тревожен, но все пак притеснителен факт е, че веруките и папиломите водят до дискомфорт и причиняват психически и емоционален стрес на засегнатия индивид, както и потенциални нарушения в половия живот.

Има ли ваксина?

За разлика от много други вируси, при ЧПВ отговорът на този въпрос е “Да”. Разработени са ваксини срещу най-зловредните и опасни щамове на вируса.

Най-известната ваксина е Gardasil, която предпазва от щамове 6, 11, 16 и 18. Първите два са свързани с поява и растеж на доброкачествени брадавици, а другите два се свързват с развитието на различни видове рак, за които говорихме в по-горните абзаци.

Друга често използвана ваксина е Cervarix, която е разработена срещу канцерогенните щамове 16 и 18.

Важно е да се отбележи, че ефективността от ваксинацията е най-висока, когато тя е направена преди индивидът да достигне полова зрялост, още на 12-годишна възраст. 

Въпреки това тя може да се прилага до 26-годишнина възраст, а в някои случаи, по преценка на лекар и по-късно.

Превантивни мерки

Освен ваксинацията, останалите мерки за превенция са повече от ясни. След като сте запознати с рисковите фактори за разпространение е добре да се стремите се да имате по-малко и постоянни полови партньори, да използвате предпазни средства, да поддържате добър имунитет и да избягвате тютюнопушенето.

Редовните скринингови изследвания може да ви предпазят от развитието на вируса.

Диагноза и тестове

Диагноза и тестове

Папиломавирусът обикновено бива диагностициран посредством скринингови тестове. За жените най-честите методи и диагностични инструменти са цитонамазката или тест за ЧПВ. Обикновено тези тестове се извършват при рутинни гинекологични прегледи.

При мъжете диагнозата става по-скоро клинично, тъй като до този момент няма одобрени тестове за откриване на вируса при мъжкия пол. 

И при двата пола понякога се налага взема на биопсия за поставяне на крайна диагноза и доказване на вирусен причинител.

Лечение на Папилома вирус

До този момент няма разработено лечение за този вирус, но все пак симптомите и усложненията могат до голяма степен да бъдат потиснати и ограничени. 

Гениталните брадавици, причинени от ниско-рисковите щамове на папиломавируса могат да се третират с локални медикаменти (чрез директно нанасяне), криотерапия (замразяване) или лазерно отстраняване. 

Освен това при наличие на инфекция с ЧПВ имунотерапията има добър ефект и често след един курс на прием на изопринозин, например, брадавиците претърпяват обратно развитие. То може да е постоянно или да се възвърнат при следващ спад в имунитета.

При жени с видими промени по шийката на матката, освен имунотерапия може да се извърши хирургично отстраняване на засегнатия регион с цел превенция развитието на рак. 

При вече установен и доказан рак се налага химио- и лъчетерапия, а понякога и хирургично отстраняване на органа (хистеректомия) или комбинация от всички.

Други съвети от медицински експерти

Медицинските специалисти съветват да следим за наличие на инфекция с този вирус чрез извършване на редовни скринингови тестове и да се ваксинираме срещу вируса, особено ако сме в някоя от по-високо рисковите групи.

Освен това е важно да поддържаме имунната си система във форма като се стараем да водим природосъобразен и здравословен начин на живот.

Кога да се консултирате с лекар?

Кога да се консултирате с лекар?

При поява на генитални веруки е добре да се консултираме с лекар с цел установяване наличие и на други, по-опасни щамове.

Появата на симптоми на рак в различните области, които за засегнати от вируса също за сериозен повод за притеснение, като за жалост при доказването му акцента и фокусът се прехвърлят от папиломавируса и се насочват към лечение на онкологичното заболяване.

Ето кои са симптомите, при които се изисква спешна консултация със специалист:

  • Симптоми на рак на ануса: Поява на полипоидно образувание/образувания, произхождащо от ануса или аналния канал, което може да кърви или да отделя слуз. Това е силно притеснителен симптом, изискващ спешна лекарска намеса.
  • Симптоми на рак на гърлото: Трудно преглъщане, промяна на гласа, появата на буци (увеличени лимфни възли) в шийната област са симптоми на рак на гърлото.
  • Симптоми на рак на пениса: Промяна на кожата по тялото или главата на пениса, деформация и растеж на образувание, наподобяващо карфиол, са почти сигурен белег за неоплазма и изисква незабавен консулт със специалист.

Жените често биват диагностицирани по време на редовните гинекологични прегледи и затова консулта с лекар в повечето случаи става незабавно.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Може ли да се заразим с ЧПВ от човек, който няма симптоми?

Да, най-често хората не проявяват симптоми, но могат да пренасят болестта.

Кои са най-опасните щамове на вируса?

Щамовете HPV 16 и HPV 18 са доказано отговорни за развитието на различни видове рак.

Безопасни ли са ваксините срещу ЧПВ и до каква степен са ефективни?

Ваксините срещу човешки папилома вирус са напълно безопасни като тяхната ефективност зависи главно от това дали са направени преди срещата с вирусните щамове.

Назад към блога

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.