Коклюш (магарешка кашлица): Същност, диагностика и лечение
Вероятно повечето читатели са чували термина “магарешка кашлица”, но малцина знаят, че всъщност това е жаргонното наименование на едно сериозно заболяване, а именно коклюшът.
В тази статия ще ви запознаем с причинителя на заболяването, в какво се изразява симптоматиката и най-вече защо е важно да спазваме стриктно ваксинационния календар.
Какво е коклюш?
Коклюшът, известен още като магарешка кашлица, е високо контагиозна (заразна) бактериална инфекция, която се причинява от бактерията Bordetella pertussis.
Заболяването, причинено от бактерията, засяга основно дихателната система като причинява тежка и дълбока кашлица, която може да продължи цели месеци. Тя е груба, а звукът след пристъп на кашлицата, когато човек се мъчи да си поеме въздух, наповодява звуците, които издава магарето. Именно от там идва и народното име на коклюша.
Рискови фактори за заболяването
Поради тежестта на заболяването и високата инфекциозност на бактерията е разработена задължителна ваксина, която е част от имунизационен календар.
Тя се прави на всички новородени (под формата на комбинирана ваксина - тетанус, дифтерия, коклюш) в серия от 5 отделни дози. Ваксината се повтаря под формата на бустер само срещу тетанус и коклюш на 11-12-годишна възраст, а при възрастните се прави на всеки 10 години.
Бременните жени трябва да се ваксинират по време на всяка бременност.
Основният рисков фактор е пропускането на ваксината поради неглижиране или умишлено.
Други рискови фактори могат да бъдат:
- Възраст - деца под 6-месечна възраст, които все още не са завършили цикъла от 5 дози, са с повишен риск от инфекция.
- Слаб имунитет - имуносупресирани и хора с компрометирано здраве, поради заболяване или лечение с определени препарати, също имат по-висок шанс да се заразят с бактерията.
- Контакт със заразен
- Отслабен специфичен имунитет - това се получава когато е изминал дълъг период от последната имунизация.
Превенцията за това заболяване се основава на редовната ваксинация срещу коклюш.
Начини на разпространение на магарешката кашлица
Магарешката кашлица е силно заразна инфекциозна болест, която се предава основно по въздушно-капков път.
Най-често заразяването се осъществява по един от следните механизми:
- При кашляне и прозяване - когато инфектиран човек кашля или се прозява, миниатюрни капчици, съдържащи бактерии, се разпространяват във въздуха. При евентуално вдишване от друг човек може да се стигне до заразяване при липса на имунитет.
- Близък контакт - същите капчици, резултат от процесите на дишане и издишане, могат да се разпространяват на по-кратки разстояние и заразяването да се осъществи при близък контакт между здрав човек и заразоносител.
- Докосване на заразени повърхности.
- Тази силно заразна болест е най-контагиозна през ранните етапи, когато се проявява с грипоподобни симптоми и до две седмици след появата на кашлицата.
Симптоми на коклюш
Симптомите на заболяването се различават в зависимост от стадия на неговото развитие.
Коклюшът протича в три стадия.
Ранен стадий (катар)
Този етап продължава 1-2 седмици, а симптомите наподобяват тези на простудните заболявания.
Те могат да бъдат:
- Хрема
- Лека кашлица
- Кихане
- Повишена температура (не повече от 38 градуса)
- Влажни и парещи очи.
Напреднал стадий (пароксизмален)
Развиват се тежки пристъпи на кашлица, които могат да са с дълга продължителност. След пристъп, човек остава “без въздух”, а спазмираните бронхи трудно осъществяват процеса на вдишване, поради което болните издават звук, подобен на магарешки рев.
През този период се отделят голямо количество храчки и лигавични секрети, а след пристъпите болните често повръщат. Епизодите на кашлица са много изтощителни за пациентите.
Стадий на възстановяване (реконвалесцентен)
През този етап симптомите плавно отшумяват, но все пак епизоди на кашлица може да има дори след месеци.
Магарешката кашлица е особено опасна за новородените и малки деца, като в някои случаи може да се стигне до летален изход.
Възможни усложнения
Коклюшът е сериозно заболяване, което без лечение има широк диапазон от потенциални усложнения. Те зависят много от възрастта на заразените, като малките деца и новородените имат най-висок риск от развитие на тежките форми усложнения.
Ето какво да очаквате при лош развой на заболяването:
- Апнея (спиране на дишането) - може да настъпи вследствие на епизод на кашлица и при по-малките деца е потенциално животозастрашаващо.
- Пневмония - респираторната инфекция може да “слезе” надолу към белите дробове и да доведе до сериозно възпаление, което може да е причинено както от бордетела пертусис, така и от друга вторична инфекция.
- Гърчове - те са следствие от намаленото хранене на мозъка и най-вече пониженото снабдяване с кислород по време на пристъпите.
- Енцефалопатия - увреждане на мозъка, което се причинява от продължителни периоди на апнея и гърчове, при което умират мозъчните неврони. Състоянието е перманентно и води до сериозни когнитивни и моторни неврологични увреждания.
- Дехидратация и загуба на тегло - кашличните пристъпи често водят до повръщане, като се нарушава храненето, а в същото време се увеличават загубите на течности и електролити.
- Фрактури на ребра - по-рядко състоянието, което е характерно за хора в напреднала възраст с по-чупливи кости.
- Уринарна инконтиненция - нарушен контрол над тазовите резервоари може да се наблюдава както у деца, така и у възрастни хора.
- Ушни инфекции - възпаления на средното ухо, по-често при деца. Може да доведе до временна или перманентна загуба на слух.
- Смърт - в световен мащаб, статистиката показва около 1-2% смъртност при новородените, инфектирани с бактерията.
Ранната ваксинация и лечението с правилните антибиотици са от ключово значение за профилактика на заболяването и неговото лечение.
Диагноза и тестове
Диагностицирането на заболяването се осъществява на базата на симптомите на пациента, които трябва да бъдат потвърдени от съответните лабораторни тестове.
В начален стадий, неотпитният клиницист лесно може да бъде заблуден поради сходството между симптомите на коклюша с тези на други грипоподобни простудни заболявания и инфекции на дихателните пътища. Именно затова освен клиничната оценка е необходимо да се изолира причинителя на инфекциозното заболяване, което ще даде насока и за лечението.
Клиничната оценка се осъществява чрез снемане на подробна анамнеза от пациента, последваната от изършване на физикален преглед.
При съмнения за коклюш, медицинският специалист може да назначи следните лабораторни изследвания:
- Вземане на назофарингеален или гърлен секрет - взетият биологичен материал следва да бъде посят върху различни среди, като това е най-сигурният метод за идентифициране на причинителя. Недостатъците са свързани с това, че отнема няколко дни и се губи ценно време. Именно затова за този бактериален причинител има измислен PCR тест, което е съкращение от полимеразна верижна реакция. Той бързо и точно открива и диференцира генетичния материал на бактерията.
- Кръвни изследвания - взема се кръвна проба, за да се измерят нивата на белите кръвни клетки, а също така за да се проследят нивата на CRP - важен протеин, показващ нивата на възпаление в организма.
- Серологични изследвания - те измерват наличието на антитела срещу бактерията, като тестът е от значение в по-късните етапи на болестта за установяване на имунитет срещу бордетелата.
- Рентгенография на гръден кош - това образно изследване на белите дробове има за цел да покаже дали инфекцията е достигнала по-долните етажи на дихателната система и дали има налична пневмония.
Диагностиката на заболяването изисква достатъчен клиничен опит на лекаря, както и добра преценка. Потвърждаването на заболяването и доказване на причинителя са от особена важност за развитието и намаляване риска от усложнения и смърт.
Лечение на коклюш
Лечението на болестта включва използването на различни подходи като целта му е отстраняване на инфекциите и да предотврати усложненията.
Тъй като се касае за бактериална инфекция, основното лечение се базира на употребата на антибиотиците, като за първи избор на лечение се използват тези от семейството на макролидите - азитромицин, кларитромицин, еритромицин. В случай на алергии към тази група се използва триметоприм - сулфаметоксазол.
При по-тежки случаи, особено засягащи малки деца, се поддържа адекватна хидратация чрез инфузия на водно-солеви разтвори, овлажняване на въздуха.
Употребата на антитусиви също е добър начин за намаляване на симптомите на заболяването. Антипиретиците (лекарства за понижаване на температурата) и кислородотерапията са основна част от допълващото лечение.
Хоспитализацията на пациентите, страдащи от коклюш, е почти задължителна, особено когато се касае за деца. Болничното наблюдение, хидратацията и инфузията на интравенозни антибиотици са значително по-ефективни от домашното лечение и пероралната терапия. В болнични условия има и доста по-добър контрол и възможност за реакция, в случай на появата на сериозни усложнения.
Кога да се консултирате с лекар?
Често хората могат да неглижират симптомите на настинка и леки грипоподобни състояния. Имайки предвид, че от коклюш най-често страдат малките деца, то родителите им рядко могат да пропуснат притеснителните признаци на каквото и да е заболяване, като започнем от безобидната настинка до коклюш.
Когато се касае за деца, всяко състояние, при което се поддържа висока температура е повод за тревога и консултация с лекар. Дрезгавата и изтощителна кашлица е друг симптом, който не може да остане незабелязан и дори за неопитен човек, разликата с обикновената кашлица е повече от видима.
Ако в даден момент от пристъпната кашлица усетите, че вие или вашето дете спирате да дишате и/или получавате посиняване на устните и лицето (цианоза), това също е тревожен белег, който изисква медицинско внимание.
Въпреки че започва с грипоподобни симптоми, магарешката кашлица е доста специфично заболяване и рядко хората не разбират, че проблемът, с който са се сблъскали е по-сериозен.
Често задавани въпроси
Какво представлява магарешката кашлица?
Магарешка кашлица е народното име на инфекциозното заболяване “коклюш”, причинявано от бактерията Bordetella pertussis, което се изразява в тежки пристъпи на кашлица, задух и температура.
Коя група от хора е най-застрашена от заболяването?
Малките деца, новородените и възрастните хора са с повишен риск от развитие на заболяването и неговите усложнения.
Как се лекува заболяването?
Антибиотичното лечение е първият и единствен избор при бактериалната инфекция, причиняваща коклюш.