Какво да направите при постоянен лош дъх в устата

Какво да направите при постоянен лош дъх в устата

Д-р Томас Велев
Случвало ли ви се е притеснявате за лош дъх в устата ви преди някоя важна среща по работа или интервю? Е, не сте само вие. 

Лошият дъх може да изненада почти всеки, превръщайки всеки прекрасен ден в изключително неприятен спомен. 

Но как ще ви прозвучи, ако ви кажем, че има някои дребни трикове, които можете да използвате и да се справите бързо и лесно с този проблем? Ако ви е станало интересно - нека започваме.

Нормален ли е лошият дъх?

Причини за постоянен лош дъх

Лошият дъх при хората се среща много по-често, отколкото предполагате. И да, нормално е да се появява от време на време. Почти всеки човек някога в живота си е имал ситуация, в която да усети, че има лош дъх, било то заради храна, сутрин след събуждане или просто без видима причина. 

Предразполагащ фактор е това, че устите ни са заети и постоянно ангажирани с хранене и говорене, което е предразполагащ фактор за редица бактерии да се размножат и да доведат до наличие на лош дъх.

Някои хора са открити и лесно говорят по темата, докато други, напълно разбираемо се срамуват и предпочитат да не споделят за това свое изживяване. Реално лошият дъх не определя същността на човек, но може силно да повлияе самочувствието му. 

Ключов момент е разпознаването на ситуацията и разбирането, че това е напълно нормална ситуация, която понякога има много просто обяснение. 

Именно предприемането на ранни мерки и профилактиката могат да поддържат дъха винаги свеж и да ви спестят редица неудобни ситуации.

Причини за постоянен лош дъх

Храна лощ дъх

Лошият дъх (халитоза) може да се появи внезапно и да заеме голяма част от ежедневието на човек. По този начин редица аспекти от живота могат да придобият негативен оттенък - професионална сфера, социален живот, личен живот. 

Но какви могат да са причините зад този неканен гост? Произходът на лошия дъх може да е изключително разнообразен, но в тази статия ще ви запознаем само с някой от основните виновници за появата му.

Лоша устна хигиена

Една от най-честите причини за лош дъх е именно липсата на добра устна хигиена. Когато човек не мие зъбите си редовно и не изплаква устата си с вода за уста, частици храна и редица бактерии имат добри условия да създадат множество проблеми. Бактериите отделят продукти, съдържащи сяра, които са и отговорни за лошата миризма от устата. 

Храна

Тук идва изборът на храна, която приемаме. Храни със силно изразени вкусове като чесън, лук, както и някои подправки могат да оставят лоша следа върху дъха на човек. Интересен факт е, че дори прекаляването с кафе може да доведе до влошаване на дъха. 

Понякога сухота в устата е причината за лош дъх, тъй като слюнката отмива хранителни частици и бактерии. Липсата на достатъчно слюнка може доведе и до редица други проблеми в устната кухина. 

Вредни навици

Невинаги причината за лош дъх се крие в устата ви. Някои лоши навици като тютюнопушене и дъвченето на тютюн (сравнително рядко срещано в днешно време), могат да доведат до силно влошаване на качеството на дъха. Дори проблеми със стомаха могат да доведат до лоша миризма от устната кухина. 

Като цяло, лошият дъх може да се дължи на комбинация от някои ежедневни навици и някои естествени процеси. Разбирането на тези причини е първата стъпка от решаването на този проблем.

Лош дъх от стомаха

В по-редки случаи, лошият дъх може да се дължи на проблем със стомаха. При различни състояния, някои от които по-сериозни като например пилорна стеноза (стесняване на сфинктера между стомаха и хранопровода), може да се задържи хранителна маса в стомаха. 

Застойното стомашно съдържимо се подлага на бактериална ферментация и резултатът може да е лош дъх от устата и оригване със зловонна миризма.

Как да се справите с лошия дъх в устата?

Паста за зъби и спрейове за уста

Вероятно ще се почувствате силни и уверени, ако знаете, че можете да предприемете редица стъпки, за да се справите с лошия дъх. 

Някои от похватите са изключително лесни за прилагане, удобни и достъпни, независимо от това къде се намирате. Но въпросът не е просто да замаскирате проблема, а да разберете откъде идва и как да се справите с това. 

Можем да предложим няколко различни подхода за подобряване на аромата, който идва от вашата уста.

Хранене и диета

Вашата диета може да бъде мощен инструмент, що се касае до лошия дъх, Хрупкави плодове и зеленчуци като ябълки, моркови, целина действат като натурални четки за зъби, помагайки за елиминиране на застояла храна по зъбите и венците. Освен това тези храни стимулират производството на слюнка, която също има очистваща роля по отношение на устната кухина

Някои подправки като магданоз и мента могат моментално да освежат дъха ви, докато консумацията на кисело мляко и други пробиотични храни могат да балансират вида и количеството на бактериите в устата. 

Пиенето на достатъчно количество течности и в частност вода, спомага за отмиването на остатъчната храна по зъбите и венците и поддържа устната кухина добре хидратирана. 

Паста за зъби и спрейове за уста

Пастата за зъби и спрейовете за уста са на първата линия в борбата с лошия дъх. Различните пасти, особено тези с антибактериални свойства, помагат за премахването на плаки и бактерии, причиняващи неприятни миризми и същевременно поддържат устата свежа и чиста. 

Редовното миене на зъбите с правилна четка не само може да елиминира лошия дъх, а може и да предотврати неговата повторна поява. 

Спрейовете за уста предлагат моментално освежаване на дъха, което е изключително удобно за хора, които са в движение през деня. Замаскирането на лошия дъх не е решение, но може да помогне за избягването на редица неприятни ситуации. 

Домашни рецепти и лекове

Редица домашни рецепти и трикове могат да решат проблема с неприятния дъх. 

Дъвченето на пресни билки като босилек, мента или кориандър могат натурално да освежат дъха ви, тъй като съдържат хлорофил и есенциални масла, които неутрализират неприятните миризми. 

Друга домашна рецепта за лош дъх е изплакването на устата с вода и сода бикарбонат. Това също може да допринесе за неутрализиране на pH стойностите в устата. 

Консумацията на вода с изцедени лимони стимулира слюноотделянето, както и отмива остатъци от храна и елиминира редица бактерии. Гаргара с комбинация от вода и малко количество оцет също ще ви донесе бързо решение на проблема. 

Други съвети

Приемането на някои билки под формата на хранителни добавки е добър избор при опит за справяне с лошия дъх.

Билкови добавки като масло от мента, магданоз на капсули или екстракт от зелен чай могат да освежат дъха ви, тъй като е известно, че притежават мощни неутрализиращи свойства по отношение на миризми. 

Приемът на хранителни добавки и билки с добри пробиотични свойства биха балансирали чревната и устната флора и да доведат до крачка напред в борбата с този проблем. 

Джинджифилът, приеман било то под формата на чай или като хранителна добавка (капсули или директен екстракт) е добър ход, който също има своите полезни свойства. 

Не на последно място остава и приемът на хранителни добавки и билки за подобряване на здравето на зъбите и венците. Благодарение на тяхната помощ, можете да елиминирате редица състояния и болести, което да предотврати появата или да реши проблема с вече появил се лош дъх в устата.

Има ли причина за притеснение и кога да се обърнете към специалист?

Има ли причина за притеснение и кога да се обърнете към специалист?

Наличието на лош дъх (халитоза) като цяло не е опасно за здравето състояние, но той може да е сигнал за някакво придружаващо заболяване, на което трябва да обърнете внимание (заболяване на венците, инфекции или проблеми с храносмилането).

Поддържането на халитоза въпреки добра устна хигиена, придружено от болка, подуване на венците или езика, алармира за нужда от консултация с лекар. 

В такива случаи консултацията със здравен специалист е необходимо с цел навременно лечение и предотвратяване на евентуални усложнения. 

Заключение

Лошият дъх е неприятно състояние, което може да изненада всеки, но често причината за него е нещо незначително, което лесно може да бъде коригирано. Понякога причината за лош дъх може е консумация на специфична храна или просто лоша устна хигиена. 

В други случаи зад лошия дъх може да се крие заболяване, което трябва да бъде открито, следено и лекуване от медицински специалист. 

В този случай, както и в редица други, профилактиката е най-доброто лечение. Изграждането на добри навици като редовно миене на зъбите с правилна четка, консумирането на някои храни като моркови, целина и други, както и приемът на някои билки и хранителни добавки могат да ви спестят неудобната ситуация да усетите неприятна миризма в устата си.

Често задавани въпроси

въпроси лош дъх в устата

Редовно си мия зъбите и въпреки това имам лош дъх, на какво може да се дължи?

Добрата устна хигиена е ключова за поддържането на приятен дъх, но понякога това може да не е достатъчно. Някои заболявания като язви, рефлукс, лош дъх от гърлото и други храносмилателни проблеми също могат да са причина за неприятния дъх. В такива случаи е най-добре да се консултирате със специалист. 

Има ли вредни навици, които водят до лош дъх?

Много фактори като тютюнопушене, дъвчене на тютюн, свръхконсумация на алкохол и други могат да доведат до образуване на среда, подходяща за развитие на редица бактерии, които да предизвикат лош дъх.

Има ли лекарство за лош дъх, което мога да използвам в домашни условия?

Ако причината за лошия дъх не е някакво заболяване, то някои трикове могат да ви помогнат да се справите с проблема. Консумацията на джинджифил, целина, магданоз, моркови и други могат значително да подобрят дъха ви и да решат този проблем. 

Източници

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6905014/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21140240/
Назад към блога
Д

Д-р Томас Велев

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.