Бързо решение при запек: 13 храни, билки и рецепти
Макар сам по себе си да не представлява сериозен проблем, понякога хроничният запек води до значителен дискомфорт, а в по-редки случаи до доста неприятни усложнения.
Често хората прибягват до употребата на медикаменти за справяне с него, като не винаги са наясно, че така само задълбочават проблема, а не го лекуват.
По тази причина, вие ще получите ценна информация и съвети как да се справите с проблема по естествен и натурален начин, използвайки природни средства и билкови рецепти, още известни като “бабини рецепти за запек”. Те са се доказали през вековете и са използвани от нашите предци за облекчаване на този здравословен проблем.
Ефективни храни при запек
Когато не се касае за запека като вторичен симптом на друго основно заболяване, то той сам по себе си се повлиява добре от промени в диетата.
Промените трябва да бъдат ориентирани към приема на храни, които да са богати на естествени баластни вещества, познати още като фибри, както и вода.
Храните, които са ефективни при запек, могат да бъдат различни видове.
1. Ябълки
Ябълките са богати на естествени фибри и ябълков пектин, които помагат за поддържане моториката на червата.
Те стимулират перисталтиката, а освен това полуразтворимият характер на ябълковите фибри допринасят за задържане на водата в изпражненията и не позволява получаването на запек.
Ябълките могат да се приемат в суров вариант, печени или приготвени на сок.
2. Тиква
Тиквата, също като ябълката, е богата на баластни вещества. Тя помага за омекотяване на изпражненията и стимулира чревната перисталтика.
3. Сливи
Сливите са сред най-популярните природни средства за справяне със запека.
Освен богатото си съдържание на влакнини, те са естествен източник на плодовия алкохол сорбитол, който има слабително действие.
Те могат да се консумират в сурово състояние или да бъдат използвани за приготвяне на компоти, сладки и други.
4. Киви
Кивито е добре известно със своето лаксативно действие.
То е с високо съдържание на фибри и на ензима актинидин, който ефективно подобрява чревния мотилитет и забързва перисталтиката.
5. Ленено семе
Ленено семе при запек се ползва, защото то е богато на разтворими и полуразтворими фибри.
То е подходящо при лениви черва, защото ускорява пасажа, като най-често се използва в цяло или смляно състояние и се добавя към сутрешната закуска - кисело мляко, овесени ядки, в сокове и други.
6. Овесени ядки
Те са много богати на баластни вещества, които поддържат мотилитета на червата и помагат за омекотяване на изпражненията.
Освен това в тях се съдържат полуразтворими фибри, които служат за пребиотици - храна за полезните чревни бактерии и по този начин поддържат баланса на чревната микробиота.
7. Алое вера
Алое верата се консумира като сок. Растението притежава и лечебни свойства, облекчава запека и стимулира чревната подвижност.
Билки и билкови рецепти при запек
Редица билки са се използвали и се ползват до ден днешен за лечение на запек. Те служат на човек при по-тежки или единични случаи на запек, когато промяната в диетата не винаги е била ефективна.
Има няколко билки, които през годините са се установили като предпочитани в случай на запек.
8. Речен хрян
Речният хрян е билка, която има доказан ефект при регулиране на храносмилателните процеси, подобрява движението на червата и облекчава запека.
Най-често се консумира като запарка, но може да се добавя като подправка в някои храни.
9. Копър
Копърът често е използван в бита като подправка. Той има стимулиращ ефект върху перисталтиката и леко слабително действие.
Консумира се под формата на чай, като се запарват 1-2 чаени лъжици сух копър в гореща вода за 10 минути и се пие бавно.
10. Сена
Сената е може би най-популярната от всички билки, използвани срещу запека. Слагаме я на последно място в списъка, защото тя е “тежката артилерия”.
Сената действа безотказно и работи, благодарение на високото съдържание на вещества, наречени антрахинони. Те директно стимулират чревната мускулатура и водят до ускоряване на чревния пасаж, което често пъти е болезнено и води до появата на неприятни спазми на червата.
Използва се за приготвяне на чай.
Редовният прием на сена води до развитие на т.нар. лениви черва и “привикване”, като изхождането става още по-трудно. Препоръчва се само при случаи, когато нито един от по-горните методи не помага.
Как да предотвратим появата на запек?
За да подобрим като цяло процесите на храносмилане, усвояване на веществата и чревната перисталтика, както и да намалим шанса за развитие на запек, най-правилният начин е чрез промяна на храненето.
Добре е да включим в менюто си разнообразни плодове и зеленчуци, както тези от по-горния списък, така и други като зеленолистни зеленчуци (лапад, спанак).
Плодовете могат да се приемат цели, печени или в пюрета, компоти и сладка, като тяхната ефективност срещу запек не се повлиява много от начина на консумация.
Съвременни рецепти и решения на проблема със запека
Пиенето на билкови чайове и тинктури обикновено не е най-любимото на повечето хора.
Поради тази причина сме ви подготвили няколко лесни и изключително вкусни рецепти, които да противодействат на запека.
11. Смесено плодово смути с ленено семе и кокосово мляко
Кой не обича плодово смути?
За да приготвите тази страхотна и полезна рецепта са ви нужни следните съставки:
- 1 ябълка
- 1 круша
- 1 ч.л. ленено семе
- Половин чаша кокосово мляко
- Половин чаша вода.
Начинът на приготвяне е много лесен - слагате всичко в блендера и пасирате до получаване на хомогенна смес.
Комбинацията от различни видове фибри и полезни растителни мазнини води до ускоряване на перисталтиката и омекотяване на изпражненията.
Добре е да пиете това смути сутрин на празен стомах.
12. Смути със сини сливи и банан
Още една страхотна рецепта за смути, която ще ви помогне да се преборите със запека.
За него са ви необходими:
- 5-6 накиснати във вода сини сливи, може и пресни
- 1 банан
- Чаша бадемово мляко
- 1 ч.л. семена от чия.
Начин на приготвяне - накиснете всички продукти за половин час, добавете банана и блендирайте всичко заедно.
Смутито има приятен вкус, богато е на различни видове фибри, сорбитол и растителни мазнини. Това е добра алтернатива за лека закуска сутрин или между храненията, която ще подобри движението на червата ви.
13. Пробиотична закуска с овесени ядки
Овесените ядки са популярна закуска по цял свят. За да станат още по-полезни, ето и една рецепта, която да спомогне справянето със запека.
Продуктите, които са ви необходими, са:
- Кофичка нискомаслено кисело мляко
- 2-3 супени лъжици овесени ядки
- 1 ч.л. смляно ленено семе
- Чаена лъжица мед
- Настъргана ябълка
- Шепа боровинки
- Канела.
Смесете всички продукти предишната вечер и ги оставете в хладилника. Консумирайте сутрин вместо закуска.
Тази офесена закуска е богата на фибри, пребиотици и пробиотични бактерии, като се грижи за нормализиране на чревната функция и допринася за справяне със запека.
Заключение
Запекът при възрастните хора може да бъде облекчен чрез спазване на здравословен хранителен режим, както и с помощта на различни видове подходящи функционални храни и билки. Те могат да бъдат полезни на чревната перисталтика и функция по различни начини.
Приемът на плодове, зеленчуци и билки е естествен и ефективен начин за справяне с проблема, тъй като те имат и редица други ползи за здравето на дебелото черво и целия организъм.
Често задавани въпроси
Запекът е неприятно състояние, от което страдат много хора. Научете 13 ефективни начина да се справите с констипацията по естествен път чрез храни и билки
Запекът е неприятно състояние, от което страдат много хора. Научете 13 ефективни начина да се справите с констипацията по естествен път чрез храни и билки
Какви са рисковете от използването на билки като сена при запек?
Прекомерната употреба на билки, особено на сена, може да доведе до привикване към нея и развитие на така нареченото лениво дебело черво. Това от своя страна може да доведе до възпаление на червата, болки и газове.
Коя е първата стъпка, която трябва да се предприеме при запек при възрастни?
Първото, което трябва да направите, е да подобрите хранителните навици, да включите плодове и зеленчуци, които са богати на фибри и други полезни вещества.
Може ли да се използват постоянно билки при запек?
Приемът на билки е желателен, когато запекът продължава твърде дълго време и не се повлиява от прием на повече течности и полезни храни, ефективни срещу състоянието. Приемът на билки не трябва да бъде постоянен.
Как се пие рициново масло при запек?
За възрастни дозата е около 1-2 супени лъжици, като най-добре е да се приема на празен стомах. Не се препоръчва за продължителна употреба. При деца над 12 години дозата е една супена лъжица.
Източници:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/318694#prunes
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10574070/
Др. Мартин Христов
Виж повече за автора- При задаване на избор се опреснява цялата страница.
- Отваря се в нов прозорец.