
Задължителни ваксини в България - кога се поставят и защо са важни?
Др. Мартин ХристовИмунизационният календар в България включва определени ваксини, избрани по препоръка на Световната Здравна Организация (СЗО).
Здравната система покрива всички задължителни ваксини. Някои от препоръчителните също са безплатни, но за други се изисква заплащане.
В тази статия ще дадем отговори на всички въпроси свързани с ваксините и ваксинационния календар в държавата.
Кои са задължителните ваксини за бебета и деца?

Имунизационният календар включва всички задължителни ваксини, които предпазват от сериозни инфекциозни заболявания. На територията на страната ни всеки млад родител е длъжен да постави на детето си профилактичните имунизации и реимунизации.
Задължителните имунизации и реимунизации за бебета и деца, са както следва:
-
24 часа след раждането: Всички новородени се имунизират с ваксина срещу хепатит Б (HepB) през първите 24 часа след раждането и с БЦЖ (ваксина срещу туберкулоза). БЦЖ ваксината може да се постави от 48 часа след раждането до изписването на бебето и родилката от родилното.
-
През втори, трети и четвърти месец: Децата се ваксинират с Hexacima, която осигурява защита срещу шест заболявания: тетанус, дифтерия, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б и хепатит Б. Ако ваксината за хепатит Б е приложена като монокомпонентна (отделна), тогава Hexacima покрива останалите пет заболявания
-
Ваксина срещу пневмококи: Тя не се прилага при деца, родени след 31.12.2019 г.
-
Между 7 и 10-ти месец след раждането: Ако след имунизацията с БЦЖ детето не е образувало белег, се прави туберкулинова проба (Манту). Ако резултатът е отрицателен, това означава, че организмът не е изградил имунен отговор, и тогава се прави повторна БЦЖ ваксинация. Процесът се извършва под лекарски контрол, за да се гарантира, че детето е защитено срещу туберкулоза, без да се претоварва имунната система.
-
От 12-месечна възраст: Поставя реимунизация срещу пневмококови инфекции. Тази доза е част от имунизационния календар и служи за засилване на защитата срещу Streptococcus pneumoniae, който може да причини пневмония, менингит, отит и други инфекции.
-
13-ти месец след раждането: Децата се ваксинират с MMR или Priorix, комбинирани ваксини за морбили, рубеола и паротит.
-
След 16-ти месец: Поставя се Pentaxim (реимунизация срещу дифтерия, коклюш, тетанус, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б), но не по-рано от 12 месеца след прилагане на Hexacima.
-
На 6-годишна възраст: Прави се реимунизация срещу тетанус, коклюш, дифтерия и полиомиелит.
-
На 7-годишна възраст: Прави се реимунизация срещу туберкулоза на лица с отрицателна туберкулинова проба.
-
На 12-годишна възраст: Поставя се реимунизация срещу морбили, рубеола, паротит и срещу дифтерия, тетанус и коклюш.
Противопоказания
Има случаи, в които ваксинацията може да бъде отложена или противопоказана.
Ще споменем накратко някой от тях:
-
Остри заболявания: Ако детето боледува от остри инфекции или има висока температура, ваксинацията трябва да бъде отложена, докато не оздравее.
-
Тежка алергична реакция към предишна доза ваксина: Ако детето е развило анафилактичен шок или тежка уртикария след предишна реимунизация, е важно да се консултирате с алерголог или педиатър, за да се оцени дали е безопасно да се приложи следваща доза от същата ваксина.
-
Имуносупресирани състояния: При деца с отслабен имунитет (например такива, които са били подлагани на курсове на химиотерапия) не трябва да се слагат живи ваксини като БЦЖ.
-
Неврологични разстройства: При дете с прогресиращи неврологични разстройства, като някои форми на невродегенеративни състояния или епилепсия, ваксини като DTP (дифтерия, тетанус, коклюш) могат да бъдат временно отложени. Причините най-често са, че коклюшният компонент в DTP може да доведе до фебрилни гърчове и странични неврологични реакции.
Възможни странични ефекти и как да се справите
Ваксините обикновено се поставят от специализиран обучен медицински персонал, но понякога могат да възникнат странични реакции. Това може да е повод за паника при родителите, но те трябва да знаят, че страничните реакции са много чести и протичат леко и за кратко време.
Ще споменем най-честите от тях:
-
Зачервяване и болка на мястото на поставяне на ваксината: В този случай се поставя студен компрес на засегнатото място, а ако болката е много силна, може след консултация с лекуващия лекар на детето да се даде подходящ медикамент.
-
Лека температура: Давате антипиретик, ако температурата е висока или правите компреси, за да я смъкнете.
-
Лек кожен обрив (след MMR ваксина): Рядко изисква лечение, но трябва да следите за по-сериозни алергични реакции.
Кои са задължителните ваксини за детска градина?
За да постъпи в детска градина в България, всяко дете трябва да има направени ваксини от имунизационния календар на страната, съобразно възрастта му. Липсата на някои от тези ваксини може да доведе до отказ за записване, освен ако родителите не представят официално медицинско основание за освобождаване от тях.
Задължителни ваксини за детска градина са:
-
Ваксина BCG (БЦЖ)
-
Ваксина Хепатит Б (HepB)
-
Петвалентна ваксина (за дифтерия, тетанус, коклюш, хемофилус инфлуенце тип Б и хепатит Б)
-
Ваксина за полиомиелит (IPV), MMR (морбили, паротит, рубеола)
-
Пневмококова ваксина (PCV)
Противопоказания
Противопоказанията са същите, които споменахме по-горе. Свързват се с остри заболявания, тежки алергични реакции, намален имунитет и други.
Възможни странични ефекти и как да се справите
Ваксините се прилагат от специализиран медицински персонал, но понякога могат да се появят странични ефекти, които в повечето случаи са леки и краткотрайни.
Ето и някои от тях:
-
Зачервяване и болка на мястото на инжекцията: Поставят се студени компреси на засегнатото място, а ако болката не се повлиява може да се дадат нестероидни противовъзпалителни и друг тип обезболяващи.
-
Покачване на температура: При по-ниски температури се започва с компреси за смъкването ѝ. Ако температурата се покачи над 38 градуса може да се даде и антиперик.
-
Кожен обрив: Рядко изисква лечение, но трябва да се следи за появата на други странични реакции.
Задължителните имунизации са основен инструмент за предпазване от сериозни заболявания и осигуряване на здравословна среда в детските градини както за детето, така и за останалите деца в градината.
Кои са задължителните имунизации и реимунизации за възрастни?
Възрастните също подлежат на задължителни имунизации и реимунизации, за да поддържат имунитета си срещу някои сериозни заболявания, които могат да имат тежък развой.
Ще разгледаме списъка на задължителните имунизации и реимунизации за възрастните:
-
Дифтерия и тетанус (Td ваксина): На всеки 10 години след последната имунизация, която обикновено се прави на 17- годишна възраст.
-
Хепатит В (HepB): Препоръчва се за възрастни, които не са били ваксинирани като деца. Задължителна е за хора в рискови групи (здравни работници, пациенти с хронични заболявания).
-
Полиомиелит (IPV): Задължителна само при определени ситуации (епидемични обстановки и пътуване в рискови държави).
-
MMR ваксина: Ако възрастният не е получил две дози от ваксината като дете или няма доказателства за прекарани заболявания.
Освен задължителните ваксини, някои категории възрастни трябва да обмислят поставянето на препоръчителни ваксини.
Ето кои са те:
-
Грипна ваксина: Поставя се ежегодно, особено за рисковите групи над 65 - годишна възраст.
-
Ваксина срещу HPV (човешки папиломен вирус): Препоръчителна за по-младите, които не са били ваксинирани като юноши.
-
Пневмококова ваксина (PCV): За хора с отслабена имунна система и възрастните над 65 години.
Противопоказания
Ваксините могат да бъдат отложени или противопоказани при определени случаи.
Ето кои са те:
-
При остри инфекции с високо покачване на температурата.
-
При тежки алергични реакции към предишна доза ваксина.
-
При алергии към компоненти на ваксината, като яйца или желатин.
-
При имуносупресивни състояния, при които живи ваксини са противопоказани.
Възможни странични ефекти и как да се справите
Както отбелязахме по-горе, понякога се случва да се появят нежелани реакции, то те са леки и преминават бързо.
Ето кои са най-честите сред тях:
-
Болка в областта на поставянето на имунизацията: Обикновено преминава с поставяне на студени компреси на засегнатото място и с вземане на болкоуспокояващи, ако е необходимо.
-
Лека температура и умора: Често се случва след Td възрастните да вдигнат температура и да почувстват внезапна умора. Препоръчва се активна почивка няколко дни и прием на повече течности
-
Алергични реакции: Ако след ваксинация почувствате задух, уртикария или оток, незабавно трябва да потърсите лекарска помощ.
Имунизационен календар за 2025
Таблица за имунизационен календар на Република България
Навършена възраст: |
Имунизация против: |
Ваксина |
Начин на приложение: |
През първите 24 часа след раждането |
Имунизация против хепатит Б (1 прием) |
Рекомбинантна хепатит Б ваксина “Енжерикс” |
мускулно, 0,5 мл |
От 48-ия час след раждането |
Имунизация против туберкулоза |
БЦЖ |
вътрекожно, 0,1 мл |
Втори месец |
Имунизация против полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш, хемофилус инфлуенце тип Б, Хепатит Б (1 прием) Имунизация против пневмококи (1 прием) |
Комбинирана шесткомпонентна ваксина срещу тетанус, дифтерия, коклюш с ацелуларна компонента, инактивирана полиомиелитна ваксина, конюгирана ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип Б, рекомбинантна хепатит Б “Hexacima” Конюгирана пневмококова ваксина “Синфлорикс” |
мускулно, 0,5 мл |
Трети месец |
Имунизация против полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш, хемофилус инфлуенце тип Б, хепатит Б (2 прием) |
Комбинирана шесткомпонентна ваксина срещу тетанус, дифтерия, коклюш с ацелуларна компонента, инактивирана полиомиелитна ваксина, конюгирана ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип Б, рекомбинантна хепатит Б “Hexacima” |
мускулно, 0,5 мл |
Четвърти месец |
Имунизация против полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш, хемофилус инфлуенце тип Б, хепатит Б (3 прием) Имунизация против пневмококи (2 прием) |
Комбинирана шесткомпонентна ваксина срещу тетанус, дифтерия, коклюш с ацелуларна компонента, инактивирана полиомиелитна ваксина, конюгирана ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип Б, рекомбинантна хепатит Б “Hexacima” Конюгирана пневмококова ваксина “Синфлорикс” |
мускулно, 0,5 мл |
Седми месец |
Проверка за белег след БЦЖ имунизация. На децата без белег се прави проба Манту. Отрицателните проби се имунизират повторно |
БЦЖ ваксина (BCG) |
вътрекожно, 0,1 мл |
Дванадесети месец |
Имунизация против пневмококи, не по-рано от 6 месеца след предишния прием (3 прием) |
Конюгирана пневмококова ваксина “Синфлорикс” |
мускулно,0,5 мл |
Тринадесети месец |
Имунизация против морбили, рубеола и паротит |
Триваксина морбили-рубеола- паротит M-M-RVAXPRO |
подкожно или мускулно, 0,5мл |
Шестнадесети месец (не по-рано от една година след 3 прием) |
Реимунизация против полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш, хемофилус инфлуенце тип Б (4 прием) |
Комбинирана петкомпонентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш с ацелуларна компонента, инактивирана полиомиелитна ваксина, конюгирана ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип Б “Инфанрикс - IPV + HiB” |
мускулно, 0,5 мл |
Шест години |
Реимунизация против полиомиелит, дифтерия, тетанус и коклюш (5 прием) |
Комбинирана четирикомпонентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш с ацелуларна компонента и инактивирана полиомиелитна ваксина “Тетраксим” |
мускулно, 0,5 мл |
Седем години |
Реимунизация против туберкулоза (след отрицателна проба Манту) |
БЦЖ |
вътрекожно, 0,1мл |
Дванадесет години |
Реимунизация против морбили, паротит и рубеола Реимунизация против тетанус, дифтерия и коклюш (6 прием) |
Триваксина морбили-паротит- рубеола M-M-RVAXPRO Комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание (Тдка) “Бустрикс” |
подкожно или мускулно, 0,5 мл мускулно, 0,5 мл |
Седемнадесет години |
Реимунизация против тетанус и дифтерия |
ТетаДиф (Td) |
мускулно, 0,5 мл |
От 25-та година през 10 години |
Реимунизация против тетанус и дифтерия |
ТетаДиф (Td) |
мускулно, 0,5 мл |
*В таблицата сме изброили кои са задължителни ваксини 2025 година
Заключение
Задължителните ваксини при децата и възрастните са ключов елемент от общественото здраве. Спазването на имунизационния график предпазва не само индивида, но и околните от заразни заболявания, които понякога могат да имат фатален край.
За допълнителни препоръки или индивидуализиран ваксинационен план, задължително трябва да се консултирате с лекар.
Често задавани въпроси
Може ли да се избегнат задължителни ваксини за деца?
Има случаи, в които ваксините могат да бъдат избегнати, но това зависи от законодателството в страната, медицинските показания и наличието на религиозни или философски възражения.
Може ли да се избегнат задължителни ваксини за бебета?
Както споменахме по-горе, има противопоказания при бебетата, които могат да отложат ваксинацията за определен период от време, докато детето не оздравее.
Кои са задължителните ваксини на третия месец?
През третия месец се поставя многокомпонентна ваксина “Hexacima” срещу тетанус, дифтерия, коклюш с ацелуларна компонента, инактивирана полиомиелитна ваксина, конюгирана ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип Б и рекомбинантна за хепатит Б.