Бързо сваляне на пикочна киселина с домашни лекове и билки

Бързо сваляне на пикочна киселина с домашни лекове и билки

Др. Мартин Христов

Пикочната киселина е отпаден продукт, който се образува от разграждането на вещества, наречени пурини. Пурините се съдържат в големи количества в морските дарове, червените меса, ядките, във ферментиралите сирена и спиртните напитки като вино и бира.

Мнозина не са чували за пурини и пикочна киселина, тъй като никога не са имали проблеми с тяхната обмяна. За някои хора обаче стойностите на пикочна киселина в кръвта са от съществено значение, тъй като при тях обменът е нарушен. В резултат, организмът произвежда повече пикочна киселина, отколкото може да отдели ефективно.

Крайният резултат може да бъде натрупването ѝ в ставите и бъбреците, като води до заболяване, наречено подагра. Въпреки че не всеки, който има високи нива на пикочната киселина, развива заболяването, то рискът от това значително се повишава. 

Именно по тази причина, в тази статия сме изложили няколко домашни рецепти и билки за контролниватана пикочната киселина, преди те да са станали клинично изявен проблем.

Когато не се вземат адекватни мерки, вече развитото заболяване прогресира и може да доведе до инвалидизация и трайно нарушена бъбречна функция, изразяваща се с бъбречна недостатъчност. 

Ето защо е важно хората, които страдат от нарушен обмен на пикочната киселина, да са запознати с ефективните начини за понижаване на нивата ѝ в кръвта.

# Народни средства и домашни лекове

Билки за детокс

В повечето случаи прихиперурикемия (повишени нива на пикочната киселина в кръвта) с диагностицирана подагра се прибягва до употребата на лекарствени препарати и медикаменти. Тези средства имат за цел да подобрят метаболизма на пикочната киселина и да засилят отделянето ѝ от организма.

Когато нивата на пикочната киселина не са прекалено високии организмът все още успява да ги компенсира, могат да се приложат народни средства за домашно лечение. Те могат да служат като допълнителен метод за контрол и профилактика, наред с лекарствената терапия.

В следващите редове ще разгледаме някои ефективни и доказано полезни лечебни растения и билки за пикочна киселина, които може да използвате при установени повишени нива и нарушен метаболизъм на пурините

# Череши и вишни

Черешите и вишните са вкусни плодове, които притежават лечебни свойства. Те са богати на антоцианини - фитохимикали със силен противовъзпалителен ефект. 

Някои от тези активни вещества повлияват на ензима ксантин оксидаза, който е отговорен за синтеза на пикочната киселина и по този начин потискат производството ѝ. 

Научните изследвания показват, че за да се понижат нивата на пикочната киселина, е достатъчно да се консумират 500-1000 мг сух екстракт или две чаши сок от вишни на ден.

# Семена от целина

Семената от целина са богати на лутеолин и фталиди, които също както черешите помагат за намаляване активността на ензима ксантин оксидаза. 

Освен това те имат и диуретичен ефект и засилват изхвърлянето на пикочната киселина през бъбреците. 

Нужни са отново 500-1000 мг сух екстракт на ден или 1-2 чаши чай от семена на целина.

# Куркума

Куркумата е билка, богата на веществото куркумин, което има мощен противовъзпалителен ефект и помага за потискане на симптомите, които са характерни за пристъпи на подагра. 

Освен това има данни, че куркуминът блокира пътищата на възпалението, които са специфично засегнати в патогенезата на подаграта. 

Необходими са ви до 2000 мг куркумин на ден, като за предпочитане е да го приемате с екстракт от черен пипер. Черният пипер е богат на веществото пиперин и помага за усвояването на куркумина.

# Дафинов лист

Дафиновият лист може да помогне при подагра, но не е основно лечение. Той притежава противовъзпалителни, диуретични и антиоксидантни свойства, които могат да подпомогнат изчистването на пикочната киселина и да намалят възпалението.

Благодарение на съдържащите се в него съединения като евгенол, дафиновият лист има естествен противовъзпалителен ефект. Освен това действа като лек диуретик, което може да улесни бъбреците в отделянето на излишната пикочна киселина. 

Неговите антиоксидантни свойства допълнително намаляват оксидативния стрес, който може да влоши възпалителните процеси в организма.

Дафиновият лист може да се използва като подправка в супи, яхнии и различни готвени ястия или да се приема като запарка. За приготвяне на запарка са необходими 4–5 листа от сушеното растение, които се сваряват в 300 мл вода за 10 минути. Запарката се пие 1–2 пъти дневно.

# Джинджифил

Джинджифилът съдържа гингероли и шогаоли, които имат мощно противовъзпалително действие и потискат ключови етапи от възпалителния процес. Освен това те подпомагат изхвърлянето на пикочната киселина от организма. 

Може да се приема като прясно изцеден сок или да се приготви запарка от 50 грама настърган пресен джинджифил в 300 мл вода и да се приема един път дневно.

# Коприва

Коприва

Копривата може да се приема под формата на тинктура или чай при висока пикочна киселина. Тя стимулира работата на бъбреците и форсира диурезата, като по този начин ефективно намалява нивата на киселината в кръвта. Копривата може да се консумира в ястия, като запарка или под формата на тинктура.

Чаят (запарка) от коприва се приготвя от две супени лъжици сушена коприва в 300 мл кипяща вода, за 10-15 мин, след което се консумира един-два пъти дневно.

# Глухарче

Растението глухарче има висока концентрация на активни фитохимикали, които подпомагат диурезата и стимулират бъбречната функция. 

Съществуват проучвания, които доказват, че екстрактът от глухарче редуцира болката, свързана с подагрозния артрит. 

Може да се консумира прясно в салати или смутита, или под формата на тинктура, сух екстракт или запарка. 

Чай за пикочна киселина от глухарче може да се приготвя от пресни или изсушени листа, като 2 супени лъжици сушена билка или 10 пресни листа от глухарче се сваряват в 300 гр. вода и се консумират 1-2 пъти дневно.

# Мечо грозде

Мечото грозде е растение, чиито плод и листа имат лечебни свойства. Те съдържат вещества с антиоксидантно и противовъзпалително действие, като има и изразен диуретичен ефект. 

Мечото грозде е ефективно при някои бъбречни заболявания, включително нефролитиаза. Има данни, че може да подпомогне профилактиката на уратни камъни – именно тези, които се образуват при високи нива на пикочната киселина.

Може да се приема като тинктура или запарка, която се приготвя чрез сваряването на листа от мечото грозде в 500 мл вода за 10-15 мин и се приема на 2-3 пъти през деня.

# Дяволски нокът

Екстрактите от дяволски нокът съдържат херпагозиди, които помагат при възпалението на ставите и болковия синдром, които са асоциирани с подаграта. Билката най-често се предлага под формата на сух екстракт, а дозировката и зависи от конкретната концентрация.

Всички гореизброени билки могат да се употребяват под формата на запарки, чайове или екстракти. Екстрактите от своя страна могат да са сухи (напр. в капсули) или течни (билкови тинктури). 

# Хранителни добавки за пикочна киселина

Освен билките и лечебните растения, съществуват някои хранителни добавки с естествен произход, които също се считат за домашен лек за пикочна киселина.

Те могат да допринесат за по-доброто управление на симптомите на подаграта и да регулират нивата на пикочната киселина в кръвта.

Ето и кои са те:

Есенциална добавка, осигуряваща неохбодимите количества витамин Ц за здрава съединителна тъкан, имунитет и цялостно здраве.
  • Витамин С - изследвания сочат, че приемът на 500-1000 мг на витамин С дневно значително понижава серумните нива на пикочна киселина, като подобрява нейното отделяне през бъбрека.

  • Кверцетин - този флавоноид притежава силни антиоксидантни качества и доказано инхибира ензима ксантин оксидаза. По този начин понижава нивата на пикочната киселина. Работи подобно на медикаментите за лечение на подагра, но разликата е, че е с естествен произход и абсолютно безопасен.

  • Бромелаин - представлява протеазен ензим, който се извлича от ананаса. Той помага за намаляване стойностите на пикочната киселина и редуцира възпалението. Изключително ефективен е в комбинация с кверцетин.

  • Магнезий - връзката между магнезий и пикочна киселина е в това, че приемът на минерала пречи на кристализацията на пикочната киселина и акумулацията ѝ в ставите.

# Физическа активност

Физическа активност

Редовната физическа активност е от голямо значение за управление на състоянието и поддържането на нормални нива на пикочната киселина. За да бъде ефективна, тя трябва да се изпълнява разумно и в съответствие с определени правила.

# Ползи

Ползите от физическите натоварвания при подагра са няколко:

  • Понижават нивата на пикочната киселина - това става по два механизма - засилена бъбречна функция и намалена инсулинова резистентност, която се свързва с нарушена екскреция на пикочна киселина.

  • Намаляват възпалението - редовните умерени физически упражнения намаляват нивата на възпалителните маркери като CRP и интерлевкин-6, и стимулират синтезата на противовъзпалителните цитокини.

  • Предотвратяват затлъстяването и метаболитния синдром - наднорменото тегло и свързаните с него метаболитни нарушения водят до повишен синтез и намалено отделяне на пикочната киселина. Физическите упражнения подпомагат изгарянето на висцералните мазнини, които са пряко свързани с риска от подагра.

  • Подобряват ставната подвижност и мускулната сила - особено полезен ефект за сковаността на ставите, причинена от натрупването на кристали пикочна киселина.

# Рискове

Наред с ползите си обаче, физическата активност може да крие и рискове:

  • Интензивните физически натоварвания или тези с голяма продължителност водят до ускорено разграждане на пурините, което образува пикове в концентрацията на пикочната киселина.

  • По време на физическа активност е лесно може да се достигне до обезводняване на организма, което води до концентрация на пикочната киселина и потенциално обостряне на подаграта.

  • Тежките физически натоварвания могат да обострят симптомите на подагра и да влошат възпалението в ставите.

# Основни правила за физическа активност при висока пикочна киселина

Именно по гореизброените причини е добре да се спазват някои принципи и правила, отнасящи се до физическите натоварвания при хора, страдащи от подагра и висока пикочна киселина. 

При подагра, наблегнете на следните физически активности: 

  • Ниско-интензивни натоварвания - бързо вървене, колоездене или плуване.

  • Силови тренировки - наблегнете на упражнения с теглото на тялото или ластици. Избягвайте тежестите.

  • Разтягане, йога и пилатес - помагат за мобилността на ставите.

# Превенция на повишената пикочна киселина чрез правилно хранене

Превенция на повишената пикочна киселина чрез правилно хранене

При всяко заболяване или патологично състояние, добрата профилактика предшества правилното и адекватното лечение. 

Превенцията винаги трябва да бъде приоритет. Това важи и за нивата на пикочната киселина, където навременната профилактика играе ключова роля в предотвратяването и контрола на заболяването подагра.

Правилното хранене е от фундаментално значение при превенцията на подагра и регулирането на пикочната киселина.

Основните принципи, които трябва да се спазват са три: 

  1. Ограничете приема на храни, богати на пурини - такива храни са червените меса и морските дарове. Алкохолните напитки също са богати на пурини и повишават нивата на пикочната киселина. Също така избягвайте храни и напитки с високо съдържание на фруктоза, особено рафинирани сладкарски изделия и безалкохолни напитки.

  2. Приемайте повече храни с ниско съдържание на пурини - такива храни са зеленчуци, пресни плодове, млечни продукти, яйца и пълнозърнести култури. Приемът на кафе също помага за понижаване нивата на пикочната киселина.

  3. Прием на достатъчно количество вода - консумацията на адекватно количество вода (между 2 и 3 литра на ден) осигурява добра хидратация, разрежда серумните нива на пикочната киселина и прави филтрирането и отделянето ѝ от бъбрека по-лесно.

Правилното хранене при висока пикочна киселина стои най-високо в йерархията на холистичния подход за контрол на състоянието и превенцията на усложнения. 

При спазване на стриктна и постоянна диета, може да се спре прогресията на заболяването и да се поддържат нормални нива в организма.

Приемът на хранителни добавки и билки може да бъде допълнение при лечението на заболяването и значително да намали серумните стойности на пикочната киселина. 

Въпреки това, при неподходяща диета, прием на добавки и билки не би бил достатъчен.

# Често задавани въпроси

често задавани въпроси

# Помагат ли билките за намаляване на пикочната киселина

Да, някои билки доказано помагат срещу възпалението и потискат образуването на пурини в организма.

# Може ли да профилактираме подагрозните кризи чрез приема на хранителни добавки и билки

Да, когато стойностите на пикочната киселина не са прекомерно високо, приемът на билкови екстракти и хранителни добавки може да бъде от полза и значително да подобри регулацията на пикочната киселина.

# Може ли спазването на определени правила на хранене да бъде достатъчно за справяне с подаграта и високите нива на пикочната киселина

Да, правилното хранене е от фундаментално и първостепенно значение при подаграта.

# Източници

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.