Възпаление на ухото: Причини и как да се справим
Възпалението на ухото, по-известно още като отит, представлява инфекция или възпалителен процес в различни части на слуховия анализатор - външно, средно или вътрешно ухо.
Отитът е състояние, което може да бъде причинено от бактерии, вируси или различни видове алергии.
В тази статия ще разберем кои са основните причини за появата на отита, рисковите фактори и как да го лекуваме в домашни условия.
Причини и рискови фактори
Причините за появата на ушните инфекции са най-често вирусни и бактериални агенти, особено бактерии от род Streptococcus pneumoniae и/или Haemophilus influenzae.
Често, отитът е резултат от запушване на евстахиевите тръби, което води до натрупването на течност в средното ухо.
Евстахиевите тръби са малки тръбовидни структури, които свързват средното ухо със задните части на устната кухина. Затова много често може да има вторично възпаление на ушите вследствие от инфекция в гърлото.
Причините за запушване на евстахиевата тръба включват:
- Алергии
- Инфекции на синусите
- Настинки
- Рязка промяна в климата
- Рязка промяна в налягането.
Освен от патологични агенти, ушните инфекции могат да се развият и от инфектирани аденоиди (жлези). Това са жлезите под небцето, зад носа, които играят защитна роля за тялото, предпазвайки го от различни чужди агенти.
От аденоидите инфекцията също може да достигне до евстахиевата тръба и от там по второстепенен път да се получи отново възпаление на средното ухо.
Рискови фактори са налични при една голяма група от подрастващото население - малките деца до 5-6 годишна възраст. Възпаленията на ухото се срещат най-често в тази възрастова група, тъй като те имат къси и тесни евстахиеви тръби и рискът от преминаване на инфекция е много висок.
Според медицинските изследвания около 80% от малките деца поне веднъж в живота си развиват остра ушна инфекция.
Бебета, които се хранят с шише, също имат по-висока честота на ушни инфекции отколкото други кърмачета.
Други рискови фактори за развитието на отити и друг вид възпаления в ушите са също:
- Резки промени в атмосферното налягане
- Промени в температурата и висока влажност
- Скорошно прекарани заболявания и/или ушна инфекция
- Излагане на цигарен дим
- Ниско тегло при новородените
- Нисък имунитет
- Ниско ниво на лична хигиена на майката спрямо детето.
Превенцията и информирането на младите майки е от съществено значение за предотвратяване на подобен тип инфекции.
Видове възпаление на ухото и техните симптоми
Възпаленията на ушите са разнообразни, като има значение коя част от ухото засягат. Те са различни също в зависимост от възрастта на пациентите.
Тук ще разгледаме най-разпространените възпаления и техните симптоми.
Външно ухо
Външното ухо заема частта от тъпанчето до отвора на ушната мида. Инфекциите на външното ухо са познати още и като “външен отит”.
Първите симптоми при външен отит са сърбящ обрив, разположен по ушната мида и навлизащ в част от ушния канал. След това се може да се появи болка, подуване и лек оток на засегнатото място.
Средно ухо
Средното ухо заема зоната зад тъпанчето.
Възпалението на средното ухо се нарича с медицинския термин “среден отит”.
Средният отит възниква вследствие на задържана течност зад тъпанчето, което предизвиква неговото издуване.
При засягане на тъпанчето симптомите могат да са свързани със силна болка в ухото, чувство за пълнота в ухото. При този вид отит може да се наблюдава и леко вдигане на температурата.
Често срещани са частични загуби на слуха, докато не премине инфекцията.
Вътрешно ухо
Лабиринтит се нарича възпалението на вътрешното ухо. Това състояние се появява най-често след пракарани настинки или грип.
Лабиринтитът може да е усложнение следствие на ушна инфекция или автоимунна реакция.
Основните симптоми при този тип ушна инфекция включват:
- Замайване
- Загуба на баланс
- Гадене и повръщане
- Тинитус, познат още като шум в ушите
- При някои хора може да се наблюдава и временна загуба на слуха.
В много редки случаи проблемът с вътрешното ухо може и да е признак на по-сериозни състояния като менингит.
При възрастни
При по-възрастните пациенти, възпалението на ушите често е резултат от прекарана инфекция или алергична реакция. При тях, клиничната картина е разнообразна и придружена от различни симптоми.
Ето и по-често срещаните от тях:
- Болка и дискомфорт: Болката е основен симптом при отита. Често тя е остра и/или пулсираща, като може да се влоши, когато болният е в легнало състояние. Случва се болката да се пренася към шията и челюстта.
- Загуба на слуха: Поради събирането на течна колекция, засегнатите лица могат да изпитат частична загуба на слуха или приглушаване в ухото.
- Чувство за пълнота или натиск: При изпълване на средното ухо с течност, тъпанчето изпъква и болните изпитват силен натиск в ухото.
- Сърбеж и зачервяване: Възпалението на външното ухо често е под наименованието “ухото на плувеца”. Характерно за него е силен сърбеж и зачервяване в ушния канал и външната част на аудиторната система.
- Дренаж: При възпаление на средното ухо често се наблюдава жълто или прозрачно отделяне на течност от ухото.
- Нарушения в баланса: Нарушенията в баланса идват от засягането на вестибуларният апарат. Когато възпалението обхване полуокръжните канали и охлюва на ухото, болните могат да изпитват вертиго (замайване) или дисбаланс при ходене и стоене в изправено положение.
- Покачване на температурата: Факторите на възпалението предизвикват рязко покачване на температурата.
Ако горе изброените симптоми не се подобряват след приложена терапия или започнат да се влошават, трябва да потърсите лекарска помощ.
При деца
При малките деца симптоматика е различна и диагностиката е много по-трудна, защото те не могат да обяснят точната същина на проблема, който ги мъчи.
Наред със симптоматиката, наблюдавана при възрастните като болка и изтичане на течност от ухото, малките деца и бебетата показват други признаци, че страдат от ушна инфекция.
Примери за такива признаци са:
- Постоянно търкане и дърпане на ушите
- Не реагират на определени звуци.
- Често губят равновесие.
- Признаци на нервност и безпокойство
- Загуба на апетит
- Рязко покачване на температурата.
Периодът на протичане на една ушна инфекция при децата може да варира от 3 дни до една седмица.
Рядко срещани симптоми
Рядко срещани симптоми при отит могат да включват частични лицеви парализи или усещане за натиск в слепоочието или челото.
Затруднения с концентрацията и двойно виждане също могат да бъдат рядко срещани симптоми.
Съпровождащи симптоми и възможни усложнения
При отит или възпаление на ухото съпровождащите симптоми са най-често болка, температура и усещане за пълнота или натиск в засегнатото ухо.
Много често, ако тези симптоми не биват излекувани, довеждат до по-сериозни усложнения.
Те могат да бъдат:
- Загуба на слуха: Постоянното събиране на течност в средното ухо може да доведе до временна или трайна загуба на слуха.
- Хроничен среден отит: Рецидивиращи или нелекувани инфекции могат да доведат до хроничен отит на средното ухо, който да увреди структурните компоненти на средното ухо.
- Разкъсване на тъпанчето: Повишеното налягане от натрупалата се течност може да доведе до разкъсване на тъпанчевата мембрана. Характерна е внезапната срязваща болка и последващата загуба на слуха на болния.
- Мастоидит: В много редки случаи възпалението може да обхване мастоидната кост, намираща се зад ухото. Мастоидитът причинява силна болка, зачервяване и подуване зад ухото и е необходима незабавна лекарска намеса.
- Менингит: Макар и рядко, нелекувани инфекции на вътрешното ухо могат да хронифицират и да се разпространят към обвивките на главния и на гръбначния мозък, където да предизвикат тяхното възпаление - менингит.
Навременното лечение и вземането на адекватни мерки са от съществено значение за избягването на тези сериозни за здравето усложнения.
Лечение на ушни инфекции
Лечението на ушните инфекции зависи от вида на причинителя им и тежестта на инфекцията.
При леките случаи, особено вирусните, често се препоръчва само наблюдение и симптоматично лечение. Инфекциите отзвучават в рамките на няколко дни.
Могат да се използват различни методи на лечение.
Лечение с антибиотици
Ако инфекцията е бактериална се използват антибиотици. Те могат да бъдат под формата на капки за уши или за пиене през устата.
Лечение с антихистамини и деконгестанти
Антихистамини и деконгестанти се изписват, когато възпалението на ухото е следствие от алергична реакция. Те намаляват отока и секрецията в ухото.
Симптоматично с лекарства
Ибупрофен и парацетамол се използват най-често като медикаменти за облекчаване на болката и дискомфорта.
Лечение с хранителни добавки и билки
Природата също взема участие в лечението на мъчителните отити. Някои хранителни добавки и билки укрепват имунната система и намаляват възпалителните процеси в ухото.
Те не могат да заместят стандартното лечение, но могат да бъдат един добър стимул на организма да се справи с инфекцията.
Витамин С
Витамин С има мощни антиоксидантни свойства, подпомагащи борбата с инфекциите на ухото. Освен това стимулира имунната система и намалява шансовете за чести рецидиви.
За лечение на ушните инфекции се препоръчва дневна доза от 1000 мг., която да не надвишава. Въпреки че не лекува отита, витамин С може да подпомогне борбата му като подсили имунните функции на вашето тяло.
Цинк
Цинкът подпомага справянето със симптоматика при отита и укрепва имунната система.
Друга негова функция е подтискане на възпалението, което е действащ фактор при инфекциите на ухото.
Джинджифил
Джинджифилът е известен със своите противовъзпалителни свойства, които идват на помощ при лечението на отит. Неговите активни съставки намаляват възпалението и облекчават болката в ухото.
От друга страна приемът на джинджифил подобрява кръвообращението в засегнатата област, което спомага за по-бързото възстановяване на увредената част.
Ехинацея
Ехинацеята подсилва имунната система и може да помогне при предотвратяване на настинки и инфекции, които са чести причини за появата на ушни инфекции.
Хирургично лечение
При хронични състояния и тежки случаи с натрупване на течност в средното ухо, може да бъде поставена специална тръбичка в тъпанчето.
Тя трябва да подобри дренажа и да се предотвратят по-нататъшни инфекции.
Домашни средства
Домашните средства се използват с цел намаляване на болката и дискомфорта, но не могат да заместят професионалното лечение.
Ето някои от често използваните домашни методи:
- Топъл компрес: Поставянето на топъл компрес ще намали болката и напрежението в засегнатото ухо. Топлината помага за разширяване на кръвоносните съдове и облекчава възпалителните процеси.
- Ябълков оцет: Ябълковият оцет има антимикробно действие. Разреден с малко вода, често е бил използван в миналото като капки за уши, които помагат за почистването на натрупалата се ушна кал. Не може да бъде използван, ако има перфорация на тъпанчето.
- Пара: Вдишването на пари помага за облекчаване на налягането в ушите, особено ако има засягане на горните дихателни пътища и инфекцията е тръгнала от там.
- Чесново масло: Чесънът има известни противовъзпалителни и антисептични свойства. Използва се чесново масло като капки за уши, с цел намаляване на възпалението.
Гореизброените домашни средства могат да облекчат симптомите, но за кратко. При продължаващи и тежки симптоми е редно да се консултирате с лекар.
Кога да се консултирате с лекар?
Трябва да потърсите лекарска помощ ако имате продължителна температура и силни болки в ухото повече от 3 дни без промяна от прием на лекарствени средства.
Ако от ухото ви излиза жълта, белезникава или каквато и да е течност, също трябва да потърсите специалист.
Друга индикация, че е време за лекар е ако усетите внезапна или постепенна загуба на слуха и/или започнете да имате проблеми с координацията и силен световъртеж.
Заключение
Възпалението на ухото се нарича още отит.
Опитът е най-често инфекция на средното ухо, което е причинено от различни бактерии и вируси. Може да бъде и като вторична инфекция, ако преди това болният е боледувал от инфекция на горните дихателни пътища.
Отитът е основен повод за посещение при УНГ от малките деца, тъй като близо 80% от подрастващите страдат от него.
Симптомите на отит на детето са много специфични, защото особено при бебетата липсва комуникация и специалистът трябва да е добре подготвен. Употребата на антибиотици трябва да е назначена само и единствено от лекар.
Често задавани въпроси
Какви са симптомите при отит?
Появата на ушната инфекция е често свързана с наличието на болка, намален слух, отделяне на секрет от ухото и покачване на температурата.
Как се лекува отит?
Отитът се лекува с прилагане на специални антибиотични капки, обезболяващи, дренаж на течност, ако има такава, и прилагане на топли компреси.
Мога ли да се лекувам вкъщи?
Да, както споменахме по-горе прилагането на топли компреси и чесново масло в засегната област, сравнително облекчават болката и дискомфорта. Тези домашни лечения не трябва да заменят медицинската помощ, а само да спомагат за по-бързото преминаване на инфекцията.
Източници
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9471510/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7176158/