
10 ефективни билки за язва
Др. Мартин ХристовЯзвата на стомаха и дванадесетопръстника е хронично заболяване, което може да доведе до сериозни здравословни усложнения, ако не се лекува навреме.
В съвременния свят, с влошаващото се качество на живот и неправилните хранителни навици, това състояние става все по-често срещано.
Освен медицинското лечение, народната медицина предлага ефективни и безопасни алтернативни методи за облекчаване на симптомите и подпомагане на възстановяването.
В тази статия ще ви запознаем с някой билки с научно доказано действие срещу язвената болест, както и с популярни бабини лекове, които се прилагат в народната медицина от векове.
Природно лечение на язва
Благодарение на съвременната наука, неотдавна бе установен основният причинител на язва, а именно бактерията - Helicobacter pylori. Истината е, че тя е упорит микроб, от който трудно може да се отървете, дори и при наличието на модерните средства за борба с бактериите.
Именно по тази причина, природното лечение на язвите се фокусира в употребата на билки, които имат положителен ефект.
Ето как помагат билките при язва:
-
Намаляват възпалението на стомашната лигавица
-
Облекчават болката и паренето, които са основни симптоми на болестта
-
Подпомагат регенерацията на тъканите
-
Предпазват от образуване на нови язва
Естествените средства често се използват като допълващо лечение към стандартната терапия, която включва и подходяща диета при язва, тъй като съдържат вещества, които са доказано ефективни за намаляване на възпалението и подпомагане на възстановяването.
Според научни изследвания, някои билки имат ефект и върху самия причинител на язвената болест като пречат на неговото инвазиране в стомашната лигавица.
В следващите параграфи ще разгледаме кои са тези билки и как те помагат в борбата с язвената болест.
Ефективни билки за язва
През годините хората са достигнали по един или друг начин до употребата на някои конкретни лечебни растения и билки срещу язва, като по-късно за някои от тях са получили потвърждение и от науката.
1.Женско биле (сладък корен)
Според редица проучвания, активните вещества в това растение, особено глициризинът, пряко подпомагат лечението на язвената болест.
Ето как:
-
Потиска ензима циклооксигеназа, отговорен за синтез на възпалителните медиатори, както и производството на цитокини. По този начин предпазва стомашната лигавица.
-
Стимулира синтеза на мукус от лигавицата, като подпомага бариерната защита срещу солната киселина.
-
Има данни, че може да потиска репродукцията и прикрепването на бактерията Хеликобактер пилори.
-
Потиска стомашната киселинност и дава време на лигавицата да се възстанови.
2.Алое вера
Сокът от растението потиска стомашната киселинност и подпомага възстановителните и регенеративните процеси.
3.Лайка
Лайката съдържа противовъзпалителни вещества като апигенин, който облекчава възпалението и забавя формирането на язвени дефекти по лигавицата.
4.Червен бряст (Ulmus rubra)
Лечебното растение е богато на полизахаридни вещества (муцилаж), които при смесването си с вода образуват хлъзгав гел, който по чисто механичен начин предпазва стомашната лигавица от вредни въздействия.
5.Куркума
Активното вещество куркумин на тази азиатска билка притежава силни противовъзпалителни и антиоксидантни качества, като може да предпази лигавицата на гастроинтестиналния тракт и да намали размера на язвените дефекти.
6.Жълт кантарион
Жълтият кантарион е билка, силно застъпена в народната медицина на нашата родина, която има множество употреби. Една от тях е именно срещу язвена болест, като освен противовъзпалителни и гастропротективни качества, някои проучвания дават обещаващи данни, че активните вещества като хиперфорин, съдържащите се в лечебното растение имат директен ефект срещу основния причинител на язви - H.pylori.
7.Корен от лечебна ружа
Подобно на червения бряст, корени от лечебното растение са богати на муцилаж и имат предпазващо действие върху лигавиците.
8.Джинджифил
Джинджифилът е полезно растение, станало част от традиционната медицина по цял свят. Той е богат на гингероли и шогаоли - активни вещества с доказани противовъзпалителни свойства. Освен това, в лабораторна среда е доказано, че те потискат развитието на бактерията в ин-витро модели.
9.Сминдух
Семената на това растение са богати на различни активни вещества, които имат гастропротективен ефект, като същевременно подпомагат регенерацията на тъканите и регулират стомашната киселинност.
10.Невен
Невен е билка, чиито екстракти имат силни противовъзпалителни и регенеративни качества. Подпомага зарастването на лигавицата. Освен това, според някои проучвания има неспецифичен антибактериален ефект и може да ограничи разпространението на инфекцията с хеликобактер.
11.Живовляк
Доказано ефективна билка срещу формирането на язви поради високото съдържание на протектиращи лигавиците полизахаридни съединения. Освен това растението има силни противовъзпалителни свойства като намалява симптомите при язва.
12.Мащерка
Мащерката съдържа редица активни вещества, сред които тимол, който има антибактериално действие срещу Helicobacter pylori.
Освен това екстрактите от мащерка притежават успокояващи и противовъзпалителни свойства, които помагат при стомашни язви и подпомагат храносмилането.
13.Мента и маточина
Въпреки, че тези две билки нямат директно доказано лечебно действие при язвена болест, в комбинация те подпомагат храносмилането, имат успокояващ ефект върху лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника и потискат гаденето и повръщането, които са чест симптом при язви.

Как се приемат билките за язва?
Билките могат да се приемат под формата на чай, запарки или концентрирани сухи екстракти. Най-ефективният начин на прием е чрез тинктури (водно-алкохолни или глицеринови настойки), които съдържат висока концентрация на активни вещества.
За постигане на оптимален ефект билките трябва да се приемат редовно ( поне 1-2 пъти дневно) и за продължителен период. Добра практика е да се комбинират няколко билки, а след 30-40 дни да се заменят с други, за да се избегне привикване и да се поддържа ефективността на лечението.
Бабини лекове за язва
Освен билковите лекове, традиционната медицина е богата и на бабини рецепти, които старите хора често използват като домашни лекове срещу язва.
1.Сок от прясно зеле
Богат на съдържащи сяра съединения, включително витамин U (метилсулфонилметан), сокът от прясно зеле има силно противовъзпалително действие. Той подпомага регенерацията на тъканите и стимулира секрецията на муцин, който защитава стомашната лигавица.
Този метод е традиционно средство за облекчаване на симптомите и подпомагане на лечението на язвената болест. Препоръчителният прием на сок от прясно зеле е 100-150 мл няколко пъти дневно.
2.Сок от кисело зеле
Въпреки че сокът от ферментирало зеле не съдържа витамин U, той е богат на пробиотици, които имат доказано противовъзпалително действие. Според научни изследвания, пробиотиците могат да помогнат за отстраняване на инфекцията с Helicobacter pylori.
Освен това киселото зеле допринася за алкализиране на стомашната среда, което подпомага възстановяването на лигавицата и намалява риска от допълнителни увреждания.
3.Сок от картофи
Сокът от картофи има алкализиращо действие, което може да облекчи симптомите на язвената болест и да създаде по-добри условия за зарастване на лигавичните увреждания. Приемат се сутрин на гладно около 100 мл сок от картофи.
Важно е обаче да знаете, картофеният сок може да съдържа токсичното вещество соланин. Затова, ако решите да изпробвате този бабин лек за язва, е силно препоръчително да използвате само напълно узрели картофи и да не го приемате продължително време.
4.Пчелен прашец с мед

Смесете неголямо количество качествен пчелен прашец с разтопен на водна баня мед и консумирайте по една супена лъжица два пъти дневно.
Пчелният прашец е богат на много активни вещества, които се съдържат в билките, от които пчелите го произвеждат като има противовъзпалителен, антибактериален и прорегенеративен ефект.
5.Зехтин с мед и лимон
Качествен зехтин се смесва със сока на половин лимон и чаена лъжица билков мед и се приема по една супена лъжица сутрин. Комбинацията от зехтин, мед и лимон алкализира стомашната реакция, подобрява възстановяването и да потиска растежа на бактерията.
6.Зехтин с чесън и мед
Този бабин лек има силен антибактериален ефект срещу хеликобактер пилори. За съжаление не препоръчваме тази бабина рецепта поради силното дразнещо действие на чесъна върху стомаха и риск от обостряне на симптомите.
7.Зехтин с жълт кантарион
Добавете сух цвят от жълт кантарион (50 грама) в 200 мл студенопресован зехтин в тъмен буркан и оставете да престои на тъмно и хладно 3-4 седмици. След това консумирайте по 1 чаена лъжица 3 пъти дневно на празен стомах. Може да добавите пчелен прашец и мед за допълнително подсилване на лечебната билкова смес.
При употребата на тези бабини рецепти започнете постепенно, с по-малки количества, за да видите как ще реагира тялото ви. При нужда, в течение на периода на “лечение” може да оптимизирате дозировката.
Други начини за справяне с язва
Билките и бабините рецепти може да са ефективни срещу симптомите на язва на стомаха и дори срещу най-честия причинител - Хеликобактер пилори. Въпреки това модерната медицина разполага с по-ефективни и по-бързо действащи средства за лечение на това често срещано заболяване.
При доказана язва, специалистите се оповават на употребата на:
-
Гастропротектори: Вещества, които намаляват отделянето на солна киселина, Н2-блокери или инхибитори на протонната помпа.
-
Антиацидни средства: Неутрализират временно солната киселина.
-
Антибиотична терапия: Терапията е необходима за ерадикация на Helicobacter pylori.
Въпреки наличната модерна терапия, все пак специалистите насърчават холистичния подход и употребата на билки при язва.
Често задавани въпроси
Ефективни ли са билките срещи язва?
Някои билки са доказано ефективни срещу симптомите на язва и дори срещи нейния основен причинител - хеликобактер пилори.
Може ли да се излекуваме от язва само с билки?
Макар ефективността на билките да да е доказана през вековете, при инфекция с хеликобактер пилори тяхната ефективност се свежда по-скоро до ограничаване на инфекцията и забавяне на процеса, но не и до нейното пълно излекуване.
Може ли да се комбинират билки и бабини рецепти срещу язвената болест?
Да, това е правилен холистичен подход, който да подсигури ефективно лечение по всички “флангове”.
1 коментар
Прочетох статията и реших да пробвам билковите тинктури с жълт кантарион и джинджифил. Мога да кажа, че след известно време на употреба съм много доволен от резултатите! Жълтият кантарион наистина ми помогна да се справя със стреса, а джинджифилът облекчи стомашните ми проблеми. Чувствам се значително по-добре и ще продължа да ги използвам. Препоръчвам на всеки, който търси натурални средства за подобряване на здравето!