
Грип: Симптоми, разпространение и лечение
Др. Мартин ХристовЧесто хората използват термина “грип” не по предназначение. Те твърдят, че имат „грип“, докато всъщност страдат от обикновена настинка, причинена от един от многобройните вируси на простудата.
Грипът също е вирусно заболяване, но протича значително по-тежко. Всяка година голяма част от населението по света се заразява, а при някои хора се развиват усложнения, които изискват болнично лечение.
В тази статия ще научите всичко за грипа: какво представлява, какви са симптомите, как се разпространява и какви са методите за лечение.
# Какво представлява грипът

Грипът е остро инфекциозно заболяване, причинено от вируси от семейство Orthomyxoviridae. То засяга тъканите на горните и долните дихателни пътища, като предизвиква различни по тежест възпалителни процеси.
Заболяването е сезонно и разпространението му има епидемичен характер, като е по-характерно за зимните месеци.
През годините човечеството е претърпяло няколко пандемични грипни кризи, които са отнели живота на милиони хора по цялото земно кълбо.
# Причини и рискови фактори за заболяването
Грипът се причинява от два основни грипни вируса, като съществува и трети, по-рядък и безопасен щам.
Заболяването е силно заразно и вирулентно, като обикновено по време на грипна епидемия голяма част от популацията бива поразена, като тежестта на инфекцията може много да варира.
Въпреки това, някои фактори увеличават вероятността от заразяване или развитие на усложнения.
За рискови фактори се считат:
Имуносупресия: Хората със слаб имунитет, причинен от хронични заболявания или от прием на медикаменти за потискане на имунитета, са с повишен риск за инфекция и развитие на усложнения.
Хронични заболявания: Състояния като диабет, астма, сърдечно-съдови заболявания увеличават вероятността от заразяване и по-тежко протичане на вирусната инфекция.
Възраст:Децата под 5 години или възрастни хора над 65-70 години са сред най-уязвимите групи.
Пребиваването в затворени помещениякато детски градини, училища, големи офиси, болници, кина, театри, молове също увеличава риска от разпространение на респираторни заболявания и вирусни инфекции.
# Начини на разпространение на вируса

Вирусът е високо контагиозен (силно заразен) и се разпространява по няколко основни пътя.
# Въздушно капков път
Според данни от Световната здравна организация (СЗО), въздушно-капковият път е основният начин за разпространение на вируса.
При кихане, кашляне или говорене заразеният изхвърля микроскопични капчици слюнка, съдържащи вирусни частици. Те могат да попаднат върху лигавиците или кожата на друг човек, увеличавайки риска от инфекция.
Вирусните частици могат да останат във въздуха за продължително време, особено в затворени пространства, което допълнително улеснява заразяването.
# Фекално орален начин
Вирусните частици могат да попаднат върху предмети, които човек да докосне и да ги транспортира върху своята кожа и лигавици. Възможно е също така заразяването да стане и с пряк физически контакт със заразени хора чрез докосване, ръкостискане, прегръдка, целувка и други.
# Видове грип
Грипните вируси основно се делят на грипен вирус тип А и грипен вирус тип B, като съществува и трети вид - грипен вирус тип С.
По същество те причиняват почти еднакви симптоми и клинична картина, като основната разлика е в тежестта и риска от възникване на усложнения.
По тези параметри грип А е безспорно най-опасният и е причинил смъртта на милиони хора, като е застрашавал човешката популация от изчезване по време на Испанската инфлуенца.
# Грип А
Грип А, както и другите грипни вируси се причинява от вирусни щамове, принадлежащи към семейство Orthomyxoviridae.
Също така той е най-разпространеният и клинично значим тип грипен вирус и е основният виновник за ежегодните сезонни грипни епидемии и за някои пандемии, като тези от 'испанския грип' (H1N1) през 1918 г. и 'свинския грип' през 2009 г.
Научната класификация, според която се образуват и имената на грипните щамове, се базира на присъствието на два основни протеина на повърхността на вирусните частици.
Те са определящи за неговите подтипове:
Хемаглутинин (H): Известни са 18 подтипа на този белтък, от номер едно до номер 18. Благодарение на него, вирусът се прикрепва за рецепторите на клетките, след което прониква в тях.
Невраминидаза (N): Съществуват 11 подтипа на този белтък, благодарение на който новосъздадените в клетката на гостоприемника вирусни частици се отделят и излизат извън нея.
Именно чрез комбинирането на тези протеини се създават подтиповете, например H5N1, H1N1 и H3N2.
Грип А засяга не само хората, но и животни като птици, свине, коне и други видове, които служат като естествен резервоар за вируса. Това го прави особено опасен, тъй като може да претърпява значителни мутации, увеличавайки риска от нови и по-тежки епидемии.
# Симптоми на грип А
Грип А е най-тежкият от трите грипни инфекции. Той има остро начало, което започва с втрисане и висока температура (над 38°C), силна отпадналост и болки в тялото (миалгия, артралгия).
След това започват признаците на възпаление на горните дихателни пътища като кашлица, която обикновено е суха и доста мъчителна и ринорея (хрема).
Главоболието е почти винаги придружаващ симптом, който се дължи на фебрилитета и възпалението на синусите, а също така на известния невротропизъм на вируса.
# Възможни усложнения при грип А

При хора с по-слаб имунитет, без значение от причините за това, грип А често дава усложнения, които винаги са сериозни.
Сред най-често възникващите усложнения са:
Вирусна пневмония: Представлява възпаление на долните дихателни пътища (белите дробове). Вирусната пневмония се нарича интерстициална, тъй като засяга междуклетъчните пространства в паренхима, като образува фиброзни мостчета от съединителна тъкан, които пречат на еластичността на органа и той не може да се свива и раздува. Тежките интерстициални (атипични) пневмонии често могат да имат фатален край, поради развитието на остър респираторен дистрес синдром.
Вторични бактериални инфекции: Това е друго усложнение от действието на вируса, при което имунната система отслабва. Сриването на имунитета дава възможност на опортюнистични бактерии да атакуват долните дихателни пътища и да разрушат белодробния паренхим.
Миокардит или енцефалит: Възпаление на сърдечния мускул (миокардит) или перикардит (възпаление на обвивката на сърцето) могат да бъдат следствие от действието на вируса и макар и по-редки от пневмонията, са усложнения с тежки последствия. Поради известния невротропизъм на вируса (афинитет към нервната тъкан), той може да доведе до развитие на енцефалит (възпаление на мозъка), който обикновено остава без трайни последствия за болния.
# Грип Б

Този вид грип принадлежи към същото семейство вируси, към което и грип А. За разлика от него обаче, той се разпространява само между хората, което доста ограничава неговото разпространение и намалява епидемиологичното значение на вируса.
Грип Б протича значително по-лекои най-често е причинител на малки епидемии, обикновено сред децата и младите хора.
Вирусът на Грип Б е по-стабилен от този на грип А, като между отделните щамове не може да има генетичен обем. Това прави вирусът по-стабилен, а по-малкият шанс за мутации обяснява защо не причинява мащабни пандемии.
Той се дели на две отделни генетични линии: Виктория и Ямагата.
# Симптоми на грип Б
Симптомите до голяма степен се припокриват с тези на грип А, но са по-слабо изразени.
Характерни са:
Високата температура
Кашлица
Болки в гърлото
Назална конгестия
Хрема.
По-специфичното при този вирус е диарията и болките в корема, характерни особено при малките деца.
# Възможни усложнения
Макар и по-рядко, грип Б също може да доведе до сериозни усложнения, особено при имунокомпрометирани хора, деца и възрастни.
Най-честите усложнения на вируса са бактериалните инфекции, които засягат синусите (синузит) и ушните канали (отит). По-рядко се развива вирусна пневмония, която е със значително по-благоприятен край от тази при инфлуенцата.
Миокардитът също е възможен, като вирусът не е невротропичен и не засяга централната нервна система. Интересно, но рядко усложнение от Грип Б е отключването на автоимунното заболяване синдром на Гилен-Баре.
# Грип C
Този представител на семейството е по-рядко срещан поради високата си стабилност. Той не се изменя и с времето човешката популация е изградила имунитет.
Причинява инфекции изключително само при деца и много възрастни хора, като симптомите са умерено повишена температура, кашлица и хрема. Не причинява усложнения или ако има такива, то те са казуистика.
# Ваксини срещу грип
Ваксини срещу грип А и грип Б се разработват ежегодно, като по-важният компонент е разбира се по-вирулентният и опасен грип А. Ваксините включват актуалните щамове, които циркулират в моментав популациите и за да са ефективни се прилагат всяка година.
Ваксините не защитават толкова от заразяване, а по-скоро допринасят за по-леко изкарване на вирусното заболяване. Специалисти съветват ваксини да бъдат прилагани само при рискови групи от популацията, които имат понижен имунитет.
# Превантивни мерки

Превантивните мерки за всички вируси се свеждат до няколко полезни практики, които да намалят вирусното натоварване (досегът на вируса с индивида).
Те включват няколко основни стъпки:
Спазване на добра лична хигиена - редовно миене на ръцете.
Спазване на дистанция от хората и избягване на твърде пренаселени места с недостатъчно проветряване на помещенията.
Носене на маски.
Спазване на здравословна диета и поддържане на имунитета.
Прием на имуностимулатори.
Ваксинация - при рисковите групи.
Въпреки превантивните мерки, грип А е особено вирулентен и контагиозен, като досега дори с минимален брой вирусни частици най-често води до развиване на симптоми на инфекцията.
Все пак, спазването на изброените практики може да намали шанса от заразяване и развитие на опасни усложнения.
# Диагноза и тестове
Диагнозата най-често може да бъде поставена изцяло според клиничните симптоми. Обикновено при хора с повишен риск от усложнения или при ранни симптоми на простудно заболяване, може да се направи домашен тест за грип, който да покаже, ако се намерят антигени на вирусите на грип А и Б.
За по-детайлна диагноза може да се направи специализиран PCR тест, който да установи конкретния щам на грипа.
# Възможности за лечение
Разработени са антивирусни препарати, които потискат или спират репликацията на вируса.
Римантадин хидрохлорид - ефективен при грип А и Б, като е важно лечението да започне при първи симптоми на грип.
Оселтамивир - по-модерен препарат, който при започване на лечението в рамките на 24-48 часа от проява на симптомите, може да преустанови репликацията на вируса и да елиминират всички симптоми на заболяването.
Двата препарата блокират ензими, които са важни за “размножаването “ на вируса в клетката на гостоприемника, като от ключово значение е приемът да бъде колкото се може по-скоро, с цел избягване достигане на голямо вирусно число и увреждане на клетките.
Прием на неспецифични препарати като изопринозин и други, съдържащи имуноглобулини и бета-глюкани също може да има положителен ефект, като ранното им стартиране може да намали периода на боледуване и да предпази от усложнения.
# Други съвети от медицински експерти
Специалистите съветват да се грижите целогодишно за здравето си като се храните здравословно и рационално, спортувате редовно и давате на тялото си време за сън и отдих.
По време на рисковите зимни месеци, избягвайте стълпотворения от хора, видимо болни хора и се старайте да проветрявате добре помещенията, които обитавате.
Спазвайте добра лична хигиена и носете маски, ако така съветват здравните органи.
Добре е да знаете, че насоченото повишаване на антивирусния имунитет по време на зимните месеци с различни билкови екстракти и тинктури, също е доста ефективно за превенция на заразяването и намаляване риска от усложнения.
# Кога да се консултирате с лекар
Въпреки, че голяма част от заразените прекарват инфекцията в домашни условия, без да имат нужда от медицинско внимание, все пак е важно да знаете кога е време да потърсите специалист.
Наложително е да посетите личния си лекар в следните случаи:
При персистираща висока температура: Температура над 38,5, за повече от три дни и неповлияваща се от антипиретици е индикация да потърсите лекарска помощ.
Поява на затруднено дишане, тежест в гърдите и задух: Това обикновено е знак, че инфекцията може да е слязла към белите дробове и сигнал за тревога.
Ако цялостното ви общо състояние се влошава, въпреки домашното лечение консултацията със специалист също е наложителна.
# Често задавани въпроси

# Колко дълго продължава грипната инфекция
Грипът обикновено трае от 7 до 10 дни, но умората може да продължи по-дълго.
# Може ли ваксината да елиминира напълно шанса от заразяване
Ваксината намалява шанса от развитие на усложнения, но не може напълно да елиминира риска от заразяване.
# Как да разпознаем грип от обикновена настинка
Грипът има остро начало с много висока температура и силна умора, докато настинката протича по-бавно и с доста по-леки симптоми.