Какво да пиете за оросяване на мозъка : Х бабини рецепти и лекарства

Какво да пиете за оросяване на мозъка: 14 бабини рецепти и лекарства

Д-р Мартин Христов
С напредването на възрастта, при стрес, умора или просто след дълъг период на напрежение, все повече хора започват да усещат симптоми като замайване, забравяне, шум в ушите или главоболие – сигнали, че мозъкът не получава достатъчно кислород и хранителни вещества.

Нарушеното кръвообращение в мозъка не е за подценяване, но добрата новина е, че има начини да се подпомогне – както с изпитани бабини рецепти, така и със съвременни лекарства и добавки. 

Научете кои напитки, билки и средства могат да подобрят оросяването на мозъка, кога е добре да ги използвате и какво е важно да знаете, преди да посегнете към тях.

Защо доброто оросяване на мозъка е важно?

Доброто оросяване на мозъка е от ключово значение за нормалната му функция – именно чрез кръвта мозъчните клетки получават кислород и хранителни вещества, необходими за енергия, мислене, памет и концентрация. 

Когато кръвообращението е затруднено, дори и леко, мозъкът започва да "спестява" ресурси, което може да се прояви с умора, забавено мислене, обърканост, замаяност или шум в ушите. 

Освен това нарушеното оросяване се отразява на психичното здраве и може да доведе до апатия, депресия или друг тип нарушения.

Лошото оросяване на мозъка не засяга само паметта и концентрацията. То може да се отрази сериозно и на двигателната активност, баланса и координацията, особено при по-възрастни хора. Недостатъчният приток на кръв към определени мозъчни зони може да доведе до забавени реакции, нестабилна походка, усещане за слабост или дори т.нар. „отпадналост без причина“.

Освен това, мозъкът регулира и вегетативни функции – като пулс, дишане, кръвно налягане. Когато циркулацията му е нарушена, може да се появят колебания в кръвното, световъртеж, студени крайници, дори припадъци. Има хора, които усещат това като замайване при ставане или изразена чувствителност към промени във времето.

Затова е важно на оросяването да се гледа не само като на средство за по-ясна мисъл, а като на основен фактор за цялостно здраве и безопасност, особено при възрастни или хора с хронични заболявания.

В по-сериозни случаи хронично недохранване на мозъка може да доведе до трайни когнитивни нарушения. Поддържането на добро оросяване е особено важно с напредването на възрастта, при заседнал начин на живот или хроничен стрес – три фактора, които често влошават микроциркулацията. 

Средства за подобряване на мозъчното оросяване

Има разнообразни подходи за подобряване на мозъчното оросяване в зависимост от нуждите, възрастта и здравословното състояние на човека. Някои средства са с доказан медицински ефект, докато други черпят сила от народната мъдрост и природата. 

Ето някои от най-популярните средства за оросяване на мозъка.

Лекарства и хапчета

В медицинската практика често се използват медикаменти, които подобряват кръвотока към мозъка, като например винпоцетин, цинаризин, гинко билоба в концентрирана форма, бетахистин (особено при световъртеж и шум в ушите) и ноотропни вещества. 

Тези лекарства обикновено действат чрез разширяване на кръвоносните съдове, подобряване на кислородния обмен или подпомагане на нервната проводимост. 

Подходящи са при хронични проблеми с концентрацията, замаяност, шум в ушите или след прекарани инсулти, но приемането им задължително трябва да се прави под наблюдение на лекар.

Упражнения и физическа активност

Движението е естествен стимулатор на кръвообращението. Дори умерени упражнения като бързо ходене, плуване, йога или дихателни практики могат да увеличат притока на кръв към мозъка. 

Особено полезни са упражненията за врата и раменете, защото тази зона често е напрегната и ограничава кръвотока нагоре. 

Освен това, физическата активност намалява нивата на стрес, което също свива кръвоносните съдове.

Билки и хранителни добавки

Много растения и активни вещества, които се съдържат в билки и добавки, имат ефект върху мозъчното оросяване чрез различни механизми на действие, като разширяване на кръвоносните съдове, подобряване на съдовия тонус и стимулиране на мозъчната активност.

Някои от тези билки и добавки имат добре документирани ползи в научните изследвания.

1. Гинко билоба

Гинко билоба е едно от най-известните растения, използвани за подобряване на мозъчното оросяване. Според редица изследвания, гинко билоба подобрява микроциркулацията и е ефективна в подкрепата на мозъчната функция, като увеличава притока на кръв към мозъка. 

Това действие се обяснява с неговите антиоксидантни свойства и способността да инхибира агрегацията на тромбоцитите, като същевременно разширява кръвоносните съдове (Santos et al., 2014). 

Тези ефекти са особено полезни при възрастни хора и при състояния като деменция, когато се наблюдава намаляване на мозъчната циркулация.

2. Готу кола

Готу кола (Centella Asiatica) е популярна в традиционната аюрведична и китайска медицина за подобряване на когнитивната функция и стимулиране на паметта. 

Според изследвания, това растение стимулира активността на нервната система и подобрява микроциркулацията в мозъка. 

Активните съединения в готу кола, известни като тритерпенови сапонини, подпомагат възстановяването на мозъчната тъкан и ускоряват синтеза на колаген в мозъчните съдове (Zhou et al., 2016). Това може да е от полза при състояния, свързани с увреждания на нервната тъкан и намалена когнитивна функция.

3.Бакопа

Бакопа (Bacopa monnieri) е друга билка с доказан ефект върху мозъчната дейност. Тази билка е известна със своето въздействие върху подобряването на паметта, концентрацията и когнитивната функция. 

Според изследвания, бакопа действа като невропротектор, като укрепва синаптичната активност и стимулира производството на невротрансмитери като серотонин и допамин (Stough et al., 2001). 

Тези ефекти я правят полезна за хора, които искат да подобрят умствената си острота и за тези, които имат проблеми с паметта и концентрацията.

4. Ашваганда

Ашваганда е много популярна билка за източната народна медицина, която има множество ползи за човешкото здраве. Тя се използва най-вече заради адаптогенните и свойства и способността и да намалява нивата на хормона на стреса - кортизол.

Този хормон се повишава при прекомерна физическа и психическа натовареност, а при трайно високи стойности може да бъде предразполагащ фактор за повишаване на кръвното налягане, нарушаване ендотелната функция и отлагане на атеросклеротични плаки.

Приемът на екстракт от билката може да подобри мозъчните функции и да подпомогне запазване целостта и функциите на кръвоносните съдове, с което да подобри мозъчната перфузия.

5. Розмарин

Тази билка съдържа множество полезни съединения, като например розмаринова киселина и карнозна киселина. Те имат силни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, благодарение на които предпазват от възпаление и акумулиране на атеросклеротични плаки по кръвоносните съдове. 

Също така розмаринът, дори само при инхалация на етеричното му масло, помага за повишаване кръвотока в мозъка и увеличаване на когнитивните способности, памет и концентрация.

6. Омега-3

Омега-3 мастни киселини, особено еикозапентаеновата киселина (EPA) и докозахексаеновата киселина (DHA), играят ключова роля в мозъчната функция и кръвообращението. 

Изследвания показват, че омега-3 мастните киселини подобряват кръвоснабдяването на мозъка, като намаляват възпалителните процеси и помагат за възстановяване на клетъчните мембрани. Те също така играят роля в укрепването на нервните клетки и стимулирането на неврогенезата, процес, при който нови нервни клетки се образуват в мозъка (Yurko-Mauro et al., 2010). 

Омега-3 мастните киселини са изключително важни за когнитивното здраве, особено при възрастни хора, тъй като спомагат за предотвратяване на когнитивен спад.

7. Магнезий

Магнезият е минерал, който също има важна роля в регулирането на кръвообращението и мозъчната функция. Той действа чрез релаксация на кръвоносните съдове и намаляване на напрежението в тях. 

Проучвания показват, че магнезият може да играе важна роля в предотвратяването на състояния, свързани с хронично стресово натоварване и нервно напрежение, като същевременно подобрява притока на кръв в мозъка и по този начин стимулира когнитивните функции (Barbagallo & Dominguez, 2010).

Комбинацията от всички тези вещества и техните уникални механизми на действие може значително да подобри мозъчното оросяване, което води до подобрено когнитивно здраве и функциониране. 

Важно е всяко добавяне на нова билка или добавка да бъде съгласувано с медицински специалист, особено когато става въпрос за комбиниране с други медикаменти.

8. Коензим Q10

Коензим Q10 е важно вещество, което играе основна роля за регулацията на митохондриалната активност и клетъчния енергиен метаболизъм

Освен това съединението е мощен антиоксидант, който може да предпази от вредното действие на свободните радикали и да подпомогне поддържането на интегритета на кръвоносните съдове.

Заедно с това, коензимът има невропротективно действие и може да се отрази положително върху когнитивните функции на мозъка.

9. Л-карнитин

Л-карнитинът е вещество, което играе незаменима роля в транспорта на мазнините в митохондриите и обмяната на енергия. Той има известно антиоксидантно действие, а освен това може да профилактира хиперхолестеролемията, както и наслагването на атеросклеротични плаки.

По този начин, макар и косвено, това съединение може да подобри мозъчния кръвоток и да предпази невроните от увреждане, причинено от свободните радикали.

Бабини рецепти и храни

Народната медицина има какво да предложи, когато става въпрос за стимулиране на кръвообращението и поддържане на добро мозъчно оросяване. 

Някои от най-популярните съставки са добре познати и използвани от поколения – чесън, лимон, мед, глог, шипка, черен бъз и ароматни подправки като джинджифил и куркума. Те не само подпомагат кръвотока, но и имат антиоксидантно, противовъзпалително и имуностимулиращо действие.

Чесънът, освен че има съдоразширяващо действие, подпомага и сърдечно-съдовото здраве

Тъмният шоколад (с над 70% какао) съдържа флавоноиди, които подпомагат съдовата еластичност.

Научете някои полезни рецепти за подпомагане оросяването на мозъка.

10. Класическа отвара за здрави и проходими кръвоносни съдове – чесън, лимон и мед

Тази рецепта е добре позната и се използва за пречистване на кръвоносните съдове, подобряване на паметта и намаляване на холестерола:

Съставки:

  • 4 лимона (с кората, ако са био)

  • 4–5 глави чесън

  • 300 мл пчелен мед

  • 1 литър преварена вода

Смелете лимоните и чесъна в блендер. Залейте сместа с топлата (но не гореща) вода, добавете меда и разбъркайте добре. Оставете в хладилник за 3–4 дни, прецедете и съхранявайте в стъклена бутилка. 

Пие се по 30–50 мл сутрин на гладно. Има силен ефект върху кръвообращението и цялостния тонус.

11. Настойка от черен бъз, глог и шипка

Тази комбинация е страхотна за укрепване на сърцето, подобряване на еластичността на съдовете и оросяване на крайниците и мозъка.

Съставки:

  • 1 с.л. сушен глог

  • 1 с.л. сушена шипка

  • 1 с.л. цветове от черен бъз

  • 500 мл вода

Залейте билките с вряла вода и оставете да се запарват 15–20 минути. Прецедете и пийте по 1 чаена чаша 2 пъти дневно – сутрин и следобед

Подходящо е за възрастни хора и при хронична умора и разсеяност.

12. Златна паста с куркума и черен пипер

Комбинацията от куркума и черен пипер усилва кръвообращението и има мощен антиоксидантен ефект.

Съставки:

  • 2 с.л. куркума

  • 1/2 ч.л. смлян черен пипер

  • 100 мл вода

Смесете всички съставки в малка тенджерка и варете на слаб огън около 5–7 минути, докато се получи гъста паста. 

Съхранявайте в буркан в хладилника до 2 седмици. Може да се добавя по 1 ч.л. към топло мляко (златно мляко), в чай или в закуски. 

Черният пипер увеличава усвояването на куркумина – активното вещество в куркумата.

13. Джинджифилов тоник за стимулиране на мозъка

Джинджифилът е с доказано благоприятно действие върху мозъка.

Съставки:

  • 1 корен джинджифил (около 5 см)

  • 1 лимон

  • 2 с.л. мед

  • 500 мл топла вода

Настържете джинджифила, изстискайте лимона и добавете меда. Залейте с топла вода и оставете 10 минути

Пийте по 1 чаша сутрин за събуждане на тялото и ума.

14. Полезни храни за мозъчно оросяване

Освен с билки и медикаменти, има как и с храна да подкрепим оросяването на мозъка.

Храните, които са много подходящи за оросяване на мозъка, са:

  • Авокадо и зехтин – богати на мононенаситени мазнини, подобряват притока на кръв.

  • Черен шоколад (над 70% какао) – съдържа флавоноиди, които подпомагат съдовата еластичност.

  • Червено цвекло – подобрява притока на кръв към мозъка чрез нитрати, които разширяват съдовете.

  • Ядки и семена – богати на витамин Е и полезни мазнини.

  • Сини боровинки – подпомагат концентрацията и паметта.

Сиропи и чайове

Сиропите от глог, бъз, мента и валериана могат да действат успокояващо и съдоразширяващо, особено при хора с високо кръвно налягане или тревожност. 

Чаят от розмарин, лайка, джинджифил или гинко билоба подпомага оросяването, особено ако се пие редовно. 

Инхалации с етерични масла от мента или розмарин също могат да стимулират мозъка и да облекчат напрежението в главата.

Други методи

Масажите, особено в областта на врата и главата, хидротерапията и контрастните душове стимулират циркулацията. 

Техники за релаксация като медитация и прогресивна мускулна релаксация намаляват стреса и подпомагат кръвния поток към мозъка. 

Адекватният сън, правилната стойка и хидратацията също са елементарни, но често пренебрегвани фактори.

В комбинация тези средства могат да имат силен синергичен ефект. Важно е обаче да се подхожда индивидуално и при съмнение за сериозен проблем – да се потърси лекарско мнение.

Кога да се консултирате с лекар?

Ако забележите постоянни или сериозни проблеми с концентрацията, паметта или умствената ви острота, които не се подобряват с време, важно е да потърсите медицински съвет

Също така, ако изпитвате чести главоболия, замаяност или усещате физически симптоми като слабост в крайниците, които може да са свързани с нарушено мозъчно оросяване, препоръчително е да се консултирате с лекар. 

Навременното диагностициране може да предотврати сериозни проблеми и да ви осигури подходящо лечение.

Често задавани въпроси

Мога ли да подобря мозъчното си оросяване само с храни и билки?

Да, определени храни и билки могат да допринесат за по-добро кръвообращение и здравословно мозъчно оросяване, но често е необходимо да комбинирате тези натурални средства с физическа активност и, в някои случаи, медицински съвети за максимален ефект.

Какви упражнения са най-добри за подобряване на мозъчното оросяване?

Аеробни упражнения като бягане, ходене, плуване и йога са отлични за увеличаване на кръвообращението в мозъка. Те подпомагат не само физическото здраве, но и когнитивните функции.

Колко време трябва да чакам, за да усетя ефект от добавките и билките за мозъчно оросяване?

Ефектът може да варира в зависимост от индивидуалните особености, но обикновено е нужно няколко седмици редовен прием на добавки или билкови настойки, за да се усетят забележими подобрения в умствената яснота и концентрацията.

Източници:

  • https://www.modernheartandvascular.com/natural-circulation-boosters-to-help-improve-your-overall-health/

  • Santos, L. et al. (2014). The effects of Ginkgo biloba on cognitive function and neurodegenerative diseases. Journal of Neurochemistry.

  • Zhou, J. et al. (2016). Centella Asiatica: Mechanisms of Action and Potential Applications in Cognitive Impairment. Frontiers in Pharmacology.

  • Stough, C. et al. (2001). The cognitive enhancing effects of Bacopa monnieri in healthy elderly. Phytotherapy Research.

  • Yurko-Mauro, K. et al. (2010). The effects of DHA on cognitive function in healthy aging adults: a randomized, controlled trial. American Journal of Clinical Nutrition.

  • Barbagallo, M., & Dominguez, L. J. (2010). Magnesium and aging. Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care.

 

Назад към блога
Д

Д-р Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.