Всичко за Хепатит С: Същност, симптоми и лечение

Всичко за Хепатит С: Същност, симптоми и лечение

Др. Мартин Христов

Вирусните хепатити са специфична група инфекциозни заболявания с причинители различни вируси и водещо чернодробно увреждане - развитие на възпалителен процес в черния дроб. 

Известни са 6 вида вирусен хепатит. В тази статия ще обърнем по-голямо внимание на хепатит С. 

Ще научите какви са неговите начини на разпространение, как да се предпазите и да го лекувате.

# Какво е хепатит C

Какво е хепатит C?

Хепатитът е възпалително заболяване на черния дроб. Възпалението е резултат от увреда на тъканите и клетките на тялото. 

Хепатит С е вирусна инфекция, причинена от хепатит С вирус (HCV). Вирусът може да доведе, както до остър, така и до хроничен развой на събитията. 

При остър хепатит С се наблюдава краткотрайна инфекция, при която симптомите траят около 6 месеца. При хора с по-здрава имунна система, инфекцията може да премине много бързо, но има рискови групи, при които острият хепатит може да премине в хроничен.

Хроничен хепатит С е дълготрайна инфекция. Получава се, когато острият хепатит не се лекува адекватно или поради слаба имунна система на пациентите. Ако не се предприемат навременни мерки, може да доведе до сериозни животозастрашаващи състояния. 

Водещите  държави по-заболеваемост от хепатит С в Европа са:

Държава

Оценен процент на заболеваемост (%)

Приблизителен брой на заразени лица

Русия 

3-4%

4-5 милиона

Румъния

3,3%

600 000-700 000 хил.

Италия 

2,5%

1,2 милиона

Гърция

1,5%

160 000 хил.

Литва

1,3%

70 000 хил.

# Разлика между хепатит А Б и С

Хепатит С се предава основни по кръвен път и може да доведе до хронична инфекция, като често протича безсимптомно и с времето води до тежки усложнения като хепатоцелуларен карцином или цироза. 

От своя страна, Хепатит А се предава чрез фекално-орален контакт и обикновено не води до хронични форми, докато хепатит Б, който също се предава по кръвен път както С, може да стане хроничен и да доведе до тежки усложнения. 

Основните разлики при В и С са, че при В има ваксина, докато при С все още няма. 

# Начини на разпространение и рискови фактори

Единственият начин за предаване на инфекциозното заболяване е контакт с кръв от болен човек. 

Като високорискови дейности за заразяване с вируса се считат:

  • Кръвопреливането: Преди въвеждане на скрининговите тестове за изследване на кръвта през 1992 година, най-честият начин за предаване на заразата е бил при кръвопреливане.
  • При употреба на наркотици: Използването на едни и същи игли и спринцовки при зависимите също е рисков фактор за предаване на инфекцията.
  • При убождане с игла: Ако медицинското лице по невнимание се убоде с игла, по която има заразена кръв.

Предаване на вируса може да се осъществи също, ако при полов контакт има излагане на кръв. Високият промискуитет (практикуване на безразборни полови контакти с различни партньори) увеличава риска от заразяване с хепатит С.

Наблюдава се също предаване на вируса по вертикален път от майка на дете по време на бременност и раждане.

При ниски хигиенни норми от страна на татуисти, хепатит С може да се предаде и при татуиране и поставяне на пиърсинг.

Възможно е и заразяване с общи вещи, по които има засъхнала кръв от човек, болен от хепатит С.

# Симптоми на хепатит С

Симптоми на хепатит С

Всеки хроничен хепатит С започва с остра фаза. Острият хепатит много често остава недиагностициран заради оскъдната симптоматика. 

Може да се срещнат симптоми от типа на:

  • Гадене
  • Повръщане
  • Повишена температура
  • Отпадналост
  • Болки в мускулите
  • Иктер (жълтеница) и други. 

Както споменахме по-горе, не всеки остър хепатит се превръща в хроничен. Много хора се излекуват след така наречената “остра фаза”. Хората, останали недиагностицирани и нелекувани от хепатит C, развиват хроничен хепатит. 

При хроничния хепатит, симптомите могат да останат непроявени години наред. Симптоматика възниква, когато вирусът е увредил достатъчно черния дроб и той започва да сигнализира на тялото, че нещо не е наред. 

Появяват се различни симптоми от сорта на:

  • Лесно кървене
  • Загуба на апетит
  • Честа поява на синини по тялото от минимални наранявания
  • Отоци по крайниците
  • Отпадналост
  • Загуба на тегло
  • Потъмняване на урината
  • Иктер - състояние на тялото, при което стойностите на билирубин са много високи и болните придобиват специфичен жълтеникав цвят на кожата и склерите. Освен това при иктера се наблюдава и силен сърбеж по кожата.
  • Асцит - свободна течност в коремната кухина.
  • Чернодробна енцефалопатия - състояние, характеризиращо се с объркване, сънливост и неясна реч.

При появата на подобни симптоми е много важно незабавно да потърсите лекарска помощ.

# Възможни усложнения

Ако остане нелекуван, хепатит С води до сериозни усложнения, засягащи както черния дроб, така и други органи в тялото. 

Най-често срещаните усложнения на хепатит С са:

  • Хроничен хепатит С: Ако след първоначалната инфекция с вируса на хепатит С имунната система не успее да се справи, възниква хронична инфекция (която трае повече от 6 месеца). Около 70-80% от пациентите, заразени с HCV развиват хроничен хепатит и съпътстващите го усложнения.
  • Цироза: Цирозата е процес на фиброзиране на черния дроб, вследствие от дълготрайното възпаление и вредите, причинени от вируса. Цирозата е усложнение на хроничния хепатит, което се появява 20-30 години след първоначалната инфекция.
  • Хепатоцелуларен карцином: Хроничният хепатит увеличава риска от развитие на рак на черния дроб.
  • Чернодробна недостатъчност: Това е краен стадий на чернодробната увреда, който възниква вследствие от цирозата.
  • Енцефалопатия: Хепатитната енцефалопатия представлява увреждане на мозъчната функция. Неспособността на увредения черен дроб да изчисти токсините води до тяхното натрупване. Именно тези токсини увреждат сериозно мозъчната функция.
  • Екстрахепатални увреди: Както споменахме по-горе, усложненията на хепатит С могат да засегнат и други органи от тялото. Сред тях са гломерулонефрита - тежко възпаление на бъбреците, което води до бъбречна недостатъчност, и диабет тип 2.
  • Риск от коинфекция: Болните от хепатит С са изложени на по-висок риск от коинфекция с хепатит Б или ХИВ. Коинфекцията ускорява увреждането на чернодробните клетки.
  • Стеатоза: Хепатит С води до натрупване на голямо количество мазнини в черния дроб. Това състояние е известно още с латинското наименование стеатоза или по нашенски - “омазнен черен дроб”.
  • Портална хипертония: Увеличено налягане в кръвоснабдителната система на вътрешните органи, водещо до допълнителни усложнения.

Тези усложнения възникват заради хроничното възпаление и трайните увреди в чернодробните клетки.

диабет хепатит ц

# Има ли ваксина

Към момента все още няма налична ваксина срещу хепатит С. 

За наша радост, тази вирусна инфекция се повлиява много добре от антивирусната терапия. Ранната диагностика и лечение могат да предотвратят сериозни чернодробни проблеми и да подобрят качеството на живот на болните. 

# Превантивни мерки при контакт с болен от хепатит C

Ако имате контакт с болен от хепатит С, има набор от превантивни мерки, които задължително трябва да предприемете.

Като за начало, избягвайте контакт с кръв от болен. Така намалявате риска от инфекция с хепатит.

Специалистите съветват стриктно спазване на следните правила:

  • Използвайте ръкавици при вземане на кръв от хора, заразени с хепатитен вирус.
  • Практикувайте безопасен секс.
  • Почиствайте добре повърхностите.
  • Избягвайте споделянето на лични вещи.
  • Използвайте стерилни инструменти. 

Ако все пак имате съмнение, че е възможно да сте имали контакт с болен от хепатит С, непременно потърсете лекарска помощ.

# Диагностика и тестове

Диагностика и тестове

Диагностиката на хепатит С започва с кръвен тест за антитела срещу вируса (anti-HCV), който показва дали човек е бил изложен на вируса. 

Ако резултатът е позитивен, се предприема следващата стъпка - HCV RNA тест за потвърждение на активна инфекция и измерване на вирусния товар. 

За оценка на чернодробното увреждане се правят допълнителни тестове като генотипизиране, чернодробна биопсия и еластография

# Лечение на хепатит С

Според статистиката, 40-80% от инфектираните с хепатит С успяват да се излекуват напълно. Много рядко се случва подобна инфекция да се изчисти без лечение.

Тук ще ви представим най-популярните методи за лечение на хепатит С.

# Антивирусно лечение

Лечението на хепатит С придоби голяма успеваемост през последното десетилетие, благодарение на директната антивирусна терапия, която води в голям процент до излекуване. 

Целта на лечението е да се постигне устойчив вирусологичен отговор. Това означава вирусът да не може да се открие в кръвта повече от 12 седмици след проведеното лечение. 

В антивирусното лечение участие вземат лекарства като Sofosbuvir, Velpatasvir, Glecaprevir и други. 

# Хранителни добавки и билки

Ако страдате от хепатит С, приемът на хранителни добавки и билки може да допълни лечението, но те трябва да бъдат внимателно подбрани. 

Ще изброим някои природни лекове, които ще подобрят функцията на черния дроб и цялостното благосъстояние на вашия организъм. 

# Селен

Селенът е хранителна добавка с мощни антиоксидантни свойства. 

Добавката защитава хепатоцитите от оксидативния стрес и подпомага имунната система на организма в борбата с хепатит С. 

Множество проведени изследвания показват значително потискане на чернодробното възпаление и оптимизиране на функциите му. Приемът на селен чрез храната или под формата на хранителна добавка е лесен начин да спасите черния си дроб от вредни въздействия.

# Зелен чай

зелен чай черен дроб

Зеленият чай е “супергероят” за черния дроб. Пълен с мощни антиоксиданти, наречени катехини, той допринася за нормализиране функциите на органа. 

Освен това, зеленият чай намалява възпалението и допринася за справянето с оксидативния стрес, което е от съществено значение за хората болни от хепатит С. 

Приемът на зелен чай под формата на таблетки за перорална употреба ще подобри функцията на черния дроб. Добавете зелен чай към диетата си и се защитете от хепатит С, използвайки природната медицина. 

# Омега 3 мастни киселини

Хранителната добавка има мощно противовъзпалително действие, укрепва здравето на черния дроб и усилва имунната система. 

Тя често влиза в диетата на болните от хепатит С, като намалява чернодробното увреждане и укрепва общото благосъстояние на тялото. 

Приемайте омега 3 мастни киселини под формата на капсули за перорална употреба, ако искате крепко здраве.

# Бял трън

Белият трън е прословут със своето благоприятно действие върху черния дроб, както и с детоксикиращия си потенциал.

Белият трън е известна билка за черен дроб с мощни оздравителни свойства. 

Белият трън съдържа силимарин - активна съставка, намаляваща възпалението и подпомагаща възстановяването на чернодробните клетки. Освен тези полезни свойства, билката има и мощно антиоксидантно действие, което е още един плюс в борбата срещу хепатит С. 

# Куркума

Куркумата има силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. 

Билката съдържа куркумин - съставка, която намалява възпалението, защитава хепатоцитите (чернодробните клетки) и насърчава детоксикацията

Включвайки куркума във вашата диета, ще подобрите естествените функции на черния дроб.

# Трансплантация

Чернодробна трансплантация е процедура, която се прави в последния стадий на увреда на черния дроб. 

Манипулацията цели премахване на увредената чернодробна тъкан и възвръщане на нормалните функции.

# Кога да се консултирате с лекар

Трябва да се консултирате със специалист, ако забележите влошаване на симптомите - умора, поява на жълтеница, потъмняване на урината и други. 

Ако сте били изложени на кръвопреливания преди 1992 година или сте имали рискови сексуални контакти, трябва да се изследвате, дори и да нямате симптоми. 

Ранната диагностика и лечение могат да предотвратят появата на сериозни усложнения на черния дроб. 

# Заключение

Хепатит С е вирусно заболяване, причинено от HCV вирус. 

Характерното за хепатит С възпаление на черния дроб е придружено от множество симптоми - повишена температура, пожълтяване на кожата, отпадналост, гадене, повръщане и други. 

Вирусът на хепатит С води до увреждане на черния дроб поетапно. Има две основни форми - остър и хроничен хепатит. Първоначално започва с появата на остър хепатит. Ако той остане нелекуван, преминава в хронична форма. 

Вирусът се предава основно по кръвен път - чрез преливане на кръв, споделяне на окървавени лични вещи и промискуитет. 

За точното диагностициране на хепатит С се провеждат редица лабораторни тестове

Хепатит С може да се разпространява екстрахепатално, както и да доведе до цироза и други усложнения като бъбречна недостатъчност, диабет тип 2 и други. 

# Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

# Колко хора страдат от хепатит С

Всяко година около 1,5 милиона души се заразяват с вируса на хепатит С. Според СЗО (Световната здравна организация) в глобален мащаб има над 55 милиона болни с хронична инфекция.

# Има ли разлика между хепатит А и хепатит С

Да, има разлика. Хепатит А е болестта на мръсните ръце и се предава основно чрез заразена храна или вода по фекално-орален механизъм. Хепатит С, от своя страна, се предава по кръвен път. 

# Кои са основните усложнения на хепатит С на чернодробно ниво

Усложненията включват: разрастване на фиброза, която нарушава чернодробния строеж и води постепенно до развитието на цироза. Напредването на чернодробното увреждане води до развитие на чернодробна недостатъчност, задръжка на токсини и увреда на мозъчната функция.

# Източници

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.