Всичко за ротавируса: Същност, симптоми и лечение
Със сигурност всеки от вас е чувал, а повечето са се сблъсквали от първо лице с неприятната инфекция, която е позната сред народа като “летен вирус”. Тя се изразява с повръщане, диария и болки в корема.
Макар че съществуват много вируси, които да причинят подобни симптоми, най-типичният и често срещан от тях е ротавирусът.
В тази статия ще научите всичко за него - от профилактиката и симптомите, както и начините да се справите с тях по-бързо.
Какво е ротавирусът?
Ротавирусът е силно заразен инфекциозен агент, който засяга предимно стомаха и червата и е водещ причинител на тежка диария и повръщане, особено при деца, в световен мащаб. Вирусът принадлежи към семейство Reoviridae и е основен причинител на гастроентерит.
Начини на разпространение на вируса
Вирусът се разпространява по въздушно-капков и фекално-орален път.
Заразяването с ротавирус става по следните начини:
- При близък контакт със заразен човек: Миниатюрни частици от телесни течности, като слюнка и издишан въздух, натоварени с вирусните частици могат да попаднат по нашите лигавици или части от тялото (най-често ръцете), след което чрез докосване да ги погълнем.
- Чрез мръсни ръце: Лошата хигиена е основен начин и причина за заразяване. Докосване на различни предмети, върху които може да е попаднал вирус и след това консумацията на храни или докосване по лицето, са почти сигурен начин за заразяване.
- Консумация на заразени храни и напитки: Това е основен начин за заразяване по курортите за отдих и релакс. Заразени служители, които обслужват гостите, замърсяват храната и водата. Така често се получават сезонни мини-епидемии от ротавирусни инфекции.
Причини и рискови фактори за заразяване
Високата контагиозност и вирулентност на вируса е основна причина за лесното заразяване дори при минимален контакт и излагане на вирусните частици.
Рискови групи от популацията са тази на малките деца и бебета, при които освен лесното инфектиране се наблюдават доста по-бързо развиващи се и тежки симптоми. При тях често се налага хоспитализация в медицински заведения.
Възрастните хора също са с повишен риск от заразяване и понякога по-тежко протичане.
Хората с компрометирани имунни системи, поради скорошно боледуване, хронични заболявания или прием на кортикостероиди, са със значително повишен риск от инфектиране и развитие на пълна клинична картина на ротавирусна инфекция.
Категория |
Данни |
Епидемиология |
|
Заболеваемост |
~ 200 000 смъртни случая годишно сред деца под 5 г. |
95% от тежката диария преди ваксините е причинена от ротавирус. |
|
Разпространение |
Почти всички деца се заразяват до 5-годишна възраст. |
По-често през зимата и ранната пролет. |
|
Развитие на болестта |
|
Инкубационен период |
1-3 дни. |
Продължителност |
Симптоми траят 3-8 дни. |
Рискови групи |
Най-уязвими са деца под 2 г. |
Лечение и превенция |
|
Леталитет |
Под 1% в страни с достъп до медицинска помощ. |
Ваксинация |
Намалява тежките случаи с до 85-98%. |
Лечение |
Оралната рехидратация е успешна в над 90% от случаите. |
Симптоми на Ротавирус и как да ги разпознаете
Симптомите на ротавирусната инфекция са много характерни.
Обикновено те имат остро и внезапно начало, което най-често е:
- Втрисане
- Болки в тялото и мускулите
- Понякога виене на свят
- Силни болки в корема.
Понякога те могат да имат постоянен, а друг път спастичен характер.
Малко след началото и клиничната изява с по-горните оплаквания, започват гадене, многократно повръщане и диарични изхождания. Понякога честотата на повръщането и диарията е толкова голяма, че човек буквално не може да излезе от тоалетната.
Вирусната инфекция се развива бързо и разгръща пълна клинична картина обикновено за не повече от час, като най-често се изявява с всички симптоми, които описахме горе.
В повечето случаи ротавирусните инфекции имат остро и бързо протичане, като започват внезапно, а тялото успява да ограничи инфекцията и да спре репликацията на вируса в рамките на най-много 48 часа. Много често това се случва дори през първите 24 часа, като следва период на възстановяване на раздразнената лигавица на стомашно-чревния тракт.
При някои индивиди диарията и останалите симптомите могат да продължат до 5, а понякога и повече дни. Това налага уточняване на причинителя, а често и престой в болницата.
Въпреки благоприятното протичане, понякога е възможно да се появят усложнения.
Възможни усложнения
Усложненията от ротавирусните инфекции обикновено са казуистика като се наблюдават най-често при бебета и малки деца.
Най-опасното и често срещано от тях е обезводняването. Дехидратацията настъпва в следствие от многократните повръщания и диарични изхождания и свързаните с тях загуби на вода и електролити.
При бебета и малки деца дехидратацията е причина за хоспитализация, тъй като техният организъм е крехък и с доста по-слаби компенсаторни възможности от тези на зрелия организъм. Ротавирусната инфекция води до обезводняване и поради невъзможността да се приемат течности следствие от възпалението на лигавицата и нарушенията на абсорбционните свойства на червата.
При възрастните хора, в много редки случаи, при продължителната диария и причинения от нея дисбаланс в чревната микробиота, може да се получи вторична бактериална инфекция и заселване на чревната флора от патогенни бактериални щамове.
Пример за такива са бактериите от род Clostridium, които при развитието си водят до тежки лигавични възпаления в червата и развитието на псевдомембранозен колит. Той изисква антибиотично лечение и суплементация с пробиотици. Състоянието се характеризира с болки в червата, подуване на корема, газове и диария, които могат да продължат с месеци.
Има ли ваксина?
Съществува ваксина срещу ротавирус. Тя се прилага изключително при малките деца и бебета, като най-рискова популационна група.
Проблемът с тази ваксина е, че ротавирусите бързо мутират и имунитетът, изграден от ваксинацията, не винаги е адекватен на щама, който ще причини инфекцията.
Въпреки това, дори и при мутирал щам, ваксината може да намали тежестта и продължителността на инфекцията. При малки деца е силно препоръчана от педиатри и инфекционисти.
Ваксинацията е добър начин за избягване на тежко протичане и усложнения, както и при имунокомпрометирани пациенти.
За здравите хора прилагането ѝ е излишно и необосновано поради бързото самоизлекуване от този тип инфекция.
Превантивни мерки
Превенцията от заразяване с ротавирус се базира основно на спазване на добра лична хигиена - редовното миене на ръцете е добър начин да избегнем заразяването.
Избягване на храненето навън, особено на непроверени и съмнителни заведения за хранене, е друг елемент от превенцията, който значително може да намали риска от инфектиране.
Избягването на контакт с видимо болни хора също е важно.
Къпането в обществени водни басейни или в морето, особено покрай курортите, носи риск от заразяването поради изливането на отпадни води. Те често са контаминирани с вируси и бактерии, особено през летните месеци, и е добре къпането да се избягва.
Въпреки превантивните мерки, вирусите са микроскопични и невидими за просто око. Хората са заразни много преди да развият симптомите и дори тогава шансът да се заразите при контакт с тях е много по-голям. Именно по тези причини всяко лято се наблюдават мини-епидемии от този вирус, а понякога и през есенно-зимния период.
Диагноза и тестове
Диагнозата на вируса често може да бъде поставена според клиничните симптоми и анамнезата на пациета. Въпреки това, при протичащи по-дълго от обичайното инфекции, могат да се проведат допълнителни изследвания. Целта е уточняване на причинителя, тъй като други инфекциозни заболявания с подобни симптоми могат да имат значително по-сериозни последствия.
Изследванията за доказване на ротавирусна инфекция обикновено налагат вземане на фекална проба и включват:
- Антигенен фекален тест (ELISA): Това е най-често използваният метод за доказване на ротавирус. Той засича вирусните антигени (специални протеини) в изпражненията. Това е бърз и чувствителен метод, който дава резултат в рамките на часове.
- Полимеразна верижна реакция (PCR): Тя засича генетичния материал на вируса (РНК) в изпражненията. Това е силно чувствителен и точен метод, който отчита дори минимални частици от вирусната РНК. Използва се по-рядко поради по-високата си цена, предимно за доказване на тежки форми на болестта.
- Бързи тестове за имунен анализ: Те дават бърз резултат като засичат специфични за вируса антигени. Използват се най-често в клиничната практика, където е необходимо бързото доказване на инфекциозния агент.
Диагнозата на тази инфекция не е никак сложна или скъпа. Гореизброените тестове се използват доста по-рядко от същите при съмнение за други, по-тежко протичащи инфекции.
Лечение на Ротавирус
Не съществуват специфично лечение за този тип вирусни инфекции и поради това се провежда само симптоматично такова.
Използват се следните медикаменти и практики за контрол на симптомите:
- Антиеметици: Това са медикаменти за потискане на повръщането, които са важни особено при по-тежките случаи, където бързо може да настъпи дехидратация и алкалоза. Алкалозата представлява нарушение на киселинно-алкалния баланс на кръвта, което е следствие от изхвърляне на киселини (стомашни сокове) от организма.
- Антипиретици: Известни още като температуропонижаващи, те подобряват общото състояние поради изтощителния характер на трескавите състояния и намаляват загубите на течности, следствие от по-високата телесна температура.
- Спазмолитици: Това са медикаменти за потискане спазмите на гладката мускулатура на стомаха и червата.
- Успокояващи чайове: Лайка, мента, маточина имат добър успокояващ ефект върху стомашно-чревния тракт.
- Инфузии на водно-солеви разтвори: При невъзможност за перорално приемане на течности се пристъпва към венозно вливане на водно-електролитни разтвори за компенсиране на загубите на течности, както и глюкоза.
- Пробиотици: Те са важен елемент от “лечението” на вирусната инфекция. Техният прием е основно средство срещу развиване на чревна дисбактериоза и продължаване на диарията поради насложена бактериална инфекция.
Новородени и бебета страдат най-често от тази инфекция. При тях е редно кърменето да продължи, в случай че е възможно, или да се заложи на хранене със заместителна формули. В случай че бебето отказва да се храни или повръща течности и мляко, то тогава трябва незабавно да потърсите лекарска помощ.
Това са основните неща, които трябва да направите, в случай че сте се сблъскали с този неприятен вирус.
Има едно нещо, което в никакъв случай не трябва да правите, и това е да приемате медикаментите за спиране на диарията. Те забавят пасажа, изкуствено потискат диарията и по този начин удължават вирусната интоксикация значително.
Кога да се консултирате с лекар?
При симптоми на инфекцията, продължаващи за период по-дълъг от 3 дни, при положение, че сте взели гореизброените мерки, е желателно да се консултирате с лекар.
Когато става въпрос за новородени деца - трябва да се консултирате с педиатър в самото начало и да проследявате много внимателно и детайлно състоянието на детето за признаци на дехидратация.
Често задавани въпроси
Кое заболяване хората често наричат “летен вирус”?
Под летен вирус народът масово разбира вирусите, които са по-характерни за летните месеци и се проявяват с диария и повръщане. Ротавирусът е най-често срещаният причинител.
Има ли ваксина срещу този вирус?
Да, но поради постоянната мутация на вируса, тя невинаги е особено ефективна и като цяло се използва само при много малки деца с цел по-лесното и бързо прекарване на инфекцията.
Има ли лекарство, което да лекува вирусната инфекция?
Не, не е разработен специфичен медикамент, който да спира вирусната репликация и заболяването се лекува само симптоматично.