Ечемик на окото: Същност, симптоми и лечение

Ечемик на окото: Същност, симптоми и лечение

Д-р Мартин Христов

Повечето от вас вероятно са се сблъсквали с това неприятно състояние - ечемик на окото. Той може да предизвика значителен дискомфорт и болка в областта на окото. 

В голяма част от случаите ечемикът може да бъде лекуван у дома, но усложненото протичане изисква консултация със специалист.

От този текст ще разберете как да се справите с болезнения ечемик и как да се предпазите от появата на нов.

Какво представлява ечемикът?

Какво представлява ечемикът?

Ечемикът представлява болезнена червена подутина на върха на клепача. Той възниква, когато една от малките мастни жлезички, разположени близо до миглите, се запуши и се насложи бактериална инфекция

Медицинският термин за ечемик е “хордеолум” и спада към групата на очните заболявания. Обикновено се появява на единия клепач, но може да засегне и двете очи

Ечемикът обикновено преминава за 1-2 седмици, но ако се задържи по-дълго, може да наложи приложение на антибиотични мехлеми, които да неутрализират бактериалната инфекция.

Защо се появява?

Хордеолумът се причинява от блокирането на една от мастните жлезички, разположени по клепачите. Блокираният дренаж на жлезата благоприятства растежа на бактерии и възпалението. 

Ечемикът напомня на акнеподобните пъпчици, които се появяват по кожата ни. Лезиите най-често еволюират в рамките на няколко дни и оздравяват самостоятелно. 

Таблицата по-долу показва възрастовите групи и вероятността за развитие на ечемик:

Възрастова група

Риск от появата на ечемик

Причини и особености

0-5

Среден 

По-малките деца имат лоша хигиена, защото често търкат очите си.

6-12

Висок

Повишен риск поради активната игра и липса на добра хигиена.

13-17

Висок

Хормоналните промени водят до висок риск от развитие на ечемик.

18-24

Среден

Възможно е да се дължи на стрес или на използвана козметика.

25-39

Нисък

Рискът намалява с по-добра хигиена.

40-59

Нисък

По-рядко срещан, освен при хора с хронични заболявания. 

60+

Нисък

Рискът е по-малък, но се увеличава при диабет и/или слаба имунна система.

 

Както се вижда в таблицата, рисковите групи за развитие на ечемик са малките деца на възраст между 6-17 години. Тази таблица е показно, че трябва да се обърне сериозно внимание върху инфекцията, тъй като тя може да засегне всяка една възрастова група. 

Ако жлезата е напълно блокирана, възпалението става по-тежко и може да причини значително подуване в областта, както и зрителни нарушения.

Как да го разпознаете?

Ечемикът е малка болезнена подутина върху или под клепача. Кожата около него обикновено е зачервена и раздразнена, а той може да бъде изпълнен с жълтеникава гной. 

Окото може да бъде зачервено и да сълзи обилно, но не бива да има зрителни смущения. В противен случай трябва да се отхвърлят други по-сериозни диагнози. 

Ечемикът трябва да бъде разграничен от други лезии, които също възникват в областта на клепача.

Тези лезии могат да бъдат:

  • Ксантелазма - надигната жълта плака в областта на горния клепач, която е безобидна, но често е признак на висок холестерол.
  • Папилом - подутина с розов или телесен цвят. Не крие сериозни рискове, но може да нараства бавно и да ограничи зрителното поле, както и да причини козметични дефекти. Може лесно да се отстрани хирургически.
  • Киста - малка “торбичка”, изпълнена с течност, която нараствайки може да засегне зрението ви.

В случай че клепачът ви е възпален и зачервен, а окото ви сълзи, но липсва подутина, най-вероятно се касае за конюнктивит (възпаление на конюнктивата на окото) или блефарит (възпаление на клепача).

Възможни усложнения

Как да го разпознаете? ечемик

Най-често ечемикът на окото се излекува за няколко седмици, но може да настъпят усложнения, особено ако бъде третиран грешно. 

Най-честите усложнения са:

  • Халазион - ечемикът може да прерастне в халазион, който е по-голяма, неболезнена подутина, появила се вследствие на пълния блокаж на мастната жлеза. Той може да се задържи седмици, дори месеци и да наложи медицинска интервенция - компреси или хирургическо отстраняване.
  • Пресептален (периорбитален) целулит - по-сериозно усложнение, при което инфекцията се разпространява в околните тъкани. Това състояние е придружено от оток, зачервяване и силна болка, но не нарушава зрението. Налага се терапия, назначена от специалист. Тя обикновено е с антибиотик, който да спре разпространението на инфекцията.
  • Орбитален целулит - рядко, но много тежко усложнение, което настъпва, когато инфекцията проникне дълбоко в тъканите около окото. Симптомите включват силна болка, температура, оток и зачервяване на клепачите. Зрението също е засегнато. Орбиталният целулит е спешно състояние, което изисква незабавно лечение с венозни антибиотици и дренаж.
  • Рецидивиращ ечемик - някои хора страдат непрекъснато от ечемик на окото. Предразполагащи фактори са хроничен блефарит, дисфункция на мастните жлези на клепача и лоша хигиена. Отстраняването на тези фактори ще осигури защита срещу непрекъснатата поява на хордеолум.
  • Цикатрикс - повтарящите се лезии, или неправилно лекуваните такива, могат да оставят след себе си цикатрикс (белег). Това е рядкост, но може да предизвика козметичен дефект или да засегне функцията на клепача, налагайки хирургична намеса.
  • Зрителни смущения - по правило, ечемикът не засяга зрението, но ако е прекалено голям и оточен може да доведе до временно замъглено зрение. Този проблем отминава с излекуването на ечемика.
  • Формиране на абсцес - инфекцията може да напредне, формирайки абсцес - гнойна колекция, която трябва да бъде дренирана от лекар, за да се избегнат по-нататъшни инциденти.
  • Силна болка и дискомфорт - болката е обичаен симптом, но нейното усилване предупреждава за задълбочаване на инфекцията или развитие на някое от гореизброените усложнения.

При съмнения за усложнения е добре да се консултирате със специалист.

Лечение на ечемик на окото 

Зрителни смущения

В лечението на ечемика могат да бъдат полезни както разнообразни домашни средства, така и редица билки и природни дарове. 

Ефикасните домашни средства включват:

  • Топли компреси - топлината увеличава кръвотока в областта, като по този начин усилва естествения дренаж на възпалителния ексудат. Прилагайте топъл компрес за 10-15 минути, 3-4 пъти дневно, докато симптомите отшумят.
  • Почистване - поддържането на възпалената зона чиста предпазва от влошаване и разпространяване на инфекцията. Почистването премахва мастния секрет, мъртвите клетки и бактериите от клепачния ръб. Важно е сапунът, който използвате, да не е агресивен. Почистването трябва да се извършва нежно и внимателно.
  • Компрес с чаено пакетче - черният чай има натурално антибактериално и противовъзпалително действие, което намалява отока и бори инфекцията. Накиснете пакетчето чай в гореща вода, след което го извадете и оставете да се охлади. Приложете го директно върху възпалената зона за 10-15 минути. Повтаряйте 2-3 пъти на ден.
  • Алое вера - гелът от листо Алое вера има успокояващ и противовъзпалителен ефект. Приложете гела директно върху ечемика за 20 минути, след което измийте с топла вода. Процедурата може да се повтаря 2-3 пъти дневно.
  • Избягвайте грима и контактните лещи - те ще раздразнят още повече окото и могат да внесат допълнително бактерии в зоната на възпалението.

За да работи пълноценно и хармонично, нашето тяло се нуждае от големи количества витамини и минерали, които ние невинаги успяваме да си набавим чрез храната. 

Дефицитът на витамини и минерали има неприятни последици за организма, едно от които е появата на ечемик и неговото бавно и мъчително заздравяване. 

Тук идват на помощ хранителните добавки.

Хранителни добавки и билки

Има няколко вида хранителни добавки, които са подходящи за това състояние.

Витамин А

витамин а при косопад.

Храната, която приемаме в забързаното ежедневие не може да ни осигури нужното количество витамин А, който е така важен за здравето на нашите очи и имунна система. 

Той се грижи за целостта и функцията на роговичния и конюнктивалния епител на окото, а дефицитът му води до ксерофталмия (сухота на окото) и всички нейни последствия. 

Приемът на витамин А под формата на таблетки, веднъж дневно, ще подобри кожата, косата и ноктите ви, а честите боледувания и настинки ще останат в миналото.

Витамин С

Възпалителният процес, причинен от хордеолума на окото, може да бъде положително повлиян от витамин С, благодарение на неговите антиоксидантни качества

Отстраняването на свободните радикали не само ще потисне отока, болката и зачервяването, но и ще усили многократно регенераторните процеси. Бързата регенерация, осигурена от витамина, ще ви прадпази от едно неприятно усложнение - цикатрикс на клепача. 

Ползите не са само тези, защото тази хранителна добавка ще стимулира имунната ви система, ще тонизира тялото ви и ще ви даде допълнително енергия. 

Цинк

Оптималните нива на този минерал в организма повишават възпротивителните му качества и му дават предимство в борбата с инфекциозните агенти. Той подсилва имунитета и е мощен антиоксидант, който неутрализира токсичните радикали. 

Всички тези качества на цинка го правят перфектната хранителна добавка за хора, страдащи често от ечемик на окото. Той ще потисне възпалението, ще ускори възстановяването и ще понижи риска от бъдещи появи. 

Освен всички тези ползи, цинкът хармонизира цялостно тялото, тъй като участва като коензим в почти всички ензимни системи, регулира синтеза на белтъчини и ДНК. 

Билки

Природата също предлага редица билки и натурални средства, благоприятни за очите, които са и изключително полезни срещу възпалението, придружаващо ечемика на окото. 

Невен

Тинктура от невен.

Билковата тинктура от невен е силен противовъзпалителен агент, който мигновено ще облекчи болката, отока и зачервяването, причинени от ечемика. 

Силните антиоксидантни свойства на невена ще ускорят процесите на заздравяване и по този начин ще ограничат възпалението. Всички тези ефекти са важни за предотвратяване на тежките усложнения, които може да възникнат при неглижиране на болестния процес. 

Използвайки тинктурата срещу хордеолума, ще можете да се възползвате и от другите ѝ ценни качества - понижаване на кръвната захар и холестерола, благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система и черния дроб.

Лайка 

Компресът, приготвен от чай от лайка, действа антисептично, като успокоява възпаления участък и облекчава болката. 

Пригответе чай от лайка, потопете чист тампон и оставете няколко минути да се охлади. Поставете тампона върху клепача и оставете да подейства 15-20 минути. 

Може да повторите процедурата 2-3 пъти дневно.

Куркума

Известна със своите противовъзпалителни качества, куркумата помага за облекчаване на симптомите при ечемик. 

Може да се приема под формата на чай или хранителна добавка.

Очанка 

Тази билка се използва традиционно с доказан ефект при очни проблеми. Може да се приготви като чай и да се използва за промивки на засегнатото око.

Важно е да знаем също какво не бива да се прави при поява на ечемик. 

В никакъв случай не бива да опитвате на изстискате подутината, защото това ще доведе до разпространение на инфекцията, задълбочаване на възпалението и последващите усложнения. 

Кога да посетите лекар?

Ако ечемикът е упорит - задържа се повече от няколко седмици, не се повлиява от гореизброените методи или симптомите се влошават и задълбочават, трябва да се консултирате с медицински специалист, по възможност офталмолог (специалист по очни болести). 

Ето някои алармиращи симптоми, които изискват специализирана помощ:

  • Нарушения в зрението
  • Подутината се увеличава и става по-болезнена.
  • Подутината в областта на окото кърви.
  • Зачервяването в областта става по-упорито.
  • Свръхчувствителност към светлина и/или обилно сълзене от окото
  • Поява на нов ечемик, скоро след заздравяването на предходния.

Профилактиката при очен лекар е изключително важна и не трябва да бъде пренебрегната.

Заключение

Ечемикът на окото се дължи на остро възпаление на мастната жлеза разположена в основата на миглите. Възпалението се получава от бактериална инфекция на организма. 

Симптомите при ечемика могат да допринесат за появата на зачервяване, подуване, болка и понякога може да се гной около или в окото. 

Заболяването на окото е специфично и може да се лекува с различни антибиотични средства и домашни лекове. Профилактиката при очен лекар също е много важна, защото в противен случай може да се стигне до по-сериозен проблем.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Какви са симптомите на ечемика?

Симптомите на ечемика на окото включват: зачервяване и подуване на клепача, образуване на гнойна пъпка, сърбеж и дразнене в областта на окото и/или болка в областта.

Мога ли да стискам ечемика?

Ечемикът в никакъв случай не бива да бъде стискан и да се правят опити да бъде изцедена гнойната колекция, която се е събрала. Стискането на ечемика може да доведе до разпространение на инфекцията и до по-сериозни усложнения.

Може ли ечемикът да бъде заразен? 

Ечемикът сам по себе си не може да бъде заразен. От друга страна бактерията, която го причинява (Staphylococcus aureus) може да бъде предадена от контакт на болен със здрав човек и инфекцията да бъде пренесена. По този начин може да се появи и при здрав човек, ако той е имал контакт с болен от ечемик.

Източници:

https://en.medicina.ru/for-patients/diseases/barley-on-the-eye/

https://www.nhs.uk/conditions/stye/

Назад към блога
Д

Д-р Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.