Гастрит: Симптоми, лечение и диагностика

Гастрит: Симптоми, лечение и диагностика

Д-р Мартин Христов

Здравето на храносмилателната система има пряко влияние върху общото състояние на организма, но съвременния свят то често се влошава под въздействието на различни вредни фактори.

Стомахът е един от най-чувствителните органи в гастроинтестиналния тракт и често страда от възпаления, като гастрит (възпаление на стомашната лигавица).

Този често срещан проблем може да остане незабелязан дълго време, без ясни клинични симптоми. В много случаи оплакванията се появяват едва, когато състоянието се влоши и изисква медицинска намеса.

В тази статия ще ви запознаем с причините, симптомите и опциите за лечение на гастрита, като ви поднесем ценни съвети за профилактика здравето на стомашната лигавица.

# Какво представлява гастритът ?

Какво представлява гастритът?

Терминът “гастрит” има гръцки произход: “gaster” (стомах) и наставката „ит“, която в медицинската терминология означава възпаление. Следователно, гастрит буквално означава „възпаление на стомаха“.

На практика обаче с този термин се обозначава възпаление на стомашната лигавица - състояние, което може да предизвика болка, подуване, гадене и други симптоми. 

Лигавицата защитава стомаха от агресивното действие на стомашните сокове, богати на солна киселина. Когато нейната цялост се наруши или бъде подложена на дразнене, може да се възпали, което временно влошава функциите на стомаха.

# Видове гастрит

Съществуват различни видове гастрит, като те биват класифицирани според причините, патологиите и продължителността им. 

По тези критерии заболяването на стомаха се разделя на няколко основни вида.

# Остър гастрит

Отнася се до състояние на внезапно възпаление на стомашната лигавица. Обикновено се причинява от временен дразнител и остра увреда на мукозния слой (лигавица). Най-често възпалението не е твърде съществено, но въпреки това причинява значителен дискомфорт, поради факта, че стомахът е много силно инервиран.

Причините за остър гастрит биват

  • Инфекциозни вирусни агенти (ротавирус) или бактерии (Helicobacter pylori)

  • Прием на нестероидни противовъзпалителни средства

  • Увеличена или прекомерна употреба на алкохол и тютюнопушене

  • Стрес при травми, хирургични намеси или други тежки заболявания

Острият гастрит често може да премине от само себе си или със спомагателно лечение като прием на болкоуспокояващи лекарства за облекчаване на болката.

Понякога, поради недобра преценка за необходимостта или характера на лечението, състоянието може да еволюира в хроничен гастрит.

# Хроничен гастрит

Този вид гастрит представлява възпаление, което може да продължи дълго време (месеци, а понякога и години).

Различават се няколко подтипа на хроничен гастрит

  • Хронична инфекция с Хеликобактер пилори: Това е най-честата причина в световен мащаб.

  • Автоимунна генеза: В този случай имунната система атакува собствената мукоза на стомаха.

  • Продължителна употреба на нестероидни противовъзпалителни или кортикостероиди.

  • Рефлукс на жлъчка от тънките черва към стомаха: Проявява се при нарушен тонус на пилора.

Симптомите на хроничен гастрит често пъти са леки и по тази причина остават на заден план, докато не се появят доста сериозни усложнения като язва, кървене или дори рак на стомаха.

# Ерозивен гастрит

Симптомите на хроничен гастрит

Този вид гастрит се характеризира с появата на ерозии (увреждане) на мукозната повърхност, които се визуализират като малки язвички и зачервяване

Освен това ерозивният гастрит може да бъде остър или хроничен, като в тези случаи протича по-драматично от останалите форми.

Причините за проявата на този вид гастрит са същите като при острия гастрит, но има някои допълнителни фактори, които могат да допринесат за развитието му, като например провеждане на химиотерапия или лъчетерапия.

В тези случаи гастритът може да се прояви с кървене от горния гастроинтестинален тракт (ГИТ), което се изразява в повръщане на кръв (хематемеза) или изхождане на черни изпражнения (мелена).

# Атрофичен гастрит

Това е хронична форма на гастрит, при която се наблюдава изтъняване и дегенеративни проблеми в стомашната лигавица. Води до постепенна загуба на стомашната функция, в това число способността за синтезиране на солна киселина. 

Причините са за появата на атрофичен гастрит са:

  • Хронична инфекция с хеликобактер

  • Автоимунна реакция

  • Дългосрочно въздействие на вредни фактори като алкохол и лекарства

Често този вид се свързва и с дефицит на витамин Б12, поради ролята на стомашната лигавица да синтезира вътрешния фактор за усвояване на витамина в червата.

# Хипертрофичен гастрит(болест на Менетрие)

Хипертрофичният гастрит е рядка форма на хроничен гастрит, при който стомашната лигавица се задебелява (хипертрофира), формирайки големи гънки и гребени. Така се нарушава пропускливостта на лигавицата и способността ѝ да задържа или усвоява определени вещества.

Състоянието може да доведе до загуба на протеини, недохранване и загуба на тегло. Свързва се с инфекции, автоимунни реакции и е възможно участието на генетични фактори.

# Автоимунен гастрит

Автоимунният гастрит е хронично възпаление на стомашната лигавица, причинено от имунната система, която атакува собствените клетки на стомаха. Това води до увреждане на стомашните жлези, намаляване на производството на солна киселина и нарушаване на функцията на стомаха.

Може да доведе и до нарушена абсорбция на витамин Б12, пернициозна анемия (поради фундаменталното участие на витамина в синтеза на хемоглобин) и увеличен риск от развитието на рак на дебелото черво.

# Рефлукс гастрит

Този вид гастрит е следствие от връщане (рефлукс) на жлъчен сок и панкреатични ензими от дуоденума обратно в стомаха, което води до възпаление. Получава се при хирургични манипулации, като операция за заобикаляне на стомаха (байпас), нарушен тонус на стомашния пилор и други.

# Причини за развитието му

Вредна храна и детокс

Причините за развитие на гастрит са различни, но всички те водят до нарушаване на баланса между защитни и агресивни фактори. Защитните фактори включват синтеза на мукус/слуз, който защитава стомашната лигавица, докато агресивните фактори обхващат производството на солна киселина и въздействието на различни тригери, които нарушават този баланс.

Сред най-често срещаните причини за развитие на гастрит са

  • Бактериални инфекции: Бактериалните инфекции, най-често причинени от Helicobacter pylori, са свързани с развитието на гастрит. Тази бактерия успява да проникне през мукозния защитен слой и да се засели в стомашната лигавица, като нарушава свойствата на мукозата. Инфекцията с H. pylori може да води както до хроничен, така и до остър гастрит.

  • Употреба на медикаменти: Най-вече прекомерен прием на нестероидни противовъзпалителни и кортикостероиди. Те блокират синтеза на простагландини, които помагат за протекцията на лигавицата на стомаха.

  • Прекомерна консумация на алкохол: Алкохолът е силен и агресивен дразнител, който уврежда стомашната лигавица.

  • Тютюнопушене: Увеличава синтеза на солна киселина и нарушава баланса между агресивни и протективни фактори.

  • Стрес и фактори, свързани с начина на живот: Прекомерният стрес и недостатъчния сън доказано водят до увеличен синтез на солна киселина и нарушаване здравето на стомашната лигавица.

  • Неправилно хранене: Макар и на последно място по ред, това е много важна и често пренебрегвана причина за развитие на гастрит, тъй като консумацията на подправени, пържени, мазни и рафинирани храни са водеща причина за дразнене на стомашната лигавица.

# Рискови фактори за развитието на гастрит

Въпреки, че причините за развитие на гастрит са определени, все пак има рискови фактори, допринасящи за това. Основно те се свеждат до възраст и фамилна обремененост

Възрастните хора са по-склонни да развиват атрофичен и автоимунен гастрит. Хора с фамилна анамнеза също имат повишен риск и трябва по-внимателно да спазват указанията за профилактика, които в общи линии се свеждат до намалена консумация на алкохол, правилно хранене и регулиране на стреса.

# Симптоми и ранно разпознаване

Подуване и чувство за тежест

Гастритът е заболяване, от което страдат повече хора, отколкото смятаме. Причината затова е, че често пъти протича почти безсимптомно и е лесно да бъде неглижирано. 

Симптомите при гастрит могат да са доста разнообразни, но най-честите са: 

  • Болка в епигастриума (горния отдел на корема, където е разположен стомаха): Болката обикновено е пареща, “дърпаща” или “скубеща”, но може да бъде и остра, спастична. Често се влошава след прием на дразнещи храни и напитки.

  • Гадене и повръщане: Проява се по-често при острия гастрит или при напреднал хроничен процес, особено на гладно или след прием на дразнещи храни.

  • Подуване и чувство за тежест: Често оплакване, дори след прием на минимално количество храна.

  • Диспепсия (лошо храносмилане): Дискомфорт, оригване, рефлукс и други прояви са често явление.

  • Загуба на апетит: Това е доста характерен симптом, тъй като поради гадене или дискомфорт, хората избягват да се хранят.

Свързани заболявания и усложнения

Гастритът не е безобидно състояние и може да доведе до редица усложнения, повечето от които с доста сериозни потенциални последствия.

Такива заболявания са:

  • Пептична язва: Това е състояние, което се състои в нарушаване целостта на лигавицата и подлежащите слоеве на стомашната стена, което може да доведе до кървене или перфорация на стомаха. И в двата случая се налага спешно оперативно лечение.
  • Рак на стомаха: Обикновено развитието на рак на стомаха се дължи на хронична инфекция с хеликобактер.
  • Желязодефицитна анемия: Хроничният гастрит води до атрофия на стомашната лигавица и загуба на секреторните способности, в това число образуването на вътрешния фактор, отговорен за синтеза на витамин Б12 и метаболизма на желязото и синтеза на хемоглобин.

Диагностика и тестове

Диагностицирането на гастрит обикновено не представлява трудност за опитния клиницист. За целта той ще свали щателна медицинска анамнеза от пациента и ще се запознае с неговия случай. 

За уточняване на диагнозата и определяне типа на гастрит може да се извършат различни лабораторни и образни изследвания.
  • Кръвни тестове: Кръвната картина може да покаже наличие на желязодефицитна или б-12 дефицитна анемия, което ще насочи лекаря към поставянето на диагнозата.

  • Серология: Изследване за антитела срещу бактерията Хеликобактер пилори ще даде ясна представ за генезата на заболяването.

  • Изследване на фекалии: Установява се наличието на бактерията H.pylori в ГИТ.

  • Горна ендоскопия (ФЕГДС): Фиброезофагогастродуоденоскопия е миниинвазивно образно изследване, което дава възможност на доктора да визуализира директно повърхността на стомашната лигавица и да проследи за данни за възпаление, ерозии и язви. При необходимост може да бъдат взети проби за биопсия.

Лечение при гастрит

Лечение при гастрит

Лечението на възпалението може да бъде доста тромав и продължителен процес. То винаги трябва да започва с изграждане на правилни и здравословни хранителни навици, които да щадят стомашната лигавица. 

В зависимост от причината, диетата при гастрит може да бъде комбинирана с лечение с фармацевтични средства.

Лекарят ви може да предпише различни медикаменти: 

  • Антиациди и антиеметици: Антиацидите помагат за временно неутрализиране на стомашните киселини, докато антиеметиците контролират гаденето и повръщането. Обикновено се използват като допълнително лечение или при леки форми на гастрит ( най-често остър).

  • H2-блокери: Тези медикаменти намаляват синтеза на солна киселина и се използват при леки форми на гастрит, остър или хроничен, както и за профилактика при дълги курсове на лечение с други агресивни медикаменти.

  • Инхибитори на протонната помпа: Блокират синтеза на солна киселина и помагат при болков синдром като промотират възстановяването на лигавицата на стомаха.

  • Антибиотици: Често, когато причината за гастрита е инфекция с Хеликобактер пилори се предписват антибиотици. Курсът на лечение включва два, понякога три антибиотика или химиотерапевтик в комбинация с инхибитор на протонната помпа. Важно е лечението да се извърши по протокол и до край, за да се избегне рекурентна инфекция или непълно излекуване. Приемът на пробиотици при лечение за ерадикация на хеликобактер е задължителен.

Освен към диета и медикаменти, можете да се обърнете и към редица натурални натурални средства като различни природни лекове и билки за гастрит.

Кога да посетите лекар?

Както вече разбрахте, гастритът не е състояние, което позволява да бъде неглижирано и пренебрегвано. Ако усетите някои от симптомите на гастрит, които предизвикват сериозен дискомфорт се препоръчва на посетите лекар.

Ранното диагностициране и своевременното правилно лечение на заболяването може значително да намали риска от развитието на сериозни усложнения.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Може ли прекомерният прием на алкохол и пушене на цигари да доведе до гастрит?

Алкохолът дразни стомашната лигавица и намалява нейните защитни механизми, а цигарите водят до увеличен синтез на солна киселина, която има агресивно действие. Заедно, те увеличават значително шанса да развиете гастрит.

Вреден ли е приемът на аспирин за стомаха?

Да, аспиринът води до блокиране синтеза на простагландини - вещества, предпазващи лигавицата на стомаха от действието на агресивни фактори.

Коя е най-честата причина за развитието на гастрит?

В световен мащаб това е инфекцията с хеликобактер пилори

 Източници: 

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11497991/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25901896/

 

Назад към блога
Д

Д-р Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.