Възможни причини за болката в ухото и как да я успокоите

Възможни причини за болката в ухото и как да я успокоите

Mihail Atanasov

 Ухото е орган на слуха и равновесието. То представлява сложно анатомично образование, което възприема слуховите вълни и ги преобразува в нервни импулси. В него се намира и органът на равновесието, отговорен за възприемането на промените в положението на главата и тялото. 

Въпреки сложната си анатамия, понякога се случва в ухото да настъпят различни промени, водещи до така известната на всички ни оталгия (болка в ухото)

Наличието на болка в ухото е алармиращ симптом, че нещо със слуховия ни анализатор не е наред. Това може да са леки дразнения като натрупване на церумен (ушна кал), но може и да са симптом на по-сериозно състояние. 

В тази статия ще разгледаме какви могат да бъдат причините за появата на оталгия, как да се справим с болката в ухото при малки деца и ще се запознаем със случаите, в които трябва да потърсите лекарска помощ. 

Установяване на вида на болка

Локализация на болката в ухото

Оталгията (болката в ухото) може да засегне както само едното, така и двете уши. Болката може да бъде остра, тъпа или пареща. За да бъде избран подходящият тип лечение е от особена важност да се установи типът на болката.

Така например, острата болка е най-характерна за острите състояния като рязка промяна в налягането, баротравма или инфекция.

Тъпата болка свързваме с хроничен процес. Тя се появява при натрупване на голямо количество ушна кал, по-леки инфекции, а може да бъде симптоматична болка, идваща от гърлото или челюстта.

Парещата болка е пряко свързана с възпалителни процеси в слуховия канал. Чест симптом е при “swimmer’s ear” или гъбична инфекция.

Локализация на болката в ухото

Отит

Оталгията е сред най-честите състояния, които карат хората да търсят помощ в спешните кабинети. Специалистите трябва да знаят много добре какъв е първоизточникът на болката, за да предприемат необходимите мерки.

Болка, която идва от ухото, се нарича първична оталгия. При първичната оталгия проблемът най-често се намира в средното или вътрешното ухо. Болка, която се усеща в ухото, но има друг първоизточник, се нарича вторична оталгия. 

Етиологията на вторичната оталгия е разнообразна. Тя може да произлиза от темпоромандибуларната става (ставата, свързваща долната челюст с черепа), зъбни инфекции, инфекции в гърлото или проблеми с врата.

Болките в ухото при възрастни обикновено са проява на вторична оталгия, докато първичната оталгия е по-характерна за малките деца.

Ще разгледаме най-честите причини за първична и вторична оталгия.

Първична оталгия на външното ухо

Първичната оталгия на външното ухо засяга ушната мида и външния слухов канал:

  • Swimmer’s ear (външен отит) - ако имате болки в ухото при дърпане на ушната мида, вероятно имате възпаление на външното ухо. Състоянието се дължи на попадане на вода в слуховия канал. Изпълването на слуховия канал с вода благоприятства развитието на бактерии и гъбички. Появяват се остри болки, сърбеж и секреция от ухото.
  • Травма - много често порязвания на ушната мида или неправилно поставен пиърсинг могат да доведат до възпаление и болка в тази област.
  • Дерматит - дерматологични проблеми, като екзема, могат да предизвикат сърбеж и дискомфорт във външното ухо.
  • Чуждо тяло - характерно за малките деца, които често вкарват предмети в носа, устата и ушите. Ако се запуши външният слухов проход, може да се получи възпаление и дискомфорт за малкото дете. Детето обикновено, плачейки, държи и дърпа с ръка болното ухо.

Първична оталгия на средното ухо

Първичната оталгия на средното ухо засяга всички елементи от тъпанчевата мембрана до слуховите костици:

  • Среден отит - инфекция на средното ухо. Често срещана при деца, причиняваща дълбока, пулсираща болка, придружена със загуба на слуха, висока температура и нерядко изтичане на секрет.
  • Баротравма - болка, получаваща се от рязка промяна в налягането. Среща се при пътуване със самолети, гмуркане на значителна дълбочина и други.
  • Дисфункция на Евстахиевата тръба - възпаление или непроходимост на тръбата, която свързва средното ухо с гърлото. Вследствие на болестния процес, налягането в средното ухо се повишава значително. Повишеното налягане води до болка и усещане за заглъхване в ушите. 

Първична оталгия на вътрешното ухо

Първичната оталгия на вътрешното ухо засяга частите на охлюва и органа на равновесието: 

  • Лабиринтит - двата вестибуларни нерва на вътрешното ухо изпращат сигнали на мозъка, които осигуряват пространствена навигация и контрол на равновесието. При възпалението на един от тези нерви се получава лабиринтит. Симптомите при лабиринтит са: замаяност, гадене и загуба на слуха. Лабиринтитът може да причини световъртеж - усещане, че се движите, въпреки че сте неподвижни.
  • Мениерова болест - болестта засяга съдовете във вътрешното ухо. Причинява пристъпи на световъртеж, шум в ушите, загуба на слуха и усещане за пълнота в ухото. 

Вторична оталгия

Вторичната оталгия се получава следствие от източник, различен от ухото. 

Най-честите причини за тази болка са:

  • Инфекция на синусите - синузитът е възпаление на синусите. Възпалението на носните проходи причинява оток, който затруднява дренажа на синусите и причинява натрупване на възпалителен ексудат в тях. От друга страна, вентилацията на средното ухо, осигурявана от Евстахиевата тръба, също се нарушава и това може да доведе до засягане на средното ухо.

Вторична оталгия

  • Настинка - един от най-честите симптоми на настинката е запушеният нос. Дискомфортът в средното ухо може да настъпи по същия механизъм, както при синузита.
  • Тонзилит - ако имате болка в ушите, възможно е тя да е следствие от възпаление на гърлото (фарингит) или сливиците (тонзилит). Болката в ушите, често е най-лошият симптом на тонзилит и фарингит.
  • Алергии - алергичните състояния водят до набъбване на лигавицата на носната кухина и гърлото, съответно това нарушава вентилацията на средното ухо и е предпоставка за развитието на отит.
  • Зъбни проблеми - възпалителни заболявания на зъбите, абсцеси или изваден мъдрец, могат да причинят болка в ухото.
  • Заболявания на темпоромандибуларната става - темпоромандибуларната става е задвижващият механизъм на вашата челюст и се намира точно под ухото. Тъй като ставата е много близо до слуховия ни анализатор, болният често съобщава за болки в челюстта и ухото. Болката се появява след дъвчене, говорене или прозяване.

Приемът на нестероидни противовъзпалителни медикаменти може да потисне болката и да намали симптоматиката, но все пак не отменя консултацията със специалист.

Съпътстващи симптоми

Съпътстващите симптоми са изключително важни, защото именно те спомагат за отдиференциране на различните болестни единици и насочват специалистите към правилната диагноза.

Ще разгледаме най-честите от тях:

  • Загуба на слуха - Тя може да бъде частична или пълна. Получава се при възпалителни процеси в средното ухо, прекомерно натрупване на ушна кал, наличие на течност в ухото и други.
  • Оторея (секреция от ухото) - Представлява бистра или кървава секреция, която сигнализира за руптура на тъпанчевата мембрана, инфекция или баротравма. При “swimmer’s ear” секрецията може да е жълто-зеленикава, заради наличието на бактериална или гъбичкова инфекция.
  • Температура - Температурата е показател за възпаление. При децата със среден отит е често срещан симптом.
  • Зачервяване и оток - Отокът около ухото и челюстта се появява при тежки инфекции на външното ухо. Зачервяването от своя страна е чест симптом на алергична реакция на външното ухо.

Освен това при дерматит на външното ухо може да усещате иглички, а при гъбичкова инфекция - чувство за парене.

Съпътстващи симптоми

Възможни причини

Възможните причини за възникване на болката в ухото могат да бъдат от всякакво естество. Те могат да засягат както самото ухо, така и съседни структури. 

Ще изброим и някои от тях:

  • Инфекция на ухото - Инфекциите на средното ухо, обикновенно от бактериални и вирусни агенти, често пъти предизвикват оталгия при малки деца. При децата отитът е придружен от покачване на температурата, намаление на слуха и отделяне на секрет от ушната мида.
  • Натрупване на ушна кал - Прекомерното натрупване на церумен (ушна кал) води до запушване на ушния канал и предизвикване на болка.
  • Травма или увреда на ухото - Удари в областта на ухото, нараняване от попадане на чуждо тяло и неправилната употреба на клечки за уши също могат да доведат до оталгия. Освен това разкъсването на тъпанчевата мембрана предизвиква внезапна, остра болка.
  • Промяна в налягането - Промяната в налягането предизвиква така наречената “баротравма”. Възниква при внезапни промени в налягането, например при летене със самолет или гмуркане.
  • Стоматологични проблеми - Инфекции на венците могат до доведат до появата на болка в ухото. Друга честа причина от стоматологичната практика е темпоромандибуларната дисфункция, която също е причина за появата на оталгия.
  • Възпаление на синусите и гърлото - Тонзилитът и фарингитът са инфекции на гърлото, които могат да предизвикат болка, която се усеща в ухото.
  • Ако имате силни болки около синусите, чувство за пълнота в същата област и главоболие, най-вероятно се касае за синузит. 

Безопасни начини да успокоите болката в ухото 

Когато оталгията стане непоносима се обръщаме към изпитани бабини рецепти и природната медицина, търсейки облекчение. Тези методи, предавани през поколения, предлагат безопасни и естествени начини да успокоите дискомфорта, без да прибягвате до употребата на нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Ще ви запознаем с някои от най-ефективните начини за облекчаване на болката в домашни условия.

Топли компреси

Студени компреси

Поставете топъл компрес върху болното ухо. Оставете компреса за около 10-15 минути. Топлината намалява болката и възпалението, като подобрява циркулацията в засегнатата област.

Използвайте маслиново олио

Маслиновото олио е природен аналог, който може да използваме вместо капки за уши. Накапете няколко капки затоплено маслиново олио в слуховия канал, като използвате пипета. Олиото омекотява ушната кал и намалява възпалението.

Важно е да споменем, че ако имате перфорирано тъпанче или секрет от ухото е строго забранено да се поставя каквато и да е течност, защото може да доведе до по-сериозни усложнения.

Студени компреси

Студените комплекси притъпяват болката и успокояват възпалението. Както при топлите, поставяте компреса за около 10-15 минути. Страхотен избор при проблеми, засягащи външното ухо.

Променете позицията на сън 

При болка в ухото спете с повдигната глава и избягвайте да лягате на страната на засегнатото ухо. Повдигането на главата ще облекчи значително болката, породено от повишеното налягане.

Дъвчете дъвка или се прозявайте

Дъвченето на дъвка е добър метод за регулиране на резките промени в налягането. Постоянните движения в челюстта подпомагат отварянето на Евстахиевата тръба и изравняване на налягането.

Използвайте джинджифил

Джинджифилът има натурални противовъзпалителни качества и подпомага намаляването на болката при оталгия. Нанесете сок от джинджифил или масло от негов екстракт около външния ушен канал. Билковата тинктура от джинджифил на ВитаОН ще ви свърши идеална работа за тази бабина рецепта. 

Използвайте чесън

Чесънът е често използван домашен лек за болки в ухото. Той има както антибиотични, така и болкоуспокояващи свойства. Счукайте чесън и го поставете в загрят зехтин за няколко минути, след което прецедете сместа. С прецедената смес намажете зоната около ушния канал.

Болка в ухото при деца и как да реагирате?

Болка в ухото при деца и как да реагирате

Болки в ухото при дете е особено понятие, тъй като малчуганите не могат да обяснят и да кажат къде ги боли. Важно е да реагирате бързо и адекватно, за да облекчите болката и да предотвратите появата на усложнения.

На първо място наблюдавайте симптомите и използвайте безопасните методи, които споменахме по-горе. Ако болката продължава или се влошава потърсете лекарска помощ.

Възможни усложнения при липса на лечение

 Лекар при болка в ухото

Ако неглижирате състоянието си и възпалението остане нелекувано, може да предизвикате сериозни усложнения, някои от които могат да доведат до трайни увреди в слуховия анализатор.

Част от тези състояния са:

  • Частична или пълна загуба на слуха: При нелекувани инфекции на средното или вътрешното ухо.
  • Перфорация на тъпанчето: Нелекувана инфекция на средното ухо може да доведе до разкъсване на тъпанчевата мембрана. Характерна за него е силната пробождаща болка в ухото, отделянето на секрет и понижаване на слуха.
  • Хроничен среден отит: Нелекувана остра инфекция на средното ухо може да премине в хронична. Тя предизвиква постоянна тъпа болка в ухото, течение и дори частична загуба на слуха.

Тежките ушни инфекции могат да доведат и до засягане на лицевия нерв, който преминава през ухото. Получава се силна болка, дължаща се на възпален нерв. От страната на възпаления нерв могат да настъпят парализи на лицевата мускулатура.

Кога да се консултирате с лекар?

Ако изброените по-горе симптоми не отшумят в рамките на 2-3 дни или се задълбочат, трябва да се обърнете към специалист. Лекарят професионално ще разпознае вашата диагноза и ще назначи правилното лечение.

Заключение

Болката в ухото или така наречената “оталгия” е често срещан симптом при малки и големи. Тя може да има различен характер и локализация и да е придружена от различна съпътстваща симптоматика, според това дали е първична или вторична.

Запознахме се с различните методи, които могат да бъдат използвани, за да намалим възпалението и да облекчим оталгията. Ако не бъдат предприети своевременни мерки, състоянието може да се влоши, да хронифицира и дори да доведе до частична или пълна загуба на слуха.

Често задавани въпроси 

Често задавани въпроси

Какво причинява болката в ушите?

Болката в ухото (оталгията), може да бъде причинена от различни фактори - инфекция на средното или вътрешното ухо, натрупване на ушна кал, дисфункция на Евстахиевата тръба, проблеми с темпоромандибуларния апарат, зъбни инфекции и много други.

Мога ли да облекча болката вкъщи?

Както споменахме по-горе, бабините рецепти са ефективен заместител на съвременните лекарствени средства. Топлите и студени компреси, лечебните масла и билки, имат изключително ползотворен ефект за подобряване на симптомите при оталгия.

Имах възпалено гърло и сега ме боли ухото. Това възможно ли е?

Болката в ухото е много чест симптом при проблеми с гърлото и синусите. Това е следствие на тясната връзка между ушите, носа и гърлото. Всяка една инфекция в изброените области може да се разпространи и да доведе до болки в ушите.

Назад към блога

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.