Всичко за Хепатит А: Същност, симптоми и лечение

Всичко за Хепатит А: Същност, симптоми и лечение

Др. Мартин Христов
Вирусните хепатити са група от инфекциозни заболявания с причинители различни вируси и водещо увреждане на черния дроб с развитие на възпалителен процес - остър хепатит. В съвременната медицина в понятието “вирусен хепатит” се обединяват 6 вида остри вирусни хепатити.

В тази статия ще разгледаме по-подробно хепатит А. Ще научите как се предава и какви превантивни мерки да използвате, за да се предпазите от него.

Какво е хепатит А?

хепатит а симптом

Хепатит А (лат. Hepatitis A) е тежка заразна чернодробна инфекция, причинена от хепатит А вирус. Вирусът на хепатит А е РНК вирус от семейство Picornaviridаe. Има един антиген - HAV-Aг. Изключително устойчив е на външни условия, като при температура от 100 градуса издържа 30 минути. Резистентен е на повечето дезинфектанти и се намира във фекалиите, урината и слюнката на заразения човек. 

Острият вирусен хепатит е инфекциозно заболяване, което засяга предимно черния дроб, но често проявява симптоми, свързани със стомашно-чревния тракт. 

Въпреки че инфекцията може да има системни ефекти, тя се разглежда като типична стомашно-чревна инфекция, тъй като първоначалните симптоми често включват гадене, повръщане, диария, загуба на апетит и болка в корема.

Познат е още и като “болестта на мръсните ръце”, тъй като се предава поради ниска лична хигиена и по фекално-орален механизъм. Най-често боледуват малките деца - почти 80% от заболелите са деца от 3-15 годишна възраст. 

Начини на разпространение и рискови фактори

Има няколко механизма на предаване на вируса. Най-честият от тях е фекално-оралният механизъм, като факторите на предаване са хранителни продукти, замърсени ръце и вода. Освен основния механизъм хепатит А може да се предава и по кръвен и полов път. 

Рискът от зараза с хепатит А е по-висок при хора, изложени на определени обстоятелства и навици. 

Рискови групи и фактори за заразяване с хепатит А:

  • Липса на хигиенни навици: Като нередовното миене на ръце след тоалетна или смяната на пелени.
  • Близък контакт със заразен човек: При директен контакт със заразен човек, особено ако няма спазване на добра лична хигиена и включително интимни взаимоотношения. Най-често се предава при практикуване на анално-орален полов контакт. 
  • Консумация на заразена храна или вода: Например храна, приготвена от заразен човек, носител на хепатит А; вода, заразена с вируса в места с ниска сантиарна дейност; консумация на сурова риба, уловена в замърсен воден източник. 
  • Контакт със заразена повърхност: Вирусът на хепатит А може да издържа във външна среда много дълго време. Ако докоснете заразена повърхност и след това пипнете устата си, вирусът ще попадне в тялото ви и ще се заразите.
  • Пътуване или живот в ендемични райони: Хепатит А е най-срещан в местата с ниска лична хигиена и минимални санитарни мерки. Това са някои държави в Африка и Азия. Пътуващите в тези ендемични региони са изложени на по-голям риск от заразяване с хепатит А. 
  • Липса на ваксинация: Важи особено за хора в рисковите райони. 

Комбинацията от тези фактори поставя определени групи от хора в по-голям риск

Както видяхте по-горе, спазването на личната хигиена е на първо място в превенцията на хепатит А. Стремете се да имате добри хигиенни навици, за да избегнете бъдеща зараза с хепатитния вирус. 


Заболели от хепатит А по региони (2018-2023)

Година

Европа

Северна Америка

Латинска Америка

Африка

Азия

Среден Изток

2018

3000

20500

25000

70000

80000

16000

2019

2500

18846

22000

65000

75000

15000

2020

2200

14000

18500

60000

70000

13500

2021

1800

9900

16000

58000

66000

12000

2022

2000

7800

14500

62000

64000

11500

2023

1500

6000

13000

59000

60000

11000


  • Европа: значителен спад в броя на заболелите през 2020 и 2021 г. поради пандемията, но през 2022 и 2023 г. се наблюдава нарастване.
  • Северна Америка: Огнища сред бездомници и наркомани са основният източник.
  • Латинска Америка: Аржентина, Бразилия и Перу допринасят за по-голямата част от случаите.
  • Африка и Азия: Хепатит А е ендемичен за тези региони
  • Среден Изток: Заболяемостта остава стабилна, но висока поради конфликтни зони и лоши санитарни условия.

Симптоми на хепатит А

Симптоми на хепатит А

Симптоматиката възниква обикновено 3-4 седмици след попадането на вируса в организма. 

Различното при този вид вироза е, че не всеки може да развие симптоми, докато при хепатит Б и хепатит С има задължителна изява на симптоми и по-често хронифициране на инфекциите в бъдеще. 

Повечето болни от хепатит А изкарват болестта на крак без да разберат или с минимални симптоми. Затова и хепатит А е единственият от всички видове хепатити, който може да се лекува консервативно. 

Най-честите симптоми са:

  • Внезапно чувство за гадене, диария и повръщане
  • Загуба на апетит
  • Необичайна умора и слабост
  • Потъмняване на урината
  • Болки в ставите и мускулите 
  • Иктер (пожълтяване на склерите на очите и кожата вследствие натрупване на билирубин)
  • Засилен сърбеж по цялото тяло - получава се вследствие високите нива на билирубин
  • Коремни болки и/или дискомфорт, особено в дясната част на корема точно под реброто, където се намира черния дроб.

Тези симптоми може да са сравнително леки и да изчезнат след няколко дни до седмици. Понякога хепатит А обаче може да хронифицира и да продължи до няколко месеца. 

Възможни усложнения

Хепатит А е остра вирусна инфекция на черния дроб, причинена от вируса на хепатит А (HAV). При повечето хора възстановяването от вирозата е напълно без никакви усложнения, но има определени рискови групи от хора като тези с имунните дефицити, при които могат да възникнат потенциални усложнения. 

Най-честите усложнения от хепатит А са някой от описаните по-долу. 

Остра чернодробна недостатъчност

Рядко, но много сериозно усложнение, срещащо се в едва 1% от случаите на хепатит А. Вероятността му за поява се среща главно при коморбидни (хора на възраст с много придружаващи заболявания) пациенти или такива с придружаващи чернодробни заболявания. 

Остратата чернодробна недостатъчност може да доведе до животозастрашаващи състояния и дори до нужда от чернодробна трансплантация.

Рецидивиращ хепатит

Среща се при по-възрастните хора, като е характерна появата на повторна жълтеница или чернодробно възпаление при вече първоначално излекувани пациенти. Рецидивиращият хепатит може да прогресира до хроничен.

Холестатичен хепатит

Това състояния се среща при около 5% от заболелите. Характерно за него е запушване на потока на жлъчката в черния дроб, което води до симптоми като жълтеница, треска, загуба на апетит и загуба на тегло. Холестатичният хепатит отшумява с времето, но може да предизвика силен дискомфорт при засегнатите пациенти.

Автоимунен хепатит

В случаите, в които не се лекува, хепатит А може да предизвика автоимунни реакции, при които имунната система атакува собствените си чернодробни клетки, което потенциално води до хронично чернодробно заболяване.

Освен в черния дроб хепатит А може да доведе и до екстрахепатални прояви (прояви извън черния дроб). 


Такива усложнения са:

  • Панкреатит
  • Респираторни проблеми
  • Остро бъбречно увреждане
  • Неврологични проблеми
  • Сърдечно-съдови проблеми.

Има ли ваксина?

Ваксина за хепатит А съществува и тя е високоефективна в превенцията на заболяването. Особено препоръчителна е за хора, които са в гореизброените рискови групи. 

Ваксината се поставя в две дози. Втората доза се поставя след 6-12 месеца от поставянето на първата. Ефективността на ваксината е 95-100%, а трайността ѝ е 20 години.

Превантивни мерки при контакт с болен от хепатит А

Превантивни мерки при контакт с болен от хепатит А

Прилагането и спазването на превантивни мерки при контакт с болен от хепатит А са от решаващо значение за избягване на чернодробната инфекция. 

Тъй като хепатит А е силно заразен и се предава по фекално-орален път, обикновено чрез замърсена храна и вода, трябва да обърнете внимание на следните съвети, които специалистите предлагат.

Ваксинирайте се

Ако сте били в контакт с болен от хепатит А, получаването на ваксина до 2 седмици след контакта може да предотврати заболяването. Това е така, защото инкубационният период на вируса е до 3 седмици след попадането му в организма.

При лица, които не могат да приемат ваксината (например малки деца или имунодефицитни пациенти), може да се приложи една доза имуноглобулин, който ще предостави временна защита. 

Избягвайте споделянето на лични вещи

Не споделяйте кърпи, дрехи, четки за зъби, прибори и други лични потребности с човек, болен от хепатит А. В противен случай шансът за заразяване е много висок. 

Спазвайте добра лична хигиена 

Винаги измивайте ръцете си с течен сапун и топла вода след тоалетна или преди приготвяне на храна. Това е най-важната стъпка от превантивните мерки, която трябва да спазвате, тъй като хепатит А се предава чрез заразената храна. 

Дезинфекция 

Почиствайте и дезинфекцирайте повърхностите, които може да са замърсени, особено тези в баните и тоалетните. Използвайте дезинфектанти, които са ефективни срещу вируса на хепатит А. 

Изолирайте заразноболните

Болният от хепатит не трябва да има никакъв досег до приготвяне на храна и да спазва стриктна хигиена до една седмица след появата на първите симптоми.

Ако спазвате гореизброените предпазни мерки, ще намалите шанса за разпространение на заразата до минимум.

Диагностика и тестове

хепатит а преглед

Специалистът ще започне с обстоен физически преглед и ще ви попита за придружаващите симптоми. Още от прегледа е възможно да се установи хепатит с характерни изяви като жълтеница, увеличен черен дроб или увеличен далак (слезка).

Тези особености на тялото не са характерни само за хепатит, затова са нужни още изследвания, които да поставят точната диагноза. 

Ще са необходими кръвни проби за изследване на специфични антитела. Антителата са необходими, за да се установи кой е точният вирусен агент и съответно определяне за кой от 6-те вида вирусни хепатити става дума. 

Освен това ще трябва да се проведат чернодробни функционални тестове, които ще покажат повишени чернодробни ензими и други фактори, които подсказват за чернодробното заболяване. 

Как се лекува хепатит А?

хепатит а диета

Няма специфично лечение за хепатит А вирозата, тъй като тялото се лекува само от инфекцията с течение на времето. При повечето хора симптоматика отминава и се излекуват напълно в рамките на няколко седмици до месеци. 

Фокусът на лечението е върху овладяване на симптоматика и поддържане на благосъстоянието на организма. 

Ето някои от основните компоненти на лечението на хепатит А. 

Адекватна почивка 

Адекватната почивка е от съществено значение, особено в острата фаза на заболяването, когато се появят симптомите на слабост и отпадналост.

Хидратация и добро хранене 

Пийте много течности, особено ако имате симптоми на диария, гадене и повръщане. По този начин тялото ви ще бъде хидратирано постоянно. Освен това храненето също е от голямо значение. 

Приемът на лека храна, лесна за храносмилане е препоръчителен, тъй като при хепатит А има рязко намаляване на апетита. 

Избягвайте прием на алкохол и храни, богати на наситени мазнини, защото могат да увеличат натоварването на черния дроб. 

Менажирайте симптомите 

Може да приемате лекарства без лекарско предписание като ибупрофен по време на пристъпите на треска и дискомфорт. Трябва да се използват умерено, тъй като прекомерната им употреба може да навреди на чернодробната функция. 

Прием на хранителни добавки и билки 

Добавки за мозъчна дейност.

Приемът на хранителни добавки и билки за черен дроб може да подкрепи чернодробната функция и да подпомогне в облекчаването на симптомите. 

Тези природни лечения не могат да заместят медикаментозното лечение, но могат да го допълнят и да допринесат за по-бързото възстановяване. 

Ето някои от тях, които могат да ви бъдат от полза

  • Цинк: Цинкът е мощна хранителна добавка с антиоксидантно и имуномодулиращо действие, която помага на организма в борбата с хепатит А. Освен това той стимулира възстановяването на хепатоцитите (чернодробните клетки) и подобрява общото благосъстояние на организма. Включвайки повече цинк във вашата диета, ще подпомогнете здравето на черния си дроб.
  • Витамин Е: Витамин Е има мощно антиоксидантно действие, което защитава чернодробните клетки от оксидативния стрес, причинен от хепатит А. Укрепва имунната система и подпомага възстановяването на черния дроб. Включвайки витамин Е към вашето ежедневие, ще дадете свеж “рестарт” на вашия организъм и нужната подкрепа в борбата с хепатит А. Може да си набавяте витамин Е както от храната, така и под формата на хранителна добавка под формата на капсули. 

Качествен източник на витамин Е, осигуряващ здрав имунитет и антиоксидантна защита на тялото.

  • Глухарче: Билковата тинктура подпомага детоксикацията на черния дроб и стимулира производството на жлъчка. Глухарчето е идеалният “съюзник” в борбата с хепатит А, тъй като има силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Чрез приема на билковата тинктура от глухарче ще подкрепите черния си дроб по естествен природен начин.
  • Маточина: Тази билка е известна със своите успокояващи и противовъзпалителни свойства, които помагат на черния дроб да се възстанови и намаляват стреса, предизвикан от хепатит А инфекцията. Освен това билковата тинктура от маточина подобрява храносмилането и стимулира имунната система. Добавете маточината към вашата диета и се възползвайте от мощните ѝ природни свойства. 

Кога да се консултирате с лекар?

Кога да се консултирате с лекар?

Трябва да потърсите лекарска помощ, ако симптоматика се засили и няма повлияване от проведеното лечение. Това значи, че ако имате жълтеница, тъмна урина и светли изпражнения, силни коремни болки и дискомфорт в дясното подребрие, гадене, повръщане, силна умора и загуба на апетит, трябва да потърсите лекарско мнение.

Заключение 

Хепатит тип А е остра вирусна инфекция с вируса HAV. Предава се от консумация на заразена с вируса храна или замърсена вода. Получава се възпаление на черния дроб с характерна симптоматика, както споменахме по-горе в статията. 

Хепатит А не изисква специфични видове лечение, тъй като имунната ни система се справя с вируса сама. Има някои рискови групи от хора, при които може да се проведе поддържаща терапия, която се фокусира главно върху симптоматиката.

Ранната диагностика на заболяването е много важна за бързото предприемане на нужните мерки и предотвратяване на усложненията.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

По какъв начин мога да се заразя с вируса на хепатит А и как мога да се предпазя?

Основният механизъм на заразяване е фекално-оралният, тоест инфекцията с HAV се разпространява чрез замърсени ръце, консумация на контаминирани храни, вода и други. Следователно основният начин да се предпазите е спазването на добра лична хигиена. 

Има ли ефикасна ваксина срещу хепатит А?

Да, съществува ефикасна ваксина срещу този тип хепатит в 2 дози през 6-12 месеца, която е с трайност до 20 години. Ваксина, поставена до 2 седмици след рисков контакт, може да ви предпази от инфекцията. 

Какво включва лечението на вирусен хепатит А?

Вирусният хепатит А обикновено е заболяване, с което нашата имунна система се справя сама, но съществуват и природни средства, които могат да подпомогнат по-бързото възстановяване като витамин Е, цинк, глухарче и маточина. 

Източници

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.