
Всичко за Хепатит Б: Същност, симптоми и лечение
Др. Мартин ХристовВирусните хепатити са инфекциозни заболявания, причинени от различни вируси, които водят до възпаление и увреждане на черния дроб. Основната проява на инфекцията е остър хепатит – състояние, което може да варира от леко до тежко протичане, в зависимост от вида на вируса и състоянието на пациента.
Съвременната медицина разпознава шест основни типа остър вирусен хепатит (включително хепатит А и хепатит С), всеки от които има свои характеристики и начин на предаване.
В тази статия ще обърнем по-подробно внимание на хепатит Б. Ще научите какви са неговите начини на разпространение, как да се предпазите от заразата и как да го лекувате.
# Какво е хепатит Б
Вирусът на хепатит B (HBV) принадлежи към семейство Hepadnaviridae и е известен със своята сложна структура и висока устойчивост на външни условия.
Той е ДНК вирус, който се отличава с наличието на специфична вирусна частица, наречена частица на Dane – инфекциозната форма на вируса.
Таблица на заболелите от хепатит Б (2018 - 2023)
Регион |
2018 - 2019 година |
2020 - 2021 година |
2022 - 2023 година |
Европа |
Ниска заболяемост, 1-2 на 100 000 |
Намаление поради COVID - 19 |
Леко увеличение след пандемията |
Африка |
Висока, до 100 на 100 000 |
Продължава високата заболяемост |
Възстановяване на ваксинациите |
Азия |
Висока, 5 - 10% хронични инфекции |
Стабилно с лек спад |
Леко увеличение в селските райони |
Северна Америка |
Ниска, 3 на 100 000 |
Стабилни нива |
Леко увеличение на хроничните случаи |
Латинска Америка |
Спорадични огнища |
Леко намаление заради пандемията |
Увеличение на новите случаи |
Среден Изток |
Висока сред бежанци |
Остава ендемична |
Постоянно висока заболяемост |
Тази таблица предоставя кратък преглед на заболяемостта на населението от хепатит Б по региони през изминалите 5 години.
# Начини на разпространение и рискови фактори
Механизмите на пренасяне на инфекцията са няколко на брой.
Ще ги разгледаме и ще посочим рисковите фактори за появата на хепатита:
- Предаване по полов път: От 1990 година хепатит Б влиза в списъка с полово предавани заболявания. Рисковите групи са хомосексуалисти, промискуитиращи (хора с много полови партньори) и сексуалните партньори на носителите на вируса.
- По кръвен (трансмисивен) път: Чрез трансфузия на кръв, кръвни продукти, при инжекции със заразени игли или спринцовки, при различни видове хирургични манипулации и други. В днешно време около 7-8% от хепатитите, причинени от HBV, са придобити по трансфузионен път.
- По вертикален начин: Заразяване на новороденото от майката, която може да е болна или носителка на вируса. Научно е доказано преминаването на вируса през плацентата и увреждането на плода с появата на аборти, преждевременно раждане и други проблеми на бременността. Вертикалният механизъм може да се осъществи както докато плодът е вътре в майката, така и след раждането чрез кърменето.
Освен трите основни механизма, изброени по-горе се приема и този на прекия контакт. При прекия контакт се заразяват главно деца, които са имали контакт със заразени предмети.
Хепатит Б може да засегне всеки, но има определени рискови групи от хора, при които рискът от инфекция е по-висок.
Това са следните групи хора:
- Хора, водещи полов живот без предпазни средства
- Здравни работници и служители
- Лица, употребяващи инжекционни наркотици
- Хомосексуални лица
- Лица с хронични чернодробни заболявания
- Членове на семейства на заразените
- Бременни жени
- Деца, родени от заразена майка
- Хора, пътуващи в така наречените ендемични райони.
Превенцията, за която ще стане ясно малко по-надолу в статията, е ключова за защитата на рисковите групи. Освен това ваксинацията срещу вирусен хепатит Б е ефективен начин за намаляване на риска от инфекцията.
# Симптоми на хепатит Б

Симптоматиката при хепатит Б може да варира от лека до много тежка. Първите симптоми обикновено възникват след 1-4 месеца от попадането на вируса в организма. Има и случаи, в които симптоматиката възниква в много ранен период - до 2 седмици след заразяване. При повечето хора, обикновено децата, симптоматиката е много бегла и почти недоловима.
Все пак основните симптоми, които се наблюдават при вирозата от хепатитен вирус са:
Коремни болки- Температура
- Болки в мускулите и ставите
- Гадене и повръщане
- Слабост и отпадналост
- Тъмен цвят на урината
- Поява на иктерични промени (пожълтяване на кожата и склерата на очите вследствие високите нива на билирубин в организма)
- Загуба на апетит.
# Възможни усложнения

Хепатит Б може да доведе до сериозни усложнения, особено ако инфекцията стане хронична (продължаваща повече от 6 месеца).
Ето ги и най-честите усложнения от хепатитната инфекция:
- Хроничен хепатит Б: Когато имунните сили на организма не могат да се преборят с инфекцията, тя хронифицира и довежда до хронично засягане на чернодробните функции.
- Цироза: Цирозата е тежко чернодробно заболяване вследствие от години възпалителни процеси, причинени от хепатит Б. Цирозата нарушава чернодробната функция и може да доведе до чернодробна недостатъчност.
- Чернодробна недостатъчност: Това е увреждане на черния дроб в краен стадий. Появява се, когато черният дроб е твърде увреден, за да функционира. В тези случаи се обмисля и чернодробна трансплантация.
- Чернодробен рак: Хроничният хепатит се свързва с многократно увеличен риск от развитие на неопластично (раково) заболяване. Развива се хепатоцелуларен карцином, който е водещ сред карциномите на черния дроб. HBV инфекцията е най-големият рисков фактор за заболяемост от рак на черния дроб.
- Бъбречни увреди: Хроничният хепатит Б предизвиква гломерулонефрити (възпаление на бъбреците), които водят до дисфункция в отделителната способност на бъбреците.
- Пренатално засягане: Бременните жени, болни от хепатит Б, могат да заразят вътреутробно плода. Вирусът преминава през плацентата и води до множество усложнения както за плода, така и за родилката.
- Васкулити: Васкулитите са възпаления на кръвоносните съдове, които водят до увреди във вътрешните тъкани и органи. Характерно за хепатит Б е честата поява на васкулитни състояния.
Боледуващите от хроничен хепатит Б могат да се заразят и с хепатит Д. По този начин допълнителното присъствие на хепатит Д довежда до по-бърза прогресия на цирозата и респективно до чернодробна недостатъчност.
# Има ли ваксина
Ваксината срещу хепатит Б се нарича ENGERIX B и се прилага за пръв път до 24-тия час след раждането на новороденото. Имунизацията за хепатит Б е приложена в имунизационния календар на Република България и е напълно безплатна.
Тя е част от шесткомпонентната ваксина, която се прилага 3 пъти - на втори, трети и четвърти месец след раждането. Имунизацията с три дози от ваксината създава защитен имунитет при над 95% от ваксинираните деца.
# Превантивни мерки при контакт с болен от хепатит Б
Превантивните мерки са от изключителна важност, когато сте имали контакт с болен от хепатит Б. Тъй като вирусът може да се разпространи чрез кръвта и телесните течности, има няколко начина, които може да използвате, за да предотвратите риска от заразяване.
# Ваксинация
Ваксината срещу хепатит Б е ефективна и е най-добрият вариант за превенция от инфекцията. Препоръчва се при близък контакт с човек, носител на заболяването.
# Практикувайте безопасен полов контакт

Използването на предпазни средства по време на полов контакт намалява риска от сексуална трансмисия на вируса. Хепатит Б може да се разпространява чрез семенната течност, вагинални секрети и кръв.
# Използвайте защитни средства ако имате рани
Както заразения, така и контактните лица трябва да предпазват раните си, ако имат такива. Никога не използвайте чужди четки за зъби и ножчета за бръснене. По този начин се предпазвате от предаване на заразата по кръвен път.
# Провеждайте редовна дезинфекция
Почиствайте всяка повърхност или обект, върху които е имало петна от заразена кръв с ръкавици и дезинфектант.
# Използвайте предпазно облекло ако сте здравен работник
Използвайте предназначеното предпазно облекло като ръкавици и маска, за да избегнете изцапвания с кръв и телесни течности, които могат до доведат до заразяване с хепатит Б.
Спазвайки гореизброените предпазни мерки, ще намалите риска от заразяване с хепатит Б до минимум. Също така редовните профилактични медицински прегледи трябва да се провеждат задължително.
# Диагностика и тестове

За да бъде поставена диагноза хепатит Б е нужно провеждането на редица медицински прегледи, физически изследвания и лабораторни тестове. Ще разгледаме някои от основните тестове, които се провеждат.
# Анамнеза и физически преглед на пациента
Специалистът ще проведе подробен разпит на пациента относно заболяването и придружаващите го симптоми. Освен това ще направи и първичен физикален преглед, за да установи големината на черния дроб, подути лимфни възли и проверка на общото състояние на пациента.
# Кръвни тестове
Кръвните тестове са основният метод за диагностициране на хепатит Б инфекция.
Основните кръвни тестове включват:
- Тест за HBsAg: Този тест отчита присъствието на хепатит Б инфекция. Позитивирането му е знак за действаща в момента инфекция.
- Тест за anti-HBs: Изследва антитела срещу вируса. Позитивирането му е индикация за минала инфекция в организма или предишна ваксинация.
- Тест за anti-Hbc: Тестът показва за наличие на сегашна или преминала инфекция. Използва се за отдиференцирането на остра от хронична инфекция. Ако имаме IgM anti-HBc, това е признак за настояща инфекция (остър вирусен хепатит). Ако имаме IgG anti-HBc, това е признак за прекарана инфекция или хроничен хепатит.
- Тест за HBеAg: Показва активността на инфекцията. Позитивен резултат е сигнал за силна вироза.
- Тест за anti-HBe: Този тест показва ниско ниво на активност на репликация на вируса. Това подсказва, че изследваният е бил болен, но е в процес на оздравяване.
# Изследване на чернодробните показатели
Изследват се чернодробните ензими АСАТ и АЛАТ, които показват функционалността на черния дроб. Високите стойности на АСАТ и АЛАТ показват, че има силно възпаление на черния дроб.
# Чернодробна биопсия
Биопсията се прави с цел изследване на степента на цироза или фиброза на черния дроб, ако е потвърдена диагнозата хепатит Б.
# Тест за вирусен товар
Тестът показва количеството на хепатитния вирус в кръвта. Използва се за оценка на тежестта на инфекцията и за проследяване на отговора на лечението.
# Лекува ли се хепатит Б
В наши дни все още не е намерено лечение за хепатит Б. От друга страна той може да бъде ефективно контролиран и управляван с подходящите медикаменти и природни добавки, особено в хроничен стадий.
Ще разгледаме най-важните подходи за справяне с вирусната инфекция.
# При остър хепатит Б
Острият хепатит Б обикновено не изисква специфично антивирусно лечение. В 90-95% от болните имунната система успява сама да елиминира вируса.
Лечението е предимно поддържащо, стремящо се да облекчи симптоматиката. От съществено значение са и осигуряването на хидратация на организма, избягването на алкохол, добрата почивка и избягването на лекарства, натоварващи черния дроб и неговите функции.
# При хроничен хепатит Б

Хроничният хепатит Б (дългосрочна инфекция, която продължава повече от 6 месеца) изисква дългосрочно лечение и наблюдение на пациентите. Лечението на хроничния хепатит не води до пълно излекуване на инфекцията, но може да го поддържа под контрол и да предотврати появата на по-сериозни усложнения като чернодробна недостатъчност, цироза или хепатоцелуларен карцином.
Антивирусната терапия е най-често използваното лечение за хроничния хепатит. Тя включва лекарства като “Тенофовир” и “Ентекавир”, които потискат репликацията на вируса и предотвратяват увреждането на черния дроб. Лекарствата се предписват за дългосрочен прием, докато в кръвта не остане и следа от вируса на хепатит Б.
Пациентите с хроничен хепатит Б трябва постоянно да се наблюдават чрез кръвни тестове и образни изследвания, за да се следи тяхното състояние и функцията на черния дроб.
# Прием на хранителни добавки и билки
Ако страдате от хепатит Б, приемът на хранителни добавки и билки може да допълни борбата със заразата, но трябва да бъде внимателно изготвен. Повечето хранителни добавки и билки могат да подобрят функциите на черния дроб, но има и такива, които могат да го натоварят допълнително.
Ето няколко полезни природни продукта, които може да използвате:
- Витамин Д: Освен че подсилва имунната система, витаминът има противовъзпалителни свойства, които действат върху увредения черен дроб. Ниските нива на витамин Д могат да влошат състоянието и функциите на черния дроб, затова е важно да поддържате неговите стойности в норма. Може да добавите витамин Д към вашия дневен прием под формата на хранителна добавка. Тя ще обогати имунните свойства на организма и ще допринесе за справяне със симптомите при хепатит Б.
- Омега 3 мастни киселини: Омега 3 мастни киселини има мощно противовъзпалително действие, укрепваща здравето на черния дроб. Добавката намалява възпалението и подобрява имунната защита. При хепатит Б спомага за намаляване на чернодробното увреждане и подобряване на общото благосъстояние. Поддържайте здравето си, като изберете омега 3 като хранителна добавка под формата на капсули.

- Куркума: Активната съставка на билката куркумин намалява възпалението, защитава хепатоцитите (чернодробните клетки) и насърчава детоксикацията, която играе ключова роля в борбата с хепатит Б. Включвайки куркумата към вашата диета, ще подобрите по естествен начин функциите на черния си дроб.
- Бял трън: Белият трън е билка, наречена още “природният защитник на черния дроб”. Тя съдържа активната съставка силимарин, която намалява възпалението и подпомага регенерацията на чернодробните клетки. Освен това има и мощни антиоксидантни свойства, които помагат в борбата с хепатит Б.
Въпреки че хепатит Б не може да бъде напълно излекуван, съвременната медицина позволява на хората с инфекция с HBV да водят нормален начин на живот, като предотвратява прогресията на заболяването.
# Кога да се консултирате с лекар
Консултацията със специалист е задължителна, ако усетите засилване на симптомите като умора, гадене, повръщане, поява на жълтеница, потъмняване на урината и други.
Ако сте бременна или планирате бременност, трябва да обсъдите мерки с лекаря за предотвратяване предаването на инфекцията. Освен това, ако се появят нови симптоми, освен придружаващите, също трябва да се обърнете към специалист за помощ.
# Заключение

Хепатит Б е сериозно вирусно заболяване, което засяга черния дроб. Може да доведе до тежки усложнения като хронично възпалително заболяване, цироза, хепатоцелуларен карцином или чернодробна недостатъчност.
Въпреки че не може да се излекува напълно, съвременните методи на лечение с антивирусна терапия и приемът на природни добавки и билки за черен дроб значително намаляват прогресията на заболяването и водят до пълноценен начин на живот за болните.
# Често задавани въпроси

# По какъв начин мога да се заразя с вируса на хепатит Б
Съществуват няколко основни начина, по които HBV се предава - полов контакт без предпазни средства с носител на вируса, при контакт със заразена кръв (например при споделяне на общи самобръсначки), от майка към плода по време на бременността или при кърмене, чрез пряк контакт при деца.
# Как мога да се предпазя
Съществува ефикасна ваксина срещу хепатит Б, която може да си поставите. От съществено значение е и познаването на начините на заразяване и респективно прилагането на лични профилактични мерки като използване на предпазни средства по време на полов акт, използване на ръкавици и предпазно облекло, ако сте здравен работник, и други.
# Мога ли да се излекувам от хроничен хепатит Б
Не съществува напълно излекуване, но в наши дни поддържаща терапия за хепатит с антивирусни лекарства и природни добавки (витамин Д, куркума, омега 3 и бял трън) значително може да забави прогресията на състоянието и да ви предпази от усложненията му, а именно хепатоцелуларен карцином, цироза и чернодробна недостатъчност.