
Какво представлява метаболитният синдром?
Др. Мартин ХристовМетаболитният синдром представлява сериозен здравословен проблем, който обединява няколко рискови фактора, свързани със значително повишен риск за появата и развитието на сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2.
Съвременният начин на живот, включващ нерационално хранене, липса на физическа активност и стрес, значително увеличава вероятността от развитието на метаболитни нарушения, водещи до клиничната изява на метаболитния синдром.
Въпреки че метаболитният синдром често остава неразпознат до появата на сериозни заболявания, ранната диагностика и своевременното лечение могат да предотвратят дългосрочни здравословни усложнения.
Разберете какво означава метаболитен синдром, какви са основните му характеристики и възможностите за ефективно управление и лечение на състоянието.
Какво представлява метаболитният синдром?

Метаболитният синдром представлява група от метаболитни нарушения, които увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания, мозъчно-съдови заболявания и диабет тип 2.
Това състояние включва комбинация от симптоми и фактори като инсулинова резистентност, високо кръвно налягане, дислипидемия (високи нива на триглицериди и/или ниски нива на HDL-холестерол) и абдоминално (висцерално) затлъстяване.
Диагнозата на метаболитния синдром обикновено се поставя, когато се установят поне три от тези рискови фактори. Лечението на метаболитния синдром изисква комплексен подход, включващ промени в начина на живот (диета, физическа активност) и медикаментозно лечение при по-тежките и трудни за контрол случаи.
Рискови фактори за развитие
За развитието на метаболитния синдром имат вина множество рискови фактори, като не е задължително всички да са налице. Дори само при наличието на един или два, шансът за развиване на синдрома е значително по-висок спрямо хора, при които не са налице нито един.
Генетични фактори
Генетичната предразположеност играе важна роля в развитието на метаболитния синдром.
Някои генетични вариации могат да увеличат склонността към инсулинова резистентност, абдоминално затлъстяване и нарушен липиден профил и холестеролова обмяна, като така предразполагат индивидите към синдрома.
Семейната анамнеза за сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2 или метаболитен синдром е ключов рисков фактор.
Начин на живот
Начинът на живот на отделните индивиди е от голямо значение за развитието на метаболитния синдром.
Физическа активност

Липсата на физическа активност, както и заседналият начин на живот, значително увеличават риска от развитие на метаболитен синдром.
Редовната физическа активност подобрява чувствителността към инсулин, регулира кръвното налягане и липидите, като намалява вероятността за развитие на синдрома.
Хранителен режим
Диетата с високо съдържание на преработени храни, захари, наситени мазнини и сол увеличава риска от метаболитен синдром.
Храненето, бедно на фибри и богато на калории, може да доведе до наднормено тегло и инсулинова резистентност, което е основен механизъм на развитието на синдрома.
Затлъстяване
Абдоминалното затлъстяване (натрупване на мазнини в областта на корема) е един от основните рискови фактори за метаболитен синдром.
Мастната тъкан в тази област е свързана с повишено възпаление и инсулинова резистентност, които играят централна роля в патогенезата на синдрома.
Инсулинова резистентност
Инсулиновата резистентност е състояние, при което клетките не реагират ефективно на инсулин. Това е основен механизъм в развитието на метаболитния синдром.
Тя води до повишени нива на инсулин в кръвта, което може да доведе до увеличаване на телесното тегло, повишаване на кръвното налягане и дисбаланс в липидния профил.
Други фактори

Съществуват и други странични фактори, които спомагат развитието на метаболитния синдром.
По отношение на годините, рискът от развитието на метаболитен синдром нараства с възрастта.
Мъжете имат по-голяма вероятност да развият метаболитен синдром в по-млада възраст, докато при жените рискът се увеличава след менопаузата.
Хроничният стрес може да повлияе на метаболизма. Това води до повишаване на нивата на кортизол и инсулинова резистентност, което също увеличава риска от метаболитен синдром.
Симптоми и диагностични критерии на метаболитния синдром
Метаболитният синдром представлява съвкупност от метаболитни нарушения, които повишават риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2. Въпреки че състоянието често протича без изразени симптоми, съществуват признаци, които насочват медицинският персонал към диагнозата.
Симптоми на метаболитен синдром
Симптомите могат да варират в зависимост от засегнатите метаболитни показатели и могат да бъдат представени в различни съвкупности при определения индивид.
Най-често симптомите включват:
-
Абдоминално затлъстяване – натрупване на висцерални мазнини в областта на корема, което е свързано с инсулинова резистентност. Става въпрос за увеличена по обем коремна област, като обаче подкожните мазнини не са видимо повишени. Това е така поради увеличеният обем на коремните органи, поради тяхното омазняване.
-
Хронична умора и намалена енергия – в резултат на нарушен глюкозен метаболизъм и инсулинова дисфункция, този симптом е много често срещан, но също така и неглижиран.
-
Хипертония – често безсимптомно, но в някои случаи може да се прояви с главоболие, замайване или сърдечни палпитации. Тъй като в наше време хипертонията се приема като почти нормално състояние поради високата ѝ честотата сред световната популация, малцина я свързват веднага с метаболитния синдром.
-
Акантозис негриканс – тъмни, удебелени участъци от кожа в областта на шията, подмишниците или слабините, които са индикатор за инсулинова резистентност. Този симптом не може да бъде подминат от опитния специалист и е доста специфичен за наличието на метаболитен синдром.
-
Повишено кръвно захарно ниво – често безсимптомно, но може да причини жажда, често уриниране и повишен апетит, както и загуба на енергия и редица други проблеми, свързани с хипергликемията.

Критерии за диагноза и референтни стойности
Диагностичните критерии за метаболитния синдром се базират на препоръките на Националния холестеролен образователен комитет (NCEP ATP III) и Международната диабетна федерация (IDF).
За поставяне на диагнозата е необходимо наличието на най-малко три от петте критерия, които ще откриете в таблицата по-долу:
Критерии |
Референтни стойности |
Коремно затлъстяване |
NCEP ATP III: Обиколка на талията >102 cm (мъже) и >88 cm (жени). IDF: Обиколка на талията >94 cm (мъже) и >80 cm (жени) за европеидната раса. При тези критерии се вземат предвид пропорциите, тъй като при човек с висок ръст би било нормално обиколката на талията да е значително по-висока от човек с по-нисък ръст. |
Повишени триглицериди |
≥1.7 mmol/L (≥150 mg/dL) или прием на медикаменти за хипертриглицеридемия |
Нисък HDL холестерол |
<1.0 mmol/L (<40 mg/dL) при мъжете <1.3 mmol/L (<50 mg/dL) при жените |
Артериална хипертония |
Кръвно налягане ≥130/85 mmHg или прием на антихипертензивни лекарства, като според най-новите кардиологични критерии тези стойности трябва да бъдат >140/80 mmHg. |
Повишена кръвна захар на гладно |
≥5.6 mmol/L (≥100 mg/dL) или диагностициран захарен диабет тип 2. |
Допълнителни маркери, които понякога се използват за по-прецизна диагностика, включват инсулинова резистентност (HOMA-IR индекс), повишени нива на С-реактивен протеин (CRP) и чернодробна стеатоза (неалкохолна мастна чернодробна болест – NAFLD).
Точната диагноза изисква лабораторни изследвания за метаболитен синдром и оценка от медицински специалист, като ранното идентифициране на състоянието е от съществено значение за превенцията на сърдечно-съдови и метаболитни усложнения.
Значението на превенцията: Възможни усложнения и свързани рискове
Метаболитният синдром не е просто група от изолирани рискови фактори – тяхната съвкупност значително увеличава вероятността от развитие на сериозни заболявания и представлява алармиращ сигнал за нуждата от бързо вземане на мерки.
Навременната превенция е от съществено значение за намаляване на усложненията и подобряване на дългосрочната прогноза.
Сърдечно-съдови заболявания
Комбинацията от високо кръвно налягане, повишени триглицериди, нисък HDL и често пъти повишен лош холестерол LDL, на фона на хроничното възпаление, създава благоприятна среда за развитие на атеросклероза и увреждане на съдовия ендотел.
Тези фактори многократно повишават риска от инфаркт на миокарда, инсулт и други сърдечно-съдови инциденти, които в днешно време се нареждат в първите места на класациите за основните причини за внезапна смърт.
Диабет тип 2

Инсулиновата резистентност е основен двигател на метаболитния синдром. Ако не се вземат мерки, тя се задълбочава, а това от своя страна изтощава панкреаса и постепенно изчерпва способността му да компенсира повишените нива на кръвна захар и да синтезира адекватни количества инсулин, което води до развитие на диабет тип 2.
Трайно повишените нива на кръвната захар водят до силно увеличен оксидативен стрес и промяна на множество метаболитни функции в организма, които водят до увреждане на нервите и съдовете и развитие на сериозни дегенеративни промени върху всички органи.
Чернодробни заболявания
Безалкохолната стеатозна болест на черния дроб (NAFLD), позната още като омазняването на черния дроб, е често срещано усложнение при хора с метаболитен синдром.
Натрупването на мазнини в черния дроб води до намаляване на неговите функции и може да прогресира до стеатохепатит, фиброза и дори цироза.
Хронично възпаление
Метаболитният синдром е свързан с повишени нива на провъзпалителни цитокини като CRP и TNF-α.
Продължителното възпаление играе роля не само в сърдечно-съдовите и метаболитните заболявания, но и в развитието на невродегенеративни процеси и автоимунни нарушения. То е тясно свързано и с повишените нива на свободни радикали и оксидативен стрес.
Други потенциални усложнения
Метаболитният синдром може в даден момент ще повлияе и засегне функциите на всеки орган и система в организма.
Това включва:
-
Бъбречната функция, като увеличава риска от хронична бъбречна недостатъчност.
-
Хормоналния баланс, включително синдром на поликистозните яйчници при жените и хипогонадизъм при мъжете.
-
Невродегенеративните заболявания, като увеличава вероятността от когнитивен упадък и болест на Алцхаймер.
Защо превенцията е ключова?
Предотвратяването на метаболитния синдром изисква интегриран подход:
-
Редовна физическа активност
-
Балансирано хранене
-
Контрол на стреса
-
Избягване на тютюнопушене и прекомерен прием на алкохол.
Дори малки промени в начина на живот могат да имат значителен ефект върху намаляването на риска от усложнения.
Метаболитният синдром трябва да бъде адресиран на всички нива и да бъде приложен холистичния принцип, за да може максимално цялостно да се подобрят показателите на организма във всеки аспект.
Важно е да знаете, че метаболитният синдром и усложненията, до които води, до голяма степен могат да бъдат повлияни от самите вас и ключът на здравето ви се крие във вашите усилия за възвръщането и постигането му.
Лечение на метаболитен синдром
Лечението на метаболитния синдром е насочено към коригиране на подлежащите метаболитни нарушения и кръвните показатели, намаляване на сърдечно-съдовия риск и подобряване на инсулиновата чувствителност.
Правилното лечение включва основно въвеждане на цялостни промени в начина на живот като основен терапевтичен подход, като при нужда може да се добави фармакологична терапия и медицински интервенции.
Промени в начина на живот

Промените в начина на живот на хората с метаболитен синдром могат значително да подобрят симптомите на състоянието и да бъдат избегнати опасни последици.
Промените в диетичния режим, които се препоръчват, могат да бъдат:
-
Спазване на диета при метаболитен синдром (Средиземноморска или друга) - тя се основава на приема на пресни храни, богати на есенциални микро и макронутриенти, като ненаситени мазнини, постни пълноценни протеини, фибри, антиоксиданти и въглехидрати с нисък гликемичен индекс. Препоръчва се прием на пресни плодове и зеленчуци, растителни масла като зехтин, авокадо и някои ядки, чисти протеини - бели меса и риба, яйца и нискомаслени млечни продукти, овесени ядки, елда, бобови храни.
-
Ограничаване на рафинираните въглехидрати (захар, бяло брашно) и трансмазнините - те се съдържат в големи количества във всички пакетирани бързи храни, сладки и други изделия, поради което приемът на подобни трябва да бъде изключен.
-
Увеличаване на приема на омега-3 мастни киселини - това включва мазна риба, ленено семе, орехи, които намаляват възпалението и подобряват липидния профил.
-
Контрол на калорийния прием при наднормено тегло – редукцията на телесното тегло с 5-10% подобрява метаболитните показатели. Препоръчва се намаляване на хранителните калории с 500-700 ккал и постепенното проследяване в редукцията на телесната маса.
Подобряването на показателите на метаболитния синдром включва и повишаване на физическа активност. Комбинирането на аеробни упражнения и силови тренировки бързо подобряват инсулиновата чувствителност.
Препоръчват се минимум 150 минути умерена физическа активност седмично, като това може да включва бързо ходене, плуване и колоездене. Силовите тренировки се препоръчват поне два пъти седмично за повишаване на мускулната маса и метаболизма.
От изключителна важност са контролът на стреса и качественият сън. Редукцията на хроничен стрес чрез йога, медитация и дихателни упражнения е от съществено значение.
За съня се препоръчват по минимум 7 часа на нощ, тъй като лошият сън увеличава рисковете от инсулинова резистентност.
Медикаментозна терапия
Ако промените в начина на живот не постигнат достатъчен ефект или при по-сериозно изразени усложнения на развит метаболитен синдром, се прилага медикаментозно лечение. То насочено към конкретните компоненти на метаболитния синдром.
Можете да се запознаете със съответните лекарства за метаболитен синдром в таблицата по-долу:
Състояние |
Медикаменти |
Инсулинова резистентност и кръвна захар |
Метформин – подобрява инсулиновата чувствителност и намалява чернодробната продукция на глюкоза. SGLT-2 инхибитори и GLP-1 агонисти – ефективни при предиабет и диабет тип 2, като подпомагат редукцията на теглото. |
Дислипидемия |
Статини – понижават LDL холестерола и намаляват риска от атеросклероза. Препоръчваме да се използват само в краен случай, тъй като веднъж започнати е почти невъзможно да бъдат спрени, поради много сериозен “rebound” ефект. Фибрати – ефективни при високи триглицериди. |
Хипертония |
АСЕ-инхибитори и ангиотензин-рецепторни блокери – подобряват съдовата функция и намаляват кръвното налягане. Диуретици и бета-блокери – при тежка хипертония. |
Хирургично лечение
При пациенти с тежко затлъстяване (BMI > 40 kg/m² или > 35 kg/m² с придружаващи заболявания) може да се обсъди бариатрична хирургия (стомашен байпас, ръкавна гастректомия). Тя води до значително подобрение на метаболитните показатели и редукция на риска от усложнения.
При хора с толкова тежко затлъстяване, метаболитните процеси са много сериозно променени и при тях целият процес на отслабване и подобряване общото състояние може да отнеме твърде дълъг период от време. Често пъти именно тези хора имат проблем с дисциплината и спазване на сериозни режими, водейки до бързото отказване от процеса на промяна.
Лечението на метаболитния синдром изисква комплексен подход, при който промените в начина на живот са водещи, а медикаментите се прилагат при необходимост.
Ранната интервенция може значително да намали риска от сериозни усложнения като инфаркт, инсулт и диабет тип 2 и да върне тялото към нормалните му функции без да има нанесени трайни щети и увреждания.
Кога да се консултирате с лекар?
Консултация с лекар е необходима, ако забележите един или повече признаци, насочващи към метаболитен синдром. Това важи особено силно ако имате рискови фактори като наднормено тегло, фамилна обремененост или заседнал начин на живот.
Ранната диагностика и намесата на специалист могат значително да намалят риска от усложнения и да подобрят прогнозата чрез подходящи промени в начина на живот и употреба на някои медикаменти, при по-напредналите случаи и преценка.
Често задавани въпроси

Какво представлява метаболитният синдром?
Метаболитният синдром представлява съвкупност от рискови фактори, които увеличават вероятността за развитие на сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2 и други сериозни здравословни състояния.
Какви са основните симптоми на метаболитния синдром?
Някои хора може да не изпитват симптоми, но общи признаци са увеличаване на обиколката на талията, повишени стойности на кръвното налягане или кръвната захар, а също и липсата на енергия. Често се срещат и симптоми, свързани с диабет, като прекомерна жажда и често уриниране.
Как се диагностицира метаболитен синдром?
Диагнозата се поставя въз основа на наличието на поне три от следните критерии: високо кръвно налягане, високи триглицериди, ниски нива на HDL, висока кръвна захар и коремно затлъстяване.
Източници: