Какво са пурините и в кои храни се съдържат?

Какво са пурините и в кои храни се съдържат?

Martin Hristov

Пурините са естествени биомолекули, които се срещат в много храни и играят огромна роля за съществуването на живота във формата, в която го познаваме. 

Прекомерната консумация на храни с високо съдържание на пурини, особено при хора с генетична предразположеност може да доведе до болестни процеси, като например подагра.

В този материал ще обясним в детайли какво всъщност са пурините и кога и защо те могат да са вредни за организма. 

Какво представляват пурините?

Какво са пурините?

Това са азотсъдържащи молекули, които играят ключова роля в разнообразни биологични процеси, най-вече във формирането на ДНК и РНК. 

Те включват аденин и гуанин, които са есенциални за изграждането структурата на генетичния материал. Пурините могат да се синтезират de novo (самостоятелно от организма) или да се абсорбират с храната.

По време на разграждането си те се превръщат в пикочна киселина с участието на ензим, наречен ксантин оксидаза. 

В нормални условия пикочната киселина се изхвърля в урината през бъбреците. Но ако нейната концентрация се повиши повече от нормалното, бъбреците могат да изпитат затруднения в елиминирането ѝ от организма. А това води до хиперурикемия или повишени нива на пикочна киселина в кръвта.

Хиперурикемията може да доведе до формация на кристали от пикочна киселина, които се натрупват най-често първо в малките стави на долните крайници и причиняват болезнено състояние, познато като подагра или още “царска болест”.

Плюс това може да се натрупат в бъбреците и да предизвикат редица метаболитни проблеми, ако проблемът персистира.

Защо техните високи стойности са опасни за здравето?

Както вече споменахме, завишените нива на пикочна киселина могат да доведат до развитието на подагра - болезнена форма на артрит (ставно възпаление). 

Кристалите от пикочна киселина се акумулират по ставите, водейки до хронично възпаление, оток, зачервяване и много силна болка (подагрозна криза). 

Обикновено засяга ставите на големия пръст на крака, глезените, лактите и китките, но дългогодишното персистиране на подаграта води до полиартрит и възпаление и увреждане на всяка една става в тялото.
Натрупването им в бъбреците с времето води до развитие на бъбречна недостатъчност, което има сериозни последици за организма и драстично намалява преживяемостта на индивида. Проучвания сочат връзка между подаграта и метаболитния синдром, сърдечно-съдовите заболявания и хипертонията.

При кои състояния се препоръчва да се следи количеството приети пурини?

Защо техните високи стойности са опасни за здравето?

Хора, при които има повишен риск от развитие на подагра или вече страдат от това състояние трябва да следят внимателно диетичния прием на пурини.

Генетичният фактор е важен и при това заболяване и по тази причина хора, в чиито род има хора, страдащи от подагра са по-голям шанс да я развият. 

Същото важи за хора, които имат подлежащо бъбречно заболяване. Всяко заболяване, което води до влошаване филтрационната способност и функцията на бъбреците крие повишен риск за развитието на подагра. 

Кои храни са богати на пурини?

Кои храни са богати на пурини?

Някои храни са с високо съдържание на пурини и трябва да бъдат избягвани от хора, които имат проблем с метаболизирането и изхвърлянето на пикочната киселина от тялото.

Ето кои са те:

  • Червени меса: Съдържат значително количество пуринови бази. Същото важи и за субпродуктите като сърце, бъбреци, черен дроб.
  • Морски деликатеси: Сардини, аншоа, скариди и други морски дарове съдържат високи нива на пуринови бази и въпреки останалите си хранителни качества, трябва да бъдат избягвани от хора с подагра.
  • Алкохол: Някои спиртни напитки, които са резултат от ферментни процеси, осъществени от дрожди като бира и вино съдържат голямо количество ДНК и РНК молекули от тези микроорганизми, а съответно и голямо количество пурини.
  • Подсладени напитки: Богатите на фруктоза напитки нарушават метаболизма на пурините и могат да доведат до високи нива на пикочна киселина, въпреки че не съдържат в себе си пуринови съединения.
  • Някои зеленчуци: Аспержи, спанак, карфиол и гъби, както и бобовите храни също съдържат сравнително голямо количество пурини, но все пак значително по-малко от предходните.

Хората, страдащи от подагра трябва да внимават с приема на тези храни, но все пак могат да си позволят от време на време да ги консумират, макар и в ограничени количества. 

Кои храни не съдържат пурини?

Почти всички храни съдържат пурини в определени количества, като има редица такива с естествено ниски нива на тези съединения.

Нека видим кои са те:

  • Мляко и млечни продукти: Мляко с ниска масленост, кисело мляко, кефир и извара са подходящ избор за хора с подагра. Според някои проучвания те дори могат да допринесат за намаляване нивата на пурини в кръвта.
  • Плодове и зеленчуци: Плодовете и зеленчуците са богати на витамини и минерали и почти лишени от пурини, което ги прави отличен избор за хора с подагра.
  • Пълнозърнести храни: Овесени ядки, кафяв ориз, киноа, елда и други зърнени храни са отличен източник на енергия и не съдържат пурини.
  • Ядки и семена: Те са богати на протеини и са с ниско съдържание на пурини.
  • Яйца: Яйцата са отличен източник на пълноценни белтъчини, без никакво съдържание на пуринови бази.

Включването на тези храни в диетата на хора с подагра е единствен начин за избягване на подагрозни кризи, без да се лишава организма от есенциални вещества.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Какво представляват пурините?

Това са биологични съединения, които изграждат ДНК и РНК и се метаболизират до пикочна киселина при разграждането си.

Защо е вредно да приемате храни богати на пурини при подагра?

Подаграта е заболяване, при което се наблюдават завишени нива на пикочна киселина в кръвта, а пуриновите бази се разграждат именно до пикочна киселина, което води до нейното акумулиране в тялото.

Кои храни са богати на пурини?

Червеното месо, морските дарове и субпродуктите са най-богатите на пурини храни.

Назад към блога

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.