Има ли бърз лек за гастрит: Х бабини рецепти и билки

Има ли бърз лек за гастрит: 15 бабини рецепти и билки

Др. Мартин Христов

Гастритът представлява възпаление на стомашната лигавица, което може да бъде предизвикано от различни фактори като стрес, неправилно хранене, инфекция с бактерията Helicobacter pylori, или прием на нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС). 

Симптомите при гастрит могат да включват болки в стомаха, киселини, гадене и повръщане. Тъй като засяга много хора, мнозина търсят народни методи за облекчаване на симптомите.

В тази статия ще разгледаме популярни бабини рецепти и билки, които могат да помогнат при гастрит, както и възможните им странични ефекти.

Има ли бърз лек за гастрит?

Има ли бърз лек за гастрит?

Универсален и бърз лек за гастрит не съществува, тъй като правилното лечение зависи от произхода на заболяването (патогенезата), както и от индивидуалните особености на пациента.

Например при гастрит, причинен от бактерията Helicobacter pylori (най-честият причинител на заболяването), билковите хапчета, лекове и народните рецепти могат да бъдат допълваща терапия, но не и основно лечение. В този случай, за пълното елиминиране на бактерията се използват антибиотични схеми, предписани от лекар.

В други случаи, когато гастритът е предизвикан от стрес, неправилно хранене или прием на дразнещи вещества, природните средства, комбинирани с подходяща за гастрит диета и намаляване на стреса, могат да бъдат достатъчни за облекчаване на симптомите.

Струва ли си да се изпробват народни методи?

Въпреки че някои народни методи могат да бъдат полезни за облекчаване на симптомите и ускоряване на възстановяването, те не са научно доказани и не могат да заменят медикаментозната терапия, особено ако гастритът е причинен от бактерия.

Билколечението, от своя страна е доказано ефективно при някои форми на гастрит и със сигурност може да облекчи симптомите, ако не успее да се справи с патогенетичното лечение на заболяването.

Препоръчително е да се консултирате с лекар, преди да започнете лечение с билки, особено ако приемате лекарства или имате сериозни здравословни проблеми.

Ефективни билки при гастрит

Ефективни билки при гастрит

Билките се използват от векове за облекчаване на гастрита и могат да помогнат при симптомите, а в някои случаи - дори при лечението. Ефективността им обаче зависи от тежестта и причината за възпалението на стомашната лигавица

Освен множеството исторически данни, с които човечеството разполага за ефективността на билките и лечебните растения при лечение на гастрит, в модерно време са налични и доста научни доказателства за начина, който дадените растения помагат.

Представяме ви някои от най-популярните и ефективни билки за гастрит.

1.Женско биле ( Glycyrrhiza glabra)

Женското биле е богато на фитонутриенти, сред които глициризиновата киселина - съединение с мощно противовъзпалително действие. То намалява отока и дразненето на стомашната лигавица при възпаление.

Освен това билката стимулира секрецията на муцин, който служи за протекция на стомашната лигавица и я предпазва от разрушителното действие на солната киселина, когато нейните защитни свойства са понижени.

Съществуват данни, че екстрактът от женско биле има свойствата да потиска растежа на бактерията Helicobacter pylori.

Продължителната употреба на женско биле обаче не е препоръчителна, тъй като глициризиновата киселина може да наруши електролитния баланс, да доведе до задържане на натрий и да повиши кръвното налягане.

Затова на пазара се предлагат деглициризирани екстракти, които са също толкова ефективни, но по-безопасни за продължителен прием.

Препоръчителната доза е 500 мг екстракт преди хранене, 2 пъти на ден.

2.Лайка (Matricaria chamomilla)

Билката е популярна за успокояване на различни състояния, предизвикани от нарушения във функцията и хомеостазата на храносмилателните органи. Тя съдържа множество биоактивни вещества, едно от които е апигенин (флавоноид с противовъзпалително действие).

Лайката има изразен спазмолитичен ефект върху стомаха и червата, като също така може да понижи секрецията на солна киселина и да облекчи симптомите на гастрит (Phytomedicine 2015).

Може да се приема под формата на чай (запарка) по 1-2 чаши на ден, приготвени от 5 грама от сушената билка в 200 мл вода, като тинктура или сух екстракт.

3.Жълт кантарион (Hypericum perforatum)

Жълтият кантарион има множество доказани лечебни ползи, като една от тях е да облекчава симптомите на гастрита. В състава си съдържа силно активните вещества хиперфорин и хиперицин, които действат противовъзпалително и прорегенераторно на стомашната лигавица.

Освен това екстрактът от билката има свойството да подобрява алкално-киселинния баланс и подпомага зарастването на увредената лигавица.

Проучване, публикувано в Journal of Ethnopharmacology (2014) отчита значително подобрение на пациенти, страдащи от хроничен гастрит след двуседмичен прием на концентриран жълт кантарион.

Може да се приема 1-2 пъти дневно, под формата на запарка от 2-3 грама сушено растение в 200 мл вода или тинктура.

4.Мента (Mentha piperita)

Билката има ефект при тревожност и психическо пренапрежение

Ментата е билка, която има множество благоприятни ефекти върху стомаха. Тя съдържа ментол, който облекчава спазмите на гладката мускулатура, които са причината за появата на болка при гастрит.

Освен това има данни, че помага за облекчаване на стрес-асоцииран гастрит. Мета-анализ от Digestive diseases and sciences (2016) доказва ефекта на ментовото масло върху намаляването на стомашния дискомфорт при пациенти с доказан гастрит.

Ментата може да се приема под формата на чай за гастрит, тинктура или разтворено във вода ментово масло.

5.Алое вера (Aloe barbadensis)

Алоето съдържа мукополизахариди, които наподобяват естествения защитен слой на стомашната лигавица и предпазват от агресивното действие на солната киселина при наличие на ерозии, като по този начин подпомагат възстановяването на лигавицата.

Освен това лечебното растение има антимикробно действие срещу H.pylori и намалява възпалението. Според изследване, публикувано в научното списание Journal ot traditional and complementary medicine (2017), екстрактът от алое вера намалява гастритните симптоми до 80%.

Приема се по 20-30 мл натурален сок от алое преди хранене, 2 пъти дневно.

6.Ружа (Althaea officinalis)

Ружата е богата на мукополизахариди, които изпълняват ролята на мукозния слой на лигавицата и служат за допълнителната и защита от агресивното действие на солната киселина и други фактори.

Благодарение на активните си вещества, тя може да намали отделянето на стомашни сокове, с което да даде възможност на увредените тъкани да се възстановят. 

Списанието International Journal of Molecular Sciences от 2018 година потвърждава, че екстрактът от ружа има действителен изразен гастро протективен ефект. 

Приема се под формата на запарка 2-3 пъти дневно, като екстракт в капсулна форма или като тинктура.

7.Куркума (Curcuma longa)

Тази традиционна индийска билка съдържа веществото куркумин, което има противовъзпалително, антиоксидантно и дори антимикробно действие.

Има данни, че именно куркуминът инхибира развитието на H. pylori. Според проучване, публикувано през 2019-та в World Journal of Gastroenterology, куркуминът намалява възпалението на стомашната лигавица с до 70%.

Препоръчва се прием около 1000 мг дневно с храна.

8.Черен оман (Symphytum officinale)

Използвана в традиционната медицина за възстановяване на язви и гастритни лезии, билката е богата на алантоин - вещество, което успокоява възпалението и ускорява възстановяването на тъканите.

Въпреки полезните си свойства, билката се препоръчва само за краткотрайна употреба, тъй като растението съдържа алкалоиди, които при продължителен прием могат да имат токсично действие върху организма.

Бабини рецепти за гастрит

Когато се говори за гастрит, традиционната медицина предлага богато разнообразие от “бабини рецепти”, които са се използвали през поколенията за лечение на състоянието и облекчаване на симптомите, свързани с него.

Зад някои от тях може да се намери научно обяснение и логика, докато други са базирани на митове и могат дори да имат обратния ефект.

Нека разгледаме и някои от най-популярните от тях.

1.Сухо бяло вино с мащерка

Тази рецепта често се среща в народната медицина и се използва за стимулиране на храносмилателните процеси и облекчаване на възпалението на стомашната лигавица.

Мащерката е известна със своите антисептични и спазмолитични свойства и е богата на антиоксиданти, които подпомагат оздравителните процеси в организма.

Рецептата представлява вид тинктура, тъй като алкохолът във виното извлича активните вещества от билката.

Въпреки потенциалните ползи, бялото вино е силно киселинно и може да раздразни стомашната лигавица, особено при гастрит.

Затова по-безопасна алтернатива е да използвате домашна тинктура с чист алкохол или готов екстракт от мащерка, който няма дразнещ ефект върху стомаха.

2.Прополис на гладно

В тази рецепта няма нищо случайно и мистериозно, тъй като прополисът е изключително наситен на вещества с мощни антисептични, противовъзпалителни и регенераторни свойства.

Проучванията показват, че употребата му може да помогне за намаляване на възпаленията на стомаха и облекчаване на болката, предизвикана от дразненето. 

За гастрит се препоръчва употребата на алкохолен разтвор на прополис по 10-15 капки на ден, разтворени в топла вода или мед.

3.Комбинация от билки

.Комбинация от билки

Комбинацията от лайка, жълт кантарион, мента, риган помага за успокояване и възстановяване на стомаха при гастрит.

4.Попарена маруля

Марулята съдържа вещества, които имат успокоително действие, но консумацията на цялото растение в суров вид дразни стомаха. 

Попарете няколко листа от маруля в гореща вода и изпийте като чай. Може да усетите леко облекчение при лек гастрит, но не очаквайте чудеса от тази бабина рецепта.

5.Зехтин на гладно

Зехтинът има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, които помагат за защита на стомашната лигавица. Приемайте 1 супена лъжица зехтин на гладно при гастрит всяка сутрин за облекчаване на симптомите.

6.Пчелен мед и сусамов тахан

Пчелният мед е естествен антисептик, който може да помогне за намаляване на възпалението в стомаха, докато таханът има заздравяващо действие върху стомашната лигавица. Смесването им на гладно може да облекчи дискомфорта.

Въпреки това, при някои хора може да настъпят симптоми като рефлукс и киселини, затова съветваме да подходите с внимание, когато експериментирате с различните народни рецепти за лечение на гастрит с мед.

7.Локум с йодна тинктура на гладно

Тази бабина рецепта се използва за облекчаване на стомашни болки и подобряване на храносмилането, но не се препоръчва при гастрит. Старите хора вярват, че локумът има успокояващ ефект върху стомаха, а йодната тинктура притежава антисептични свойства. 

Истината е, че високото захарно съдържание в локума може да повиши стомашната киселинност и макар първоначално да облекчи дискомфорта при гастрит, то той може да доведе до обостряне след това. Безразборната консумация на йод също не е за препоръчване. 

Именно по тази причина ви съветваме да не използвате тази рецепта, ако имате симптоми на гастрит.

Други начини за справяне с гастрит

Освен билките, които са с доказано ефективни за лечение при гастрит и бабините рецепти, някой от които са с доста по-спорен ефект, съществуват и други начини за справяне с това неприятно състояние.

Те са научно обосновани и всъщност трябва да бъдат основните методи, на които да се базира провеждането на едно евентуално лечение.

Ето кои са те:

  • Диетични промени: При гастрит е важно да се консумират щадящи стомаха “чисти “ храни като варени зеленчуци, постно месо и пълнозърнести храни, полезни мазнини. Освен това ограничаването на мазните и пържените ястия, пикантните и подправени храни, както и рафинираните продукти е от голямо значение. Същото важи за консумацията на алкохол, кофеин и тютюнопушенето.

  • Пробиотици и ферментирали храни: Проучванията показват, че един добър пробиотик при гастрит може да подпомогне баланса на чревната флора и да ограничи развитието на патогена Хеликобактер пилори. Пробиотиците да бъдат приемани в концентриран вид под формата на хранителна добавка или чрез консумация на кисело мляко, кефир, комбуча и ферментирали зеленчуци.

 

Ползи от приема на Пробиотик Бленд от VitaOn

 

 

  • Хранителни добавки: Прием на Омега-3 мастни киселини, екстракти от различни билки или концентрат на определени активни вещества (като куркумин например) облекчават възпалението на лигавицата на стомаха.

  • Намаляване на стреса: Отдавна е известно на науката, че прекомерният стрес води до обостряне на гастрита. Затова и вземането на мерки за справяне със стреса са от голямо значение.

И накрая, когато билките и народните илачи не помагат, идва на ред “тежката артилерия” в лицето на конвенционалната медицина. Употребата на антиацидни средства, инхибитори на протонна помпа и други гастропротектори често се оказва наложителна, въпреки предприемането на други мерки срещу гастрит.

Често задавани въпроси

често задавани въпроси

Ефективни ли са билките при гастрит?

Билките като жълт кантарион, алое вера, мента, куркума и други са доказано ефективни и препоръчвани дори от съвременната наука при гастрит.

Трябва ли да се внимава с някои билки, подходящи за гастрит?

Женското биле и черният оман при продължителна употреба може да доведат до високо кръвно или да имат токсични ефекти.

Ефективни ли са бабините рецепти при гастрит?

Въпреки че, някои от бабините рецепти за гастрит могат да имат известен ефект, повечето трябва да бъдат приемани с елемент на съмнение, тъй като може да имат дори обратен ефект.

Източници:

 

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

2 коментара

Много полезна статия! Научих колко полезни могат да бъдат жълт кантарион и мента като естествен лек за гастрит. Определено ще изпробвам тези билки. Благодаря!

Жанета Тодорова

Много полезна статия! Обяснено е ясно и разбираемо, а информацията определено ми помогна да разбера темата по-добре. Благодаря!

Петя Димитрова

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.