
Пикочна киселина : симптоми при високи и ниски стойности
Др. Мартин ХристовПикочната киселина е органично съединение, което има важна роля в човешкия организъм. Нивата ѝ са от изключителна важност за поддържане на хомеостазата, а техните отклонения, без значение дали са високи или ниски, могат да доведат до различни здравословни проблеми.
От тази статия ще научите какви са симптомите, причините и възможните усложнения, които са свързани с промените в стойностите на това вещества. Ще разберете повече и за мерките, които трябва да се предприемат при такива случаи.
# Какво е пикочната киселина и каква е нейната функция в тялото

Пикочната киселина е органично съединение, което в организма се образува като продукт от метаболизма на пурините. Това са вещества, които присъстват в различни храни и напитки, част от молекулите на ДНК и РНК.
Те биват разграждани в човешкия черен дроб, в резултат на което се образува пикочната киселина. Тя се изхвърля от организма основно чрез бъбреците, а в по-малка степен - чрез червата.
Нормалните нива на съединението играят роля в антиоксидантната защита на организма и могат да предпазват клетките от увреждане.
Високите стойности (хиперурикемията) и ниските стойности (хипоурекимията)могат да имат неприятни последици за организма, като те съответно спадат към групата болести на метаболизма.
# Повишена пикочна киселина(хиперурикемия)
Повишените стойности на пикочната киселина в кръвта се наричат хиперурикемия. Те могат да доведат до конкретни симптоми.
В началните стадии, когато нивата не са толкова високи, хиперурикемията може да протича безсимптомно.
Симптоми при повишена пикочна киселина могат да бъдат:
Остра болка и подуване на ставите - най-често се засягат първо малките стави на долните крайници, особено на палеца на крака. Това обикновено е първата изява на заболяването подагра. Освен болка и оток, се появява зачервяване и затопляне на засегната става. Това са и признаците за възпаление.
Поява на подагрозни тофи - отлагания от кристали пикочна киселина в меките тъкани, най-често около малките стави на ръцете, но и генерално по-всички. Това води до трайна деформация и загуба на функция в ставите.
Камъни в бъбреците - съставени от пикочна киселина, те могат да бъдат причина за поява на много болезнени бъбречни кризи, в опит на организма да ги изхвърли.
# Причини и рискови фактори
Увеличена пикочна киселина в тялото могат да бъдат резултат от повишената ѝ продукция, намалено отделянеили комбинация от двете.
# Повишена продукция на пикочна киселина
Основна причина за повишена продукция на пикочната киселина е консумацията на храни с високо съдържание на пурини. Към тях спадат червени меса, животински органи, морски продукти и други.
Повишаването на продукцията на пикочна киселина може да е и следствие от състояния с повишен клетъчен разпад. Към тях спадат различни видове рак, псориазис, хемолитична анемия и други. Те водят до освобождаване на голямо количества пурини и от там повишават стойностите на пикочната киселина.
Друга причина са генетичните нарушения. Редки генетични заболявания, като синдром на Леш-Нихан или PRPP синтетазна свръхактивност, могат да доведат до завишено производство на пикочна киселина.
Затлъстяването е още една причина. Тогава се нарушават метаболитните процеси на организма, което влияе и на повишението на пикочна киселина.

# Намалена екскреция на пикочна киселина
Намалената екскреция на пикочна киселина може да бъде породена от няколко фактора.
Завишената консумация на алкохол влияе на екскрецията ѝ. По време на разграждането на етанола се произвеждат големи количества лактат. Млечната киселина се конкурира с пикочната киселина за процесите на отделяне, което води до повишаване на нивата ѝ в кръвта.
Нарушената бъбречна функция също може да доведе до намалена екскреция. Дисфункцията на бъбречния апарат може да намали способността на органа да филтрира и отделя пикочната киселина ефективно.
Обезводняването също води до концентриране на по-големи количества пикочна киселина в кръвта. Тя затруднява и отделянето ѝ през бъбречните тубули.
Някои видове медикаменти от класа на диуретиците, редовният прием на малки количества ацетилсалицилова киселина, циклоспорините и други могат да доведат до нарушения в отделянето на пикочната киселина.
Метаболитната ацидоза, в частност диабетната кетоацидоза или лактатната ацидоза, също намаляват значително способността на тялото да отделя пикочна киселина.
# Комбинирани фактори
Някои хронични заболявания, като хипертония, диабет или метаболитен синдром, могат да нарушат и двата механизма за повишаване нивата на пикочната киселина - както да увеличат продукцията, така и да намалят екскрецията.
Други диетични фактори, като повишената консумация на фруктоза (от газирани напитки, рафинирани храни и сладки изделия), също води до нарушения в метаболитните пътища на пикочната киселина. Така повишава нейните стойности и по двата механизма.
Алкохолът може да доведе както до повишен синтез на пикочна киселина, така и до нарушено отделяне.
Гладуването или кахексиясъщо може да доведе до увеличено отделяне на пикочна киселина от разграждането на собствените тъкани, както и формирането на кетони. По този начин се увеличава продукцията и намалява екскрецията на пикочна киселина.
# Възможни усложнения
Повишените нива на пикочна киселина могат да доведат до редица заболявания, които да окажат трайно въздействие върху организма.
Тези заболявания могат да бъдат:

Подагра - възпалителен артрит, който засяга най-често по-малките стави и се изразява в натрупването на кристали пикочна киселина в тях, заради перманентно повишени нива на пикочната киселина.
Нефролитиаза - формиране на камъни от пикочна киселина, които могат да достигнат сериозни размери и да увредят трайно бъбречния паренхим.
Хронична уратна нефропатия - следствие от хроничното излагате на висока концентрация на пикочна киселина. Бъбреците постепенно се увреждат.
Повишен риск от сърдечно-съдови заболявания - високите нива на пикочна киселина в кръвта увреждат съдовия ендотел, водят до повишено кръвно налягане и акумулация на атеросклеротични плаки.
Формиране на подагрозни туфи - в меките тъкани на тялото, при нелекувана подагра, се формират кристали от пикочна киселина, които водят до трайни деформации и нарушена функционалност и мобилност на ставите.
# Понижена пикочна киселина(хипоурикемия)
Ниските нива на пикочната киселина, тези под определените за референтни стойности, са по-рядко срещании обикновено са временно явление.
Хроничното им персистиране обаче също може да доведе до появата на различни симптоми като:
Умора и обща отпадналост
Чести инфекции поради намалена антиоксидантна защита
Обостряне на хронични възпалителни заболявания
Неврологични симптоми, свързани с намалена памет и когнитивни функции.
# Причини и рискови фактори
Причините за ниски стойности на пикочната киселина в организма могат да се разделят на няколко основни групи.
Наследствените заболявания, като синдром на Леш-Нихан, при който има нарушение на пуриновия метаболизъм, могат да окажат влияние на стойностите.
Диети с ниско съдържание на пурини също могат да доведат до ниски нива на пикочната киселина. Най-често става въпрос на строги веган диети или дълго гладуване с развит консумативен синдром.
Продължителната употреба на някои медикаменти, като антибиотици, химиотерапевтични агенти и цитостатици, могат да доведат до ниски нива на пикочната киселина.
Бъбречни нарушения, като различни видове нефрит, при които се нарушава филтрационната способност на бъбреците, също оказват влияние на стойностите на пикочната киселина.
# Възможни усложнения
Ниските стойности на пурините са значително по-рядко срещан проблем и обикновено се касае за моментно състояние.
При хронично ниски нива на пикочна киселина обаче могат да се появят усложнения като:
Намалена антиоксидантна защита и увеличено негативно влияние на оксидативния стрес
Увреждане на функцията и структурата на клетъчните мембрани и ДНК (следствие от понижената активност на естествените антиоксидантни системи)
Повишен риск от развитие на някои невродегенеративни заболявания.
# Изследвания и референтни стойности
Съществуват бързи тестове за измерване нивата на пикочната киселина, които могат да се извършват с малки портативни устройства за изследване на пикочна киселина в домашни условия. В същото време е добре тези тестове да се извършат в клинични условия, като така се гарантира по-точен резултат.
В клиничната практика се използват кръвните тестове с вземане на венозна кръв, при които се измерва концентрацията на пикочната киселина в кръвния серум. Също така може да бъде изследвана урината, като метод за оценка на бъбречната функция и екскрецията на пикочна киселина.
Възприетите референтни стойности на пикочна киселина се различават според възраст и пол, както следва:
Мъже - 3.4- 7.0 mg/dL
Жени - 2.4- 6.0 mg/dL
Деца- 2.0 - 5.5 mg/dL.
# Възможности за лечение
Нарушенията в стойностите на пикочната киселина могат да бъдат коригирани в повечето случаи. За целта най-често се използва комбиниран подход, който включва както промени в начина на живота, така и чисто медицински методи.
# Домашни лекове и диета
Съществуват различни домашни лекове за бързо сваляне на пикочната киселина, включително приемът на билки и добавки, добра хидратация, физическа активност и промяна в диетата. Медицинските специалисти дават редица съвети за промени в диетата, които представляват част от общото лечение на състояния, свързани с нивата на пикочна киселина.
Съветите от специалисти включват:
Повишен прием на вода- добрата хидратация води до разреждане на кръвта, а с това и до понижаване концентрациите на пикочната киселина. По този начин се стимулират бъбреците да повишават нейната екскреция чрез отделянето на по-големи количества урина, без да бъдат увредени от твърде високата концентрация на пикочна киселина в серума.
Спазване на диета за пикочна киселина - понякога е необходимо тя да е строга, като включва избягване приема на червено месо, морски дарове, ферментирали напитки и храни, ядки, както и подсладени с фруктоза напитки.
Прием на билки - например чай от коприва или бяла бреза подпомагат бъбречната функция и намаляват възпалението.

Консумация на череши- те са богати на много антиоксидантни и полезни вещества, които подобряват общото състояние на организма и намаляват възпалението. Освен това те съдържат вещества, които инхибират ензима ксантин оксидаза, който е отговорен за синтеза на пикочна киселина.
# Медицинско лечение
Модерната медицина е разработила достатъчно препарати, благодарение на които високите нива на пикочната киселина могат да бъдат държани под контрол и в рамките на допустимите граници, както и за потискане на симптомите, свързани с тях.
Лекарствата за понижаване на пикочната киселина са:
Фебукостат - вещество, инхибитор на ензима ксантин оксидаза. Служи за потискане производството на пикочна киселина.
Алопуринол - веществото представлява инхибитор на ксантин оксидазата.
Колхицин - вещество, извлечено от есенния минзухар, което служи за потискане на възпалението при подагрозни пристъпи.
Диуретици- за подпомагане на бъбречната функция и увеличаване на екскрецията на пикочната киселина.
Въпреки напредването на медицината и фармакологията, вещества, които да се използват при ниски стойности на пикочната киселина за нейното повишаване, не са открити и разработени. Причината се крие и в етиологията на хипоурекимията.
За щастие, случаите на ниски нива на пикочната киселина са в пъти по-редки и не са клинично и статистически сигнификантни.
# Кога да посетите специалист
Много често високите нива на пикочна киселина остават незабелязани за дълъг период от време, докато тялото не започне да акумулира по-голямо количество от уратни кристали.
Така се стига до симптоми като:
Постоянна болка и скованост в ставите
Остро възпаление на малките стави на краката, придружено със силна болка, зачервяване и оток
Повтарящи се бъбречни кризи, следствие от преминаване на камъни
Неврологични симптоми като проблеми с паметта и концентрацията
Случайно установени високи нива на пикочната киселина.
Редовното провеждане на профилактични тестове може да предотврати появата на симптоми на хиперурикемията още преди да е станала клинично значима.
Познаването на знаците на тялото също е от голямо значение, както и повишеното внимание при често прегрешаване с храни и напитки, богати на пурини.
# Често задавани въпроси

# Каква е основната причина за високи нива на пикочна киселина
Най-често причината за високи нива на пикочната киселина се изразява в прекомерния прием на храни с високо съдържание на пурини, както и нарушен метаболизъм на пикочната киселина.
# Какви храни да избягваме при висока пикочна киселина
Избягвайте червено месо, морски дарове, алкохол, ядки, бобови храни и подсладени напитки.
# Могат ли ниските нива на пикочна киселина да бъдат опасни
Да, макар да се среща доста по-рядко, хипоурикемията може да доведе до намалена антиоксидантна защита и повишен риск от клетъчни увреждания.
# Източници